Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Biste li željeli vječno živjeti?
da 54 44.63%
ne 67 55.37%
Glasovatelji: 121. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2013., 18:50   #41
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nemaš odgovora? Čitam ja i tebe i sebe, pa sam vidio da ovdje spominješ neke nebuloze kao što su besmrtna duša i reinkarnacija, kao da je to nešto očito i samorazumljivo, a nije. To su religijska vjerovanja, a ovdje smo na filozofiji, pa bi to trebalo malo potkrijepiti, utemeljiti, itd, a ne samo reći da to ljudi ne kuže jer su glupi ili zbog toga što je sve to "nematerijalno". Samo zato sam reagirao, eto.
Nisam na to mislila. Iako mi je jasno da ne možeš sagledavati stvari kao ja, već zbog ovih nebuloza poput besmrtne duše i reinkarnacije , koje su tebi sasvim strane što mene i ne čudi- ta mnogima su, ali računala sam da ćeš biti jasan i dosljedan u onome što sam pišeš ili da ćeš barem s razumijevanjem pročitati moje upise... no čini se da nije tako.

Btw, ta filozofija se i bavi promišljanjima o svijetu i životu, teško da nešto potkrijepljuje, a još manje utemeljuje...nažalost.

I nešto vrlo važno: nigdje i nikada nisam rekla da su glupi oni koji to ne kuže, tako da mi nemoj pripisivati ev. svoje zaključke.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 18:57   #42
Quote:
Alex S kaže: Pogledaj post
Znaći nisi došao do ultranasilja? A pjesme nad pjesmama? Erotsko štivo. Osim alegorije sa ofcama. Bijeli zubi. Bljak.
Ako misliš na sva ona nasilja koje je navodno napravio Jahve, onda ne nisam te stvari direktno pročitao u bibliji ali sam pročitao neke citate ovako na blogovima i slično. Ne znam zašto ali onaj dio da je slao demone na ljude mi je ostao u sjećanju iz nekog čudnog razloga. čovjeku jednostavno na kraju krajeva nije jasno tko je bog a tko je vrag, premda mislim da vrag kao autor/i u bibliji igra oba dvije uloge. Za sve ostalo o čemu pitaš jednostavno ne znam.

Zadnje uređivanje Ironrage : 13.10.2013. at 19:06.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 19:02   #43
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post

I onda od toga ideš razmišljati o svemu tome i o takvom bogu koji je kreator svega toga, jednostavno da skratim jer i tako najvjerojatnije zidu i vjetru pišem - jedna glupost za drugom i svaka je veča od prijašnje.

.
Nemoj biti tako oštar prema sebi.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 19:05   #44
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post
Nikada neću razumjeti znanstvenike koji tragaju za eliksirom vječnog života, oni uopće ne shvaćaju kakve to posljedice ima za ljudsku rasu, tu se dokazuje ljudska sebičnost, posebno sebičnost znanstvenika, i ne briga za sve ostalo na planetu, samo ja, ja, ja i opet ja-ako znanstvnici postignu vječnost ili barem jako veliku dugovječnost, tu će onda doći do rata.
Misliš ko Indiana Jones kad je ipak pustio Sveti gral u bezdan

Quote:
Imat ćete umirovljenike od 500 godina koje treba udzražavati, a nitko neće htjeti rađati djecu, one koji će plaćati umirovljenike i njihove uživancije, čak i da se rađaju djeca i da svako od njih živi 2000 godina, doći će do ekonomskog kolapsa, ekološkog kolapsa, ljudiće se sami sebe poubijati, jer neće nikoga više trpiti da živiti toliko dugo-vječni život je formula za armageddon ljudske vrste, upravo zbog toga što će nas biti previše i svi ćemo se poklati kao životinje.
pa normalno da neće htjeti rađati. Tko bi htio takvo postojanje svojim potomcima koje voli.
osim onih fanatika tabletomana koji naivno uzimaju vitamine i vježbaju onih 7 tibetanaca. ili šta već. Ili onaj radman. koji prodaje antioksidanski koktel. sjemenke grožđa. a čak i babe znaju da je čaša crnog vina dobra za dugovječnost. genij..
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 19:13   #45
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Ako misliš na sva ona nasilja koje ne navodno napravio Jahve, onda ne nisam te stvari direktno pročitao u bibliji ali sam pročitao neke citate ovako na blogovima i slično. Ne znam zašto ali onaj dio da je slao demone na ljude mi je ostao u sjećanju iz nekog čudnog razloga. čovjeku jednostavno na kraju krajeva nije jasno tko je bog a tko je vrag, premda mislim da vrag kao autor/i u bibliji igra oba dvije uloge. Za sve ostalo o čemu pitaš jednostavno ne znam.
ultranasilje je izraz koji se koristi u clockwork orange ( knjizi ili još bolje filmu )
Mislio sam od Kaina i Abela pa na dalje.
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 19:13   #46
Quote:
Alex S kaže: Pogledaj post
Misliš ko Indiana Jones kad je ipak pustio Sveti gral u bezdan



pa normalno da neće htjeti rađati. Tko bi htio takvo postojanje svojim potomcima koje voli.
osim onih fanatika tabletomana koji naivno uzimaju vitamine i vježbaju onih 7 tibetanaca. ili šta već. Ili onaj radman. koji prodaje antioksidanski koktel. sjemenke grožđa. a čak i babe znaju da je čaša crnog vina dobra za dugovječnost. genij..
Baš naprotiv, broj stanovnika će kontinuirano rasti:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=105
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 19:36   #47
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Iako, kad govorimo o besmrtnosti to se ne odnosi na tjelesni nego na vanmaterijalni aspekt postojanja.
Arna, pitanje teme je vezano uz besmrtnost čovjeka, a on je tjelesan. Bilo bi suvišno postaviti pitanje kakva bi bila besmrtnost duše, kad se ona podrazumijeva čisto konceptualno, teorijski, dakle, to nije pitanje.

Znači, zanimljivo bi bilo vidjeti implikacije besmrtnosti čovjeka na samog čovjeka, društvo, ostali živi svijet i planetu Zemlju uopće. Iz toga bi se moglo možda vidjeti u kojem bi obliku to eventulno bilo dobro, ako uopće bi?
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 20:03   #48
Quote:
Alex S kaže: Pogledaj post
Ovako karma je uzročno posljedična veza između djela i posljedice. Normalno moral je predpostavljivo odveć ljudski ali nije isključivo samo unutar ljudskosti. Dakle mora postojati posljedica. To je u karmi. Nema duše već otisak. Koji se prenosi.
Dokaz, kao crno bijelo. Možeš i logički deducirati iz postavke uzrok-posljedica i moralnost je vanljudska.
I odkada je filozofija tako sterilna?
Karma je moralna uzročno posljedična veza. Po toj doktrini, ako radiš nešto loše, to će ti se osvetiti u sljedećem životu, u kojem ćeš patiti zbog onoga što si učinio u prethodnom životu. Halo? To je filozofija? To su religijske gluposti. I odakle ti to da je moralnost vanljudska? Otkuda dolazi moralnost? Od boga? Neće nabacivanje proizvoljnih i neutemeljenih tvrdnji učiniti filozofiju "nesterilnom". Ako ti je filozofija sterilna, baci se u religiju, pa tamo misli u pričicama i šarenim sličicama.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 20:12   #49
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
ali računala sam da ćeš biti jasan i dosljedan u onome što sam pišeš ili da ćeš barem s razumijevanjem pročitati moje upise... no čini se da nije tako.
Ako nešto nisam razumio, ispravi me: ti misliš da postoji nematerijalni aspekt postojanja koji uključuje besmrtnu dušu i reinkarnaciju? Što je taj nematerijalni aspekt nije nikome jasno, ali se protura kao "spoznaja", a ne kao religijsko uvjerenje. OK je ako netko u to vjeruje, ali nije OK ako netko tvrdi da je to nešto objektivno, samo još nije "osvješteno". Naime nitko nikada nije pokazao nešto što postoji, a što ne bi bilo vezano uz materijalnu podlogu. Zbog toga su takve tvrdnje za mene neutemeljene, a ne zbog toga što ja to ne razumijem ili nisam osvjestio. Ja sam potpuno spreman to osvijestiti ako mi netko to racionalno objasni.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 22:34   #50
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Arna, pitanje teme je vezano uz besmrtnost čovjeka, a on je tjelesan. Bilo bi suvišno postaviti pitanje kakva bi bila besmrtnost duše, kad se ona podrazumijeva čisto konceptualno, teorijski, dakle, to nije pitanje.

Znači, zanimljivo bi bilo vidjeti implikacije besmrtnosti čovjeka na samog čovjeka, društvo, ostali živi svijet i planetu Zemlju uopće. Iz toga bi se moglo možda vidjeti u kojem bi obliku to eventulno bilo dobro, ako uopće bi?
Gle, ja ne mogu gledati čovjeka isključivo ko tjelesno biće, jer on to jednostavno nije. Stoga o temi govoriti na ovaj način kako ti kažeš, izgleda mi poput pričanja o vozilu, njegovim performansama, njegovom utjecaju na druga vozila, na okoliš- dok stoji parkirano u garaži, jer nema nikoga da ga vozi.
Ali ako te to veseli, knock yourself out!
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 22:56   #51
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ja sam potpuno spreman to osvijestiti ako mi netko to racionalno objasni.
Ma kaj ne veliš!
Pa kaj imaš osvještavati kad ti neko dade racionalno objašnjenje!
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 23:33   #52
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Stoga o temi govoriti na ovaj način kako ti kažeš, izgleda mi poput pričanja o vozilu, njegovim performansama, njegovom utjecaju na druga vozila, na okoliš- dok stoji parkirano u garaži, jer nema nikoga da ga vozi.
Ali, ti tako izbjegavaš temu, izbjegavaš misliti o temi. Zar između duše i čovjeka nema razlike?
Npr. ako bi čovjek bio besmrtan, ne bi više bilo reinkarnacije, duša bi imala pravo samo na jedan pokušaj.
Već bi to bila neka filozofska potraga.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 00:14   #53
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Ali, ti tako izbjegavaš temu, izbjegavaš misliti o temi. Zar između duše i čovjeka nema razlike?
Npr. ako bi čovjek bio besmrtan, ne bi više bilo reinkarnacije, duša bi imala pravo samo na jedan pokušaj.
Već bi to bila neka filozofska potraga.
Čemu se baviti filozofskim potragama u samo jednom aspektu cjeline, zanemarujući pritom onaj drugi- važniji?
Filozofirati o besmrtnosti tijela je jalovo mudrijanje, ne dovodi do ničeg korisnog, što bi bilo kad bi bilo, a istovremeno se negira postojanje nematerijalne biti koja čovjeka čini onime što čovjek u suštini jest- besmrtna duša ogrnuta različitim tjelesnim formama kao kaputima.
Meni bi bilo puno interesantnije filozofskom potragom pokušati dokučit zašto se čovjek rađe doživljava kaputom, nego onime tko kaput nosi.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 03:59   #54
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
* "Inače, sama vječnost u doslovnom i domišljenom značenju - tj. kad bi vrijeme isteklo, »stalo«, nestalo - bila bi beskrajno gora od najgore vremenitosti. Istaknuto je da duša u vječnosti ne bi ni sjećanjem na svoju prošlost izbjegla potpunu apatiju. (Ponavljanje stotinama milijardi puta već poznatih epizoda prošlosti stvaralo bi beskrajnu dosadu, a duhovna aktivnost gasila bi se progresivno čim bi prestala tjelesna aktivnost.)"

Što bi bilo da ne postoji smrt? Je li vječni život doista nešto za čim treba žudjeti i što treba sanjati? Nije li bolje biti smrtan? Kako bi izgledao život i svijet kad bi ljudi živjeli vječno? Jednostavno ništa nije koncipirano kako bi bilo vječno, nego se sve prilagođava prolaznosti. Zna se da čovjek živi 80-ak godina i shodno tome u kojem razdoblju života raste, kad se obrazuje, kad radi, kad ide u mirovinu, kad se razmnožava itd. Kako bi živjeli kad bi znali da nikada ne ćemo umrijeti? Što bi bilo kad bi imali cijelu vječnost, beskrajne milijarde godina za sve aktivnosti? Dokle bi onda sezalo naše sjećanje? Bi li nam bilo dosadno ili bi nam bilo bolje? S obzirom da najstariji ljudi žele još živjeti, znači li to da bi ipak vazda imali volju za životom, koliko god milijardi godina živjeli? Bi li nam da smo vječni ono što sada radimo ikada postalo dosadno? Bi li željeli umrijeti ili bi nam bilo bolje nego ovako?

Mogli bi vječno sanjati ( npr o smrti) tako da se stvari po pitanju dosade , značajno, ne bi promijenile.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 05:32   #55
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Pa mi i jesmo besmrtni, samo su nam tijela smrtna.
Slažem se.

Samo da smo malo svjesniji svoje prave prirode, vjerujem da nam tijela ne bi bila smrtna. Mislim da bi naše duše mogle prilagođavati svoja tijela, svjesno ih uništavati kada se ponovno zažele duhovnih iskustva, te ponovno kreirati za iskustva u materijalnom svijetu.

Ipak, možda je ovo savršenije. Zaboravimo tko smo, potpuno se uživimo u ulogu, pa se postepeno budimo iz nje, te ponovno postajemo svjesni svoje duhovne prirode. Definitivno teže iskustvo, ali i zabavnije
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 05:42   #56
Što god bilo, svakako bi trebalo ići dan po dan. I u vječnost ako treba.
Ono is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 06:54   #57
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Karma je moralna uzročno posljedična veza. Po toj doktrini, ako radiš nešto loše, to će ti se osvetiti u sljedećem životu, u kojem ćeš patiti zbog onoga što si učinio u prethodnom životu. Halo? To je filozofija? To su religijske gluposti. I odakle ti to da je moralnost vanljudska? Otkuda dolazi moralnost? Od boga? Neće nabacivanje proizvoljnih i neutemeljenih tvrdnji učiniti filozofiju "nesterilnom". Ako ti je filozofija sterilna, baci se u religiju, pa tamo misli u pričicama i šarenim sličicama.
Karma kao i sama reinkarnacija je relativno banalizirana. Pogotovo od strane i samih budista s ozirom da su su Dalaj Lame reinkarnacije Bude. Tu se dala naći cijela galerija reinkarniranih satira i pajaca.
Kao prvo nema tu nikakvog boga ili od njega nametnut moral.

U budizmu je moralna osuda tj pojam grijeha tj kazne i nagrade ukinut. Karma je isključivo uzročno posljedićna veza neznanja prije svega, dakle neznanja kao prvog uzroka egzistencije ( ne to shvatiti kao stvar po sebi jer mora postojati i nositelj neznanja ). Neznanje se odnosi na neshvaćanje ništavnosti ljudskog bića u svijetu patnje tj u cikičkoj izmjeni egzistencija tj samsari.
Neznanje uzrokuje volju koja uzrokuje egzistenciju.
Karma je dakle produkt djelovanja neznanja pa posredno i volje. Ona bi se mogla opisati kao moralni metafizički DNA koji determinira kvalitetu tj formu egzistencije koja će se nedvojbeno manifestirati podsredstvom volje.
Dakle nema duše, već samo karma kao matrica. Buda na pitanje dali je čovjek nakon reinkarnacije jednak svojem prethodniku odgovara da nije ni isti ni drugi. Time se između ostalog želi reći da je pogrešno shvatiti karmu kao osobnu ili neosobnu dušu.

Nego baš nešto iznalazim šta Martin ima reći pa
"Sazrijevanjem plod sebe ostvaruje. Ali,dali je smrt do koje Dasein pristiže, ostvarenje u ovom smislu? svojom smrću, Dasein je zaista ostvario svoj put. Ali dali je time nužno iscrpio i svoje specifične mogućnosti?Jer u većini slučajeva Dasein okončava, a da se ne ostvari ili se pak dezintegrira i iscrpljuje. Skončati ne znaći nužno i ostvariti se. Zato postaje neophodno pitanje: da li uopće i u kojem smislu smrt mora biti pojmljena kao okončanje Daseina."
dalje
" zav savjesti je zov brige. biti-kriv konstituira ono biće kojemu mi pridodajeno ime "briga"
Dakle iskustvom brige tj patnje Dasein sebe razumjeva sebe kroz biti-kriv.
i dalje
"zov savjesti je šutnja. Jedino šutnjom savjest zove; to će reći da zov dolazi iz tišine tajanstvenosti i da je Dasein kojega zove, prizvan natrag u tišinu, i to prizvan natrag kao nešto što mora utihnuti."
Eto to su neki citati, a odakle je on to prepisao pojma nemam.
Dakle jasna je analogija sa budističkim shvaćanjem ništavnosti, patnje, te utihnuće tj utrnuće. Pri tom Martin ipak ne koristi termin karma ali u svojoj daljnjoj razradi koristi sudbina. Isto kao što ne koristi ni reinkarnacija.
Ipak je neka filozofija šta ja znam

Nego svi koji su spoznali šta su bili u prošlim životima, su ono zaključili da su bili neka vlastela. Ja sam došao do nedvojbene spoznaje da sam u prošlom životu bio
George

Zadnje uređivanje Alex S : 14.10.2013. at 07:50.
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 09:38   #58
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
a istovremeno se negira postojanje nematerijalne biti koja čovjeka čini onime što čovjek u suštini jest- besmrtna duša ogrnuta različitim tjelesnim formama kao kaputima.
Meni bi bilo puno interesantnije filozofskom potragom pokušati dokučit zašto se čovjek rađe doživljava kaputom, nego onime tko kaput nosi.
Ja sam prilično siguran da je dualizam kojeg ti ovdje reklamiraš več odavno razvojem neuroznanosti pobijen, napušten od bilo koga koji je ozbiljan u vezi te teme, i proglašen onime što i je - zabludom.

Duša i tijelo su apsulutno jedno. Nema odvojenja između materijalnog i mentalnog, to mentalno JE materijalno, pa prema tome nema onoga tko kaputa nosi, jer taj i je sam kuput. Samo što nam naš dualistički jezik i dualističke intuicije govore nešto drugo. Ali to nije prvi puta u povijesti kada je bilo pokazano da ljudska intuicija griješi u vezi prirode stvarnosti.

A ako si toliko sigurna u to što govoriš, onda bi te zamolio da objasniš i meni i drugima na koji točno način bi se nešto nematerijalno i materijalno spojilo do toga nivoua do kojeg smo mi svjesni da jesu, i kako to sve funkcionira, ako je duša jedno i tijelo nešto sasvim drugo i odvojeno. Ustvari, sve što za početak moraš objasniti je kako bi nešto namaterijalno utjecalo na samo jedan pišljivi atom u smislu što bi ga pomaknulo i u njemu izazvalu neku materijalnu energiju/promjenu.

I dare you! I double dare you!!
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 10:38   #59
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Karma je moralna uzročno posljedična veza. Po toj doktrini, ako radiš nešto loše, to će ti se osvetiti u sljedećem životu, u kojem ćeš patiti zbog onoga što si učinio u prethodnom životu. Halo? To je filozofija? To su religijske gluposti. I odakle ti to da je moralnost vanljudska? Otkuda dolazi moralnost? Od boga? Neće nabacivanje proizvoljnih i neutemeljenih tvrdnji učiniti filozofiju "nesterilnom". Ako ti je filozofija sterilna, baci se u religiju, pa tamo misli u pričicama i šarenim sličicama.
Duhovnjaci to objašnjavaju da će najebati onaj koji je nanosio patnju drugima. Jer da navodno ta patnja uzrokuje nanositelju lošu karmu. A to je još više izraženo ako nanositelj patnje zna da je ono što radi loše po drugu osobu.
Ali uvijek može doći do filozofske zavrzlame. Jer ja znam djecu koji proklinju svoje roditelje da su im ostavili mrvice. Ili radnici koji proklinju vlasnike da ih iskorištavaju.
Problem je u tome što roditelji gladaju na to svojim mjerilima a vlasnik firme isto svojim mjerilom. Slučaj takvog proklinjača svojih roditelja je bio u tome što je ovaj radio vanka i zaradio lijepe novce. I vratio se sa velikom mirovinom.
A njegov brat je crnčio u domovini i ostao crkveni miš unatoč crnčenju.
I otac je mlađen sinu crnčitelju ostavio kuću, a starom sinu bogatašu neki teren na kome je ovaj sagradio vilu. Ali bogatom sinu je to bila nepravda da je njegov mlađi brat dobio 5 puta veću vriejdnos od njega. Jer ovaj svoga brata smatra lijenčinom i nesposobnjakovićem. Ali to ne smatraju roditelji, kao i neutralni posmatrači. Dakle, stariji sin pati i stoga bi roditelji trebali imati lošu karmu jer su po njegovim mjerilima loše podijelili imovinu.

A i radnici pate jer misle da im je mala plaća. To je istina, ali je problem što je gazda nesposoban kao poduzetnik i uvijek je u gubicima. A i sam živi relativno skromno.
Dakle, sada će i gazda firme imati lošu karmu jer mu radnici pate zbog njegove nesposobnosti
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 10:47   #60
Besmrtnost čovjeka u ovom obličju uopće nije posebni problem.

Naime, kapacitet ljudskog mozga nije beskonačan, pa tako ni njegove sposobnosti za autobiografsko pamćenje. Čak i za vrijeme ovog kratkog života ljudi često zaborave gomilu stvari koje su radili prije 50-tak godina. Brijem da bi se za 1000 godina sve što si ikad radio prije 1000 godina, izbrisalo.

I onda bi mogao OPET ići gledati Men in Black.

U najgorem slučaju, ako se već ne bi moglo prirodno izgubiti sjećanje, išlo bi se periodički na brisanje prastarih sjećanja, da se otvori prostor za nova/stara iskustva. Ukratko, nema problema, sasvim lijepo se 'izazovi' mogu ponavljati i rješavati bezbroj puta, sve do toplinske smrti svemira.


Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Dok god postoji izazov, postoji i život. Bez izazova, nema ni života. Smrt je najveći izazov.
c,c,c pa što napokon ne odeš na megdan tom 'izazovu'
Apemant is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:33.