Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2017., 21:43   #61
Danas sam u svome gradu vidio dvije turistice iz Ugande, govornice jezika nyoro (runyoro). Stvarno svi putuju, doduše ove su trenutačno nastanjene u Londonu.

Što se tiče smisla putovanja, pitam se zašto slikavati tijekom putovanja. Netko pođe u Afriku na safari i slika lava ili slona. Koja je vrijednost te slike kad je na svemreži dostupno bezbroj slika, snimki i dokumentaraca o lavovima i slonovima u svim mogućim stanjima? Što ćeš slikavati neku znamenitu građevinu koje se bezbroj slika i snimki iz svih kuteva i u svim godišnjim dobima može lako besplatno naći guglajući? Što ti konkretno znači što si ti autor slike? Sve više ljudi stoga zaključuje da nema previše smisla slikavati krajobraze i građevine kad možeš i kupiti razglednicu, a svatko može naći milijune slika tih krajobraza i građevina na svemreži.

Međutim, turistima ima smisla slikati sebe pored neke znamenitosti. Zašto? Samo kako bi se sliku stavilo na Facebook i pohvalilo se? Odavno je svaki kutak planeta otkriven, istražen, pročešljan, ucrtan u zemljovide i mnoštvom slika i snimki dokumentiran. Ne postoji više zabačeno, divlje ili nepoznato mjesto. Kamo god otputovao, ne ćeš napraviti ništa čudesno ili revolucionarno. Ne ćeš biti ni prvi čovjek ni prvi Europljanin ni prvi Hrvat koji je tamo dospio. Ljudi daju snimiti svoje prve pričesti, maturalne zabave, vjenčanja. Tko će ti to gledati? Nakon vjenčanja snimka se tijekom ostatka života ne pogleda ni pet puta, često nijednom.

Koja je razlika gledati utakmicu na televiziji ili s tribina? Ako želiš baš navijati, derati se, udarati u bubnjeve, isticati transparente, vrijedi poći gledati uživo. Međutim, ukoliko ti je namjera samo gledati utakmicu pomno promatrajući zbivanja na igralištu, čak ti je i bolje pratiti na televizijskom zaslonu. Nitko ti ne zaklanja pogled, nitko ne buči, na televiziji su igrači i akcije puno pregledniji nego s udaljenih tribina. Kao što nema velike razlike gledati utakmicu uživo ili na televiziji, nema velike razlike ni razgledati neke tvrđave, crkve ili muzeje uživo ili virtualno. Ionako je to samo sa svrhom trenutačnog zadovoljstva. Probaj ući u velebno urešenu i oslikanu crkvu i zadivljeno promatrati slikarije i kipove. Za tjedan dana probaj se točno sjetiti što je na tim slikarijama i čiji su to kipovi. Skoro sve ćeš zaboraviti vidio uživo ili virtualno, jer se to obično promatra samo radi trenutačnog doživljaja.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 22:41   #62
Ne znam kako ti se da biti tako dosadan s uvjeravanjem kako ne treba putovati, ali da ti pokušam odgovoriti.

Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Što se tiče smisla putovanja, pitam se zašto slikavati tijekom putovanja. Netko pođe u Afriku na safari i slika lava ili slona. Koja je vrijednost te slike kad je na svemreži dostupno bezbroj slika, snimki i dokumentaraca o lavovima i slonovima u svim mogućim stanjima?
Recimo hoću si raditi print takve fotografije. Jedina mi je opcija da ju kupim preko neta i platim ju parsto dolara. Ovako ju sam ufotkam i imam ju u punoj rezoluciji, mogu ju obraditi kako ja hoću, bez ičijeg tuđeg upliva u modifikacije iste te sam uza sve to upravo ja autor i mogu se pohvaliti mojim gostima kada dođu kod mene sa svojom slikom od 100x100 cm afričkog slona kojeg sam ja osobno ufotkao na poljima Serengetija.

Quote:
Što ćeš slikavati neku znamenitu građevinu koje se bezbroj slika i snimki iz svih kuteva i u svim godišnjim dobima može lako besplatno naći guglajući? Što ti konkretno znači što si ti autor slike? Sve više ljudi stoga zaključuje da nema previše smisla slikavati krajobraze i građevine kad možeš i kupiti razglednicu, a svatko može naći milijune slika tih krajobraza i građevina na svemreži.
Čitaj gore.

Quote:
Međutim, turistima ima smisla slikati sebe pored neke znamenitosti. Zašto? Samo kako bi se sliku stavilo na Facebook i pohvalilo se?
Pa da, zašto ne? Netko objesi diplomu u svom uredu, netko drži pehar na komodi, netko se fotka kraj nečega poznatog i hvali se na Facebooku. I?

Quote:
Odavno je svaki kutak planeta otkriven, istražen, pročešljan, ucrtan u zemljovide i mnoštvom slika i snimki dokumentiran. Ne postoji više zabačeno, divlje ili nepoznato mjesto. Kamo god otputovao, ne ćeš napraviti ništa čudesno ili revolucionarno. Ne ćeš biti ni prvi čovjek ni prvi Europljanin ni prvi Hrvat koji je tamo dospio.
Nisi baš u pravu. Ima destinacija u kojima je bilo jako malo ljudi npr. iz Hrvatske. Recimo ja sam među posljednjim Hrvatima koji su vidjeli nuklearni reaktor broj 4. u Černobilu uživo. Neće ga više nitko vidjeti.

Quote:
Ljudi daju snimiti svoje prve pričesti, maturalne zabave, vjenčanja. Tko će ti to gledati? Nakon vjenčanja snimka se tijekom ostatka života ne pogleda ni pet puta, često nijednom.
Zašto sve gledaš kroz svoje stavove? Je li tebi jasno da postoje ljudi koji će to gledati i više od tvojih pet puta?

Quote:
Koja je razlika gledati utakmicu na televiziji ili s tribina?
U osjećaju, tom trenutku kada si tamo, kada si dio povijesti.

Quote:
Ako želiš baš navijati, derati se, udarati u bubnjeve, isticati transparente, vrijedi poći gledati uživo. Međutim, ukoliko ti je namjera samo gledati utakmicu pomno promatrajući zbivanja na igralištu, čak ti je i bolje pratiti na televizijskom zaslonu. Nitko ti ne zaklanja pogled, nitko ne buči, na televiziji su igrači i akcije puno pregledniji nego s udaljenih tribina. Kao što nema velike razlike gledati utakmicu uživo ili na televiziji, nema velike razlike ni razgledati neke tvrđave, crkve ili muzeje uživo ili virtualno. Ionako je to samo sa svrhom trenutačnog zadovoljstva. Probaj ući u velebno urešenu i oslikanu crkvu i zadivljeno promatrati slikarije i kipove. Za tjedan dana probaj se točno sjetiti što je na tim slikarijama i čiji su to kipovi. Skoro sve ćeš zaboraviti vidio uživo ili virtualno, jer se to obično promatra samo radi trenutačnog doživljaja.
Mislim da ti je najbolje da prestaneš prakticirati seks, jer ionako to sve možeš gledati na internetu.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 00:17   #63
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Zašto Hrvati imaju kompleks niže vrijednosti? Treba biti ponosan stanovnik jugoistoka Europe koji se ponekad naziva Balkanom. To je najljepši i najrazvijeniji dio Starog kontinenta, iz današnje Grčke potekla je europska uljudba. Hrvatska na malim razdaljinama ima 8 blaga pod zaštitom UNESCO-a. Za Balkan su se otimali nebrojeni osvajači. Oni koji nam sada sole pamet o demokraciji, slobodi, pluralizmu i ljudskim pravima najviše su ogrjezli u svakoj vrsti zločina i divljaštva, Balkan je još najtolerantniji dio Europe. Svo bogatstvo zapadne Europe (Engleza, Španjolaca, Portugalaca, Francuza i Nizozemaca) temelji se na genocidu, porobljavanju i pljački. Najmonstruozniji zločinački pothvat u povijesti čovječanstva nije ni nacizam ni fašizam ni komunizam nego daleko gori od svih njih zajedno, kolonijalizam. Ubijeni deseci milijuna domorodaca Amerike, Australije, Polinezije, Melanezije, Mikronezije, jugoistočne Azije i podsaharske Afrike iz koje su također prisilno prevezeni deseci milijuna robova. Golema kulturna i prirodna bogatstva opljačkana su ili uništena. Španjolski agresori spalili su tisuće majanskih zapisa, do danas su sačuvana samo četiri kodeksa na majanskom pismu. Holokaust nad Židovima smiješna je dječja igrica u usporedbi s eksterminacijom američkih domorodaca, a Hitler nježni dobrica u usporedbi s konkvistadorima. Prvi i Drugi svjetski rat zajedno lokalni su incidenti u usporedbi s haranjima zapadnoeuropskih agresora drugim kontinentima. Da se tisuću hidrogenskih bombi pobaca po Engleskoj ne bi platila sva zla koja je britansko kolonijalno genocidno carstvo počinilo kroz povijest. Pa opet niti jedan Englez ne će govoriti o svojem narodu da je nazadan, divlji ili zao, premda objektivno Englezi jesu uvjerljivo najveći divljaci i monstrumi svih vremena. Samo Hrvati imaju sramotan običaj pljuvati po svome.
sve ovo što si napisao predstavlja samo izraz zavisti.englezi su,čovječe božji,prednjačili u razvoju tehnologije. razvijali su znanost. iz činjenice da su bili kolonijalisti izvlačiti zaključak da su tobože zli je pičkasto.dakle,englezi su razbojnici i ubojice?e pa pohvalno je biti razbojnik i ubojica.might is right. hrvati su isto borili se i ratovali izvan svoje zemlje.i u čemu je razlika?u tome što su englezi pametniji i sposobniji od nas hrvata pa su se borili za svoj imperij a mi za tuđinske interese i za judine škude. koliko su njemica hrvati u magdenburgu silovali? ali mi bismo to sve gurnuli pod tepih da se prikažemo kao neki dobrice i ljubičice i mica mace a drugi normalniji narodi su zli i ne valjaju. englezi su divljaci?a zašto onda postoji engleska(britanska)civilizacija a hrvatska civilizacija ne postoji.upravo su hrvati poludivlji narod.jedan od tih poludivljih.mislim da skupa sa braćom srbima,zatim albancima,bugarima,rumunjima. balkan.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 02:11   #64
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Danas sam u svome gradu vidio dvije turistice iz Ugande, govornice jezika nyoro (runyoro). Stvarno svi putuju, doduše ove su trenutačno nastanjene u Londonu.

Što se tiče smisla putovanja, pitam se zašto slikavati tijekom putovanja. Netko pođe u Afriku na safari i slika lava ili slona. Koja je vrijednost te slike kad je na svemreži dostupno bezbroj slika, snimki i dokumentaraca o lavovima i slonovima u svim mogućim stanjima? Što ćeš slikavati neku znamenitu građevinu koje se bezbroj slika i snimki iz svih kuteva i u svim godišnjim dobima može lako besplatno naći guglajući? Što ti konkretno znači što si ti autor slike? Sve više ljudi stoga zaključuje da nema previše smisla slikavati krajobraze i građevine kad možeš i kupiti razglednicu, a svatko može naći milijune slika tih krajobraza i građevina na svemreži.

Međutim, turistima ima smisla slikati sebe pored neke znamenitosti. Zašto? Samo kako bi se sliku stavilo na Facebook i pohvalilo se? Odavno je svaki kutak planeta otkriven, istražen, pročešljan, ucrtan u zemljovide i mnoštvom slika i snimki dokumentiran. Ne postoji više zabačeno, divlje ili nepoznato mjesto. Kamo god otputovao, ne ćeš napraviti ništa čudesno ili revolucionarno. Ne ćeš biti ni prvi čovjek ni prvi Europljanin ni prvi Hrvat koji je tamo dospio. Ljudi daju snimiti svoje prve pričesti, maturalne zabave, vjenčanja. Tko će ti to gledati? Nakon vjenčanja snimka se tijekom ostatka života ne pogleda ni pet puta, često nijednom.

Koja je razlika gledati utakmicu na televiziji ili s tribina? Ako želiš baš navijati, derati se, udarati u bubnjeve, isticati transparente, vrijedi poći gledati uživo. Međutim, ukoliko ti je namjera samo gledati utakmicu pomno promatrajući zbivanja na igralištu, čak ti je i bolje pratiti na televizijskom zaslonu. Nitko ti ne zaklanja pogled, nitko ne buči, na televiziji su igrači i akcije puno pregledniji nego s udaljenih tribina. Kao što nema velike razlike gledati utakmicu uživo ili na televiziji, nema velike razlike ni razgledati neke tvrđave, crkve ili muzeje uživo ili virtualno. Ionako je to samo sa svrhom trenutačnog zadovoljstva. Probaj ući u velebno urešenu i oslikanu crkvu i zadivljeno promatrati slikarije i kipove. Za tjedan dana probaj se točno sjetiti što je na tim slikarijama i čiji su to kipovi. Skoro sve ćeš zaboraviti vidio uživo ili virtualno, jer se to obično promatra samo radi trenutačnog doživljaja.
nisu svi dijelovi istraženi,a puno mjesta uopće nema ili jako slabo ima na netu, bar što se južne amrike tiče
za puo njih ne bi nikad ni saznao da nisi boravio tamo u tom trenutku ...
tako da eto ...
slika je lijepa uspomena, meni su moje fotke 100x bolje od bilo koje na netu,a mogu ih uvijek pogledati, i kad nemam neta
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 00:42   #65
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Zašto Hrvati imaju kompleks niže vrijednosti? Treba biti ponosan stanovnik jugoistoka Europe koji se ponekad naziva Balkanom. To je najljepši i najrazvijeniji dio Starog kontinenta, iz današnje Grčke potekla je europska uljudba. Hrvatska na malim razdaljinama ima 8 blaga pod zaštitom UNESCO-a. Za Balkan su se otimali nebrojeni osvajači..............
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
upravo su hrvati poludivlji narod.jedan od tih poludivljih.mislim da skupa sa braćom srbima,zatim albancima,bugarima,rumunjima. balkan.
Ja, a bome i mnogi drugi, kad gledam kartu Europe i ne primjećujem "balkanski poluotok".
I da formalno jest poluotok, taj prostor je prevelik i preraznolik da ga se gleda kao neku cjelinu.
Hrvatska je u centru Europe.
Zapravo smo posebni po tome što smo i geografski i kulturološki i Mediteran i "Srednja Europa", i kada pogledamo malo druge zemlje Europe, a naročito svijeta, nemamo nikakvog razloga imati kompleks manje vrijednosti. To su piz*arije.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2018., 15:03   #66
"Putovanja su fatalna za predrasude, fanatizam i ograničenost uma."
M. Twain
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 16:13   #67
Putovanja, putovanja, da se mašta da se sanja...


https://youtu.be/m_cFXYcET1Y
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2018., 13:24   #68
smisao putovanja.

jedina stvar u životu koja te košta, a čini te bogatijim..
Dklaun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2018., 16:47   #69
Smisao putovanja?
Da se premjestimo s toćke A na toćku B?

A ozbiljno:
Da upoznamo/vidimo neśto śto smo żelili upoznati/vidjeti i/ili da se istim kur..mo pred drugima -popularno na svijetu.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2018., 18:32   #70
napravit selfi negdje u pripizdini
martin007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2018., 15:45   #71
Hrvati su strašno loši putnici. Kada sam u siječnju i veljači bio 28 dana u Kambodži, nitko od mještana ni u jednom mjestu nikad nije ni čuo za Hrvatsku. Nisam nikoga vidio iz Hrvatske, a vidjeh jednog hrvatskim govorećeg čovjeka. Rusa iz Murmanska koji je bio živio u Novom Sadu pa poznaje hrvatski. Prijevoznik od Siem Reapa do Banlunga rekao mi je da sam prvi Hrvat koji putuje s njim. U evidencije svih prenoćišta, Nacionalnog parka Kep, prijevoznika za Koh Tonsay, upisuje se svoje podatke. Među njima i državljanstvo. Baš sam pregledavao je li se itko osim mene upisao da je iz Hrvatske. Doslovno nitko! Sve Njemačka, Francuska, UK, Španjolska, SAD, Kanada, Australija. Vidjeh i neke iz Danske, Italije i čak iz Kostarike. Samo pripadnici najbogatijih nacija puno putuju. Od svih mještana koje sam pitao, niti jedan nije nikad maknuo iz Kambodže. Točnije jest jedna obitelj, u Francusku u rodbine.

https://www.tportal.hr/biznis/clanak...-foto-20180703

Dok se za Rusiju traži karta više, većina Hrvata ne može si priuštiti nijedno putovanje godišnje

Hrvatska je u skupini zemalja Europske unije čiji stanovnici najmanje putuju, a glavni razlog za to je besparica.

Prema podacima Europskog statističkog ureda, gotovo dvije trećine stanovnika Europske unije (62 posto) starijih od 15 godina barem jednom godišnje priušti si višednevno putovanje. Pritom njih polovica provede odmor na nekom od domaćih turističkih odredišta, a oko trećine (32 posto) otputuje u inozemstvo.

Turistički neaktivno bilo je 37,9 posto stanovnika EU-a, a glavni razlog zbog kojeg nisu putovali je nedostatak novca. Manji dio stanovnika se na turistička putovanja ne odlučuje zbog zdravstvenih razloga, nedostatka motivacije, obiteljskih okolnosti te poslovnih obaveza.

Financijski problemi navode se kao glavna prepreka za sve dobne skupine, osim onih u dobi od 65 godina, kod kojih su zdravstveni razlozi najčešće spomenuta prepreka.

Među građanima EU-a najmanje putuju Rumunji, od kojih je tek svaki četvrti 2016. godine proveo odmor izvan mjesta stanovanja. Kod kuće je ostalo i više od 70 posto stanovnika Portugala i Bugarske te više od 50 posto Grka, Talijana i Hrvata.

Pritom je nedostatak novca kao prepreka za putovanje najizraženiji u Grčkoj, Portugalu i Hrvatskoj. Čak 61,6 posto Hrvata koji nisu putovali nedostatak novca navelo je kao glavni razlog neodlaska na put. Slika je još poraznija kada se promotri struktura putovanja prema vrsti smještaja. Naime, i onaj manji dio hrvatskih građana koji se uspije maknuti od kuće čak 71,5 posto noćenja provede u neplaćenom smještaju, odnosno kod rodbine i prijatelja ili u vlastitim vikendicama. To znači da si putovanje s plaćenim smještajem može priuštiti samo desetak posto hrvatskih građana.

U općoj besparici najmanje je sretnika koji mogu uživati u inozemnim destinacijama. O tužnoj slici hrvatskog turističkog standarda najbolje svjedoče podaci Svjetskog putničkog i turističkog vijeća UN-a koji prate razliku između turističkih prihoda i troškova u pojedinim državama.

Od 45 najposjećenijih svjetskih turističkih destinacija Hrvatska ima najveću razliku između količine novca koju dobiva od turizma i one koju njeni građani ostavljaju u stranim destinacijama.

Naime, prihodi od turizma čak su 12 puta veći od količine novca koju Hrvati ostavljaju u drugim europskim i svjetskim destinacijama, što svjedoči o izrazito niskoj aktivnosti Hrvata što se tiče inozemnih putovanja.

Dok smo prema statistici Svjetskog putničkog i turističkog vijeća u 2016. godini od turizma uprihodili 9,8 milijardi američkih dolara, istodobno smo u stranim zemljama ostavili samo 0,8 milijardi dolara, što je u apsolutnim brojkama najmanji iznos od svih zemalja EU-a.

Uvjerljivo najaktivnija europska turistička nacija su Finci s udjelom putnika od čak 91,4 posto. Na barem jedno putovanje otišlo je više od 80 posto Nizozemaca, Luksemburžana i Čeha, a putovalo je i više od tri četvrtine Danaca, Nijemaca, Austrijanaca i Šveđana.

Udio stanovništva koji ne putuje
*Finska - 8.6%
*Nizozemska - 14.7%
*Luksemburg - 19.1%
*Češka - 19.2%
*Danska - 20.2%
*Švedska - 21.2%
*Austrija - 23.2%
*Njemačka - 24.6%
*Irska - 25.8%
*Francuska - 26.9%
*Cipar - 31%
*Estonija - 31.3%
*Slovenija - 33.4%
*Slovačka - 33.9%
*Španjolska - 34.3%
*UK - 35.9%
**EU generalno - 37.9%
*Malta - 40.3%
*Latvija - 41%
*Belgija - 41.5%
*Litva - 42.7%
*Poljska - 43.2%
*Mađarska - 44.8%
*Hrvatska - 56%
*Italija - 58.1%
*Grčka - 64.4%
*Bugarska - 70.2%
*Portugal - 74.4%
*Rumunjska - 76%

Čudi me da Italija, koja je u G7 najbogatijih država, ima manji udio putujućih državljana od Hrvatske. Portugalci, upamćeni kao istraživači, pustolovi i kolonizatori, danas su druga najlošija putnička nacija u Europskoj uniji.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2018., 13:42   #72
šta ćemo sirotnja issova, ja nemogu naći nekog do plitvica a ne kambodža, oticu sam
kondor28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2018., 15:24   #73
Smisao putovanja?
Putovanje je božji dar i kada nema nikakvog smisla. A tek kad ima-još bolje.
Međutim svako putovanje ima smisao. Bijekstvo iz zadanog prostora radi izbjegavanja pucanja po šavovima i punjenje tijela i duše novom energijom i spoznajama. Mislim da bi svaki čovjek za života trebao vidjeti što više čuda i ljepota ove male lijepe i čudesne planete. Ja sam se naputovao, ali nikada nije dosta. Da mogu - stalno bih bio na putu. Uz ostalo i da upoznam samog sebe kako funkcioniram u uvjetima različitih okolina i ljudi. Putovanje oslobađa, a svako živo biće ima inicijalno ugrađen neki nagon za slobodom....

Slobodan kao ptica (Free as a bird) - The Beatles:
https://youtu.be/ODIvONHPqpk
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2018., 22:32   #74
Pandan putovanju sebe. Stalno negdje putujemo. Unutra il izvana kako..kome...čemu.. nema pravila osim osobnih preferencija vlastitih nagnuća prema sebi. Ne može se ne putovati.
Proxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2019., 18:09   #75
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post

..............

Članak na Wikipediji o Britanskom muzeju. https://en.wikipedia.org/wiki/British_Museum U članku je kvalitetna slika skoro svakog izloška. Koja je onda razlika posjetiti taj muzej uživo ili ovako virtualno?
Razlika je vidjeti uživo ili samo na slikama. Nekako je potpuniji doživljaj, obično nakon muzeja ideš u šetnju gradom, pa probaš neko lokalno jelo ili piće koji nikad nisi probao, pa čuješ neke specifičnosti vezane za taj grad i to mjesto, pa vidiš kako žive lokalci... sve je to povezano, stil života nekog grada i umjetnika koji su u njemu stvarali, pa onda ono pitanje oblikuju li krajevi ljude ili ljudi krajeve, i puno je ljepši doživljaj nego samo pogledati slike preko interneta.
Elica Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2019., 22:20   #76
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post

...

Čudi me da Italija, koja je u G7 najbogatijih država, ima manji udio putujućih državljana od Hrvatske. Portugalci, upamćeni kao istraživači, pustolovi i kolonizatori, danas su druga najlošija putnička nacija u Europskoj uniji.
I danas ti je onih 10% Portugalaca koji najviše putuju zapravo pustolova i globalnih lutalica

Druga je stvar što većina nije bila dalje od Badajoza (za neupućene: španjolski grad uz granicu s Portugalom gdje se nekada često išlo kupovati stvari kojih u Portugalu nije bilo, a danas se ide na izlete i po restoranima)

A sve zemlje južne Europe, Portugal, Španjolska, Grčka, Hrvatska, Srbija, itd. (pa čak i Italija, iako u malo manjoj mjeri) imaju visok postotak stanovništva koje životari i ne postavlja pitanje kako bi moglo živjeti bolje, pa tako i otputovati nekuda. Kada im kažeš da si negdje bio/bila, mislit će automatski da plivaš u novcima. Naime oni su svjesni koliko troše na kave svaki dan, garderobu, najnoviji gadget, itd., pa misle, gdje bi došli da još i putuju. Nije im jasno da većina ljudi koji putuju štedi na drugim stvarima.

Također, znam previše ljudi koji bi putovali samo da mogu uvijek spavati u hotelima s pet zvjezdica. Budući da si to ne mogu priuštiti, radije ne idu nikamo.
felicidade is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2020., 14:31   #77
Quote:
kondor28 kaže: Pogledaj post
šta ćemo sirotnja issova, ja nemogu naći nekog do plitvica a ne kambodža, oticu sam
Izgleda da su putovanja i dalje jako velikoj većini ljudi nedostižna, iako su pristupačnija nego ikad. Barem 90% ljudi nikad nije bilo van svoje zemlje. Čovjek obično živi u mikrokozmosu, trajno zakovan za jedno mjesto. To pokazuju i statistički podaci nalažljivi na svemreži.

* 11% državljana SAD-a nikad nije bilo izvan svoje savezne države (unutar SAD-a).
* 40% državljana SAD-a nikad nije bilo izvan SAD-a.
* Manje od 20% ljudi na svijetu je ikada (barem jednom) letjelo avionom.
* Jedan od deset Britanaca, 8% stanovništva, proveo je u UK-u cijeli život.
* 22% Britanaca nikad nije letjelo avionom.
* 37% ljudi u Europskoj uniji nikad nije bilo izvan svoje države, tj. 190 000 000 Europljana.
* 90% Kineza uopće nema putovnicu, tj. nije nikad napustilo Kinu.

Europljanima je lako biti barem jednom izvan svoje države, budući da su države male i inozemstvo nije daleko. Dubrovčanin može otići dva brda iza i eto ga u BiH, 40 min vožnje južnije i eto ga u Crnoj Gori, jednu noć trajektom i eto ga u Italiji, razdaljinu manju nego do Splita samo prema jugu i eto ga u Albaniji. Četiri zemlje su nadohvat noge.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2020., 20:40   #78
Ja zbog prirode posla dosta putujem i rekao bih da su glavni razlozi za putovanja (neposlovna) prvenstveno statusno kur*enje a zatim uživanje/istraživanje novih država i kultura. Kako sam prošao dosta svijeta već mogu reći da mi se ovo moderno naslikavanje i postanje na facebook/instagram gadi, baš vidiš kako se ljudi namještaju za te sve fotografije. Volio bih da netko snimi dokumentarac i da samo snima ljude dok se snimaju/slikaju da zapravo vide kako to sve komično izgleda izdaleka. Pokušavao sam i ja to raditi, ali osim što nakupiš lajkova i dobiješ kratki fix serotonina zapravo je to sve isprazno dugoročno, boli me zapravo što će sad neka osoba koju vidim max jednom godišnje ili je imam samo na fejsu misliti o meni. Trebalo mi je malo vremena da to shvatim.

Što se tiče dobre strane putovanja, stvarno možeš doživiti drugačiji način života i kulture. Sad sam u Brazilu i najbolje mjesto koje sam do sad otkrio je škola sambe, nekakva dvorana gdje svake nedjelje lokalci gledaju lokalne samba plesače/pjevače/svirače kako vježbaju za Karneval. Dođemo tamo i pijemo pivo, gledamo utegnute sise i guzice kako se treskaju na živoj muzici. Vidiš i nekog transseksulaca kako pleše, a i neke pedere kako se žvale sa strane. Ljudi svih godina, od curica od 7 godina (koje su po mom mišljenju preseksualizirane, ali opet u Brazilu sve žene imaju sise i guzice na izvolte, a i muškarci su poprilično utegnuti i u formi) do bakica od 70 godina koje isto plešu sambu. To ne možeš doživiti u Hrvatskoj, teško mi je prenijeti atmosferu pišući.

Nešto slično sam doživio i na tržnici u Kini, što sve Kinezi jedu to je nevjerojatno, ne znam je li bilo neke životinje a da je nije bilo u ponudi tamo. Ili safari izlet u Južnoj Africi, samo smo se odvezli sat vremena izvan grada. Ili šetnja po Akihabari u Tokiju, ili općenito sve u Tokiju, te blještavilo sa svih strana, svi ti neboderi gdje na svakom katu ima nešto zanimljivo, tamo bi doslovno mogao mjesecima istraživati.

Ono što želim reći da su putovanja zanimljiva ako se može izbjeći turistički dio njih. Bilo mi je odvratno među svim tim ljudima u Veneciji, i općenito ta turističnost Venecije. Ili kako sam trebao čekati u redu od 200 Korejaca da bi mogao uhvatiti Juliju za sisu u Veroni (na kraju sam odustao, pitao sam se koji ku*ac mi to treba zapravo). Sad sam bio u Riu za Novu godinu, dočekao sam je na Copacabani i osim što to mogu napisati ne mogu reći da je bilo predobro (vatromet je bio vrhunski, to moram priznati) zbog previše ljudi, kriminala na svakom ćošku, beskućnika i smrada ljudskih izlučevina na suncu, te turiziranosti cijelog grada (ne znam riječ za ono kad lokalci znaju da si turist pa ti pokušavaju prodati sve i svašta, a i sve se naplaćuje turistima pa ti se zgadi).

Mislim da turizam ubija čar putovanja, ako ideš na 2-3 tjedna sunca to je OK, ali ako želiš uroniti u drugačiji svijet onda ti turizam proda nekakvu falšu sliku koja se dobro prodaje jer je možeš zalijepiti na fejs/instagram i dobiti lajkove. Većini ljudi je to OK jer smo na neki način svi lajk-kurve, treba nam odobravanje i zavist okoline.
raštevićan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2020., 08:22   #79
Ide se na putovanja da se slika za instagram i to je, kako vidim, glavna tema ove rasprave.

Pa normalno je da hoćeš uslikati sliku da to podjeliš sa ljudima. Ako ides isključivo radi toga, promašio si celi fudbal.

iako klip nije oko toga perse, fino objašnjava i dio smisla putovanja

https://www.youtube.com/watch?v=oRG2jlQWCsY
__________________
"Čini mi se, rođače, da je standard pokvario ljude. Jedu govna i sanjare!"
Umpah-Pah is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2020., 00:37   #80
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Hrvati su strašno loši putnici. Kada sam u siječnju i veljači bio 28 dana u Kambodži, nitko od mještana ni u jednom mjestu nikad nije ni čuo za Hrvatsku. Nisam nikoga vidio iz Hrvatske, a vidjeh jednog hrvatskim govorećeg čovjeka. Rusa iz Murmanska koji je bio živio u Novom Sadu pa poznaje hrvatski. Prijevoznik od Siem Reapa do Banlunga rekao mi je da sam prvi Hrvat koji putuje s njim. U evidencije svih prenoćišta, Nacionalnog parka Kep, prijevoznika za Koh Tonsay, upisuje se svoje podatke. Među njima i državljanstvo. Baš sam pregledavao je li se itko osim mene upisao da je iz Hrvatske. Doslovno nitko! Sve Njemačka, Francuska, UK, Španjolska, SAD, Kanada, Australija. Vidjeh i neke iz Danske, Italije i čak iz Kostarike. Samo pripadnici najbogatijih nacija puno putuju. Od svih mještana koje sam pitao, niti jedan nije nikad maknuo iz Kambodže. Točnije jest jedna obitelj, u Francusku u rodbine.

https://www.tportal.hr/biznis/clanak...-foto-20180703

Dok se za Rusiju traži karta više, većina Hrvata ne može si priuštiti nijedno putovanje godišnje

Hrvatska je u skupini zemalja Europske unije čiji stanovnici najmanje putuju, a glavni razlog za to je besparica.

Prema podacima Europskog statističkog ureda, gotovo dvije trećine stanovnika Europske unije (62 posto) starijih od 15 godina barem jednom godišnje priušti si višednevno putovanje. Pritom njih polovica provede odmor na nekom od domaćih turističkih odredišta, a oko trećine (32 posto) otputuje u inozemstvo.

Turistički neaktivno bilo je 37,9 posto stanovnika EU-a, a glavni razlog zbog kojeg nisu putovali je nedostatak novca. Manji dio stanovnika se na turistička putovanja ne odlučuje zbog zdravstvenih razloga, nedostatka motivacije, obiteljskih okolnosti te poslovnih obaveza.

Financijski problemi navode se kao glavna prepreka za sve dobne skupine, osim onih u dobi od 65 godina, kod kojih su zdravstveni razlozi najčešće spomenuta prepreka.

Među građanima EU-a najmanje putuju Rumunji, od kojih je tek svaki četvrti 2016. godine proveo odmor izvan mjesta stanovanja. Kod kuće je ostalo i više od 70 posto stanovnika Portugala i Bugarske te više od 50 posto Grka, Talijana i Hrvata.

Pritom je nedostatak novca kao prepreka za putovanje najizraženiji u Grčkoj, Portugalu i Hrvatskoj. Čak 61,6 posto Hrvata koji nisu putovali nedostatak novca navelo je kao glavni razlog neodlaska na put. Slika je još poraznija kada se promotri struktura putovanja prema vrsti smještaja. Naime, i onaj manji dio hrvatskih građana koji se uspije maknuti od kuće čak 71,5 posto noćenja provede u neplaćenom smještaju, odnosno kod rodbine i prijatelja ili u vlastitim vikendicama. To znači da si putovanje s plaćenim smještajem može priuštiti samo desetak posto hrvatskih građana.

U općoj besparici najmanje je sretnika koji mogu uživati u inozemnim destinacijama. O tužnoj slici hrvatskog turističkog standarda najbolje svjedoče podaci Svjetskog putničkog i turističkog vijeća UN-a koji prate razliku između turističkih prihoda i troškova u pojedinim državama.

Od 45 najposjećenijih svjetskih turističkih destinacija Hrvatska ima najveću razliku između količine novca koju dobiva od turizma i one koju njeni građani ostavljaju u stranim destinacijama.

Naime, prihodi od turizma čak su 12 puta veći od količine novca koju Hrvati ostavljaju u drugim europskim i svjetskim destinacijama, što svjedoči o izrazito niskoj aktivnosti Hrvata što se tiče inozemnih putovanja.

Dok smo prema statistici Svjetskog putničkog i turističkog vijeća u 2016. godini od turizma uprihodili 9,8 milijardi američkih dolara, istodobno smo u stranim zemljama ostavili samo 0,8 milijardi dolara, što je u apsolutnim brojkama najmanji iznos od svih zemalja EU-a.

Uvjerljivo najaktivnija europska turistička nacija su Finci s udjelom putnika od čak 91,4 posto. Na barem jedno putovanje otišlo je više od 80 posto Nizozemaca, Luksemburžana i Čeha, a putovalo je i više od tri četvrtine Danaca, Nijemaca, Austrijanaca i Šveđana.

Udio stanovništva koji ne putuje
*Finska - 8.6%
*Nizozemska - 14.7%
*Luksemburg - 19.1%
*Češka - 19.2%
*Danska - 20.2%
*Švedska - 21.2%
*Austrija - 23.2%
*Njemačka - 24.6%
*Irska - 25.8%
*Francuska - 26.9%
*Cipar - 31%
*Estonija - 31.3%
*Slovenija - 33.4%
*Slovačka - 33.9%
*Španjolska - 34.3%
*UK - 35.9%
**EU generalno - 37.9%
*Malta - 40.3%
*Latvija - 41%
*Belgija - 41.5%
*Litva - 42.7%
*Poljska - 43.2%
*Mađarska - 44.8%
*Hrvatska - 56%
*Italija - 58.1%
*Grčka - 64.4%
*Bugarska - 70.2%
*Portugal - 74.4%
*Rumunjska - 76%

Čudi me da Italija, koja je u G7 najbogatijih država, ima manji udio putujućih državljana od Hrvatske. Portugalci, upamćeni kao istraživači, pustolovi i kolonizatori, danas su druga najlošija putnička nacija u Europskoj uniji.
Većina putnika putuje do najbliže plaže. Talijanima iPortugalcima su pred nosom.
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.