Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2016., 12:34   #21
Pretpostavljam, slično snovima.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 01:41   #22
Gledajući iz vlastite perspektive, smrt uistinu nikada ne postoji. Jer kada si živ, smrt te još nije uzela, a kada se ugasiš, više te nema da bi joj posvjedočio.

No ono što može doći kao šok je spoznaja da ti nisi jedna jedina svijest koja je odlaskom u vječito ništavilo riješila svoje ovozemaljske probleme. Čeka te odigravanje života još milijardi i milijardi živih bića, jer ti jesi svako od njih, igrajući identičnu igru koju igraš baš ovdje i sada - ja sam samo ja, a ostala živa bića kontrolira netko drugi.
__________________
Oh what is a mind for?
aware is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 02:19   #23
Sigurno je super osjećaj kad ti herc stane, eksplodira žila u mozgu ili se smrskaš u nekoj nesreći...
Nakon jednog od tih divnih osjećaja izgubiš svijest i svoj razum.Ugasiš se.I znaš da nestaješ zauvijek i ne možeš baš ništa.
Ma za poželit.
Ne da je nagrada, nego super nagrada.
Eurojackpot.Bingo.Sedmica.
starakrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 09:25   #24
Quote:
starakrpa kaže: Pogledaj post
Sigurno je super osjećaj kad ti herc stane, eksplodira žila u mozgu ili se smrskaš u nekoj nesreći...
Nakon jednog od tih divnih osjećaja izgubiš svijest i svoj razum.Ugasiš se.I znaš da nestaješ zauvijek i ne možeš baš ništa.
Ma za poželit.
Ne da je nagrada, nego super nagrada.
Eurojackpot.Bingo.Sedmica.
Nema garancije ni za "final switch off".
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 12:05   #25
Quote:
Bić kaže: Pogledaj post
Što vi mislite, je li tako?? (molim vaša iskustva ako ih ima)
Pojednostavljeno, osobno poznajem oko 10 mladih ljudi koji su preminuli na sudbinski način, svi ljudi duše čiste kao suza, tako dragi i puni života. Čitao sam da sve stvari koje se dešavaju, nisu slučajne i to zahtjeva naš univerzum. Nakon dužeg proučavanja i istraživanja o smrti, imam ogroomannn filing da je SMRT najjednostavnija promjena svijesti, prijelazak iz jednog stanja u drugo, iz materijalnog, u nematerijalni oblik.
Ti samo racionaliziraš percipiranu nepravdu u obliku smrti mladih ljudi, "čistih kao suza, tako dragi i puni života." sa zagrobnim životom, nešto slično sudbinom i sad nekakvom nagradom.

To je ono pitanje 'zašto se loše stvari događaju dobrim ljudima a dobre stvari lošim ljudima".

A tvoje pitanje, ne, osobno ne mislim da je tako. Sama ideja je odvratna.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 13:56   #26
Quote:
aware kaže: Pogledaj post
No ono što može doći kao šok je spoznaja da ti nisi jedna jedina svijest koja je odlaskom u vječito ništavilo riješila svoje ovozemaljske probleme. Čeka te odigravanje života još milijardi i milijardi živih bića, jer ti jesi svako od njih,
Čekaj, dali sa prestankom rada mozga nestajem i 'ja'--što god to bilo, ili ne? moja svijest nastavlja dalje doživljavati sebe kao netko drugi i ono što oni doživljavaju?

Quote:
igrajući identičnu igru koju igraš baš ovdje i sada - ja sam samo ja, a ostala živa bića kontrolira netko drugi.
Igrati ulogu?

Pitanje, zašto svijest trajno nestaje sa prestankom rada mozga, kao što i sam izgleda da vjeruješ?

Da nije to možda zato što sa prestankom moždane aktivnosti koja proizvodi svijest mozak prestaje proizvoditi svijest, i budući da je moždana smrt nepovratna, mozak ju nikada više ne može oporaviti jednom dok ju izgubi ?

Što bi onda bila samosvijest i "sense of agency" ? samo nekakve uloge koje igramo, ili složeni procesi individualnih mozgova?
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 11:29   #27
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Čekaj, dali sa prestankom rada mozga nestajem i 'ja'--što god to bilo, ili ne? moja svijest nastavlja dalje doživljavati sebe kao netko drugi i ono što oni doživljavaju?
Pam Reynolds case:
https://www.youtube.com/watch?v=YO8UVebuA0g

Onima koji to dožive sve je jasno i nikakva uvjerenja im nisu potrebna. No, oni koji nisu doživjeli nikada neće shvaćati
Bić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 12:58   #28
Quote:
Bić kaže: Pogledaj post
Pam Reynolds case:
https://www.youtube.com/watch?v=YO8UVebuA0g

Onima koji to dožive sve je jasno i nikakva uvjerenja im nisu potrebna. No, oni koji nisu doživjeli nikada neće shvaćati
Odnos vjerovanja u zagrobni život i imanje tog iskustva je zapravo nešto što je bilo istraženo i nije istina da baš svi nakon toga povjeruju u to i da im 'sve postane jasno'. Imaš i postotak njih koji jasno nakon toga vjeruju da je to njihovo iskustvo bila obična halucinacija.

No tebe nisam ništa sa time pitao, pitao sam forumaša čija filozofija mi je sve ali samo ne jasna jer izgleda da spaja nespojive stvari.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 14:36   #29
Pokušao sam malo slikovno dočarati situaciju...

Ovo predstavlja ono što zoveš ja. Žuti kružić unutra je tvoj svjesni dio, zeleni je tvoje tijelo. Šarene boje unutar kruga predstavljaju milijune djelića informacija koji se odvijaju kroz razne procese. I pitaš se pitanje tko si ti...

Na većoj skali, to izgleda ovako. Sve što si ikada pomislio, poželio, doživio nalazi se u tvome tijelu, odnosno zelenom krugu. Ti se nalaziš u svim zelenim krugovima, svaki puta misleći da si samo to ti.
I u svakom tome krugu osjećaš izolaciju, visoki zeleni zid jer nema načina da se dubinski povežeš sa drugim živim bićima i doživiš ih. Dakle taj osjećaj "ja" je ništa drugo nego posljedica izolacije od materije oko sebe, nemogućnost da ju spoznaš i povežeš se s njome.

Teoretski, kada bi na neki način mogao umrežiti svoj mozak sa mojim, tako da ti možeš upravljati mojim procesima u mozgu, a ja mogu upravljati tvojima, usvojio bi novi identitet, novi osjećaj svoga "ja". A on bi izgledao ovako.

Kada bi se tako mogla umrežiti sva živa bića na planeti, dobili bismo osjećaj jednog identiteta, ovako.. Sva materija ostala bi na istom mjestu, samo bi se proširio osjećaj tko sam ja i mogao bih koordinirati mnogo više stvari na više mjesta.

Ima jedan zanimljiv primjer u svijetu: http://gawker.com/5933247/two-heads-...rittany-hensel
gdje dvije glave kontroliraju jedno tijelo. Da se njihovi mozgovi mogu nekako povezati, nestao bi osjećaj poistovjećivanja moja glava i tvoja glava i usvojio bi se identitet ja sa svoje dvije glave. I tijelo bi funkcioniralo ne kao moja polovica i tvoja polovica, već kao moje tijelo

Kada shvatiš tko si, imaš slobodu izraziti se što se dogodi u trenutku smrti. Da li je vječiti mrak jer si se poistovjetio sa tijelom koje umire, ili je vječita igra na kozmičkoj razini u kojoj ćeš si milijarde i milijarde puta postavljati ista pitanja
__________________
Oh what is a mind for?
aware is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 17:38   #30
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ideja vječitog mraka nakon smrti nije produkt poistovjećenja sa tijelom, nego krivog razumijevanja značenja i ideje iza citata grčkog filozofa Epikura kojeg si i ti pokušavao citirati gore. Mrak je svjesno iskustvo zato jer je izvor EM zračenja ili blokiran ili odsutan pa je to to što vizualni sustav stvara. Smrt podrazumijeva odsustvo svega toga. Kada ljudi zamišljaju 'kako je to biti mrtav' sasvim prirodno ulaze u jednu golemu kontradikciju, a valjda i sam znaš da je 'kako je to biti ili doživljavati' jedna od filozofskih definicija svijesti, koje u smrti nema.

Prije ideja vječitog zaborava :
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=336

Sokrat kaže da je čak i taj zaborav ne plaši ga jako puno, jer dok je on bio svjestan, da će na odgovarajući način biti slobodna od bilo koje boli ili patnje. Doista, Sokrat pita, čak ni veliki kralj Perzije može reći da je on ikada odmarao tako čvrsto i mirno kao što je učinio u san bez snova.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 17:48   #31
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Prije ideja vječitog zaborava :
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=336

Sokrat kaže da je čak i taj zaborav ne plaši ga jako puno, jer dok je on bio svjestan, da će na odgovarajući način biti slobodna od bilo koje boli ili patnje. Doista, Sokrat pita, čak ni veliki kralj Perzije može reći da je on ikada odmarao tako čvrsto i mirno kao što je učinio u san bez snova.
U neurologiji i neuroznanosti općenito govori se o gubitku i oporavku svijesti, taj vječni zaborav bi jednostavno bio trajni, nepovratni gubitak svijesti. Ne znam čemu komplicirati.

Danas se zna da duboki san (3-4 faze NREM sna) ipak nije nešto što se može smatrati potpunim gubitkom svijesti, pa su te filozofske usporedbe stanja smrti sa time malo zastarjele, ali ipak je jasno o čemu se govori.

Ugl, citiraš dio posta kojeg sam malo prije izbrisao, taj dio kojeg citiraš je ok ali na onom prvom se treba malo raditi. Ali vjerojatno ne uskoro, o tome što bi bilo 'ja' bi se moglo jako dugo a rasprava o tome traje već stotinama godina. Ja drugačije na to gledam od aware, pa se tu baš i nebi moglo raspravljati kako treba.

Zadnje uređivanje Empyreus : 10.11.2016. at 18:06.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 21:35   #32
Quote:
Ideja vječitog mraka nakon smrti nije produkt poistovjećenja sa tijelom, nego krivog razumijevanja značenja i ideje iza citata grčkog filozofa Epikura kojeg si i ti pokušavao citirati gore. Mrak je svjesno iskustvo zato jer je izvor EM zračenja ili blokiran ili odsutan pa je to to što vizualni sustav stvara. Smrt podrazumijeva odsustvo svega toga. Kada ljudi zamišljaju 'kako je to biti mrtav' sasvim prirodno ulaze u jednu golemu kontradikciju, a valjda i sam znaš da je 'kako je to biti ili doživljavati' jedna od filozofskih definicija svijesti, koje u smrti nema.
Krivo smo se razumjeli, "vječiti mrak" je bio sinonim za trajno ništavilo. Inače se slažem s napisanim

Što se tiče pojma ja, pitao si prava pitanja, no odgovor nije jednostavan.

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Čekaj, dali sa prestankom rada mozga nestajem i 'ja'--što god to bilo, ili ne? moja svijest nastavlja dalje doživljavati sebe kao netko drugi i ono što oni doživljavaju?
Ti ne nestaješ, jer ti si esencijalni sastojak od čega je stvoren svemir, ti jesi svemir. No ovo je sve samo ne jednostavno za shvatiti, zvuči prilično nategnuto i više kao adio pameti No takva je igra svemira, ne možeš ju spoznati razumom.

Ostalo si sve točno odgovorio - tvoja svijest nestaje jer je posljedica moždane aktivnosti.
__________________
Oh what is a mind for?
aware is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 09:02   #33
Nitko ne zna. Svi možemo samo pretpostavljati...
Ne razumijem zašto smrt kao kraj ljudi shvaćaju tako loše. Mrtav čovijek ne zna da je mrtav - zato što je mrtav.
Vododovoodvod is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 09:52   #34
Quote:
Vododovoodvod kaže: Pogledaj post
Nitko ne zna. Svi možemo samo pretpostavljati...
Ne razumijem zašto smrt kao kraj ljudi shvaćaju tako loše. Mrtav čovijek ne zna da je mrtav - zato što je mrtav.
Čovek ne zna, jer je čovek fizičko telo takođe, ali svest zna, pitaj mene kada je reč o "čoveku bez tela".

Postoje ljudi čija percepcija ide izvan one koju većina ljudi percipira materijalne objekte.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 10:01   #35
Quote:
aware kaže: Pogledaj post
Krivo smo se razumjeli, "vječiti mrak" je bio sinonim za trajno ništavilo. Inače se slažem s napisanim

Što se tiče pojma ja, pitao si prava pitanja, no odgovor nije jednostavan.
Znam da je bio sinonim. Ništavilo, vječni zaborav (eng. oblivion) i sl. su također sinonimi. Ono što je bitno je shvatiti što je iza tih riječi, značenje.

Što se tiče pojma ja, odgovorio sam ti na taj tvoj post gdje si pokušavao vizualno ilustrirati negdje 3 puta.

Quote:
Ti ne nestaješ, jer ti si esencijalni sastojak od čega je stvoren svemir, ti jesi svemir. No ovo je sve samo ne jednostavno za shvatiti, zvuči prilično nategnuto i više kao adio pameti No takva je igra svemira, ne možeš ju spoznati razumom.
Ja znam da ja nisam moje tijelo, jer ono može postojati a da ja ne postojim (nesvijest, smrt), dakle kakve to veze ima sa time od čega je napravljen svemir?

Moje tijelo je sastavljeno od nekoliko oblika energija, sila i atoma. I to jako malog postotka svih atoma u svemiru, tako da se eventualno može reći na neki poetski način da je moje tijelo lokalno utjelovljenje svemira. Svemira koji je po definiciji sve što postoji, a postoji puno više od energije i 'normalne' materije. Dakle fizički govoreno ne vidim kako ja u tom smislu mogu biti svemir.

Quote:
Ostalo si sve točno odgovorio - tvoja svijest nestaje jer je posljedica moždane aktivnosti.
Ako prihvaćaš materijalizam onda niti u duhovnom smislu ne mogu biti svemir. Za to bi trebalo prihvatiti neki oblik idealizma, po kojem postoji kozmička kolektivna svijest koja se manifestira kao svemir. Nešto tipa Brahmana u hinduizmu.

Nisu te ideje 'adio pameti' kao što si rekao, ali su previše ja-centrične za moj ukus

Zadnje uređivanje Empyreus : 11.11.2016. at 10:54.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 14:16   #36
Quote:
Vododovoodvod kaže: Pogledaj post
Ne razumijem zašto smrt kao kraj ljudi shvaćaju tako loše.
Zato što više nema onoga koga volimo.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 15:03   #37
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zato što više nema onoga koga volimo.
Krivo se izrazih.
Svoju smrt.
Vododovoodvod is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 12:29   #38
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ja znam da ja nisam moje tijelo, jer ono može postojati a da ja ne postojim (nesvijest, smrt), dakle kakve to veze ima sa time od čega je napravljen svemir?


Ako prihvaćaš materijalizam onda niti u duhovnom smislu ne mogu biti svemir. Za to bi trebalo prihvatiti neki oblik idealizma, po kojem postoji kozmička kolektivna svijest koja se manifestira kao svemir. Nešto tipa Brahmana u hinduizmu.

Nisu te ideje 'adio pameti' kao što si rekao, ali su previše ja-centrične za moj ukus
Kako to možeš znati? Samo zato što tijelo (izuzevši mozak) nema fiziologiju koja podržava misaone procese, znači li to da ti ne možeš biti svoje tijelo? I da ti ne možeš postojati nikako drugačije osim kroz svjesno procesuiranje informacija u mozgu?

Jer postoje dvije varijante pogleda na to: prva je ova, da postojiš samo u slučaju ako toga možeš biti svjestan, a druga je da možeš postojati i doživljavati unutarnji doživljaj svijeta i bez da si svjestan da postojiš. Primjer su recimo životinje, koje nemaju samosvijest. Neke pak pokazuju da ju razvijaju (testovi sa odrazom u ogledalu).

Ako prihvatiš drugu varijantu, da nije potrebna samosvijest za tvoje postojanje, otvara se jako puno logičkih mogućnosti tko bi ti sve mogao biti i gdje bi se sve mogao nalaziti, a da ni ne znaš da si to ti. U tom pogledu, ti bi mogao biti unutarnje iskustvo svakog procesa kojeg je svemir (odnosno ti) stvorio. Ideja nije "ja-centrična", krajnja je suprotnost egocentričnosti i zato ju je jako teško usvojiti. Kada otpustimo ego i prihvatimo kako ustvari ništa o ovom svemiru ne znamo, neće nas jako udariti u glavu spoznaja da postoji mogućnost kako mi jesmo Bog, svemir, mistična energija ili kako god to nazvali.
__________________
Oh what is a mind for?
aware is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 13:17   #39
Quote:
aware kaže: Pogledaj post
Kako to možeš znati? Samo zato što tijelo (izuzevši mozak) nema fiziologiju koja podržava misaone procese, znači li to da ti ne možeš biti svoje tijelo? I da ti ne možeš postojati nikako drugačije osim kroz svjesno procesuiranje informacija u mozgu?

Jer postoje dvije varijante pogleda na to: prva je ova, da postojiš samo u slučaju ako toga možeš biti svjestan, a druga je da možeš postojati i doživljavati unutarnji doživljaj svijeta i bez da si svjestan da postojiš. Primjer su recimo životinje, koje nemaju samosvijest. Neke pak pokazuju da ju razvijaju (testovi sa odrazom u ogledalu).

Ako prihvatiš drugu varijantu, da nije potrebna samosvijest za tvoje postojanje, otvara se jako puno logičkih mogućnosti tko bi ti sve mogao biti i gdje bi se sve mogao nalaziti, a da ni ne znaš da si to ti. U tom pogledu, ti bi mogao biti unutarnje iskustvo svakog procesa kojeg je svemir (odnosno ti) stvorio. Ideja nije "ja-centrična", krajnja je suprotnost egocentričnosti i zato ju je jako teško usvojiti. Kada otpustimo ego i prihvatimo kako ustvari ništa o ovom svemiru ne znamo, neće nas jako udariti u glavu spoznaja da postoji mogućnost kako mi jesmo Bog, svemir, mistična energija ili kako god to nazvali.
Opterećenost temom ega je znak poremećaja.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 13:18   #40
Quote:
aware kaže: Pogledaj post
Kako to možeš znati? Samo zato što tijelo (izuzevši mozak) nema fiziologiju koja podržava misaone procese, znači li to da ti ne možeš biti svoje tijelo?
Da. Tako odnosi identičnosti funkcioniraju. Usput niti jedna filozofija uma ne tvrdi da mozak je um, najbliže tome je oblik fizikalizma 'teorija identiteta' koja kaže da mentalna stanja jesu ono što mi mjerimo kao moždana stanja. A i čak i ovdje se priznaje da mozak može biti u nekom načinu rada a da nema nikakvih mentalnih i svjesnih stanja. Jednostavno, neuroni rade svoje i tu nema ničega drugoga..

https://en.wikipedia.org/wiki/Philos...dentity_theory

Ukratko, jedno može biti prisutno a da drugo nije prisutno, i to ne samo kada mozak uopće ne radi dok je mrtav, nego i kada je itekako aktivan, i samo ako je aktivan na određene načine imamo fenomene kao što je skup svih kognitivnih sposobnosti (um), svijest, 'ja', itd. Rekao bih da su to trivijalne i očite stvari.

Quote:
I da ti ne možeš postojati nikako drugačije osim kroz svjesno procesuiranje informacija u mozgu?
Ako prihvatimo neke vrste materijalizma, ne nužno. Ali je svejedno potrebna nekakva materijalna podloga koja funkcionira slično kao mozak. Ne možeš vrtiti takav složeni program na praznom zraku.

Zadnje uređivanje Empyreus : 12.11.2016. at 13:50.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:31.