Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2014., 15:46   #1
King of Kings [1961]

Budući se na Novoj TV upravo prikazuje biblijski spektakl Kralj kraljeva, snimljen 1961. godine, a koji zasigurno spada u najbolje filmove o Isusu, uz Pasiju Mela Gibsona i miniseriju Isus iz Nazareta, bio bi red otvoriti temu posvećenu navedenom filmu.



Režiju filma potpisuje Nicholas Ray, a Isusa u filmu glumi Jeffre Hunter, koji je osim po ovoj ulozi, ostao upamćen i po ulozi kapetana Christophera Pikea u pilotu Zvjezdanih staza, epizodi The Cage.

Uz Huntera, od poznatijih glumačkih imena u filmu nastupaju Robert Ryan (Ivan Krstitelj), Rip Torn (Juda Iškariotski), Frank Thring (Herod Antipa) - dotični je u Ben Huru glumio Pilata i Orson Welles u ulozi pripovedača.

Jedan od iznimno kvalitetnih elemenata filma jest i glazba, koju potpisuje Miklos Rozsa (Ben Hur, El Cid, Quo Vadis)


TRAILER
ZAVRŠNA SCENA IZ FILMA

Wikipedia
IMDB
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 23:06   #2
Pasja ne može niti u istu rečenicu sa ovim filmom.

Meni osobno najbolji film o Isusu.
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 09:55   #3
Definitivno najbolji film o Isusu. Meni osobno i općenito najbolji film biblijske tematike. Pasiju se gleda zbog Monice Belluci a ne zbog Isusa.
AleksRan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 10:13   #4
Quote:
AleksRan kaže: Pogledaj post
Pasiju se gleda zbog Monice Belluci a ne zbog Isusa.
NHF, no navedenu izjavu smatram uvredom.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 11:20   #5
Kad mi se gleda Isus gledam Kralj kraljeva, a kada mi se gleda Marija Magdalena gledam Pasiju.
AleksRan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 12:44   #6
Znači, po novome, ako nam se ne bude dopao neki film sa biblijskom tematikom, to će se smatrati uvredom. Ili ako ga gledamo i ocjenjujemo kao film a ne kao vjersko djelo, ili ga gledamo iz drugačije pobude osim biti zadivljen vjerskom tematikom (tipa uživati u pogledu na Belluci), onda je to isto uvreda.

Stvarno bi se trebalo plašiti nekih razmišljanja
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 13:16   #7
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Znači, po novome, ako nam se ne bude dopao neki film sa biblijskom tematikom, to će se smatrati uvredom. Ili ako ga gledamo i ocjenjujemo kao film a ne kao vjersko djelo, ili ga gledamo iz drugačije pobude osim biti zadivljen vjerskom tematikom (tipa uživati u pogledu na Belluci), onda je to isto uvreda.

Stvarno bi se trebalo plašiti nekih razmišljanja

Istina, trebalo bi se plašiti razmišljanja kako je, primjerice, normalno da pederi posvajaju djecu. No, dobro, to su neke druge teme...

A što se tiče moje uvrijeđenosti, radi se o tome da Aleksa proglašava kako svi gledaju Pasiju zbog Bellucice, što je notorna glupost. Možda on gleda, no ne svi, pa tako ne i ja. Ako ću gledati Bellucicu onda sigurno ima drugih filmova u kojima se puno bolje "istakla".
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 13:43   #8
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
Istina, trebalo bi se plašiti razmišljanja kako je, primjerice, normalno da pederi posvajaju djecu. No, dobro, to su neke druge teme...

A što se tiče moje uvrijeđenosti, radi se o tome da Aleksa proglašava kako svi gledaju Pasiju zbog Bellucice, što je notorna glupost. Možda on gleda, no ne svi, pa tako ne i ja. Ako ću gledati Bellucicu onda sigurno ima drugih filmova u kojima se puno bolje "istakla".
Moja poanta je ovdje bila da se radi o filmu, pa bio on i vjerske (u ovome slučaju biblijske tematike), a može biti i u pitanju knjiga, slika, glazba, you name it...

Zašto bi itko, pa i ti, bio uvrijeđen što se nekome recimo film ili ne sviđa pa ga može proglasiti lošim, uvjerljivim, ili da gleda film da bi gledao Belluci. Ne razumijem kako to može biti uvreda bilo kome na bilo koji način..

A ovo prvo što si spomenuo više govori o nekoj sklonosti bespotrebnom etiketiranju, jer si eto sada na temelju jedne izjave o filmu forumašu pripisao razmišljanje o nekoj apsolutnoj drugoj i nevezanoj temi. Jer po tebi izgleda, ako on misli da se film gleda zbog Belluci, sasvim sigurno razmišlja da je "normalno da pederi posvajaju djecu"
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 13:43   #9
Pasja je toliko los film da mu ni monika ne pomaze.

Isli su samo na sokantnost i nista vise.
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 14:17   #10
Quote:
zli_pablo kaže: Pogledaj post
Pasja je toliko los film da mu ni monika ne pomaze.

Isli su samo na sokantnost i nista vise.
Ne bih ja to baš tako rekao. Mislim da Pasija kao film uopće nije loš, dapače. Ta njena šokantnost zapravo proizilazi iz toga što je biblijski mit do sada najčešće bio prikazan u nekom skoro pa romantičarskom, uzvišenom, svjetlu, gdje je sve prštalo od velikih riječi, uzvišene patetike... Ako je po biblijskim mitu Isus stradao na način na koji je stradao, a to je rimsko razapinjanje, onda je Pasija mnogo mnogo bliža "realnosti" nego što je bilo koji drugi prikaz toga dijela biblije do sada...

To što mnogima to djeluje šokantno nije problem filma.... A što ti misliš kako su izgledale muke i razapinjanje?

Naravno, razumljivo je da je mnogim vjernicima jednostavno lakše prigrliti tu neku romantičarsku viziju Isusovih muka, nego hiperrealističan prikaz rimske torture kakve se onda stvarno i provodila.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 15:56   #11
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Ako je po biblijskim mitu Isus stradao na način na koji je stradao, a to je rimsko razapinjanje, onda je Pasija mnogo mnogo bliža "realnosti" nego što je bilo koji drugi prikaz toga dijela biblije do sada...
.
Mani je realnije da su ga izbičevali i razapeli kako je to do sada bilo prikazivano nego da su ga ovako mrcvarili do prekosutra

Uostalom, nema smisla tu govoriti o realnosti

Samo i smeta da su išli na šok umjesto da su se više potrudili oko nekih drugih, bitnijih stvari.

To je samo moje mišljenje, ako se tebi sviša super
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 16:02   #12
negdje sam pročitao da su našli nekakve dokaze da je isus umro na mnogo većim mukama nego što se općenito misli.
Boki000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 16:05   #13
Quote:
Boki000 kaže: Pogledaj post
negdje sam pročitao da su našli nekakve dokaze da je isus umro na mnogo većim mukama nego što se općenito misli.
Sve sto pise na internetu je istina
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 16:11   #14
Quote:
zli_pablo kaže: Pogledaj post
Mani je realnije da su ga izbičevali i razapeli kako je to do sada bilo prikazivano nego da su ga ovako mrcvarili do prekosutra

Uostalom, nema smisla tu govoriti o realnosti

Samo i smeta da su išli na šok umjesto da su se više potrudili oko nekih drugih, bitnijih stvari.

To je samo moje mišljenje, ako se tebi sviša super
Zapravo ima i te kako smisla govoriti o realnosti - kada govorimo o samome načinu rimske torture čiji je završni čin raspeće, jer u filmu ništa nije izmišljeno. Kako je to bila rimska kazna za robove i za ono što je Rim smatrao najgorim zločincima, ponavljam, Gibsonov prikaz je vjerovatno mnogo bliže realnosti nego bilo koji drugi, nema to veze što se meni sviđa ili ne ..

Isto tako ne mislim da je poanta samo u šokantnosti i u mučenju, nego u činjenici da je čovjek želio reći - evo, puna su usta svima patništva, mučeništva, a ustvari nitko ne želi znati kako je to doista i izgledalo, svima je lakše "eto, malo ga bičevali, razapeli i to je bilo to".. Uostalom, mučenje u razapinjanje jeste središnji dio filma, ali ono počinje tek nakon nekih 50-ak minuta filma, a film sam po sebi je prilično vjeran prikaz (osim nekih umetnih elemenata, nazovimo ih "slobodne interpretacije") biblijskog teksta.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 16:33   #15
Mit?! A dobro, neka vam bude... svako ima slobodnu volju koju mu je Bog dao, pa tako i vi koji Spasitelja svijeta proglašavate mitom... Nema veze, svatko od nas će gledati Boga licem u lice i podnijeti račun svog života.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 17:14   #16
Quote:
zli_pablo kaže: Pogledaj post
Sve sto pise na internetu je istina
a odakle tvoja saznanja? iz prve ruke?
Boki000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 19:33   #17
Quote:
Boki000 kaže: Pogledaj post
a odakle tvoja saznanja? iz prve ruke?
Da, isto kao tvojim "znanstvenicima"
Ja se bar ne šepirim "nekakvim dokazima" nego sam iznio svoje mišljenje i nekoliko sam puta napisao da je to moje mišljenje
Daj mi pokaži gdje ja nešto tvrdim?

Zadnje uređivanje Pablo : 21.04.2014. at 19:45.
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 20:01   #18
pa dobro, eto mučili su ga, ali nisu htjeli da ga jako boli. samo malo.
Boki000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 20:06   #19
Quote:
Boki000 kaže: Pogledaj post
pa dobro, eto mučili su ga, ali nisu htjeli da ga jako boli. samo malo.




Samo sam rekao da mi se ne svida tako brutalan prikaz i da mi je zato film los. Nemoj sad izmisljati
Vise sam imao osjecaj da su hypeom i sokantnoscu isli pokupiti lovu a ne prikazati pricu. Opet moje misljenje.

Citanje sa razumjevanjem i hvatanje za slamke ajmo dalje.

Zadnje uređivanje Pablo : 21.04.2014. at 20:20.
Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 20:36   #20
Quote:
zli_pablo kaže: Pogledaj post




Samo sam rekao da mi se ne svida tako brutalan prikaz i da mi je zato film los. Nemoj sad izmisljati
Vise sam imao osjecaj da su hypeom i sokantnoscu isli pokupiti lovu a ne prikazati pricu. Opet moje misljenje.

Citanje sa razumjevanjem i hvatanje za slamke ajmo dalje.
Mislim da nije u tome štos, pošto se sa takvim prikazom riskirali dobar dio publike (rating). Ovako je imao R-rating, a vrlo lako je mogao dobiti i najveći mogući NC-17, što baš i nije neka gala za kupljenje love...
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.