Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2011., 16:29   #121
Quote:
labeloo kaže: Pogledaj post
Hehehehe....skužio sam.
Još me samo zanima što mislite o tome što je bolje,stavljati ih u plastenik ili na otvorenom raditi.Moj plan je da ih prve godine pokušam zaštiti onom paučinom,a onda ako se nešto zaradi sljedeče godine staviti ih u plastenik.A onda dalje budemo vidjeli....
Kakvo je vaše mišljenje po tom pitanju nadkrivanja i ostaloga??
Dali su vaše baš u plasteniku ili sistem kao u Fragari??
Unaprijed se ispričavam ako sam dosadan,ali što ču kada me zanima
plastenicka jagoda je svakako nesto za sto bih se opredijelila ako bih totalno skrenula i isla sadit jagode. doduse, kod mene se, sto se proizvodnje tice nikad ne zna, zato se nemojte iznenaditi ako na ljeto osvanem sa info-sadim smrdljivu jagodu.

zasto plastenik koji iohoho dize cijenu ulaganjima? ( ajmo od cijevi, najlona, spage, rad necemo racunati) zato jer plasztenicka jagoda, ako si imalo pametan i vrijedan, dolazi znatno ranije nego vanjska. iziskuje manje kemijskih tretiranja, odnosno zastite. ok, plastenik moras provjetravati svaki dan al nema veze. manje zastite, manje rada, manje troskova. glasam za plastenik bez obzira na sve.

paucina kojom mislis prekrivati jagodu zove se agril. meni je generalno isao na zivce, jetru i ostatak unutarnjih organa. zasto? kao prvo, imala sam ga gomiletinu. trebalo mi je podosta vremena da skuzim kak ga zatrpati u zemlju okolo jagode. svaka zastita-otkrivaj jagodu, mici agril, poslije ga opet natezi, zatrpavaj i pokrivaj jagodu. agril je fantasticna stvar, grije, stiti od mraza al brate mili, em sam bila zivcana i nagla pa sam ga poderala, pa sam jednom prilikom ofrlje zatrpala krajeve, odnekud dosla pijavica-e to nisma u zivotu vidla, digla agril i odnijela ga u susjednu madzarsku. par godina je visio na nekoj ogromnoj vrbi i glumio zastavu.

kaj se agrila tice, zakasnio si. nemoj ga kupovati jer je prekasno za pokrivanje, dolaze topli dani. kupi ga ako si nabasao na turbo povoljnu cijenu, stavi ga negdje na suho jer ce ti se u vlaznoj prostoriji usmrditi kao meni moj i cuvaj ga do proljeca. prostorija u koju ces ga spremiti neka bude po mogucnosti bez glodavaca-miseva i ostalih kucnih ljubimaca odmila nazvanima stetocine.

ima jos pitanja? zelis li produljiti proizvodnju i imati jesensku jagodu? istina, nase trziste bas nije pretjerano sasavo za jagodom ujesen al ima dobru cijenu i proda se. ako te zanima pitaj.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 22:10   #122
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
plastenicka jagoda je svakako nesto za sto bih se opredijelila ako bih totalno skrenula i isla sadit jagode. doduse, kod mene se, sto se proizvodnje tice nikad ne zna, zato se nemojte iznenaditi ako na ljeto osvanem sa info-sadim smrdljivu jagodu.

zasto plastenik koji iohoho dize cijenu ulaganjima? ( ajmo od cijevi, najlona, spage, rad necemo racunati) zato jer plasztenicka jagoda, ako si imalo pametan i vrijedan, dolazi znatno ranije nego vanjska. iziskuje manje kemijskih tretiranja, odnosno zastite. ok, plastenik moras provjetravati svaki dan al nema veze. manje zastite, manje rada, manje troskova. glasam za plastenik bez obzira na sve.

paucina kojom mislis prekrivati jagodu zove se agril. meni je generalno isao na zivce, jetru i ostatak unutarnjih organa. zasto? kao prvo, imala sam ga gomiletinu. trebalo mi je podosta vremena da skuzim kak ga zatrpati u zemlju okolo jagode. svaka zastita-otkrivaj jagodu, mici agril, poslije ga opet natezi, zatrpavaj i pokrivaj jagodu. agril je fantasticna stvar, grije, stiti od mraza al brate mili, em sam bila zivcana i nagla pa sam ga poderala, pa sam jednom prilikom ofrlje zatrpala krajeve, odnekud dosla pijavica-e to nisma u zivotu vidla, digla agril i odnijela ga u susjednu madzarsku. par godina je visio na nekoj ogromnoj vrbi i glumio zastavu.

kaj se agrila tice, zakasnio si. nemoj ga kupovati jer je prekasno za pokrivanje, dolaze topli dani. kupi ga ako si nabasao na turbo povoljnu cijenu, stavi ga negdje na suho jer ce ti se u vlaznoj prostoriji usmrditi kao meni moj i cuvaj ga do proljeca. prostorija u koju ces ga spremiti neka bude po mogucnosti bez glodavaca-miseva i ostalih kucnih ljubimaca odmila nazvanima stetocine.

ima jos pitanja? zelis li produljiti proizvodnju i imati jesensku jagodu? istina, nase trziste bas nije pretjerano sasavo za jagodom ujesen al ima dobru cijenu i proda se. ako te zanima pitaj.

Naravno da imam pitanja,i to brdo!!
Ali po redu,kako se pojavi problem ili neka nejasnoca sto nebudem mogao rijesiti pitat cu


Što se plastenika tiče sam bi ga napravio,i bio bi čvršči od kupovnoga i duplo jeftiniji!Susjed mi se bavi povrtlarstvom i plastenik od 250m2 s najlonom ga izađe 13 000kn.Ali to je jos sve daleko,prvo treba dići nekakav novac bez toga
Pitam za taj agril jer je moj plan sljedeči,neznam dali smo se mi u startu skužili ali ja mislim ovako:
-zemlja pripremljena,voda riješena
-jagodu do 1.6.2011. zasaditi i ošišati da ne rodi ove godine ništa
-nagodinu sve perfektno odraditi jer nije velika površina da prinosi budu dobri,zato mislim koristiti taj agril da bude što bolje
-i tek poslije te berbe,znači berba 2012. diči plastenik i možda povečati nasad ali to sve zavisi kako če se tržište i ostalo pokazati.
Eto.....pa da čujem komentar
labeloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 22:25   #123
Quote:
labeloo kaže: Pogledaj post
Naravno da imam pitanja,i to brdo!!
Ali po redu,kako se pojavi problem ili neka nejasnoca sto nebudem mogao rijesiti pitat cu


Što se plastenika tiče sam bi ga napravio,i bio bi čvršči od kupovnoga i duplo jeftiniji!Susjed mi se bavi povrtlarstvom i plastenik od 250m2 s najlonom ga izađe 13 000kn.Ali to je jos sve daleko,prvo treba dići nekakav novac bez toga
Pitam za taj agril jer je moj plan sljedeči,neznam dali smo se mi u startu skužili ali ja mislim ovako:
-zemlja pripremljena,voda riješena
-jagodu do 1.6.2011. zasaditi i ošišati da ne rodi ove godine ništa
-nagodinu sve perfektno odraditi jer nije velika površina da prinosi budu dobri,zato mislim koristiti taj agril da bude što bolje
-i tek poslije te berbe,znači berba 2012. diči plastenik i možda povečati nasad ali to sve zavisi kako če se tržište i ostalo pokazati.
Eto.....pa da čujem komentar
e pa blago tebi, sve sto mozes odraditi sam ne moras kupovati/placati=manja ulaganja.

ovo si fino poslozio i organizirao. posto sados u 6. mjsecu, nabavi si orosivace. cim posadis jagodu moras ju orosavati.

agril navuci odmah u rano proljece nakon ciscenja jagode.

nemam ja tu kaj komentirati vec ti pozeljeti srecu i dobru godinu.

malo podpitanje-zasto ides tako rano sa sadnjom? postoji razlog ili?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 22:34   #124
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
e pa blago tebi, sve sto mozes odraditi sam ne moras kupovati/placati=manja ulaganja.

ovo si fino poslozio i organizirao. posto sados u 6. mjsecu, nabavi si orosivace. cim posadis jagodu moras ju orosavati.

agril navuci odmah u rano proljece nakon ciscenja jagode.

nemam ja tu kaj komentirati vec ti pozeljeti srecu i dobru godinu.

malo podpitanje-zasto ides tako rano sa sadnjom? postoji razlog ili?
Ma ne postoji...mislim da im neče ništa biti ako ih malo ranije posadim!A ako dugo budem čekao još ču se i predomisliti!
A što su to orošivači??Navodnjavanje če odmah biti spojeno...mislio sam im tako davati vodu čim posadim
labeloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 23:06   #125
kak da ti pojasnim kaj je orosivac? jesi vidio rasprsivace po travnjacima? to ti je nesto slicno. ja sam orosavala po 8 redi. na sustav za navodnjavanje sam prikapcila gumeno crijevo na koje sam popikala tanka crijeva sa orosivacem. visina sipke na kojoj je bio orosivac je bila 1, 20 m i rasprsivaci su se micali kad bi se navlazila folija.

svrha rasprsivaca je bila: hladiti foliju i sadnicu te navodnjavati. ( bilo je vruce). nadalje, kad posadis mladu jagodu, oprezno sa sustavom za navodnjavanje. ja sam koliko citam, pustala vodu po 10 minuta da izbjegnem ulegnuce zemlje, nastanak kanalica ispod folije i nije mi se slegla zemlja a korjen izasao do pola van. zna se znas i to dogoditi pa se svi cude zasto. i ti okvasivaci/orosivaci nisu fiksni, odrade svoje, siknes ih na drugu sekciju, po vrucinama smo hladili foliju/list po 2 dana. na kraju orosivace pospremis, ne u smece kao sto sma ih spremila ja pa poslije kupovala nove, vec ih cuvas za iducu sadnju
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 23:20   #126
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
kak da ti pojasnim kaj je orosivac? jesi vidio rasprsivace po travnjacima? to ti je nesto slicno. ja sam orosavala po 8 redi. na sustav za navodnjavanje sam prikapcila gumeno crijevo na koje sam popikala tanka crijeva sa orosivacem. visina sipke na kojoj je bio orosivac je bila 1, 20 m i rasprsivaci su se micali kad bi se navlazila folija.

svrha rasprsivaca je bila: hladiti foliju i sadnicu te navodnjavati. ( bilo je vruce). nadalje, kad posadis mladu jagodu, oprezno sa sustavom za navodnjavanje. ja sam koliko citam, pustala vodu po 10 minuta da izbjegnem ulegnuce zemlje, nastanak kanalica ispod folije i nije mi se slegla zemlja a korjen izasao do pola van. zna se znas i to dogoditi pa se svi cude zasto. i ti okvasivaci/orosivaci nisu fiksni, odrade svoje, siknes ih na drugu sekciju, po vrucinama smo hladili foliju/list po 2 dana. na kraju orosivace pospremis, ne u smece kao sto sma ih spremila ja pa poslije kupovala nove, vec ih cuvas za iducu sadnju
Aha,skužio sam!!Ma da tak ču i ja nesto iskombinirati...i neču bacati!! ;D
A jel bi trebao kakvu prihranu ili zaštitno prskanje kada posadim sadnice i dali trebam uopče što ove godine raditi s njima osim ošišati i zaljevati??

Zadnje uređivanje labeloo : 18.04.2011. at 23:29.
labeloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 23:36   #127
pa napisala sma ti kaj sma ja radila, tona npk 7-20-30/ha, prije toga zaorati stajnjak. vodu moras davati. ( kupi si tenziometar, imas ga u agri cakovec, fragaria bi ih isto trebala imati). daj nemoj me ovakvu staru setati sad po knjigu zastite, nije mi pri ruci. napisem ti sve kaj sam radila, ok? ( necu bubati bez veze niti po sjecanju jer primjecujem pojavu senilnosti). bilo bi neozbiljno napisati nesto kaj ne stoji, ti prepises i eto ti vraga
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 23:37   #128
Quote:
labeloo kaže: Pogledaj post
Aha,skužio sam!!Ma da tak ču i ja nesto iskombinirati...i neču bacati!! ;D
A jel bi trebao kakvu prihranu ili zaštitno prskanje kada posadim sadnice i dali trebam uopče što ove godine raditi s njima osim ošišati i zaljevati??
ma o kakvom ti to sisanju pricas? jagoda se mora ukorijeniti i razviti list. isuse tek sad vidim. a kad bi ti sisao mladu jagodu i zasto?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 23:45   #129
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ma o kakvom ti to sisanju pricas? jagoda se mora ukorijeniti i razviti list. isuse tek sad vidim. a kad bi ti sisao mladu jagodu i zasto?
Stajnjak zaoran,a za npk sam zapamtio.Krivo sam ja malo rečenicu složio...htio sam pitati dali osim toga i zaljevanja onda ništa više ne moram dodavati.
A za šišanje mi je rekao jedan čovjek!!
Kao da to spriječava da jagoda ove godine rodi
Vjerojatno da ojača za nagodinu....misliš da to nije dobro?
labeloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 23:48   #130
Quote:
labeloo kaže: Pogledaj post
Stajnjak zaoran,a za npk sam zapamtio.Krivo sam ja malo rečenicu složio...htio sam pitati dali osim toga i zaljevanja onda ništa više ne moram dodavati.
A za šišanje mi je rekao jedan čovjek!!
Kao da to spriječava da jagoda ove godine rodi
Vjerojatno da ojača za nagodinu....misliš da to nije dobro?
moram pogledati u knjige, javim ti sutra. daj se strpi
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 23:50   #131
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
moram pogledati u knjige, javim ti sutra. daj se strpi
Ma nema problema,totalno sam miran!
labeloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 20:33   #132
da, po knjizi radila sam zastitu od 3. lista nadalje. gle, moram to prostudirati jer je ekipa zastitara brljala svakako, u ovoj knjizi se ne bu dragi bog snasel, daj mi vremena.

prije same sadnje natapala sam korjen jagode u skafu vode u koji sam stavila 3 zlice dithana.fungicid, koji je sluzi, barem tako pise za dezinfekciju korjena. ostalo ti bum sve napisala dok proucim knjigu. jel ok?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 22:49   #133
Quote:
labeloo kaže: Pogledaj post
.....A poslije cu vjerojatno opet trebati nekih stručnih savjeta pa ču pitati.
http://www.jagode.org/index.php?opti...id=5&Itemid=78
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 00:50   #134
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
da, po knjizi radila sam zastitu od 3. lista nadalje. gle, moram to prostudirati jer je ekipa zastitara brljala svakako, u ovoj knjizi se ne bu dragi bog snasel, daj mi vremena.

prije same sadnje natapala sam korjen jagode u skafu vode u koji sam stavila 3 zlice dithana.fungicid, koji je sluzi, barem tako pise za dezinfekciju korjena. ostalo ti bum sve napisala dok proucim knjigu. jel ok?
Naravno!!!! Jako lijepo od tebe!
labeloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 00:53   #135
Hvala ti na linku!!!
Ali dobro je i ovako čuti neke stvari od nekoga tko je kod kuče sam improvizirao i smišljao ideje.....
labeloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 10:05   #136
Mislim da kod proizvodnje za tržište gdje ima velike konkurencije nema mjesta improvizacijama nego čista struka jer bi prinos moga otići u nepovrat.Normalno je da je dobro svašta znati i iz prakse.Uz mnogo jagoda bilo bi i poželjno imat registrirnu djelatnost za pravljenje džemova da se višak ili kasniji urud koji je jeftiniji može preradit i kasnije kao takav prodat.Pitanje je mogu li svi imat prostor prema svim zakonskim propisima.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 21:15   #137
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Mislim da kod proizvodnje za tržište gdje ima velike konkurencije nema mjesta improvizacijama nego čista struka jer bi prinos moga otići u nepovrat.Normalno je da je dobro svašta znati i iz prakse.Uz mnogo jagoda bilo bi i poželjno imat registrirnu djelatnost za pravljenje džemova da se višak ili kasniji urud koji je jeftiniji može preradit i kasnije kao takav prodat.Pitanje je mogu li svi imat prostor prema svim zakonskim propisima.
i ja pekla dzemove od jagode. poslije sam ih djelila.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 21:34   #138
Radit znaš ali prodat ne znaš pa ti treba manager
Nisu svi u istoj mogućnosti ali recimo na primjer u Istri skoro svako malo veće selo ima svoj izbor vina,maslina,neki tartufa ili neke druge turističke fešte gdje ljudi dolaze i prodaju svoje proizvode.Recimo postoji Učkarski sajam kojeg posjeti oko 15 000 ljudi iz okolice i dosta toga se proda.Stvar je i lokalnih zajednica da pomažu.

http://www.pp-ucka.hr/2010/Odrzan-4....ski-sajam.html
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 20.04.2011. at 21:43.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 23:56   #139
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Radit znaš ali prodat ne znaš pa ti treba manager
Nisu svi u istoj mogućnosti ali recimo na primjer u Istri skoro svako malo veće selo ima svoj izbor vina,maslina,neki tartufa ili neke druge turističke fešte gdje ljudi dolaze i prodaju svoje proizvode.Recimo postoji Učkarski sajam kojeg posjeti oko 15 000 ljudi iz okolice i dosta toga se proda.Stvar je i lokalnih zajednica da pomažu.

http://www.pp-ucka.hr/2010/Odrzan-4....ski-sajam.html
Totalno se slžem s tobom!!!
A ne krecem s velikom količinom,s vremenom ču se ravnati po tržištu!
Nema nigdje žurbe.....svaka roba ima svoga kupca
labeloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 15:41   #140
Quote:
polomljeno lisce nece ti stetiti jagodi. cim kisa stane, prskalicu u ruke i kreci. daj mi napisi u kojoj je fazi jagoda, ja odo po biljeznicu da vidim sto smo radili u ovo doba godine. ukoliko je palo puno kise ( zasto nemas kisomjer, nije skup taj komad plastike a prijeko ti je potreban) nemoj pustati navodnjavanje.

ukoliko su ipak jaca ostecenja, nadji negdje DRIN. cudotvorno sredstvo, ide ti ga 1 litra na hektar. OVO PREPISI SLOBODNO. drin ti je za stresne situacije, mozes ga slobodno mijesati sa svim sredstvima za zastitu, nema karence, potpuno prirodno sredstvo. sto ima u njemu nemam pojma, znam da je dobar, isprobala ga
http://img35.imageshack.us/img35/748...1162549.th.jpg


Evo moje jagode a kojoj je fazi?
Taj prvi red sadnica sam kupio i zasadio sredinom 7 mjeseca to su FRIGO sadnice uvoz iz italije.Ostale sam dobio od rodaka oko 1500 sadnica i to mi se gotovo sve posušilo(losija sadnica uglavnom sa folije bez zila i los postupak sadenja-neznanje) pa sam od jednog uzgojivaca kupio ZIVICE od njegove jagode zasadene 2009 takode FRIGO i ponovo zasadio sa "iskustvom" te sadnice i uspjeh je bio gotovo 100% to sada radim vrhunski.To sam uradio sredinom 9 mjeseca i to se primjeti na jagodi jer malo kasni.Zadnji red sam zasadio pocetkom 10 mjeseca od moje FRIGO jagode(zivica)iz prvog reda i tu je uspjeh bio 100% (zato sto imam super "tehniku" za to) ali i ona malo kasni u razvoju zbog kasne sadnje mada ce i one roditi ima poprilicno cvjetova.
Sada zastitu i prehranu idem sve isto dali ce to stetiti ovoj jagodi sto kasni i zezace me karenca(nekih preparata) zato sto ce jedne biti za berbe a druge ce mozda tek cvjetati,mislim da je tako neznam sta da radim dalje.
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:20.