Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2005., 13:21   #1
Šimšir (Buxus)

bok
zanima me da li netko ima šimšir i kako mu reže grane. naime, naš doma je fuuuuul visok, ima oko 3 m, nitko mu godinama nije rezao vrhove, pa me strah da će mi krepati ako mu odrežem previse zelenila.
thx
miss.vitalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2005., 23:10   #2
nece..mislim al nemoj ga full izrezati
negdje sam vidjela foru da ga se odreze prvo s jedne srtane na zeljeno i onda ga se ostavi da se podmladi (godinu dvije) i onda nakon godinu dvije se odreze druga strana..i onda se i ta pomaldi i onda ga redovito rezes i sve bude ok

inace mi smo jedan nakon dobre 2 godine porezali..jes da je sad gadan i sve al ima listica i raste

al eto to je sve sto ja znam o temi
e i valjda je nabolje u rano rano proljece prije neg pocne terati nove mladice..to ce mu biti namjanji sok..

anybody else ?
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2005., 23:50   #3
citala sam da se sisa najmanje 2 puta godisnje, i to bas sada u 6 mjesecu.
da, gadno izgleda kad se previse odreze. bas sam si mislila da sredim samo onu stranu sa koje se prolazi, pa slijedece godine drugu stranu, pa onda slijedece vrhove..... mozda najbolje tako, bit ce mi najmanje posla
miss.vitalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 13:26   #4
Quote:
miss.vitalis kaže:
citala sam da se sisa najmanje 2 puta godisnje, i to bas sada u 6 mjesecu.
da, gadno izgleda kad se previse odreze. bas sam si mislila da sredim samo onu stranu sa koje se prolazi, pa slijedece godine drugu stranu, pa onda slijedece vrhove..... mozda najbolje tako, bit ce mi najmanje posla
Ja sam svoj ariš prošle godine dobrano skratila...no to je ariš i sad je živ i zdrav ali formiran. Probaj parcijalno kratiti a deblje grane što ostane pri skraćivanju kasnije premaži voskom.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 23:49   #5
zasto se rezovi premazuju voskom? - ajme nista neznam....
miss.vitalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 09:45   #6
Quote:
miss.vitalis kaže:
zasto se rezovi premazuju voskom? - ajme nista neznam....
Da bi se zaštitili drvo ako su veće površine; od insekata, bakterija, gljivica i štotijaznam....stavlja se svagdje gdje je oštećena površina stabla, osim kod borova je oni sami luče zaštitnu smolu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 20:35   #7
hvala!
miss.vitalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 23:24   #8
Spori šimšir

Prije par miseci sam posadio živicu od šimšira (nekih 80 komada na razmak od 20 co). Male sadnice. Ajd sve se primilo iako je zemlja loša i pretrpila je i građevince i sve. No nekak mi se čini da sporo raste. Kojom brzinom inače raste šimšir?
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 10:51   #9
Quote:
kerbi kaže:
Prije par miseci sam posadio živicu od šimšira (nekih 80 komada na razmak od 20 co). Male sadnice. Ajd sve se primilo iako je zemlja loša i pretrpila je i građevince i sve. No nekak mi se čini da sporo raste. Kojom brzinom inače raste šimšir?

Sporom brzinom.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 22:02   #10
sporom, sporom brzinom ...ima jedan u Sloveniji, dokumentiran u nekakvim crkvenim knjigama - ima ga 2 metra 35 centimetara, deblo mu je pri korjenu da ga možeš bez problema obaviti prstima dvije ruke (manje od dva pedlja obujma) , a 285 godina mu je tek
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 22:47   #11
Ha ha.
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 10:31   #12
Quote:
Madame Hooch kaže:
sporom, sporom brzinom ...ima jedan u Sloveniji, dokumentiran u nekakvim crkvenim knjigama - ima ga 2 metra 35 centimetara, deblo mu je pri korjenu da ga možeš bez problema obaviti prstima dvije ruke (manje od dva pedlja obujma) , a 285 godina mu je tek
Moja baka ga je posadila davno-davno a kad sam ga ja iščupala Buxus buxus imal je 70 cm...prema tome...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 00:33   #13
Živica od šimšira (buxus)

Bok dobri ljudi!

Evo odlučili smo se postaviti nekakvu pregradu između naše parcele i vanjskog svijeta ( dosadni susjedi, nemreš gol skakat etc ) pa me zanima kaj mislite o šimširu (buxus sempervirens). Kakvi bi bili troškovi nabavke ( ima oko 70-tak metara ograde), troškovi održavanja itd. Jel otporan na bolesti i hladnoću, sunce, kolko ga treba rezati, jel ga treba zalijevati ako je suša, kolko može narasti (čim više i gušće, to bolje) i neke naputke glede sadnje, npr, na koliku udaljenost, gnojenje ...

A možda neko zna za nešto bolje od šimšira. Nije toliko bitno da se ne mora orezivati, al mora bit jeftino, tojest, ne baš najskuplje kaj postoji, i mora bit zimzeleno!

Hvala unaprijed!
 
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 00:30   #14
10-tak kuna za biljku od 20-40 cm
samo dosta sporo raste, ali se isplati
ako želiš nešto brže onda tuja(najjeftinije) ili čempres
Dekriza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 22:12   #15
Quote:
Ziheroni kaže: Pogledaj post
Bok dobri ljudi!

Evo odlučili smo se postaviti nekakvu pregradu između naše parcele i vanjskog svijeta ( dosadni susjedi, nemreš gol skakat etc ) pa me zanima kaj mislite o šimširu (buxus sempervirens). Kakvi bi bili troškovi nabavke ( ima oko 70-tak metara ograde), troškovi održavanja itd. Jel otporan na bolesti i hladnoću, sunce, kolko ga treba rezati, jel ga treba zalijevati ako je suša, kolko može narasti (čim više i gušće, to bolje) i neke naputke glede sadnje, npr, na koliku udaljenost, gnojenje ...

A možda neko zna za nešto bolje od šimšira. Nije toliko bitno da se ne mora orezivati, al mora bit jeftino, tojest, ne baš najskuplje kaj postoji, i mora bit zimzeleno!

Hvala unaprijed!
Simsir vulgaris ti je najbolja varijanta - moras naci nekoga tko ga vec ima posađenog i tko ga planira obrezivati uskoro - uzmes mladice od njega, upiknes u zemlju i postotak uspjesnog primanja je 90%. Imam ga ja posađeno oko cijelog vocnjaka (cca 70m) i sisam ga 3x godisnje. Super je, gust je, zimzelen je, otporan na sve i svasta i od odrzavanja zahtjeva samo sisanje... sto ces vise
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 22:28   #16
Quote:
Ziheroni kaže: Pogledaj post
Bok dobri ljudi!

Evo odlučili smo se postaviti nekakvu pregradu između naše parcele i vanjskog svijeta ( dosadni susjedi, nemreš gol skakat etc ) pa me zanima kaj mislite o šimširu (buxus sempervirens).
Hvala unaprijed!
ako želiš privatnost, i to što prije onda ti šimšir nije baš najbolje rješenje, iako je najjeftinije- sporo raste i ukoliko ga sadiš preko reznica (odrezanih izbojaka) tribat će pun .... da izraste u željenu visinu (1,5 - 2 m)

izbor živice ovisi o području di živiš, pa tako je u dalmaciji dobro rješenje lovor, na kontinentu tuje (iako je nisan nikad preferira)
saznaj nešto o lempriki (viburnum tinus), raste također sporo al brže od šimšira a kad se zatvori izgleda odlično, te ostavlja dojam čvrste konstrukcije
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 22:34   #17
Šimšir je dobra živica jer je jeftina, gusta i laka za održavanje. Ako uzmeš reznice od 10-15 cm (preporučena vel.) koliko godina treba (desetljeća) da se dobije živica od 1 m? Kad zraste na visinu od 1,5 m Ziheroni se više neće moći ni skinuti, a pogotovo gol hodati po dvorištu.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 23:59   #18
Quote:
kikca kaže: Pogledaj post
Šimšir je dobra živica jer je jeftina, gusta i laka za održavanje. Ako uzmeš reznice od 10-15 cm (preporučena vel.) koliko godina treba (desetljeća) da se dobije živica od 1 m? Kad zraste na visinu od 1,5 m Ziheroni se više neće moći ni skinuti, a pogotovo gol hodati po dvorištu.
Da, to vrijeme i mene muči! Kupila sam šimšir pred tri godine, veći, kontejnirani i čini mi se da se nije ni pomaknul ! Onda sa uz njega postavila drvenu pergolu, privremenu, i posadila vijušac, koji se penje ko lud. Sad me baš zanima koliko bu trajala ta privremenost? jer šimšir je ipak zakon. Tuje su mi nekako instant, nadomjestak, čempresi više mediteranski... i tak .. eksperimentiranju nikad kraja.
ružica23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 01:20   #19
Red face

Quote:
ružica23 kaže: Pogledaj post
Da, to vrijeme i mene muči! Kupila sam šimšir pred tri godine, veći, kontejnirani i čini mi se da se nije ni pomaknul ! Onda sa uz njega postavila drvenu pergolu, privremenu, i posadila vijušac, koji se penje ko lud. Sad me baš zanima koliko bu trajala ta privremenost? jer šimšir je ipak zakon. Tuje su mi nekako instant, nadomjestak, čempresi više mediteranski... i tak .. eksperimentiranju nikad kraja.
https://www.forum.hr/images/icons/icon11.gif
Red face
bršljan je zakon
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 14:10   #20
opali ti ligustrum, on je definitivno najjeftiniji i najbrže raste! za 4 godine imaš živičetinu kakvu hoćeš

bux je lijep, al zaista sporo raste, kikca ti je dobro rekla. i nije on baš ludo jeftin. trebaš ih cca 5 kom na dužni metar (ak ne ideš dvoredno što bi zapravo bilo najbolje).
to tije 15,00 kn x 5 = 75kn/m' x 70 m' = 5.250,00 kn

neki dan sam bila u mbm-u, imaju sadnice ligustruma sa po 3-4 izboja, velike oko 50 cm, po 3 kn.
ako ga stavljaš 5 kom/m' (iako preporučam dvoredno - 10 kom/m'), onda je računica ovakva:
3,00 kn x 5 kom/m' = 15 kn/m' x 70 m' = 1.050,00 kn.

osim toga, ligustrum je puno lakše razmnožiti od buxa. buxus ti ima godišnji prirast oko 15-tak cm (ako), a ligustrum pusti izboje i do 150 cm.

pa ti vidi
cvečn knedl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.