Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2014., 20:37   #121
Quote:
NOD14 kaže: Pogledaj post
Joj, jadni kršćani, nije da vas skoro ima najviše na svijetu.

Koja istina? Da je Noa imao 600 godina, da je voda potopila svo kopno uključujući i Mt. Everest čime bi se znatno povećao polumjer Zemlje od središta do površine vode, da su se potopom potopila i morska stvorenja ili da je i njih uzeo na arku ili ona istina da je Bog tim potopom napravio genocid i potopio i djecu i sve one koji nisu nikad ništa zgriješili?
De se ti prvo malo upoznaj s pojmovima prispodobe i biblijskog izričaja u Starom Zavjetu, preporučljivo kod nekog kvalitetnog bibličara na KBF-u, pa se onda možeš uključiti u smislenu raspravu, a ne sipati takve budalaštine.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 20:45   #122
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
De se ti prvo malo upoznaj s pojmovima prispodobe i biblijskog izričaja u Starom Zavjetu, preporučljivo kod nekog kvalitetnog bibličara na KBF-u, pa se onda možeš uključiti u smislenu raspravu, a ne sipati takve budalaštine.
Da, da, priča o Noi je prispodoba ili simbolična - kreacionisti s pdf-a Religija se s tobom ne bi ni u ludilu složili, oni čak nastoje sve to dokazati znanstvenim metodama unutar ''znanstvene'' hipoteze inteligentnog dizajna, a vjerojatno to kao činjenicu doživljavaju i piskarala s bitno.net, dnevno.hr, nacija.hr... Sve što paše je doslovno, a ono loše ili netočno je samo simbolično.

Totalno je glupo da se film gleda na taj način, a ako ste očekivali dosljednost Bibliji od Aronofskog, očekivanja su vam bila promašena.


Bolje da ne ulazimo u takve stvari, sretan Uskrs.
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 20:52   #123
Ti govoriš o nekakvim protestantskim (ili lefebrianskim) viđenjima, kojih nema u Katoličkoj Crkvi. No, haters gonna hate, pa tako i ti, bez obzira što ja rekao. Jer ako Isusu ne vjerujete, kamoli ćete meni. A i nije to čudno s obzirom na komunističku prošlost pradjedova. Toliko.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 20:55   #124
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Ne, nisu ista stvar jer Biblija i Petoknjižje nisu ista stvar, ako ništa onda iz razloga što jedno sadrži elemente koje ovo druge ne sadrži, a i smatraju se centralnim knjigama/učenjima različitih vjerskih skupina. Ono što je meni u cijeloj priči važno jest da se isti tekstovi tumače podosta drugačije i daje im se drugačija svrha s obzirom na koju se vjersku tradiciju oslanja.
petoknjižje čini prvih pet knjiga biblije, i to starog zavjeta. dakle, i petoknjižje sačinjava bibliju, i oko toga spora nema.
biblija je sveta knjiga kršćanstva i judaizma. ni oko ovoga nema spora.
židovi prihvaćaju samo stari, a kršćani i stari i novi zavjet. nadam se da ćeš se i s ovim složiti.
znači, napisati da se noa spominje u tori, petknjižju i bibliji je redundantno.

u ovo u nastavku što si spomenuo da te u cijeloj stvari muči ne ulazim jer si po svoj prilici za religije ekspert koliko i za pravopis, a ja nisam. a i nisam pogledala film.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 21:14   #125
p.s. sjetila sam se gdje se još noa spominje, a zaboravio si nabrojati: noa se spominje i u knjizi postanka.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 21:23   #126
Kreacionisti
Egocentrični frikovi, a Noa mora bit katolik jer je to tako, jedino ispravno

Trube trublje Joshuine, sjebat će zidine Jerihonske

Uglavnom, da izignoriram fanatike poput Martoka, film je loš, bez ikakvih religijskih i ideoloških primisli, kao film, kao ta koja po redu umjetnost, jednostavno ne funkcionira, što me od Aronofskog ni ne čudi, jer ga prezirem iz dna duše još od Rekvijema, kojeg smatram malo dužim spotom
horatius is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 21:30   #127
Kako vam je general fino objasnio što je laž, što Istina, a što prispodoba. I usput vas sortirao.
stumper is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 21:37   #128
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
petoknjižje čini prvih pet knjiga biblije, i to starog zavjeta. dakle, i petoknjižje sačinjava bibliju, i oko toga spora nema.
Slažem se.

Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
biblija je sveta knjiga kršćanstva i judaizma. ni oko ovoga nema spora.
Biblija je stvarno sveta knjiga, odnosno nakupina svetih tekstova. Međutim kod kršćanstva i judaizma ne radi se o potpuno identičnim svetim tekstovima, a i o onim o kojim se radi postoji neslaganje oko tumačenja istih.

"The term Bible is shared between Judaism and Christianity, although the contents of each of their collections of canonical texts is not the same. Different religious groups include different books within their Biblical canons, in different orders, and sometimes divide or combine books, or incorporate additional material into canonical books."

Izvor: Riches, John (2000). The Bible: A Very Short Introduction. Oxford: Oxford University Press.

Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
židovi prihvaćaju samo stari, a kršćani i stari i novi zavjet. nadam se da ćeš se i s ovim složiti.
Ovisi kako tumačiš riječ prihvaćati, ali ako misliš da ga ne smatraju svetim u kontekstu svoje vjere ili obvezujućim, itd., mogu se složiti.

Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
znači, napisati da se noa spominje u tori, petknjižju i bibliji je redundantno.
Ne slažem se upravo iz razloga navedenog gore, iako se može raditi o istom događaju koji se spominje u istim svetim tekstovima, radi se o različitim knjigama u koji su ti tekstovi uklopljeni, različitim tumačenjima i na kraju krajeva različitim vjerskim skupinama koje nešto dijele kao zajedničko, ali ih i dosta toga razdvaja.

Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
u ovo u nastavku što si spomenuo da te u cijeloj stvari muči ne ulazim jer si po svoj prilici za religije ekspert koliko i za pravopis, a ja nisam. a i nisam pogledala film.
O.k., ti imaš svoje razloge za ulaženje i izlaženje.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 21:39   #129
crowe i connelly ponovno u glavnim ulogama 1. put nakon 2001. i beautiful mind-a. ponovno muž i žena, 12 godina stariji, ali jesu li opet napravili dobar posao?
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 22:09   #130
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Biblija je stvarno sveta knjiga, odnosno nakupina svetih tekstova. Međutim kod kršćanstva i judaizma ne radi se o potpuno identičnim svetim tekstovima, a i o onim o kojim se radi postoji neslaganje oko tumačenja istih.

"The term Bible is shared between Judaism and Christianity, although the contents of each of their collections of canonical texts is not the same. Different religious groups include different books within their Biblical canons, in different orders, and sometimes divide or combine books, or incorporate additional material into canonical books."

Izvor: Riches, John (2000). The Bible: A Very Short Introduction. Oxford: Oxford University Press.
ti imaš neko saznanje o tome da su tekstovi petoknjižja različiti od tekstova tore, da su posloženi po drugačijem redoslijedu, ili?
o tumačenju biblijskih tekstova unutar različitih religija nije ni bilo riječ u mom postu, nego o tome da su tora i petoknjižje jedan te isti tekst.
autorstvo i židovi i kršćani pripisuju mojsiju.
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Ovisi kako tumačiš riječ prihvaćati, ali ako misliš da ga ne smatraju svetim u kontekstu svoje vjere ili obvezujućim, itd., mogu se složiti.
eto.

Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Ne slažem se upravo iz razloga navedenog gore, iako se može raditi o istom događaju koji se spominje u istim svetim tekstovima, radi se o različitim knjigama
ne radi se o različitim knjigama. radi se o knjizi postanka. to je jedna knjiga. zašto si tako tvrdoglav?
__________________
zlo goveđe dovijeka june

Zadnje uređivanje mimma7 : 20.04.2014. at 22:46.
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 22:38   #131
Pogledao sam ga danas. Ne očekujte prvoloptašku slikovnicu o gradnji korablje te okupljanju životinja itd. Aronofskog više zanima ono što se događa unutar arke, odnosno odnosi unutar Noine obitelji. Ljudi su očekivali nekakav biblijski spektakl a dobili su dosta mračan film, te ih je dosta ostalo razočarano. U biti čudno da je Paramount uopće odobrio i financirao ovakav 150 mil$ film. Meni je film dobar (između 3 i 4 ocjena).
__________________
They only met once, but it changed their lives forever.
They were five total strangers, with nothing in common, meeting for the first time. A brain, a beauty, a jock, a rebel and a recluse. Before the day was over, they broke the rules. Bared their souls. And touched each other in a way they never dreamed possible.
Five strangers with nothing in common, except each other.
mr.c4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 00:52   #132
Razočaran filmom.kada sam na početku filma vidio one robote nisam sebi mogao doći.očekivanja su bila puno veća.

Sent from my ST21i using Tapatalk
nikolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 10:24   #133
Meni se film svidio. Mracan je.
Onaj 'negativac' je odlicno utjelovio covjeka, kao glas razuma (sa svim argumentima, kojima bi se i suvremeni covjek služio), koji smatra da je na istoj razini s Bogom i kod kojeg je instinkt za prezivljavanjem iznimno jak... prepoznala sam sebe u nekim njegovim rijecima.

zanimljivo koliko nam puta ne tako suptilno namece misljenje da bi trebali biti vegetarijanci
strazari su me podsjecali na transformerse. Nije mi se bas svidjelo kak su interpretirani.

drugi dio filma, kad su na brodu, je toliko patetican, oni Conelicini vapaji, cmoooon
moglo se to skratit.
Osobno sam ja uvijek Nou i dr. Likove iz a biblije, kojima Bog govori, dozivjela ko tipove koji haluciniraju..
zanimljivo videnje potopa, kak je uvijek covjek (noa) taj koji presuđuje ostalim ljudima, pa kad i djeluje u ime boznje i kak sve na koncu ovisi o nj interpretaciji sto Bog 'zeli'.

vizualno je divan, al 3d je nepotreban
*soul*mate* is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 16:52   #134
I meni je film jako dobar. Pogotovo u 3d-u.
Dijalozi su minimalni, pogotovo kad razgovara Noah s glavnim negativcem, ali dovoljni da poput sječiva odvoje dva njihova svijeta. Istina da mi se nakon odgledanog filma nameće pitanja nastavka svijeta, jer kako film završim on je zapravo upitan, ne smatram ovo spoilerom ali eto ostao mi je ipak veliki upitnik iznad glave.
andreazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 17:09   #135
Evo kratki intervjui s Aranofskim te koscenaristom Ari Handelom gdje objašnjavaju ideju ili dvije vezane za određene događaje u filmu i koga zanima detaljnije objašnjenje za viđeno, očito je kao predložak uzeta priča o Noi, ne nužno i kršćanska interpretacija iste:

http://www.relevantmagazine.com/cult...rsial-theology

http://www.ncregister.com/daily-news...sky-ari-handel
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 19:37   #136
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Evo kratki intervjui s Aranofskim...
Aronofsky, jel. Da se onim analno retentivnijim ne digne previše tlak, što bi se uz raskošniju uskršnju trpezu moglo pokazati kobno.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 20:23   #137
a tvoj ego može priznati kad pogriješiš samo uz uvjet da nekoga uvrijediš?
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 20:30   #138
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
a tvoj ego može priznati kad pogriješiš samo uz uvjet da nekoga uvrijediš?
Naravno da ne. Kako tvoj ego?
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 20:38   #139
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Kako tvoj ego?
zmajski.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 20:44   #140
Mozda da se preselite na kokosinjac
*soul*mate* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.