Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2014., 21:45   #1
Enemy [2014]

Iako je osvojio indie scenu i kritičare još sa Incendies (2010) i Polytechnique (2009), redatelj Dennis Villeneuve svjetsku slavu je stekao tek u jesen prošle godine sa krimi trilerom Prisoners. Izgleda da mu se svidio rad sa Jakeom Gyllenhaalom, pa u iz rukava izvlači još jedan as - Enemy. Svoju permijeru imao je još na prošlogodišnjem TIFF-u, gdje je pokupio većinski pozitivne kritike i zaradio visokih 89% na Rotten Tomatoes portalu. Film se bazira na noveli The Double Joséa Saramaga iz 2002. godine. Koliko će se blizu držati radnji iz predloška, i o čemu je zapravo ovaj film mnogima je još uvijek nepoznanica, no to bi se trebalo promijeniti uskoro.



Režija: Denis Villeneuve
Scenarij: Javier Gullón (scenarij), José Saramago (književni predložak)
Glume: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Isabella Rossellini, Sarah Gadon
Datum izlaska: 14. ožujka 2014. [SAD]
Žanr: triler

TRAILER

Još se ne zna hoće li film uopće doći u naša kina, no ako i dođe, vjerojatno će to biti sa solidnim zakašnjenjem. No tko zna, možda se svi iznenadimo.
RoboWarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 22:28   #2
Kroz 2. i 3. mjesec definitivno neće doći, ali ja ga željno čekam, Villeneuve mi je odličan redatelj
__________________
"And Jeffrey Wigand, who's out on a limb, does he go on television and tell the truth? Yes. Is it newsworthy? Yes. Are we gonna air it? Of course not. Why? Because he's not telling the truth? No. Because he is telling the truth. That's why we're not going to air it. And the more truth he tells, the worse it gets!"
Organic_Shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 22:27   #3
Film sad već polako počinje izlaziti po kinima u raznim državama, iako je sve to još uvijek na minimumu. Pitam se hoće li kod nas ikad doći, jer bih ga stvarno volio vidjeti na velikom platnu.

In other news...

Najavljena su dva nova filma Denisa Villeneuvea: Prvi je SF Story of Your Life za koji je trenutno Amy Adams vodeći kandidat za igranje glavne ulogu, dok je drugi, koji je navodno na repertoaru nešto ranije, Sicario, triler sa Emily Blunt. Što se tiče ovog drugog, tu nemam sumnje da će dobro ispasti jer je Villeneuve nakon Prisonersa i Enemya sa trilerima već sigurno na domaćem terenu, no jako me zanima kako režira SF.

Amy Adams May Star in Denis Villeneuve’s Sci-Fi Thriller STORY OF YOUR LIFE
Emily Blunt to Star in PRISONERS Director Denis Villeneuve’s Next Film SICARIO
RoboWarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 15:25   #4
Quote:
Inconnu kaže: Pogledaj post
Enemy (2013)
Ja se najviše slažem s interpretacijom prema kojoj je Adam = Anthony, čovjek koji upada u tu neku krizu identiteta i počne voditi 'dvostruki život', ima ljubavnicu, ide na te 'underground' sex showove (u kojima štikla gazi pauka jer pauk je ono što ga sputava i zarobljava, njegova 'obveza' u obliku supruge koja čeka njegovo dijete, a tamo to može nakratko smetnuti s uma), i počne ga izjedati krivnja, pa naposljetku kad 'ubije' Anthonyja i ljubavnicu, ponovno se vraća svome starom životu i u ženi vidi pauka, koji je preplašen - jer se boji da ne bude zgažen.
Da, dosta je ugrubo i nije baš savršeno objašnjenje, ali nekako mislim da je to ta šema, kao neka mješavina Fight cluba i Lost highwaya, gdje je njegova druga ličnost ono što on želi biti i gdje ga pritiskaju unutarnji psihološki demoni.
Vidim da se mnogi trude interpretirati Anthony/Adam zavrzlamu, no ja osobno mislim da to nije niti poanta filma. Ne znam ništa o priči The Doublea (romana po kojem je sniman film), ali mislim da su Villeneuve i scenarist Javier Gullón ovo ipak odlučili pretvoriti u parabolu o totalitarnim režimima. I kao takvog gledam na nju... bar za sada. To jeli stvarno postoji "drugi" lik, ili je to samo unutrašnji sukob jednog lika i ne smatram previše bitnim, bitno je da su oba tu u službi veće pouke.

Doduše, imam dva pitanja oko dva WTF momenta:
1. Na početku vidimo da Adam kopa po starim stvarima i nađe staru potrganu fotografiju sebe i nekoga drugoga (tko je otrgnut). A kasnije, kada se počne pretvarati da je Anthony, u njegovom stanu opet nađe istu fotografiju, ali ovoga puta cijelu. Poveznica između toga...?
2. Zašto majka pita Adama kad će se više odreći "tog sna da bude glumac"?

Tu mi se stvara veliki konflikt oko toga tko jesu li dvojica ili jedan. Prvi slučaj me tjera da mislim da su dvojica. I to ne zbog činjenice da imaju istu fotografiju (Što bi samo po sebi bilo svjedočenje da je samo jedan), već to da je na početku jedna potrgana, a kasnije druga nije. Naravno i vijest o sinoćnjoj nesreći na radiju jutro poslije. S druge strane, drugi slučaj me itekako tjera da mislim da je to samo dvoličnost jednog lika ala Fight Club. Enivej... ajmo natrag na režime.


Dakle, već od samoga početka Villeneuve izuzetko kvalitetnom režijom i vizualnim pričanjem daje tragove o čemu se stvarno radi:

Prikaz neba prekrivenog žicama koje liče na... vidi vraga paukovu mrežu:


Grafit nacističkog salutiranja na zidu s lijeve strane (režim):


Pukotine na staklu na kraju u obliku paukove mreže:


Naravno, ne moram spominjati očigledne kao ogromnog pauka nad gradom, pauka na početku i čudan san sa golom ženom sa glavom neke čudne kreature u hodniku. Kao što je Adam na početku rekao (dvaput): totalitarni režimi su nešto kroz povijest što se stalno ponavlja. To je šablona. Rim, srednji vijek, Napoleon, Nacizam, Fašizam i na kraju -- pauci. No također se pojavlja tematika toga da režimi dolaze iz nas samih. Svi oni kroz povijest su nastali zbog nečije unutrašnje tegobe glede rase, spola, nacionalnosti... i na kraju nas samih. Adam također govori o tome kako režimi "zabavljaju" ljude raznim glupostima (U rimu kruh i cirkusi), ovdje je to bordel sa samog početka. Sa takvim stvarima narod je zatupljen, i citiram: "they censor any means of individual expression”. Kada sazna da ima dvojnika, upravo se to i desi. On se upetlja u tu ogromnu mrežu zatupljenosti. A centralna ironija svega toga mi je u činjenici da Adam, kao stručnjak za takve stvari nije primjetio što mu se događa pred nosom. No, na samome kraju Anthony umre, i mreža postaje puno očitija. Upravo zato je Villeneuve odlučio upravo u tome trenutku toliko naglasiti mrežu na staklu kroz jedan duži kadar, ako se ne varam. A Adam, koji se inače kroz film malo po malo pretvarao u Anthonya -- postane gotovo identičan njemu. Prvo zato jer mu spava sa ženom (Za koju smatram da zna da joj to nije bio muž, no nastavila je pleti bez obzira na to), a nešto kasnije zato što i uzme novi ključ za bordel (Što dokaže vratar na početku kada kaže da su promijenili brave i poslali nove ključeve "eliti"). Upravo u tom trenutku mreža je POTPUNO RAZOTKRIVENA, zato što je uspio pobjeći iz ciklusa "zasljepljenosti" i u ženi vidi -- pauka.

Naravno, ovo zadnje je žestoka SF tangenta ala Invasion of the Body Snatchers... ali što je tu je. Osim naravno ako se pauk na kraju ne shvaća kao doslovni pauk, već netko tko kontrolira njime. Što se može gledati u smislu nje kao pojedine kontrolorke, ili kao što je netko već napisao ranije u temi, u anti-feminističkom smislu da su sve žene te koje kontroliraju muškarce (U što baš i ne vjerujem...).

Također, zaboravio sam se osvrnuti na citat sa početka: "Chaos is order yet undeciphered". Što zapravo nije ništa više nego potvrda ovoga gore napisanoga. Kada je Adam saznao da ima dvojnika, postao je sav opsjednut, sav čudan, poremetio je odnos sa curom, kasniti na satove. Jednom riječju, život mu je postao kaos. Naravno, kao što citat kaže, to nije bio kaos nego red pomno kontroliran od strane više sile.

I upravo od tuda naslov - 'Enemy'. "Neprijatelj" nije Anthony/Adam (Ovisno s koje strane se gleda LOL), nego nevidljivi režim. Po ranije spomenutoj šabloni, upravo mi smo dio režima a da nismo ni svjesni.

Inače, film mi se jako svidio iako sam veći fan konvencionalnog pričanja priče. 9/10. Izrazito napet, i dobije čovjek žmarke po leđima od njega.
RoboWarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 16:03   #5
totalitarni režim?

nije me na njega uopće asocirao, ni u peti.
po meni je jedina poveznica s totalitarnim režimom, strast.
strast prema moći, snazi, prevlasti.

ipak mislim da su tu u glavnom fokusu muško ženski odnosi. mislim da pauk prvenstveno asocira žensku superiornost u smislu nekakve proračunatosti. muškarci su ti koji se pletu u mrežu, barem u ovom filmu. mislim da feminizam uzima sve više maha, i da su žene sve više i više počele masovno koristiti svoje adute.

ovaj film govori o iskonskoj ženskoj intuiciji i instinktu a vezan je za sex, život, potomstvo itd...

barem ja tako to vidim
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 16:39   #6
Po ovome tvome se čini da je i napuhano viđenje feminizma kao zločestog čudovišta uzelo maha.

Koja žena tu točno plete mrežu? Anthony traži Adama da zamijene žene. Očigledno je varao trudnu ženu i prije jer ona implicira u razgovoru da zna za njegovu bivšu ljubavnicu. Pohađao je te nekakve sex showove. Ona je nezadovoljna manjkom pažnje koju od njega dobiva i prihvaća 'mekoću' u vidu Adama kao sentimentalnijeg bića koji obraća pažnju na njene potrebe (iako je jedva poznaje). Naime, da, ona je skužila da je to Adam, iako je ta cijela scena dosta čudna, jer mu sutradan ujutro kaže da ga je zvala majka.

Da, može se povući ta neka paralela s paukom koji plete mrežu i ženskog manipuliranja koječime, no to je onda u kontekstu filma užasno bljedunjavo i loše, te ničime obrazloženo. Šta, pauk je žena. I šta sad? Ja ne vidim nikakvu poveznicu s Mary ili trudnom ženom i pletenjem mreže. Jedino ako ćeš pauka interpretirat kao njegovo priviđenje/strah od vezanja, obveza koje mu donosi obiteljski život. Naspram ugodne slobode i privlačnosti žena koje su 'out there', u nekakvom podzemnom svijetu, bordelu, šta li je to. Tipa one oluje kod Shannona u Take Shelteru.
No pročitala sam negdje da je D.V. govorio da ga interesira istraživanje veza i međuljudskih odnosa pa bi se možda i mogla prihvatiti ta interpretacija o MŽ odnosima. Ali, osim što ženski likovi nisu nešto pretjerano simpatični, ne vidim tu nikakvo zagorčavanje života od strane žena.

A, RoboWarrior, što se tiče poveznice s totalitarizmima, ta mi se pretpostavka isto čini samo u manjem dijelu plauzibilnom, jer je tu temu trebao opako razraditi ako je htio poručiti to što ti pišeš. Znam da se Saramago dosta bavio kritikom totalitarizma, pa je moguće da zameci nečega sličnoga postoje u romanu, ali D.V. je onda po meni odradio prilično loš posao. OK, mi smo svi dio režima koji nama manipulira. I? Je li mu režim/sustav nametnuo dvojnika kako bi on izgubio sebe i svoju individualnost? O kojoj se višoj sili radi? Na koji način je Adamu nametnut totalitarni nadzor nad njim samim, osim onoga koji je on sam sebi nametnuo iznutra? Ako je u tome poanta, onda mi je to poprilično jadno. I podsjeća me na zavjeru o Illuminatima.
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 19:16   #7
Jel u ovoj temi nedostaju neki postovi ili?
Uglavnom trailer i opis su me uspijeli zaintrigirat. Ovo bi mogao bit dobar film
xGAME is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 19:46   #8
Quote:
xGAME kaže: Pogledaj post
Jel u ovoj temi nedostaju neki postovi ili?
Ma nije nego je moj post originalno bio u jednoj drugoj temi, pa sam ga odlučio preseliti ovdje, a citat je ostao od tamo.
RoboWarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 21:44   #9
Quote:
Inconnu kaže: Pogledaj post

Koja žena tu točno plete mrežu? Anthony traži Adama da zamijene žene. Očigledno je varao trudnu ženu i prije jer ona implicira u razgovoru da zna za njegovu bivšu ljubavnicu. Pohađao je te nekakve sex showove. Ona je nezadovoljna manjkom pažnje koju od njega dobiva i prihvaća 'mekoću' u vidu Adama kao sentimentalnijeg bića koji obraća pažnju na njene potrebe (iako je jedva poznaje). Naime, da, ona je skužila da je to Adam, iako je ta cijela scena dosta čudna, jer mu sutradan ujutro kaže da ga je zvala majka.
pauci predstavljaju/nagovješćuju različite faze.
u prvoj fazi je pauk još malecni u prirodnom obliku serviran na srebrnom pladnju, štuje se kao određeno božanstvo, požude.
u sceni u sredini filma vidimo sexy žensku s glavom pauka, znači požuda za tim predmetom božanstva/požudom je još više eskalirala.

vidimo i scenu u kojoj se kreatura ogromnog pauka zlokobno nadvila nad gradom, znači prerasta u globalnu pojavu.

na kraju kad opet pomisliš da si ispravan,
tek najebeš najviše,
i to ni manje ni više nego
od
kraljice.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 21:50   #10
Jeste gledali u kinu ili neki rip? AKo je rip pls na pm link od solidnog ripa
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 22:01   #11
Gilmour, ja sam imala fakat loš rip, dosta grda slika, možda zato i nisam uspjela na početku filma neke stvari uočit (dosta je mračno)

Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
pauci predstavljaju/nagovješćuju različite faze.
u prvoj fazi je pauk još malecni u prirodnom obliku serviran na srebrnom pladnju, štuje se kao određeno božanstvo, požude.
u sceni u sredini filma vidimo sexy žensku s glavom pauka, znači požuda za tim predmetom božanstva/požudom je još više eskalirala.

vidimo i scenu u kojoj se kreatura ogromnog pauka zlokobno nadvila nad gradom, znači prerasta u globalnu pojavu.

na kraju kad opet pomisliš da si ispravan,
tek najebeš najviše,
i to ni manje ni više nego
od kraljice.
Ok, mogu priznat zanimljivu paralelu (iako osobno mislim da je ta 'poruka', osim što je mizoginična, drek na šibici), ali to svejedno nema veze sa samom pričom. Možda je jedna od usputnih metafora, ali nije se sigurno cijela priča s dvojnikom ispreplela zbog neke poruke o mizandriji ili ženama krvopijama. Razmisli o ženama u filmu i reci vode li one 'igru'. S kojim to konkretnim Ž likom iz filma možeš povezati?
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 22:14   #12
nekad to nije ni svijesno učinjeno od strane žena, lijepo se to vidjelo u onoj sceni u autobusu, gdje se vidi čista požuda.
a jednom kad žena osjeti taj adut e onda počne pletenje mreže

film je zamišljen iz muške perspektive, po meni.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 22:19   #13
Quote:
Inconnu kaže: Pogledaj post
Gilmour, ja sam imala fakat loš rip, dosta grda slika, možda zato i nisam uspjela na početku filma neke stvari uočit (dosta je mračno)
Zato sam i pitao ode vas za rip neki jer koji god komentar od nekog ripa čitan, uvik ispadne loš rip
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 22:22   #14
ne da je bio loš rip, neg nije bilo ni titla, sad vidim da ima.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 23:07   #15
Ma kome još smeta loš rip. Sad patiš jer se ne možeš uključiti u našu uzbudljivu polemiku

@Ajuto: Hah, pa jasno da je iz muške perspektive, muškarac napisao predložak, muškarac režirao... Ali i ti ga gledaš iz muške perspektive. A oni možda nisu naumili ukazati na ono što ti vidiš. Kakvu poruku da ja izvučem iz te scene u kojoj Džejk odmjerava ženu u busu, osim da ga ta žena očigledno privlači? Ništa mi to ne govori o njoj niti ona to na bilo kakav način iskorištava. Ti možeš sebi zaključiti da će neka žena iskoristiti svoju poželjnost kad je osjeti, i naravno da hoće. Ali oni to nisu u filmu prikazali i zato smatram da film nema legitimno pravo suptilno kroz neki 'metaforički filter' prenositi poruku o svjesnoj ženskoj dominaciji i manipulaciji. Jer čemu onda uopće čitava ova priča o podvojenom muškarcu.
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 09:37   #16
ali film nam jasno sugerira mušku požudu, a za požudu je potreban poticaj. kroz one sektaške scene se jasno daje za primjetiti pa skoro i nastrana opčinjenost kultom ženskog tijela i erotikom. pauk je tu kao nekakav fetiš, fetiš koji je istovremeno i privlačan (inteligencija lovca, izgled) i opasan. to su organizirane kontrolirane orgije.
film se zatim većinom vremena bavi s ne baš kontroliranim događajima i postupcima a isti su vezani upravo za seksualnu požudu.
kod ljudi je sve to još dodatno zakomplicirano i kompleksno, ali lik pauka nam puno toga može sugerirati.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 12:43   #17
Evo nešto vrlo zanimljivo... Skroz plauzibilno objašnjenje.
RoboWarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 12:43   #18
Hm.
Moram priznati da je film zbunjujući no knjiga. Doduše, čitala sam ju prije desetak godina, pa je pola i isparilo (tko mi kriv kad ponekad gutam umjesto da čitam), ali sam gotovo sigurna kako tada nisam bila nimalo zbunjena nakon posljednje stranice. Samo oduševljena.

No, dobro, ovo je tema o filmu.

Meni se baš svidjelo. Volim taj osjećaj kada film nudi mirnu, laganu, a opet moćnu atmosferu, a mozak dotle radi sto na sat i prilikom scene u kojoj se ne događa apsolutno ništa vrti tisuću misli, wtfova i poveznica u glavi. Baš volim to. Većina to doživljava kao preseravanje redatelja (Hi, Lars ), ali što ću kad je meni to gušt i ne mogu si pomoći.

Dakle, film.

Prilično je rano postalo jasno kako se radi o jednoj osobi. Kako je Anthony Adam i Adam Anthony. Kako ovo nije priča o izgubljenim blizancima, a bogami niti klonovima. , nego mindfuck prikaz nečijeg stanja uma. Ako ništa drugo, majka je sigurna vodilja u tome. ("već imaš pošten posao, prestani glumiti u B filmovima")

S obzirom na to kako se kraja knjige ipak jasno sjećam, moram samo nešto reću u vezi toga, jer me stvarno jeko iznenadilo što toga ovdje nije bilo. SPOJLER KRAJA KNJIGE :
Nakon što jedan od njih dvojice "pogine" i stvar se "smiri", alter ego pokopan i život ide dalje, na samom kraju ponovo se događa the poziv. Ponovo osoba istog glasa. Ponovo kreće isto. Zapravo, kad bolje razmislim, nije uopće loše što je kraj u filmu ovakav kakav je. Iako bi ovaj iz knjige mnogima puno bolje legao kao zaokruživanje priče.
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 00:03   #19
Uopće ne shvaćam film. Imala sam pojačanje, ali ni cimerica ni ja ne shvaćamo.

Mene zanima jedno, njegova žena kopča sve, ali se ipak pravi kao da ne zna?
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 09:46   #20
Quote:
Urbanna kaže: Pogledaj post

Mene zanima jedno, njegova žena kopča sve, ali se ipak pravi kao da ne zna?
nije znala sve.robowarrioro youtube filmič dobro objasni njenu ulogu u tome te koliko je čega znala..
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:14.