Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2010., 07:59   #501
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Mislio sam da neću, ali moram ponovno u ovoj temi:
Bosanska posavina se moga obraniti uz izuzetan angažman HV-a. Isti taj angažman zahtijevao bi:
1. Slabljenje obrambenih potencijala na mnogim ratištima u RH, a naša ofanzivna djelovanja dovela bi do kontraudara s njihove strane vjerojatno na našim najslabijim točkama.
2. Hrvatska vojska u tom trenutku po kvalitetama od vođenja i zapovijedanja na niže bila je na dosta niskoj razini, ne puno višljoj od HVO-a. Upravo zbog toga dolazilo je do gubitaka u ljudstvu i tehnici na puno mjesta gdje to nije bilo nužno. Daljnje angažiranje istih nepreustrojenih snaga dovelo bi do još većih gubitaka, stoga
3. U HV-u je baš u to vrijeme već započeo preustroj koji je trebao početi i ranije,a rezultirao je demobiliziranjem brigada od kojih su većina bile i angažirane na BP bojištu te formiranjem novih i popunom postojećih gardijskih brigada.

Moj dojam u trenutku više napuštanja, nego povlačenja iz Posavine, a i kasnije isto je bio da to nije poraz na bojnom polju. Kasnije, uz ovo što sam nabrojao promijenio sam stav.
Svatko od nas, također ima svoj stav gledan iz užeg ili šireg kuta koje cijenim. Ipak manje cijenim one koji su isključivo osobni i gledani iz "busije", a još manje formirane na principu rekla-kazala.
Zemljače slažem se u dobroj mjeri da nismo bili izuzetno kvalitetni, ali ipak pojedine brigade i formacije su bile sa izuzetnim rezultatima. Više od godine je prošlo od borbi u Zap. Slavoniji, gdje su uspješno zaustavljeni tada i jači od ovih u BP, otpočelo se sa -Otkosima 1-2- . Situacija na večini bojišta je bila dosta mirna, poslije pada VU i slamanja zubi četnicima, istočna fronta se ustalila u nepromijenjenim granicama pred VK i pred OS. Ključ je u kako kažeš danjem angažiranju istih snaga, koje su iscrpljivane bez prave i pravovremene zamjene i opreme. Prečesto nelogično fali MTS i nužne opreme kojeg ima na bacanje na drugim područjima. Dosta ljudstva se iz Zap. Slavonije prebacilo na BP prostore. Slično i sa četnicima, dakle od njihove danje ofanzive na drugim točkama ništa. Bilo je pitanje vremena kada će uspjeti iscrpljivanjem, šuškov zdogovor. Uvjeravanja Tuđmana od strane njega i njegovih da je situacija na terenu BP izuzetno povoljna po nas do pred sam pad, su graničile sa ludošću ili sa ciljem. Ovo drugo pokazalo se. Kontra udari Srba su zabilježeni tek u manjoj ili nikakoj mjeri na ostalim bojištima po Slavoniji, ne misleči pritom na topničke udare po civilnim prostorima. Koliko smo mi bili neorganizirani, toliko su više i oni uglavnom bili, što pokazuju njihovi dosta veliki gubitci na svim pravcima od VU nadalje. Tako da je njima falilo ljudstva, za razliku od tehnike koju je sve teže im bilo popunjavati sa svježim mesom. Nelogičnosti se nastavljaju demobilizacijom pojedinih formacija, da bi ti isti ljudi bili ponovno nakon pada BP u istoj ili u brigadi drugčijoj samo po nazivnom broju. 139-157 , nešto istih ljudi u treću Gardijsku i prelasci iz 108 u druge i obratno. Toliko o preustroju u "pravom" vremenu. Žestoko su tučeni naši položaji i civilni, ali tko je vidio 50-60 tisuća četnika u naletu? Ni oni sami. Ako se ovako nastavi za par desetaka godina pričat će se da je napadalo pol miliona četnika samo na BP. Nakon naređenja HV-u da se povlačimo sa strateških najvažnijih točki za BP od 6-7 mj 92 - OVO JE KLJUČNO uz jedne te iste formacije. pa se onda kao čude zašto je pao Bos. Brod koji je navodno bio van zdogovora o nesmetanom koridoru. Ostalo je samo slijed događaja i pokušaja gašenja vatre sa uljem. Poslije briljantnih akcija prolječa i poćetka ljeta, gonjenja bande dolazi do nelogičnosti u naređivanju i stopiranju, BP je ciljano pala već tada a formalno u jesen. HVO sam i bez potpore nije mogao opstati u takovom okruženju i opstrukciji. A ostali su drugi krajevi gdje nemaš otvorenu granicu. Sa pozdravima iz Austrije u prolječe.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 16:42   #502
Zemljače, ovo tvoje je jako dobro zacementirano, pa ga je teško načeti. Ja, ipak ostajem pri svom.
Rekao sam i svoje subjektivne dojmove kad sam dobio zapovjed za povlačenje. Da nisam bio tek drugi dan terena, možda bih tu zapovijed jedva dočekao. Onako, nabrijan, pitao sam i galamio da koja budala ovo zapovijeda. Evo iskreno odgovora koji sam dobio:"Procijenjeno je da nećemo uspjeti održati sadašnje linije nego ćemo se koncentrirati oko Bos.Broda".
Ipak, priznajem, da se ostalo na tome našlo bi se snaga za obranu BB, ali ja govorim o cijelom tom ratištu. I, koliko god mozgao, ne ide mi u glavu rušenje mosta.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 23:48   #503
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Zemljače, ovo tvoje je jako dobro zacementirano, pa ga je teško načeti. Ja, ipak ostajem pri svom.
Rekao sam i svoje subjektivne dojmove kad sam dobio zapovjed za povlačenje. Da nisam bio tek drugi dan terena, možda bih tu zapovijed jedva dočekao. Onako, nabrijan, pitao sam i galamio da koja budala ovo zapovijeda. Evo iskreno odgovora koji sam dobio:"Procijenjeno je da nećemo uspjeti održati sadašnje linije nego ćemo se koncentrirati oko Bos.Broda".
Ipak, priznajem, da se ostalo na tome našlo bi se snaga za obranu BB, ali ja govorim o cijelom tom ratištu. I, koliko god mozgao, ne ide mi u glavu rušenje mosta.
Geni kameni, zemljače baš smo jučer nešta betonirali pa čvrsto branim prilaze . Poštivam mišljenje i ne kažem da nisi u pravu. Zatekao si se u tom vremenu kad se samo čudom moglo izvuči situaciju. I imaš svoje doživljeno. Analitički i logički gledano ključ je u izgubljenim fazama početkom ljeta. Sam BB i manja okolica i nisu toliko bili važni kad je sve popadalo. Osim vrijedne rafinerije iz koje nas truju. Srbi su Franca izgleda zeznuli za BB. Poslije im je vratio drugdje. Most se zna tko je srušio, ali se kao i o dosta događaja šuti i obavijeno je mistikom. Iako o tome nebi jel nisam osobno bio blizu tada. Od dobrih izdanih ljudi tek čujem to o mostu.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 00:19   #504
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Evo iskreno odgovora koji sam dobio:"Procijenjeno je da nećemo uspjeti održati sadašnje linije nego ćemo se koncentrirati oko Bos.Broda".
Ipak, priznajem, da se ostalo na tome našlo bi se snaga za obranu BB, ali ja govorim o cijelom tom ratištu. I, koliko god mozgao, ne ide mi u glavu rušenje mosta.
Posavina je MORALA pasti jer su Srbi MORALI imati koridor.
e, sad koliko je tu bio važan broj cijevi i ljudi, bojim se da je bilo manje važno. Uzmimo na primjer da su Srbi naišli na prejaki otpor - pa ja sam siguran da su imali više granata i raketa nego hrane, te bi tukli sve na dometu.
A to što veliš da ti ne ide u glavu..... ja ne pitam zašto, nema potrebe
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 03:06   #505
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
Posavina je MORALA pasti jer su Srbi MORALI imati koridor.
e, sad koliko je tu bio važan broj cijevi i ljudi, bojim se da je bilo manje važno. Uzmimo na primjer da su Srbi naišli na prejaki otpor - pa ja sam siguran da su imali više granata i raketa nego hrane, te bi tukli sve na dometu.
A to što veliš da ti ne ide u glavu..... ja ne pitam zašto, nema potrebe
Oni su mogli imati koridor i bez pada Posavine, a u konačnici šta bi nas bilo briga za njihov koridor.
Ne znam koliko si pratio ovu temu, ali neke moje odgovore možeš naći par postova ispred..
A što misliš na kakav su otpor naišli? Ne jak nego žestok. A i tukli su sve na dometu što je trebalo i što nije. U biti malo si mi nejasan, bez zamjere. I što naglašavaš s tim morala?
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 07:41   #506
Ne znam jer već bilo o tome na ovoj temi ali pošto čitam jednu knjigu imam pitanje za one koji možda znaju iz prve ruke. Da li je točno da je Bosanski brod pao prije nego što se misli odnosno Srpska vojska ga je imala na dlanu ali je odlučila provesti zbog ratnog iskustva sa Vukovarom ono vojno načelo koje kaže da ostaviš protivniku mjesta da može otići?
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 09:12   #507
Quote:
buli6 kaže: Pogledaj post
Da li je točno da je Bosanski brod pao prije nego što se misli odnosno Srpska vojska ga je imala na dlanu ali je odlučila provesti zbog ratnog iskustva sa Vukovarom ono vojno načelo koje kaže da ostaviš protivniku mjesta da može otići?
Ne bih se slozio s boldanim - predugo je to trajalo.

Most su pokusali rusiti puno puta ali nisu uspjeli, izgubili su i par zrakoplova pri tim pokusajima.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 14:25   #508
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Oni su mogli imati koridor i bez pada Posavine, a u konačnici šta bi nas bilo briga za njihov koridor.
I što naglašavaš s tim morala?
nije zgodno da objašnjavam, preko foruma, jednom zapovjedniku HV postrojbe u DR , što je radila njegova postrojba , a što nije .

OK, mogli su imati koridor i bez rušenja mosta , ali - što je sigurno, sigurno je
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 17:28   #509
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
nije zgodno da objašnjavam, preko foruma, jednom zapovjedniku HV postrojbe u DR , što je radila njegova postrojba , a što nije .

OK, mogli su imati koridor i bez rušenja mosta , ali - što je sigurno, sigurno je
Što se mene tiče, možeš i to objasniti, možda doznam nešto novo.
Tvoga se ratnog puta i tvoje postrojbe ne bih doticao, jer iz obzira prema drugima znam da se u neke rane ne smije dirati.
Svoj stav, koji se donekle poklapa i s tvojim sam već prethodno iznio. Kom se čita nek pročita. Jedino nisam rekao da se nešto MORALO. Pozdravi Šumara ako ga vidiš.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 00:15   #510
Quote:
buli6 kaže: Pogledaj post
Ne znam jer već bilo o tome na ovoj temi ali pošto čitam jednu knjigu imam pitanje za one koji možda znaju iz prve ruke. Da li je točno da je Bosanski brod pao prije nego što se misli odnosno Srpska vojska ga je imala na dlanu ali je odlučila provesti zbog ratnog iskustva sa Vukovarom ono vojno načelo koje kaže da ostaviš protivniku mjesta da može otići?
Ako pažljivo pročitaš temu od početka, pronaći češ napise da je Bos.Brod bio neko vrijeme prazan od obje vojske... Osim nekoliko civila koji su odbijali se povuči ili nisu nekim slučajem pravovremeno saznali da sve pada.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 01:57   #511
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Tvoga se ratnog puta i tvoje postrojbe ne bih doticao, jer iz obzira prema drugima znam da se u neke rane ne smije dirati.
Pozdravi Šumara ako ga vidiš.

ha,ha
Šumara veliš,
a može li Čobana ?
Što se tiče mog ratnog puta, nisam ga tražio jer mi ne treba ,
ali znam di je i kako se piše.
U Posavini sam bio mjesec i pol dana, a eto da znaš, piše mi se da sam bio na bolovanju
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 08:12   #512
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
U Posavini sam bio mjesec i pol dana, a eto da znaš, piše mi se da sam bio na bolovanju
svašta
meni piše najbliže ratište
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 13:43   #513
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
svašta
meni piše najbliže ratište
zona B, pozdrav ratnicima!
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 19:16   #514
Mali offtopic, kakvo je bilo stanje na relaciji Slavonski Brod-Bosanski Brod nakon Bljeska?
Je li se pucalo s jedne ili druge strane?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 08:00   #515
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mali offtopic, kakvo je bilo stanje na relaciji Slavonski Brod-Bosanski Brod nakon Bljeska?
Je li se pucalo s jedne ili druge strane?
Koliko se sjecam tog vremena - nije bilo razmjene vatre.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 16:26   #516
Nije bilo razmjene vatre sa naše strane, bar ne topničke. Oni su tu i tamo poslali koju oko Bljeska i Oluje da se nezaboravi šta smo dobili prijeko. Povremeno su pojedinci zapucali preko Save i njihovi i naši. U jednom bezveznom napucavanju izgubili smo čovjeka na Poloju. Snajper ga je dočekao kad mu je otkrio od kud plamen baca. Potom dolazi specijalna policija, pucnjava u mrak i nikome ništa. Bezvezna smrt pred kraj rata.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 23:30   #517
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mali offtopic, kakvo je bilo stanje na relaciji Slavonski Brod-Bosanski Brod nakon Bljeska?
Je li se pucalo s jedne ili druge strane?
ma vidi pitanja....

odgovor je dobrodošao za neku drugu temu, u vezi Oluje i planirane bježanije preko koridora....

Zadnje uređivanje istox : 05.08.2010. at 23:33. Reason: koridor 1995
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 23:51   #518
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mali offtopic, kakvo je bilo stanje na relaciji Slavonski Brod-Bosanski Brod nakon Bljeska?
Je li se pucalo s jedne ili druge strane?
A Mile, doklena ćeš s takim pitanjima.
Možda je netko i pucao. Džaba pucanje ako se ništa ne pogađa.
Dakle, je li bilo vojnih djelovanja, je li neki cilj gađan, a pucati se može na svakom narodnom veselju.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 15:16   #519
Evo konačno u tjednom prilogu Jutarnjeg lista- Magazin od 7. kolovoza ove godine Anton Tus prvi načelnik GS OSRH daje jasan i nedvosmislen odgovor na pitanje tko je i kada dogovarao nagodbu o prepuštanju bosanske Posavine.
Quote:
Najdrastičniji primijer ‘duple linije zapovijedanja’ bio je dogovor o bosanskoj Posavini. Pokušavali smo održati Posavinu i uspjeli bismo, ali Šušak se već u svibnju bio nagodio s Karadžićem.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 09.08.2010. at 15:54. Reason: moglo se odmah staviti poveznica
agt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 16:57   #520
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Evo konačno u tjednom prilogu Jutarnjeg lista- Magazin od 7. kolovoza ove godine Anton Tus prvi načelnik GS OSRH daje jasan i nedvosmislen odgovor na pitanje tko je i kada dogovarao nagodbu o prepuštanju bosanske Posavine.
Ostarjeli general bi mogao malo bolje uživati u svojim godinama (bogdaj doći ću i ja u te godine).
Ako ćemo pravo Šuškovi interesi su bili uski na neki način, ali i naivni, pa s tim mu ne treba previše zamjerati, a Tus, sada pod stare dane ide opravdavati ne znam koga.
I meni je Jutarnji neki dan dobro poslužio na tavanu za podlogu za sušiti kapulu i češnjak što sam povadio u vrtu.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:36.