Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2006., 22:24   #201
Zelim raditi vani

zelim ici vani raditi...vec sam bio prije par godina u jednoj euro zemlji ali na crno pa se vratio nisam rjesio papire...mislio ici na brod ali tesko bez pomorske i iskustva a i place su danas za mornara oko 1000$...imam rodbine u Irskoj kazu da ima tamo dosta nasih i moze se nac posao ali je zivot skup tako da ne mos ustedit osim ako se ne stisnes...pokrenuo sam neki posao u Hr ali ne mogu nista bez pocetnog kapitala vrtim se u krug i upadam u dug...imam osjecaj da cu poludit...a da ne govorim kako je situacija di te svak gleda zajebat pa...definitvno zelim ici vani raditi neko vrijeme jer mislim da cu ovdje puknut,nikako naprijed...najgore sta sam uvjeren da postoje mjesta na svijetu di covik koji zeli moze pronac dobro placen posao kojeg domicilno stanovnistvo ne zeli raditi...ma bio bih i cistac ulica kad bih bio dobro placen...svojevremeno sam zvao za vozit kamione u Irak jer mi opasnost ne predstavlja nikakav problem jednostavno nemam sta za izgubiti...jedino mozda zdravlje ako ostanem ovdje i nastavim se vrtiti u zacaranom krugu...volija bi kad bi mi neko pomoga s nekom konkretnom idejom...znam da tamo negdje postoji sansa za covika koji moze i zeli raditi i ustediti pa da ili tamo rjesi zivot ili se vrati ode s necim cime moze pokrenuti vlastiti posao...situacija ovdje na jugu je dosta teska i ako radis kod privatnika doci ce mi 35-40 godina s nekom prosjecnom placicom ono nemam ni za pir napravit a kamoli razmisljat o rjesavanju stambenog pitanja i uzdrzavanju obitelji...vrime je privatnika i moras pokrenuti nesto svoje inace ces uvik biti prosjecni sroljo...osim ako nemas bogate roditelje....tako da ili nesto svoje ili vani a ja sad trenutno moram ic zaradit pare! Ima li ko neki savjet?
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 23:28   #202
A zasto ti mislis da negdje vani cvjetaju ruze?

I vani isto ljudi rade za male pare, troskovi zivota su visoki, a na poslu se moras dokazivati dvaput vise od domicilnog stanovnistva da bi nesto postigao.
Ako radis legalno, prvo vrijeme svakih godinu dana moras prozivljavati kalvariju zvanu produljenje radne dozvole. Ako radis na crno, nemas nikakvo zdravstveno a ni mirovinsko osiguranje. Da bi nesto ustedili, ljudi rade najcesce dva ili tri posla.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 23:40   #203
Pogledaj na stranim siteovima koji su poslovi cijenjeni. Međutim, naći ćeš brzo da su to poslovi tipa VSS + certifikacija. Za drugo - postoje Kinezi i drugi koji će raditi za puno manje nego ti. A zadnjih 5-6 godina se imigracijska politika dosta pooštrila. Australija još prima, mislim, ali prvo provjeri da li imaš dovoljno bodova za prag (znanje jezika, škola i sl.). Pitaj na dijaspori.

Ja imam par poznatih koji su otišli vani - ali ti su i u Hrvatskoj radili za 8-15.000 kn. Viza kao ključna radna snaga i to.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 00:52   #204
Quote:
Vojky kaže:
Pogledaj na stranim siteovima koji su poslovi cijenjeni. Međutim, naći ćeš brzo da su to poslovi tipa VSS + certifikacija. Za drugo - postoje Kinezi i drugi koji će raditi za puno manje nego ti. A zadnjih 5-6 godina se imigracijska politika dosta pooštrila. Australija još prima, mislim, ali prvo provjeri da li imaš dovoljno bodova za prag (znanje jezika, škola i sl.). Pitaj na dijaspori.

Ja imam par poznatih koji su otišli vani - ali ti su i u Hrvatskoj radili za 8-15.000 kn. Viza kao ključna radna snaga i to.
Istina...i am radim u CH i bez VSS nemaš što tražiti tamo...osim ako nemaš neku debelu vezu...
Čak su i donijeli zakon koji sprječava ulazau u državu svim emigrantima koji nemaju određenu stručnu spremu...
I kao što Vojkiy kaže,većina ih je i u HR zarađivala jako dobre novce...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 09:41   #205
znam sve to...toga se i bojim....ali uvjeren sam da se moze nesto iskopat pa prije puno godina nasi ljudi bi isli raditi u Irak i te live zemlje zaradili nesto novaca pa se vratili...siguran sam da se moze negdi nac pa reka san i cistit ulice ako se dobro placa sisat merino ovce u Australiji ili Novom Zelandu i ustedit nesto za zapocet svoj posao u Hr ili eventualno ako tamo nadjes bolje rjesenje...jednostavno u HR je vrijeme da moras imat neki svoj obrt ili firmu ako zelis nesto vise...ako se zaposlis u nekoj firmici i radis za nekih 3000-3500 kn dodje 35 god dodje 40 a ti jos cupkas u mistu a zivot je jedan...bolje se stisnut negdi pa nesto zaradit nego iz supljeg u prazno...imam SSS
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 10:09   #206
Quote:
dalmacija77 kaže:
znam sve to...toga se i bojim....ali uvjeren sam da se moze nesto iskopat pa prije puno godina nasi ljudi bi isli raditi u Irak i SSS
Da, al je to bilo prije puno godina. Prije puno godina su išli bauštelirat u Njemaču za plaću koju sad dobije tu na baušteli, a i nije lako 20 godina živjeti u kontejneru ali se da uštedit
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 18:24   #207
Quote:
dalmacija77 kaže:
znam sve to...toga se i bojim....ali uvjeren sam da se moze nesto iskopat pa prije puno godina nasi ljudi bi isli raditi u Irak i te live zemlje zaradili nesto novaca pa se vratili...siguran sam da se moze negdi nac pa reka san i cistit ulice ako se dobro placa sisat merino ovce u Australiji ili Novom Zelandu i ustedit nesto za zapocet svoj posao u Hr ili eventualno ako tamo nadjes bolje rjesenje...
Stvar je u tome da na tom bajnom Zapadu ljudi bez neke specijalizacije rade 2-3 posla da bi mogli normalno živjeti. 3500 kuna koliko spominješ je jedna odlična plaća čak u dosta država Europe, a da ne spominjem Aziju. Zamisli za koliko su spremi radit oni koji 1000 kn ne mogu zaradit u svojoj državi, a tamo imaju ženu i nekoliko djece...

Ono što se na Zapadu cijeni su dobri "meštri" (ako te faks ne zanima). Nitko tko zna dobro postavljat pločice i sl. nije osta gladan. Ako misliš na brod ili platformu - opet kao električar i sl. ćeš proći dosta bolje nego kao fizikalac.

Danas je masu problem i dobit radnu dozvolu. Ja recimo upadam u neke imigracijske tablice (baš me zanimalo, pa sam ispunjao), ali to kod mene znači: VSS + skori doktorat + neovisni strani certifikati. No, i u Hrvatskoj pristojno zarađujem.

Ajmo nešto probat smislit, kakav si s kacavidom, nekakav CompTIA A+ pa Network+ i Security+ koji se mogu položiti i kod nas (cca. 20.000 kn investicija) mogu biti dobra ulaznica za radnu dozvolu? Također - ako te zanima ići kao meštar - moraš imati godinu-dvije iskustva barem, ljudi bez iskustva vani jednostavno - ne prolaze.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 18:40   #208
Quote:
spy kaže:
Da, al je to bilo prije puno godina. Prije puno godina su išli bauštelirat u Njemaču za plaću koju sad dobije tu na baušteli, a i nije lako 20 godina živjeti u kontejneru ali se da uštedit
Ako ćeš tako živit, možeš i zaradit na baušteli i kod nas.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 19:21   #209
Moraš jo paziti i na troškove života zemlje u koju ideš...to ti jako puno uzme love...moraš biti spreman na odricanje...
Ja recimo kao magistar strojarstva zarađujem oko 10 000e mjesečno,ali jako puno mi ode na život,samo što ja živim bez odricanja jer imam vlastiti stan...ali krediti su tu i sve mi to jede plaću...
Tako da ti kao fizikalac bi morao podosta stegnuti remen...
Osim ako nećeš kao što ti Vojky preporuča tražiti posao u struci,tj. kao električar ili keramičar...tu se već nešto da uštedjeti...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 20:03   #210
i sto ces ako u Iraku ostanes bez noge?
tek onda neces moci razmisljati o razlicitim mogucnostima... ili ce ti onda pasti na pamet njih 20 kojih se sada neces/ne mozes sjetiti...

od sljake kao sljake nema kruha... uvijek ce doci netko tko ce biti jeftiniji od tebe, pogotovo na stranim otvorenim trzistima. Moj savjet (npr.) odes raditi kao nesto na prekooceanske brodove, a dotle ucis/studiras ili sl. dok si na brodu. Cujem da je netko tako kod nas i doktorirao...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 21:19   #211
Idi za zaštitara u Irak ili nekaj tome sl.
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 03:51   #212
Quote:
McAucliffe kaže:
Moraš jo paziti i na troškove života zemlje u koju ideš...to ti jako puno uzme love...moraš biti spreman na odricanje...
Ja recimo kao magistar strojarstva zarađujem oko 10 000e mjesečno,ali jako puno mi ode na život,samo što ja živim bez odricanja jer imam vlastiti stan...ali krediti su tu i sve mi to jede plaću...
Tako da ti kao fizikalac bi morao podosta stegnuti remen...
Osim ako nećeš kao što ti Vojky preporuča tražiti posao u struci,tj. kao električar ili keramičar...tu se već nešto da uštedjeti...
bas na drugoj/slicnoj temi(dijaspora) odgovaram isto to dalmaciji77
u svijetu su troskovo ogromni i nekoliko soma eura mjesecno ne znaci bogatsvo.uglavnom ljudi grijese i prebacuju cifre u HR uvjete.dok bi sa 10000 eura u HR bio hiper visoka klasa,u europi si samo visa srednja.i sa 10000 soma eura mjesecno mozes zavrsiti pred kraj mjeseca da "zeljno" ocekujes placu,a ne zivis nista posebno raskosno
useless is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 08:13   #213
I ja bih htija ali nije to jednostavno. bio sam u Njemačku 2 godine i sada se tužim s gazdom za 4 neisplaćene plaće. a radio sam po 70 sati tjedno najgori posa.
devilldey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 22:35   #214
Quote:
useless kaže:
bas na drugoj/slicnoj temi(dijaspora) odgovaram isto to dalmaciji77
u svijetu su troskovo ogromni i nekoliko soma eura mjesecno ne znaci bogatsvo.uglavnom ljudi grijese i prebacuju cifre u HR uvjete.dok bi sa 10000 eura u HR bio hiper visoka klasa,u europi si samo visa srednja.i sa 10000 soma eura mjesecno mozes zavrsiti pred kraj mjeseca da "zeljno" ocekujes placu,a ne zivis nista posebno raskosno
Sada si dobro rekao...i sam imam par kredita,za auto i tako nešto...
Ljudi misle kada dođem u Hr da imamneznam koliko novaca,a kada im krenem objašnjavati počnu fantazirati i pričati da izmišljam...
Vani kada se ide u restorane rijetko se plaćaju runde ili večere,svako sebi plaća...a ovdje to nije slučaj...ljudi subotom potroše po 200,300kn i opet plaču da nemaju novaca...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 23:26   #215
elektricari na brodovima su super placeni ...imam prijatelja u Dubrovniku zavrsija je to, pa visu...kako je doli sigurno zna nekog u Atlantskoj, bija 2-3 puta po 6 miseci i vec je nasa kompaniju di sada ima ugovore 1,5 misec tamo 1,5 doma
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 16:37   #216
Quote:
useless kaže:
bas na drugoj/slicnoj temi(dijaspora) odgovaram isto to dalmaciji77
u svijetu su troskovo ogromni i nekoliko soma eura mjesecno ne znaci bogatsvo.uglavnom ljudi grijese i prebacuju cifre u HR uvjete.dok bi sa 10000 eura u HR bio hiper visoka klasa,u europi si samo visa srednja.i sa 10000 soma eura mjesecno mozes zavrsiti pred kraj mjeseca da "zeljno" ocekujes placu,a ne zivis nista posebno raskosno
ako trosis na prostitutke i lajnove, da... onda je 10.000 eur malo...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 20:54   #217
Quote:
Taroth kaže:
ako trosis na prostitutke i lajnove, da... onda je 10.000 eur malo...
Vidi se koliko znaš o životu vani...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 21:20   #218
priznajem da ne znam... ali imam kumu negdje blizu minkena... i ona sa svojim dragim skupi zajedno oko 5.000 eur...
po ovome sto ti kazes, ispada da su oni gladni
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 04:34   #219
Quote:
Taroth kaže:
priznajem da ne znam... ali imam kumu negdje blizu minkena... i ona sa svojim dragim skupi zajedno oko 5.000 eur...
po ovome sto ti kazes, ispada da su oni gladni
ne,ispada da su oni radnicka klasa koja zivi u prosjecnoj kuci kraj grada,voze prosjecnog pasata sat vremena do posla,djeca im idu u prosjecnu skolu,...
nisu sirotinja,ali i dalje moraju paziti na lovu...
ovi od 10000eura u svicarskoj zive malo bolje ali uz vece troskove od predgradja minkena

jednom je bilo negdje,norveska najjebenija zemlja,najbolja primanja a kuglica sladoleda 25kn...i sve ostalo proporcionalno toj kuglici
useless is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 18:40   #220
Quote:
Taroth kaže:
priznajem da ne znam... ali imam kumu negdje blizu minkena... i ona sa svojim dragim skupi zajedno oko 5.000 eur...
po ovome sto ti kazes, ispada da su oni gladni
Pazi nisam rekao da su gladni...ja živim u Švicarskoj...
Dosta mi ode na kredit za auto,pa za stan i slično...stan je u centru,auto isto skup...jasno da mogu živjeti skromnije...ali ima vremena za to kada ostarim...onda ću i ja u predgrađe
Sve ovisi jel štediš i kako živiš...
Ja nisam rekao da i ja ne uštedim,žena i ja ukupno imamo oko 17 000e...ja sam samo govorio da ljudi kod nas misle da ljudi koji toliko zarađuju imaju love kao Kerum ili todorić...a istina je daleko od toga...
Kao što je netko naveo u HR bi bio sa tom lovom super klasa,ovdje si samo srednja viša...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:53.