Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2007., 19:54   #81
Quote:
d@d@ kaže:
Bosiljak će uginut - bez obzira gdje bio (to je jednogodišnja biljka, skupite sjeme)
eto, to se meni desilo...listovi se osusili, a bilo tako lijepo malo stabalce, ko mali bonsai...ali nisam vidjela nikakvo sjeme...pa bacila sve
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 21:22   #82
Quote:
emnasut462 kaže:
eto, to se meni desilo...listovi se osusili, a bilo tako lijepo malo stabalce, ko mali bonsai...ali nisam vidjela nikakvo sjeme...pa bacila sve
pa jel ti cvao? Ako je cvao, nakon opadanja cvjetica, nastaje sjeme. Sjeme bosiljka je jako, jako sitno. Najbolje je odrezati cijeli cvjetni vrh stabljike i staviti na papir dok se ne posusi i sjeme samo opadne.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 10:06   #83
Korijander

Evo ponovo sam nabasala na korijander u teglici pa molim savjet kako da mi ovaj put preživi.
Zadnji put mi je uvenuo nakon par dana, samo sam ga jednom uspjela iskoristit svježeg. Da li da ga odmah presadim ili ...?
danila is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 14:24   #84
Probala sam u više navrata imati doma majčinu dušicu. Kupila bi ju već gotovu negdje u proljeće i držala ju pokraj drugih biljaka u stakleniku koji je bio djelomično otvoren i svaki put bi sve krenulo dobro i u roku od tjedan-dva bi je napale uši i uništile u par dana. Bilo bi više ušiju nego listića!!

Ne bi baš htjela kupiti nešto protiv ušiju u dućanu jer ipak bi htjela majčinu dušicu koristiti kao začin.

Ima li tko kakav savjet?
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 16:54   #85
Quote:
blizanka kaže:
Probala sam u više navrata imati doma majčinu dušicu. Kupila bi ju već gotovu negdje u proljeće i držala ju pokraj drugih biljaka u stakleniku koji je bio djelomično otvoren i svaki put bi sve krenulo dobro i u roku od tjedan-dva bi je napale uši i uništile u par dana. Bilo bi više ušiju nego listića!!

Ne bi baš htjela kupiti nešto protiv ušiju u dućanu jer ipak bi htjela majčinu dušicu koristiti kao začin.

Ima li tko kakav savjet?
Sličan se meni problem javio sa grinjama, no vjerojatno smo obje kupile već zaražene biljke.
Primijetila sam da su sadnice zdrave kad ih kupim početkom ožujka nego kasnije kad bude toplije.
Ove godine sam odlučila sijati sama pa se nadam da neće biti nametnika....
Drugih ideja na žalost nemam.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 17:57   #86
možda jesu već bile zaražene. Prvi put nisam obračala pažnju, ali drugi put sam baš pazila. Jako je moguće da su naknadno došle iz vrta. samo ne znam kako ih se riješiti, a da mogu iza bez brige koristiti majčinu dušicu za jelo.
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 17:58   #87
iz sjemena nisam uspjela uzgojiti niti jednu biljku
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 22:12   #88
Quote:
blizanka kaže:
Ne bi baš htjela kupiti nešto protiv ušiju u dućanu jer ipak bi htjela majčinu dušicu koristiti kao začin.

Ima li tko kakav savjet?
Dalmatinski buhač. Vidjela sam jednom insekticid na bazi buhača (u nekom od trgovačkih centara ili konzumovoj cvjećarni), no ne sjećam se proizvođača.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 16:26   #89
Quote:
blizanka kaže:
Probala sam u više navrata imati doma majčinu dušicu. Kupila bi ju već gotovu negdje u proljeće i držala ju pokraj drugih biljaka u stakleniku koji je bio djelomično otvoren i svaki put bi sve krenulo dobro i u roku od tjedan-dva bi je napale uši i uništile u par dana. Bilo bi više ušiju nego listića!!

Ne bi baš htjela kupiti nešto protiv ušiju u dućanu jer ipak bi htjela majčinu dušicu koristiti kao začin.

Ima li tko kakav savjet?
24 sata moći u vodi lišće kopriva. Tekućinu procjedi i imaš insekticid, a ako koprive namačeš par dana (npr. 7), imaš tekuće gnojivo za zalijevanje biljaka.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 20:56   #90
hvala na savjetima
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 21:03   #91
Isto kao koprive pali i juha od preslice, a i blaga sapunica, pa i otopina ljute paprike ali to samo ako je manje zahvaćeno tj. ako na vrijeme primijetiš - ne želim ti savjetovat prave pesticide, pretpostavljam da to jedete sirovo ili polusirovo. Meni uši nikad nisu išle na to mirišljavo bilje, da li živi u stanu i jesu li to štitaste uši (bijele boje).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 00:32   #92
Nisam ni mislila koristiti prave pesticide baš zato što bi biljku koristila za začin.
Držala samju u stakleniku koji je djelomično otvoren, pored drugih biljaka. Pazila sam na uši i ne bi ih primjetila dok već cijela biljka nije bila zahvaćena. Inaće, radilo se o mladim biljkama, kupila bi ih u proljeće i u roku od 2 tjedna bile su gotove. Uši bi se naselile i doslovno posisale cijelu biljku.
Uši su bile zelene boje.

Malo me zbunjuje u svemu tome što sam čitala da se majčina dušica sadi među druge biljke kako bi odbijala uši, a meni ih privlaći kao magnet.
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 15:31   #93
menta

kupio sam pčelinju metvicu citron (tretiranu thiram 42/s (što to uznači)
jel se može ta manta koristiti za čaj i sok?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 17:38   #94
pretpostavljam da je riječ o medenoj metvici, odnosno matičnjaku. i odmah ću te razočarat: to s mentom nema veze jer ta biljka ima izraziti miris po agrumima. ono što tebi treba je paprena metvica
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 20:18   #95
Melisa se isto može koristiti za čaj, probaj.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 12:45   #96
Quote:
xxGaladrielxx kaže: Pogledaj post
Dalmatinski buhač. Vidjela sam jednom insekticid na bazi buhača (u nekom od trgovačkih centara ili konzumovoj cvjećarni), no ne sjećam se proizvođača.
Aromatica - čitav projekt!
evo link http://www.aromatica.hr/hrv/page.asp...hac&sub=buhac2

evo i ja planiram uzgajat ljekovito bilje. nešto sam naručila da mi donesu iz dalmacije presađene biljke: ružmarin, lavanda... bosilja mislim kupit, i tako...

kad krenem budem sigurno davila ovdje svaki dan s 1001 pitanjem!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 15:34   #97
Thumbs up

Quote:
blizanka kaže: Pogledaj post
možda jesu već bile zaražene. Prvi put nisam obračala pažnju, ali drugi put sam baš pazila. Jako je moguće da su naknadno došle iz vrta. samo ne znam kako ih se riješiti, a da mogu iza bez brige koristiti majčinu dušicu za jelo.
Kad je riječ o začinskom bilju i njegovoj zaštiti tu nastaje problem.Osobno sam protivnik uporabe zaštite na začinskom bilju kemijskim putem.Pokušaj pronaći prašivo na bazi buhača.Lisne uši mogu se ukloniti i malo jačim mlazom vode,ali postupak treba ponavljati više puta.Preferirajte kupovinu u domaćim rasadnicima jer uvozne biljke dosta propate u neadekvatnim uvjetima transporta/mrak,razliku temperature.../Medij u loncima treba,pored supstrata,
obogatiti vrtnom zemljom u omjeru 50:50 obogačen sa malo stajnjaka. Izbjegavajte jeftine supstrate koje privlače cijenom.To je loš izbor.Umjereno zaljevajte.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 18:39   #98
Quote:
xxGaladrielxx kaže: Pogledaj post
godinama na balkonu imam bosiljak, vlasac, persin i ruzmarin. Drzim ih u onim dugackim teglama, na juznoj strani. Traze dosta vode (malo je to zemlje).
Stvar ti je samo do kvalitete zemlje.
kakva bi zemlja trebala bit? možeš napisat nešto o tome. sutra idem kupovati flance i zemlju pa bi mi dobro došao pokoji tip!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 19:34   #99
Quote:
amneka kaže: Pogledaj post
kakva bi zemlja trebala bit? možeš napisat nešto o tome. sutra idem kupovati flance i zemlju pa bi mi dobro došao pokoji tip!
Rahla i ocjedita sa što manja treseta.Ne bi bilo loše da vrtnu zemlju pomiješaš
sa humusom od glista.Pričekaj kupovinu flanci.Ide zahlađenje i to vrlo ozbiljno.Biljke ćeš morati unositi u kuću a njima je prirodno da budu na suncu i toplini.Za sve ima još puno vremena.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 19:58   #100
Quote:
Jelsa49 kaže: Pogledaj post
Rahla i ocjedita sa što manja treseta.Ne bi bilo loše da vrtnu zemlju pomiješaš
sa humusom od glista.Pričekaj kupovinu flanci.Ide zahlađenje i to vrlo ozbiljno.Biljke ćeš morati unositi u kuću a njima je prirodno da budu na suncu i toplini.Za sve ima još puno vremena.
joj, da, upravo sam vidjela prognozu za sljedeći tjedan i zgrozila se... snijeg?!... ništa od mog sutrašnjeg vrtlarstva... ništa... budem učila šiti - to je pravo zimska aktivnost!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:47.