Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2003., 19:15   #1
tolkien?

kolka je vrijednost tolkiena u okvirima svjetske književnosti
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 19:44   #2
ok ajmo ovako: ima li koga da mu se sviđa lotr
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 19:46   #3
Kratko i sadrzajno...

Quote:
manwe kaže:
ok ajmo ovako: ima li koga da mu se sviđa lotr

Ja
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 19:49   #4
Najljepsi lingvisticki studij koji sam ikada procitao.Pocelo je prilicno bezpretenciozno a zavrsilo najljepsom pricom na svijetu.
-=zErO-oNe=- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 19:54   #5
bravo! malo kome je lingvistički sloj najzanimljiviji u lotr. a o silmarillionu da i ne govorim. možeš li vjerovati da su mu izvorni jezici bili finski i velški?
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 20:04   #6
I ja volim Tolkiena! Poslije Gospodara prstenova najbolja njegova knjiga mi je "Tree and Leaf" u kojoj su alegorijska priča "Leaf by Niggle" i esej "On Fairy Stories". Silmarilion mi se manje sviđa, ali ne zato što mislim da nije dobar kao knjiga, nego zato što su mi Noldor antipatični
Zanimljivo mi je bilo i čitati "Return of the Shadow" - prve verzije početka Gospodara prstenova koje je skupio i objavio Christopher Tolkien.
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 20:11   #7
Quote:
Agatha kaže:
I ja volim Tolkiena! Poslije Gospodara prstenova najbolja njegova knjiga mi je "Tree and Leaf" u kojoj su alegorijska priča "Leaf by Niggle" i esej "On Fairy Stories". Silmarilion mi se manje sviđa, ali ne zato što mislim da nije dobar kao knjiga, nego zato što su mi Noldor antipatični
Zanimljivo mi je bilo i čitati "Return of the Shadow" - prve verzije početka Gospodara prstenova koje je skupio i objavio Christopher Tolkien.
ne priznajem tolkienova djela koje on ne potpisuje. tu ne ubrajam silmarillion jer je on skoro pa bio završen kad je tolkien umro.
noldori su genijalna rasa vilenjaka. zar ti nije njihova borba protiv morgotha upravo fascinantna? uzaludna, ono znaju da je uzaludna, a ipak se bore pokretani onom feanorovom zakletvom.
usporedi silm. malo sa mitovima: uzmi samo bibliju. silmarillion ima jednaku snagu.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 20:39   #8
Tolkienove nedovršene priče su zanimljive zato što možemo pratiti nastanak onih ideja koje smo upoznali u njegovim knjigama. Meni je bilo zanimljivo znati da se Frodo trebao zvati Bingo, ili da je u prvoj verziji prve scene s crnim jahačem jahač zapravo bio Gandalf.
Slažem se da Silmarillion ima snagu prave mitologije, ali me osjećajno ne privlači na isti način kao Gospodar Prstenova. Moja omiljena rasa vilenjaka su Teleri, a Alqualonde mi je najfascinantnije mjesto ikada opisano. (Vjerojatno je iz ovoga očito zašto ne volim Noldor).
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 20:42   #9
cool. drago mi je da imaš tako definirane stavove o tolkienu. ja mislim da su njegove nedovršene priče samo način da se izmuze novac iz uspomene na velikog pisca. pogotovo danas kad nema (jos uvijek, JA cu to ispraviti) ozbiljnijeg djela o njegovom značaju.
ali ok.
p.s. ja sam pravi noldo.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 21:37   #10
Quote:
manwe kaže:
ok ajmo ovako: ima li koga da mu se sviđa lotr
Me, me, me. U biti to mi je uz SW najdraža eskapistička priča. Kad to čitam, briga me za sve živo.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 00:57   #11
Quote:
manwe kaže:
ok ajmo ovako: ima li koga da mu se sviđa lotr
Očito.
__________________
Anarthal, Hand of A'dal Talkhor
Arathorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 01:26   #12
Ja rijetko naletim na ljude kojima se NE SVIĐA Tolkien.

Naravno i ja sam neizlječivi ovisnik o Međuzemlju.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 12:35   #13
ima li netko neki hint za jednu pravu knjigu, kritičku, o tolkienovom djelu, a ne onako s naglaskom na biografiju i slične trice?
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 12:39   #14
Quote:
gabal kaže:
Ja rijetko naletim na ljude kojima se NE SVIĐA Tolkien.

Naravno i ja sam neizlječivi ovisnik o Međuzemlju.
Tocno!
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 12:49   #15
znam je dvoje ljudi kojima se ne svidja tolkien..jedan je jurica pavicic a drugi moj prijatelj
inace silmarillion mi je nekako drazi, veci, epohalniji i puno dublji iako mozda manje detaljan..eto.
milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 12:55   #16
slažem se. silmarillion ima dubinu mita dok je lotr jednostavno genijalno ispričana priča. za silm. imaš osjećaj da je stvarno nastajao tisućama godina...
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 16:49   #17
Quote:
gabal kaže:
Ja rijetko naletim na ljude kojima se NE SVIĐA Tolkien.
Mislim da su jako rijetki ljudi koji su pročitali Tolkiena a ne sviđa im se, ali srela sam ih puno koji ga nikad ne bi htjeli ni početi čitati jer ih užasava pomisao da čitaju nešto nerealno.
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 17:01   #18
da, tu imaš pravo. kako su ti ljudi izdrzali crvenkapicu sa 2 god.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2003., 13:34   #19
Quote:
manwe kaže:
ima li netko neki hint za jednu pravu knjigu, kritičku, o tolkienovom djelu, a ne onako s naglaskom na biografiju i slične trice?
Imam ja jednu zbirku eseja o T-u:

Joseph Pearce, ed. (1999). Tolkien: A celebration. Collected writings on a literary legacy.

Zgodna knjižica!


Ali mislim da ćeš najviše o T-u i njegovom djelu doznati iz fascinantne kolekcije njegovih pisama:

The letters of JRR Tolkien, uredili H. Carpenter i C. Tolkien.

__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2003., 13:42   #20
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:24.