Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2006., 15:05   #1
Istina o Božiću

Kao djeca bili smo podučeni od svojih roditelja i naviknuti da na Božić dobivamo poklone. Dječjoj radosti nije bilo kraja. Šareno okićeno božićno drvce sa svim kuglicama, lametama i raznim svjećicama blistalo je kroz prozore stanova. A ispod drvca nalazilo se ono što smo mi djeca najradosnije očekivali - pokloni. Prema mogućnostima roditelja bilo ih je većih i manjih. Ljudi su posvuda bili radosni, smijeh i šala bili su stalni pratioci, a miris cimeta i vanilije širio se svuda po cijeloj kući.
Sve što su nam tada roditelji ispričali o tome slavlju prihvaćali smo kao gotove činjenice. Vjerovali smo u to kao da sju njihova obrazloženja sama po sebi bila jasna.
Razmislimo malo! Rijetko se tko od nas zapitao zašto u to sve vjerujemo, zašto sudjeluje u tim običajima, i odakle oni dolaze? Mi smo rođeni u svijetu punom običaja i tradicija, i kad smo postali stariji, preuzeli smo ih u svoj život bez previše razmišljanja.
Otkad i odakle sežu počeci slavljenja Božića? Je li to stvarno dan Isusovog rođenja? Jesu li apostoli, koji su Isusa osobno poznavali i koje je On podučavao, slavili Njegov rođendan 25. prosinca? Jesu li ga uopće slavili? Zašto Božić svečano slave i nekršćani iako se radi o najvažnijem kršćanskom slavlju? Zašto članovi obitelji, prijatelji i poznanici razmjenjuju poklone za Božić? Samo zbog toga što su mudraci s istoka Isusu donijeli poklone? Odgovori na ova pitanja iznenadit će vas. Većina ljudi ima, naime, o božićnim običajima sasvim krive predodžbe. Koje su u biti stvarne činjenice?
Budući da je katolička crkva proširila Božić po cijelome svijetu, ona bi trebala imati najvjerodostojnije informacije o tome običaju.
U Katoličkoj enciklopediji koja je izdana 1911. godine, pod riječju Božić može se pročitati sljedeće: "Božić se ne ubraja u svetkovine prve Crkve (počeci kršćanske Crkve sežu nakon Isusove smrti). Prve dokaze o tom slavlju nalazimo u Egiptu. Neznabožački običaji koji su se vremenski slavili oko siječnja postali su Božićni običaji".
Pod riječju "Rođendan" (Natal Day), saznajemo da je ranokatolički crkveni otac Origen (teolog iz 2.-3-st., rođen u Aleksandriji) spoznao sljedeću istinu: "... u Bibliji nigdje nije naznačeno da se na Njegov (Isusov) rođendan slavilo ili priređivalo banket. To su radili samo grešnici (kao faraon ili Herod) koji su dan kad su bili rođeni naveliko slavili"
Tu izjavu možemo naći i u Evangeličkom crkvenom leksikonu, 1953., 3.sv., str. 1742): Crkva u mučeničko vrijeme odbacila je rođendanska slavlja s gnjevom jer su podsjećala na slavlja koja su pogani priređivali svojim bogovima za njihove rođendane"
U enciklopediji Grossen Brockhaus, 16. izdanju, čitamo pod natuknicom Božić: "Slavljenje Isusovog rođendana bilo je prihvaćeno od strane većine tek nakon velikih protivljenja u 4. stoljeću, i otad se slavi svake godine... Uspostavi božićnog slavlja pogodovale su činjenice koje su se suprotile neznabožačkom slavlju Sol Invicitus. S druge strane, 25. prosinac, dan zimskog solsticija (najkraći dan u godini) trebao je ukazati na Krista, pravo svjetlo svijeta, i tako simbolika Sol Invictus prenijeti na Isusa Krista"
vladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 15:08   #2
Da ne bih sada išao dalje o Božiću, sv. Nikolu i darivanju za vrijeme Božića citirat ću samo ovo. Catholic Encyclopaedia: "Samo grešnici, a ne sveti, slavili su svoj rođendan" Slavljenje rođendana ne potječe iz kršćanstva, već iz poganstva. Ali sljedeći argument je najčešći: "U redu, ako počeci Božića i jesu poganskog podrijetla, mi ga danas ne slavimo zato što obožavamo Sunce, niti da bismo time poštivali lažnog Boga. Za nas je to praznik ljubavi i pomirenja, dan sjećanja na Isusa Krista" Na tom nam Bog daje do znanja "...Čuvaj se da ne padneš u zamku, ne pođi za njima (poganima)... Ne istražuj o njihovim bogovima i ne govori: Kako su oni narodi štovali svoje bogove, tako ću i ja. "Nemoj onako postupati prema Jahvi, Bogu svome. Ta Jahvi je zazorno i mrsko sve što su činili svojim bogovima. (PONOVLJENI ZAKON 12,30 - 31) Bog nam je u svojoj riječi jasno dao do znanja da On ovakav način bogoštovlja ne prihvata, iako je ono namijenjeno Njemu u slavu. Takvo bogoštovlje ne slavi Njega, već poganske bogove kojima je i bilo namijenjejno. Slavljenje Božića potječe iz ljudske tradicije, dok ga Božje zapovijedi zabranjuju.
Milijuni ljudi poštuju ljudske predaje i time krše Božje zapovijedi. Bog nam naređuje u vezi s poganskim običajima: "Ne čini tako... Sve što vam naređujem držite, tome nište ne domeći i ništa ne oduzimaj" PONOVLJENI ZAKON 12,31;13,1.
Većina ljudi ne pridaje toj zapovijedi nikakvu vrijednost, već slijede ljudske zapovijedi i slave Božić. Mi kažemo da smo kršćanski narod, a zapravo smo sljedbenici Babilona, samo to ne znamo ili ne želimo znati. Pravi kršćanin neće s poganstvom raditi kompromise. Poganstvo. pa bilo ono činjeno u Isusovo ime, ostaje poganstvo. Kršćanstvo pomiješano s poganstvom nije pravo kršćanstvo (inače je Božić samo jedan poganski babilonski element koji je ušao u kršćanstvo, ima ih na desetine)

"Ne budite s nevjernicima pod jednim te istim jarmom! Što ima pravednost sa bezakonjem? Što li zajedničko svjetlu i tmini? Kako je moguć sporazum između Krista i Belijara (Sotone)? Kakva postoji zajednica između vjernika i nevjernika? Kakav li sklad između hrama Božijega i idola? A mi smo hram BOGA živoga, kao što reče Bog. "Stanovat ću među njima i među njima hodati. Ja ću biti njihov Bog, a oni će biti moj narod. Zato iziđite između njih i odvojite se - veli Gospodin! Ne dotičite se ničega nečista, i ja ću vas primiti! Ja ću vam biti Otac, a vi ćete mi biti sinovi i kćeri, veli Gospodin Svemogući" 2. Korinćanima 6,14 - 18.
vladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 15:10   #3
Što se tiče darivanja, evo jedan citati iz Bibliotheca Sacra (12. sv., str. 153-155). "Uzajamno darivanje prijatelja za božićno slavlje ima isti karakter kao i za saturnalije i kršćani su ga morali preuzeti iz poganstva, što možemo zaključiti iz upozoravajućih Tertulijanovih izjava"
Činjenica je da taj duboko ukorijenjeni običaj darivanja za vrijeme Božića nema nikakve veze s Isusovim rođenjem. Ako netko ima rođendan, hoćemo li tada kupovati poklon za druge? Ljudi slave dan koji nije Isusov rođendan tako što štede svaki novčić ne bi li kupili poklone za svoje mile i drage, i međusobno ih izmijenili. Ali iskustvo nam govori, da kako se približava prosinac, skoro svi koji se nazivaju kršćanima zaboravljaju dati poklone Isusu i darove za širenje Evanđelja.
Zašto su mudraci darivali Isusa? Oni su došli par dana ili čak par tjedana nakon Isusovog rođenja. Tekst u evanđeljima kaže da Isusa obdariše MATEJ 2,11. Pristupiti kralju ili viskokim službenicima kod istočnih naroda je bilo nezamislivo. Taj se običaj mnogo puta spominje u Starom zavjetu. Ovdje je jasno da to nije nikakav novi kršćanski običaj - izmjenjivanje poklona među prijateljima i u krugu obitelji za proslavljanje Isusova rođendana. Mudraci su svoje poklone donijeli judejskom kralju, kao što je i kraljica od Sabe donijela poklone Salomonu.
vladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 15:13   #4
Što se tiče ukrašavanja božićnog drvca, da li ste ikada pročitali ovaj biblijski tekst:

"Jer su običaji tih naroda puka ništavnost; samo DRVO POSJEČENO U ŠUMI, djelo ruku tesarovih, ukrašeno srebrom i zlatom, pričvršćeno čavlima i čekićima da se ne klima. Poput palme stoje uspravno, nalik na ptičja strašila u vrtu..." JEREMIJA 10,3 - 4.
Ovaj tekst ne trebam komentirati, samo jedna riječ.......... poganstvo!
vladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 15:30   #5
E što mi je drago da nisam religiozna, pa bez grižnje savjesti da sam možda poganka i u zabludi, mogu kititi borek i očekivati dareke.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 15:42   #6
25.prosinca se zapravo slavi zimski solisticij, tada dani bivaju duži i sunce sije svakim danom sve duže. Pale se svjetla da otjeramo mrak i prizivamo svjetlost, odnosno život. U biti mi i dalje slavimo sunce, prirodu i plodnost koja nas hrani i održava živima.
gea55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 15:47   #7
Nisam znao da ima i danas modernih pogana koji slave boga Sunca osim masona. Sve dok traje ova zemlja bit ćo onih koji slave pravoga BOGA Oca, Sina i Duha Svetoga u duhu i istini i onih koji slave boga Sunca, tj. Sotonu. No kraj jednih se može pročitati u Otkrivenju 20.
vladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 16:17   #8
Bog Sunca = Sotona? Zanimljivo. Imas sigurno neki citat kao argument.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 16:23   #9
Naravno IZAIJA 14,12 "Kako pade sa nebesa, Svjetlonošo, sine Zorin.."
Inače 14 poglavlje Izaije i Ezekielovo 28,11 govori o pobuni Lucifera (svjetlonoše) na nebu.
vladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 16:23   #10
Da, Božić i Uskrs jesu poganski blagdani, koje Biblija ne podupire ni u jednom citatu....
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 16:30   #11
U zadnje vrijeme Bozic i Uskrs su vise komercijalni nego poganski blagdani...
__________________
"The sheepdog is both blessed and cursed with the capacity for violence, and a profound love for the flock. This is what makes it different from the wolf."
Dienekes is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 16:58   #12
Quote:
vladi kaže:
Naravno IZAIJA 14,12 "Kako pade sa nebesa, Svjetlonošo, sine Zorin.."
Inače 14 poglavlje Izaije i Ezekielovo 28,11 govori o pobuni Lucifera (svjetlonoše) na nebu.
Pa nisam znao da se naša lokalna zvijezda zove Lucifer

"Zorin sine"???? Zašto mi to nekako miriši na Auroru (ako poznaješ mitologije)?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 17:07   #13
Quote:
r0nin kaže:
Bog Sunca = Sotona? Zanimljivo. Imas sigurno neki citat kao argument.
Ne znam da li je ikome palo na pamet da
Mesija Yehoshua i Isus Krist nisu jedna te ista osoba .....

Isus Krist je Sotona ...Lucifer....
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 21:43   #14
Quote:
r0nin kaže:
Bog Sunca = Sotona? Zanimljivo. Imas sigurno neki citat kao argument.
brzo bi se onda njemu i nama bez sotone smrznula guzica

al dobro bar će sotonisti biti zadovoljni da se sotona svake godine ponovo rađa uskrsava i daje život,svjetlo i nadu svijetu tako osim što smo zbog njegove zmije postali kao bogovi koji razlikujemo dobro i zlo izgleda da nas ovaj bivši anđel mora grijat i prije pakla.

evo par riječi od origena:

"Origen [c. 185 - c. 224] taught that sun, moon and stars worshipped Christ, and that he had died for them as well as for mankind. 'He did not die on behalf of men only but on behalf of all other rational beings...such as the stars.'"

sad ako ćemo baš cjepidlačit možda tu i ima nešto istine obzirom da su zvijezde kako vidimo anđeli ali su ih možda zli duhovi u međuvremenu nadjačali ili pridobili na svoju stranu jer bar još za zadnjeg obraćanja jahve(allaha) homo sapiensu zvijezde su još uvijek uspješno vršile funkciju tjeranja zlih duhova.


evo npr. tko je krist ispod petrove bazilike u trećem stoljeću.

After his adoption of Christianity the Emperor Constantine ordered the building of the new basilica of St. Peter's on the Vatican Hill, a plan which involved covering over a cemetery part pagan and part Christian. When in the 1950's excavations were made below the cathedral in the hope of finding the tomb of St. Peter, this necropolis was found and in it the earliest known Christian mosaic. It showed Christ as Sun God driving a chariot with flying cloak and a rayed nimbus behind his head. "

a kog oni s kapicama ko u židova ili ošišani po tjemenu obožavaju nek ostane domaći zadatak kog interesira.

inače manje više svi glavni praznici i datumi i sveci i običaji su paganskog podrijetla al prekršteni i mnogi su kroz tisućgodišnju povijest zabranjivani kao paganski pa vraćani.

Zadnje uređivanje ursamajor : 28.10.2006. at 00:01.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 17:05   #15
Vlado...
Pa šta nam kaže susjedstvo iz srednjeg vijeka, pozdravi mo svoje kolege inkvizitore, reci im da obavljaju izvrstan posao, samo neka oni nama maknu sve poganske blagdane, neka ponovno uvedu poreze Crkvi, ali ovoga puta ne desetine, nego polovine, ja bih tada bio najsretniji jer bih znao da su Božji ljudi i Bog sretni, i reci Papi da nam pošalje vojsku oko Jeruzalema, treba nam novi Križarski rat, da ti prokleti pogani umru u bijesu našeg Gospodina, da uništimo Babilonske običaje, da svi mi sijemo Božjim Sjajem, okupani krvlju pogana!
Kastavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 17:06   #16
Čitaj između redaka
Kastavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2006., 00:37   #17
Quote:
Kastavac kaže:
Čitaj između redaka

Ta ti je dobra.
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 09:34   #18
Quote:
vladi kaže:
Nisam znao da ima i danas modernih pogana koji slave boga Sunca osim masona. Sve dok traje ova zemlja bit ćo onih koji slave pravoga BOGA Oca, Sina i Duha Svetoga u duhu i istini i onih koji slave boga Sunca, tj. Sotonu. No kraj jednih se može pročitati u Otkrivenju 20.
Ako je tebi sunce koje omogućuje život na ovoj planeti sotona, onda bismo trebali svi pocrkavati jer se usuđujemo biti živima pod tim ˝strašnim bićem˝!
gea55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 11:53   #19
To je jos jedna stvar koja je namjerno okrenuta naopako. Samo jos ne vidim motiv.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 18:09   #20
Quote:
As we all know, Christmas is that mystical time of year when the ghost of Jesus rises from the grave to feast on the flesh of the living! So we all sing Christmas Carols to lull him back to sleep.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:55.