Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2006., 14:25   #1
Seks u braku bez mogucnosti prokreiranja

Zanima me stav katolicke crkve ako jedan od supruznika ne moze imati djecu. Recimo, muz ne moze imati djecu. Znaci, njegovo sjeme nema svrhu. Proljeva ga li ga on onda uzalud ili mu je seks sa svojom zakonitom ipak dozvoljen?

Ako je, zasto je onda samozadovoljavanje grijeh?
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 14:37   #2
Quote:
PaleBlueEyes kaže:
Zanima me stav katolicke crkve ako jedan od supruznika ne moze imati djecu. Recimo, muz ne moze imati djecu. Znaci, njegovo sjeme nema svrhu. Proljeva ga li ga on onda uzalud ili mu je seks sa svojom zakonitom ipak dozvoljen?

Ako je, zasto je onda samozadovoljavanje grijeh?
nisam siguran, ali ako me sjećanje na dane kad sam bio ministrant dobro služi, brak u kojem nema djece (a osobito zbog razloga kojeg si ti navela) nije brak i papa ga na zahtjev jednog ili oboje supružnika mora poništiti.

e sad, da li ti ovo imalo pomaže, to je već drugi par opanaka
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 14:44   #3
Quote:
PaleBlueEyes kaže:
Zanima me stav katolicke crkve ako jedan od supruznika ne moze imati djecu. Recimo, muz ne moze imati djecu. Znaci, njegovo sjeme nema svrhu. Proljeva ga li ga on onda uzalud ili mu je seks sa svojom zakonitom ipak dozvoljen?

Ako je, zasto je onda samozadovoljavanje grijeh?
To je i mene zanimalo pa sam priupitala na onom topicu o predbračnoj čistoći. Ako sam dobro razumjela (tamo svi govore u nekim floskulama) seks je ok i u takvom slučaju jer kao nije bitna samo prokreacija bitno je i zajedništvo muškarca i žene.
Neam pojma to za samozadovoljavanje
 
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 15:25   #4
Quote:
Bilobrkster kaže:
nisam siguran, ali ako me sjećanje na dane kad sam bio ministrant dobro služi, brak u kojem nema djece (a osobito zbog razloga kojeg si ti navela) nije brak i papa ga na zahtjev jednog ili oboje supružnika mora poništiti.

e sad, da li ti ovo imalo pomaže, to je već drugi par opanaka
cek, jel ovo stvarno?

znaci, ljudi koji su sterilni se ne bi ni smjeli zeniti i udavati?

a sto ako ga supruznici ne zele ponistiti i recimo, jedno od njih ima djecu iz prijasnjeg braka, koje je sterilni supruznik prihvatio kao svoju? i sto je s usvajanjem? ako supruznici odluce usvojiti djecu jel ne mogu imati svoju. Smiju li ti ljudi ostati ili uci u brak uprkos tome sto ne mogu imati djecu, i smiju li raditi spolne aktivnosti iako znaju da to ne vodi stvaranju novog zivota?

to mi treba cisto reference radi jel pisem nesto, i ta informacija mi fali.

zahvaljujem
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 15:27   #5
Quote:
Grim kaže:
To je i mene zanimalo pa sam priupitala na onom topicu o predbračnoj čistoći. Ako sam dobro razumjela (tamo svi govore u nekim floskulama) seks je ok i u takvom slučaju jer kao nije bitna samo prokreacija bitno je i zajedništvo muškarca i žene.
Neam pojma to za samozadovoljavanje
imas link na taj topik?
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 15:57   #6
Quote:
PaleBlueEyes kaže:
imas link na taj topik?
https://www.forum.hr/showthread.php?t=153510&page=41 Evo tu malo pogledaj, ima dosta mlaćenja prazne slame al valjda će ti bar malo pomoć.
 
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 21:42   #7
Quote:
PaleBlueEyes kaže:
cek, jel ovo stvarno?

znaci, ljudi koji su sterilni se ne bi ni smjeli zeniti i udavati?

a sto ako ga supruznici ne zele ponistiti i recimo, jedno od njih ima djecu iz prijasnjeg braka, koje je sterilni supruznik prihvatio kao svoju? i sto je s usvajanjem? ako supruznici odluce usvojiti djecu jel ne mogu imati svoju. Smiju li ti ljudi ostati ili uci u brak uprkos tome sto ne mogu imati djecu, i smiju li raditi spolne aktivnosti iako znaju da to ne vodi stvaranju novog zivota?

to mi treba cisto reference radi jel pisem nesto, i ta informacija mi fali.

zahvaljujem
cuj, svrha braka su djeca. Ako ne namjeravaš imati djecu a želiš brak onda si u kurcu. glede posvajanja mislim da je to hvalevrijedan čin i mislim da je to sa crkvenog gledišta isto ko da imaš svoju djecu, ali kažem, davno sam ja prestao biti ministrant i nisam siguran da sam 100% u pravu.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 21:35   #8
hehe, da, paradoksic...
pa ovisi sad na kraju sto je po krscanstvu "svrha" braka- da li je to jedinstvo dvoje ljudi ili djeca.
po meni je prije to ovo prvo, jer nije netko kriv, ako nije u mogucnosti imati djecu, niti zato zasluzuje samocu.
inace, znam jednu vjerouciteljicu koja ne moze imati djecu, a redovito se prasi s muzem (i govori kako rade na bebacu)
pa eto...
2hot is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 09:21   #9
Quote:
Bilobrkster kaže:
nisam siguran, ali ako me sjećanje na dane kad sam bio ministrant dobro služi, brak u kojem nema djece (a osobito zbog razloga kojeg si ti navela) nije brak i papa ga na zahtjev jednog ili oboje supružnika mora poništiti.

e sad, da li ti ovo imalo pomaže, to je već drugi par opanaka

Ili je sjećanje jako popustilo (zapravo posve otišlo) ili su to bili neki čudni ministrantski dani...

Davno je potomstvo maknuto sa prvog mjesta u braku (upravo zbog parova koji ne mogu imati djece). Brak se sklapa imeđu muža i žene radi njihovog zajedništva i komunikacije i ljubavi i svih tih priča. Iz toga djeca proizale kaologična posljedica, jer ljubav je takva da se želi množiti... Djeca nisu uvjet za brak.
Ovo poništenje o kojem je riječ bilo bi moguće u slučaju prevare. Tipa žena prije sklapanja braka zataji mužu da ne može imati djece ili ga prevari govoreći da želi djecu, a onda se kasnije predomisli. ( Ili obrnuo, naravno.) Ako on u takovom braku ne želi živjeti jer su mu djeca važna ima pravo tražiti poništenje i ima šanse da ga dobije.
A samozadovoljavanje? Zar nije jasno? Dvoje ljudi koji su braku imaju spolne odnose njima pokazuju međusobnu ljubav, bliskost i povjerenje. Čovjek koji se samozadovoljava sam u svojoj sobi ljubav i bliskost pokazuje - kome? Sebi? I eto ti sebičnosti, razmišljanja isključivo o užitku bez posljedica i tužne, tužne situacije degradiranja samog sebe. Al eto.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 10:36   #10
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
...

Davno je potomstvo maknuto sa prvog mjesta u braku (upravo zbog parova koji ne mogu imati djece). Brak se sklapa imeđu muža i žene radi njihovog zajedništva i komunikacije i ljubavi i svih tih priča. Iz toga djeca proizale kaologična posljedica, jer ljubav je takva da se želi množiti... Djeca nisu uvjet za brak. ...
Dakle, temeljem ovoga stječem dojam da je brak zapravo tehnički pregled i registracija za seks. Zašto? Pa i auto možeš voziti bez registracije, samo što se izlažeš opasnosti da budeš kažnjen....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:05   #11
Quote:
Bilobrkster kaže:
nisam siguran, ali ako me sjećanje na dane kad sam bio ministrant dobro služi, brak u kojem nema djece (a osobito zbog razloga kojeg si ti navela) nije brak i papa ga na zahtjev jednog ili oboje supružnika mora poništiti.

e sad, da li ti ovo imalo pomaže, to je već drugi par opanaka

Mislim da te sjećanje mrvicu krivo služi - papa ga ne mora poništiti...
ALI ako ako supružnici žele razvrgavanje crkvenog braka, opravdani razlog može biti i taj da jedno od njih ne može/ne želi imati djecu; ali (ako se ja dobro sjećam iz vjeronauka )pod uvjetom da je dotični supružnik tu informaciju prije braka zatajio...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:06   #12
Quote:
Galileo kaže:
Dakle, temeljem ovoga stječem dojam da je brak zapravo tehnički pregled i registracija za seks. Zašto? Pa i auto možeš voziti bez registracije, samo što se izlažeš opasnosti da budeš kažnjen....
Pa? I spolnost možeš zloupotrebljavati, uz opasnost da se uvališ u neku od bezbrojnih opasnosti. I tako kazniš sam sebe. Ovoga puta čak nema niti policajca. Sami kazne pišemo i naplaćujemo.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:07   #13
Quote:
arna kaže:
A vi kao mislite samo o drugima. Sami altruisti, sveci i samozatajna stvorenja.
A jesi li čula za ono : pomozi si, pa će ti i Bog pomoći?
I tko kaže da je mišljenje na sebe negativnost? Kada si čula da je nezadovoljan čovjek pomogao drugome?
Samo čovjek zadovoljan sam sa sobom može donositi zadovoljstvo i drugima.
I što je loše u razmišljanju o užitku bez posljedica? Voliš li ti uopće sebe i svoje tijelo? Ono koje ti je Bog dao i na čemu bi mu trebala biti zahvalna.
Volim ga sigurno više od svih onih koji ga zloupotrebaljavaju. Volim ga dovoljno da ga cijenim i čuvam. I želim najbolje za njega i sebe. I ne pristajem na manje.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:09   #14
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Pa? I spolnost možeš zloupotrebljavati, uz opasnost da se uvališ u neku od bezbrojnih opasnosti. I tako kazniš sam sebe. Ovoga puta čak nema niti policajca. Sami kazne pišemo i naplaćujemo.
Ti i ja smo se već kilometarski nalamentirali o zloporabi spolnosti, ali nismo postigli konsenzus!
Generalno, moj stav je ovakav: kod zloporabe spolnosti itekako ima policajca, jer zloporaba spolnosti je delikt sam po sebi: silovanje, pedofilija... Dakle, delikti koji spadaju u sam vrh top liste najgorih zločina uopće... Tu je dalje prostitucija, koja, također, zakonski nije dozvoljena....
Vidiš?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:10   #15
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Volim ga sigurno više od svih onih koji ga zloupotrebaljavaju. Volim ga dovoljno da ga cijenim i čuvam. I želim najbolje za njega i sebe. I ne pristajem na manje.
Cijeniš i čuvaš tijelo. Od čega? Želiš mu najbolje, a to pokušavaš ostvariti - apstinencijom??? Probaj tako isto da ne jedeš i ne piješ jedno 15 dana (i to je apstinencija), pa da vidiš kako ćeš poboljšati svoje tijelo...
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:12   #16
Quote:
Galileo kaže:
Ti i ja smo se već kilometarski nalamentirali o zloporabi spolnosti, ali nismo postigli konsenzus!
Znam. I zato ne bi opet.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:12   #17
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Grizodušje je stalno prisutno, kao i kajanje i osjećaj da smo stvoreni za let, a stalno puzamo u blatu.

Pa baš zbog jedne tako prirodne i nama naravne stvari kao što je seks i pužemo u gnoju vlastite krivnje jer ga upražnjavamo, jer već sama pomisao na seks je sablažnjiva i tabu tema.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:20   #18
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Volim ga sigurno više od svih onih koji ga zloupotrebaljavaju. Volim ga dovoljno da ga cijenim i čuvam. I želim najbolje za njega i sebe. I ne pristajem na manje.

Ovdje ne govorimo o zloupotrebi tijela, baš suprotno, o užitku koji pruža. A oni koji si uskraćuju užitke, pa i tjelesne, sasvim sigurno nisu sretni ljudi, jedino što možda nisu svijesni razloga svoje frustriranosti i nezadovoljstva. I oni itekako dobivaju manje, bez obzira da li svojim pristankom ili mentalnim akrobacijma kojima se zavode.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:33   #19
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Mislim da je glavni problem što mi nemamo istu definiciju argumenta. Ono što je meni argument, tebi nije, a što je tebi argument, meni nije.
A što se tiče nezgodnosti pitanja... Phi! Vidi se da nikad nisi radio s pubertetlijama. Mi smo svi amateri za ono što oni pitaju. Eto, moj najdraži biser svih vremena: čitamo priču o Adamu i Evi i tamo piše 'uzeše smokvina lišća i naprave sebi pregače'. I diže ruku moj najomiljeniji miljenik svih vremena, malo, crno, mudro, zločesto, neposlaušno, a pametno biće i pita ?Ako se smokvin list spominje u Bibliji, onda je to nešto dobro, jel tako?' I ceri se ne računajući da neporočna vjeroučiteljica zna što je Smokvin list. Pa se ti sad iz toga izvuci. Ako kažeš NE, kako znaš na što cilja. Ako kažeš DA, heh...
Sve OK... znam da ti je izuzetno zabavno s pubertetlijama... Samo ne smiješ zaboraviti da si i ti jednom bila u pubertetu....

Da se vratim argumentima: po osnovama RKC argument je - dogma. Tako kaže i RKC sama.
S druge strane, svojedobno sam ti argumentirao i s rezultatima nekakvih znanstvenih istraživanja.... u znanosti, argument je rezultat/činjenica...
U tome se sastoji suština razlike našeg shvaćanja argumenata...
Inače, ako se ne varam, i dalje negdje postoji dogma o nebeskim tijelima kao savršenim, a Zemlji kao nesavršenoj... za analizu, kompariraj to s rezultatima misije Voyager, Galileo, Cassini, a bit će i svježih podataka s New Horizonsa...
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 13:37   #20
Quote:
Galileo kaže:
Sve OK... znam da ti je izuzetno zabavno s pubertetlijama... Samo ne smiješ zaboraviti da si i ti jednom bila u pubertetu....

Da se vratim argumentima: po osnovama RKC argument je - dogma. Tako kaže i RKC sama.
S druge strane, svojedobno sam ti argumentirao i s rezultatima nekakvih znanstvenih istraživanja.... u znanosti, argument je rezultat/činjenica...
U tome se sastoji suština razlike našeg shvaćanja argumenata...
Inače, ako se ne varam, i dalje negdje postoji dogma o nebeskim tijelima kao savršenim, a Zemlji kao nesavršenoj... za analizu, kompariraj to s rezultatima misije Voyager, Galileo, Cassini, a bit će i svježih podataka s New Horizonsa...
Upravo zato jer NE ZABORAVLJAM (bilo je to tako teško vrijeme) ne mogu dozvoliti da odrastaju u zabludama kakvima bi ih neki odavde rado nafilali kako je sve dozvoljeno i kako od ničega ne nastaju loše posljedice... KAd to jednostavno nije tako. Na sreću, još uvijek sam ja ona koja podučavam. Tako da još ima nade.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:13.