Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2006., 12:26   #1
Što je to "ikre"?

Vidjela sam da vjernici muslimanske vjeroispovjesti spominju taj pojam, pa bih zamolila da ga objasne.
Je li to nešto poput Duha Svetog u Kršćanstvu?
thumbelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 12:46   #2
Quote:
thumbelina kaže:
Vidjela sam da vjernici muslimanske vjeroispovjesti spominju taj pojam, pa bih zamolila da ga objasne.
Je li to nešto poput Duha Svetog u Kršćanstvu?

"Ikre" -uci, citaj, proučavaj je prva rijec,prvi imperativ, prva zapovijed, koja je Objavljena od Boga, preko andjela Dzibrila, Posljednjem Poslaniku Islama da je presese Čitavom čovječanstvu.

Prvi objavljeni znakovi Kur'ana glase ovako:


Ikre' bismi-Rabbikelezi halek (Čitaj, uči, u ime Gospodara tvoga, koji stvara),

halekal insane min 'alek (stvara čovjeka od ugruška)!

Ikre' ve Rabbukel ekrem (čitaj, plemenit je Gospodar tvoj),

el-lezi 'alleme bil-kalem (koji poučava peru),

'allemel insane ma lem ja'lem (koji čovjeka poučava onome što ne zna). (96:1-5)



Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 12:50   #3
Quote:
thumbelina kaže:
Je li to nešto poput Duha Svetog u Kršćanstvu?

Inače Riječ “Duh” se u Kur’anu pojavljuje na više mjesta i sa različitim značenjima:

- Duh koji donosi Objavu od Allaha. To je melek Džibril koji je svim poslanicima dostavljao objavu. Ajeti koji govore o tome su slijedeći: 26:193, 16:102.
- Duh koji je pomagao poslanike. Melek Džibril, moćni melek, kod Gospodara svjetova cijenjen, tamo pouzdan. Ajeti 2:87, 2:253.
- Duh koji se pominje paralelno uz meleke. Ajeti 70:4, 78:38, 97:4.

- Isa a.s. kao Duh. Ajet 4:171.

- Duh koji je udahnut. Ajeti 15:29, 21:91, 32:9, 38:72, 66:12.

Allah se u Kur’anu obraća Poslaniku Svom i kaže: “Ti ćeš biti mrtav, i uistinu, oni će biti mrtvi”, (Ez-Zumer, 30). Ti živiš pomoću Mene, čuješ pomoću Mene, govoriš pomoću Mene. Ovo je osobenost svakog čovjeka, živi pomoću Allaha, čuje i vidi pomoću Allaha - jer je čovjek u svom biću mrtav. On ne živi pomoću svog bića.
Svi se u svom egzistiranju oslanjaju na Jednog i Jedinog koji je sve stvorio, koji je u svojoj jednoći neovisan od bilo čega.


U ajetu “Ti ćeš biti mrtav” ima oštrine koja budi osjećaje.
Čovjek se upozorava na stanje u kojem se nalazi, i na stanje koje ga očekuje.

- Materijalizacija Duha. O tome nam govori ajet 19:17, o prelasku Duha u materiju, u tijelo. Ovdje se radi o meleku poslanom Merjemi u liku pravog čovjeka.
- Duh kao medij koji prenosi i izvršava naredbu Allahovu. Ajeti 16:2, 17:85, 40:15, 42:52, 58:22.

Postoje dva svijeta.

Prvi je ’Alem el-emr (svijet zapovijedi), a drugi je ’Alem el-halk (svijet stvaranja). Veza između svijeta zapovijedi i svijeta stvaranja je Duh (Ruh).

Duh pripada svijetu naredbe, ali on po nalogu Allahovom proizvodi dejstvo u materijalnom svijetu.

Duh (ruh) i naredba (emr) su nerazdvojni.

Dok se pojavio emr, odmah postoji i ruh koji realizira emr; a Allah najbolje zna.
Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 13:04   #4
Quote:
Bosanka kaže:
Inače Riječ “Duh” se u Kur’anu pojavljuje na više mjesta i sa različitim značenjima:


Duh (ruh) i naredba (emr) su nerazdvojni.

Dok se pojavio emr, odmah postoji i ruh koji realizira emr; a Allah najbolje zna.
RUH je ruah?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 13:55   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
RUH je ruah?
Da, Ruh(po Arapski) je isto što i Ruah(po Hebrejski), neka me netko od Zidova ispravi ako griješim.
Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 11:50   #6
I još samo da dodam...... . Kur’an podstiče na sticanje znanja, na istraživanja, a to je sastavni dio kur’anske (islamske) etike.
Kur’an ne vodi čovjeka kao slijepca, već ga opominje da otvori oči i razumno gleda.

Obrazovanje je etički imperativ, moralna obaveza, koliko i moralni odgoj.
Jedna od najsvijetlijih crta Kur’ana je to što se dužnost obrazovanja (prosvjećivanja) tijesno povezuje sa dužnošću moralnog usavršavanja, tako da te dužnosti čine zajedničku komponentu etičkog progresa. Etika je po Kur’anu širi tip znanja u kojem se stiču moral i nauka.
Samo je moralan čovjek dostojan obrazovanja.

Zato je Kur’anom priznata samo ona znanost (ilm) koja je oplemenjena etikom.
Neznalica (džahil) je drugo ime za grješnika, bez obzira na njegovu inteligenciju i obrazovanost.
Priznajući samo ono znanje koje je oplemenjeno etikom, Kur’an mu daje poetizirano ime svjetlo (nur). Takvo znanje je jedino u stanju na Zemlji ostvariti zvjezdani moral.
Bosanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:03.