Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2015., 18:19   #8861
JeR nije
StevePre is offline  
Old 17.04.2015., 18:27   #8862
zanima me jel postoji mogucnost produzenja strucnog osposobljavanja u drzavnoj upravi?
kebabdzija is offline  
Old 17.04.2015., 22:11   #8863
Iskorištavanja mladih na stručnom osposobljavanju

Bok!

Otvorila sam ovu temu jer sam imala neugodno iskustvo sa tajnicom sa kojom sam radila na poslu.
Naime, ispočetka se pokazala kao dobra, kako je vrijeme letilo bivala
je sve zločestija i zločestija.

"Otvori rolete", zatvori rolete", "napuni bocu vodom!", "operi čaše", "upali pečnicu", "ugasi pečnicu", "ne pričaj sa tim i tim", "imaš velike guzice i prištićava si", "moraš smršavit"...i puno toga još!


sa time da kad sam jednom nakon tjedan dana pauze na poslu došla ujutro najranije i tajnica odma "otvori rolete!" i sl. Isto tako jednom ja se zadržala u wc-u, a ona došla me tražit u wc da mi kaže da se požurim.
Isto tako sjedila sa nekim tipom na terasi i dođe ona i kaže "ajd unutra!"
i sl.

Kako su me premjestili u drugi odjel i sad sam zadovoljna, šefica mi je rekla da sam joj to trebala priopćit to maltretiranje i iskorištavanje, te da smo mi mladi tu došli na stručno osposobljavanje da se učimo a ne da peremo suđe.


Imao možda još netko takvo ružno iskustvo?

P.S- da napomenem da ta tajnica stara, ima probleme sa svekrvom kod kuće a mora je trpit jer nema ništa stana ni svoje kuće, sa mužem se isto ne slaže, ni sa svojom braćom također. nitko joj ne valja, a kolegice joj dolaze u posjetu samo jer ova tajnica spremi im hranu, pa se najedu dobro kod nje u uredu.
Doricamerica is offline  
Old 17.04.2015., 22:14   #8864
Također sam na stručnom osposobljavanju, samo mi nije jasno što znaci tih 2.400 kn(ostalih 460 platimo putne
troškove),
a dižemo se ujutro oko 6, i stojimo na poslu do 16 h.

Baš jadno!
Doricamerica is offline  
Old 18.04.2015., 01:33   #8865
Quote:
kebabdzija kaže: Pogledaj post
zanima me jel postoji mogucnost produzenja strucnog osposobljavanja u drzavnoj upravi?
Ne

Quote:
Doricamerica kaže: Pogledaj post
Također sam na stručnom osposobljavanju, samo mi nije jasno što znaci tih 2.400 kn(ostalih 460 platimo putne
troškove),
a dižemo se ujutro oko 6, i stojimo na poslu do 16 h.

Baš jadno!
Možeš dobiti 2400 naknadu + prijevoz do maksimlanog iznosa 1000 kn i minimalnog 200 kn.
Akropola is offline  
Old 18.04.2015., 11:02   #8866
Dal kod stručnog osposobljavanja tece mirovinski staž?
Doricamerica is offline  
Old 18.04.2015., 12:15   #8867
Quote:
Zelena Tikvica kaže: Pogledaj post
Kada su meni iz jednog poduzeća javili da sam primljena, počela sam raditi nekih deset dana kasnije
deset dana nakon sto su poslali papire zavodu si pocela radit ? odlicno! znaci da se mogu ipak malo nadat da nece trajat mjesec ipo.
andrea m is offline  
Old 18.04.2015., 12:57   #8868
Quote:
Doricamerica kaže: Pogledaj post
Dal kod stručnog osposobljavanja tece mirovinski staž?
Naravno.

Quote:
andrea m kaže: Pogledaj post
deset dana nakon sto su poslali papire zavodu si pocela radit ? odlicno! znaci da se mogu ipak malo nadat da nece trajat mjesec ipo.
Nazvali su me jedan utorak (ili je to bila srijeda ), rekli da sam dobila posao i da šalju papire HZZ-u, a krenula sam raditi petak koji je bio nekih deset dana kasnije . Doduše, ne čeka se uvijek isto i koliko sam čula, mnogi su čekali dosta dulje.
Zelena Tikvica is offline  
Old 18.04.2015., 21:55   #8869
Svatko ima neku budalu s posla.

Moja pretpostavka je da je žena psihički bolesnik, a na tebi je bilo da je spustiš. Ona je osjetila da ti može raditi i govoriti što želi i to je i napravila. Šefica ti je dobro rekla, trebala si to prijaviti. Ja bih istog trena rekao da se ne priča samnom kao da sam djete i da pokaže malo poštovanja...ustvari trebala si čekati da ti kaže da odeš fotokopirati nešto, reči joj ok i samo se pokupiti i otiči kuči.

Njeni problemi doma su njeni problemi, ne tvoji ili firmini i pošto je ona odrasla osoba neka se nauči nositi s time. Ako ne može neka se ne čudi kada dobije otkaz.

Meni je nezamislivo da se prema meni netko ovako ponaša, ali opet, ja sam muško i vjerovatno ovakvi psihopati osjete da sa mnom neće dobro proči. U svakom slučaju zapamti za idući put kako se želiš postaviti i reagirati da ti se ne bi opet ponovilo.
__________________
Ljudi su progoni beskrajem vječnosti. I tako se pitamo: hoće li naša djela odjekivati kroz stoljeća? Hoće li stranci čuti naša imena davno nakon što smo nestali i pitati se tko smo bili, kako smo se hrabro borili, koliko vatreno smo voljeli? – Odisej
God Hand is offline  
Old 19.04.2015., 19:40   #8870
Samo da vidim da li sam dobro shvatio.

Ako se radi o obrtu, vlasnik ne plaća ništa državi i nema veze s nikakvim uplatama/isplatama.

Ako se radi o d.o.o. ono mora mjesečno plaćati doprinose ali mu to refundira država.

Jel to točno ili ni firma ne mora ništa plaćati mjesečno?
gree is offline  
Old 19.04.2015., 21:13   #8871
Quote:
gree kaže: Pogledaj post
Samo da vidim da li sam dobro shvatio.

Ako se radi o obrtu, vlasnik ne plaća ništa državi i nema veze s nikakvim uplatama/isplatama.

Ako se radi o d.o.o. ono mora mjesečno plaćati doprinose ali mu to refundira država.

Jel to točno ili ni firma ne mora ništa plaćati mjesečno?
Nema veze dali je riječ o obrtu ili d.o.o. - poslodavac nema trošak za osobe na stručnom osposobljavanju jer sve pokriva država.
Zelena Tikvica is offline  
Old 19.04.2015., 23:58   #8872
I onda se pojavi slučaj koji je u mene: poslodavac ima tri zapolsena preko stručnog osposobljavanja i to marketing stručnjaka, računovođu i informatičara. Svi su se vec prilično upraksali, znaju svoj posao, i ono najvažnije, upoznati su sa firmom, s dobrim ali i onim lošim stranama te firme. Žive i rade za bijednih 2400kn. Mjesec dana prije isteka ugovora, poslodavac ponovo traži isti taj profil ljudi, istu struku, i u trenutku kada prvoj osobi istekne ugovor, on zapošljava novog djelatnika na stručno osposobljavanje, i tako u krug.
Država profitira jer se fiktivno smanjuje nezaposlenost, poslodavac profitira jer ima besplatnu radnu snagu, a mladi ljudi koji rade... Ma njih ko hebe.
StevePre is offline  
Old 20.04.2015., 01:12   #8873
Quote:
StevePre kaže: Pogledaj post
I onda se pojavi slučaj koji je u mene: poslodavac ima tri zapolsena preko stručnog osposobljavanja i to marketing stručnjaka, računovođu i informatičara. Svi su se vec prilično upraksali, znaju svoj posao, i ono najvažnije, upoznati su sa firmom, s dobrim ali i onim lošim stranama te firme. Žive i rade za bijednih 2400kn. Mjesec dana prije isteka ugovora, poslodavac ponovo traži isti taj profil ljudi, istu struku, i u trenutku kada prvoj osobi istekne ugovor, on zapošljava novog djelatnika na stručno osposobljavanje, i tako u krug.
Država profitira jer se fiktivno smanjuje nezaposlenost, poslodavac profitira jer ima besplatnu radnu snagu, a mladi ljudi koji rade... Ma njih ko hebe.
+1


I onda se na ovim forumima javlaju ljudi koji brane tu mjeru. A u principu radi se o srozavanju radne snage i spuštanja cjene rada. Što nisu omogići da za rtih bjednig 1600 ili 2400 kn barem radimo neko umanjen radno vrijeme, tipa da imamo petak ili četvrtak slobodni, jer radimo manje budući da smo mizerno i plaćeni.

Ljudi trebate se buniti, ništa vas ne košta da barem pokušate reći, trebali bi raditi samo ono s čim ste određeni u tom programu SO. Šaljite mailove HZZ-u i naglasite to poslodavcima.
ventures is offline  
Old 20.04.2015., 07:57   #8874
Da li možda netko zna da li polaznici stručnog osposobljavanja zaposleni u tijelu državne uprave imaju pravo na 5 dana plaćenog dopusta (zbog sklapanja braka) kao i ostali zaposlenici u istom tijelu ili ne?

Kojim propisom je to regulirano?

Hvala..
mario137 is offline  
Old 20.04.2015., 09:54   #8875
Quote:
ventures kaže: Pogledaj post
+1


I onda se na ovim forumima javlaju ljudi koji brane tu mjeru. A u principu radi se o srozavanju radne snage i spuštanja cjene rada. Što nisu omogići da za rtih bjednig 1600 ili 2400 kn barem radimo neko umanjen radno vrijeme, tipa da imamo petak ili četvrtak slobodni, jer radimo manje budući da smo mizerno i plaćeni.

Ljudi trebate se buniti, ništa vas ne košta da barem pokušate reći, trebali bi raditi samo ono s čim ste određeni u tom programu SO. Šaljite mailove HZZ-u i naglasite to poslodavcima.
Ako se mene pita, ja bih ukinula tu mjeru. Ako poslodavac ima potrebu za radnikom, zaposliti će ga na ugovor o radu i pošteno platiti.
Mislim da je dobar prijedlog da se radi skraćeno radno vrijeme s obzirom na plaću, a i mislim da poslodavcima ne bi trebalo biti dozvoljeno da uzmu ponovno nekoga na stručno osposobljavanje ako prethodnog polaznika nisu zadržali u radnom odnosu. Ako je ograničeno da polaznici mogu iskoristiti mjeru stručnog osposobljavanja samo jednom, zašto takvo ograničenje ne bi postojalo i za poslodavce?
Što se tiče slanja maila HZZ-u, imam iskustva s time i mogu reći samo jedno - nije ih pretjerano briga. Ti ćeš HZZ-u reći svoju stranu priče, poslodavac će reći nešto drugo, a HZZ će reći da oni nisu sud (čula sam to osobno ). To je borba protiv vjetrenjača.

Quote:
mario137 kaže: Pogledaj post
Da li možda netko zna da li polaznici stručnog osposobljavanja zaposleni u tijelu državne uprave imaju pravo na 5 dana plaćenog dopusta (zbog sklapanja braka) kao i ostali zaposlenici u istom tijelu ili ne?

Kojim propisom je to regulirano?

Hvala..
Nisam sigurna da li polaznici stručnog osposobljavanja stječu pravo na plaćeni dopust s obzirom da nisu u radnom odnosu i nemaju status državnog službenika. Možeš iskoristiti dio godišnjeg ako ti trebaju slobodni dani, ali najbolje bi bilo da na poslu pitaš u kadrovskoj.
Zelena Tikvica is offline  
Old 20.04.2015., 13:13   #8876
Quote:
Zelena Tikvica kaže: Pogledaj post
Nema veze dali je riječ o obrtu ili d.o.o. - poslodavac nema trošak za osobe na stručnom osposobljavanju jer sve pokriva država.

Kaže HZZ:

Obveze poslodavca;

...
izvršiti prijavu na obvezna osiguranja, zaključiti ugovor o stručnom osposobljavanju i redovito svaki mjesec uplaćivati doprinose prema članku 43. Zakona o doprinosima

Kužim ja da država snosi troškove, ali da li poslodavac fizički mora plaćati doprinose za SO radnika pa mu država vraća novac u cijeloj godišnjoj cifri?

Za osobu koja je po zanimanju recimo stolar, znam da obrtnik ne mora plaćati baš ništa. E, ali da li je isto i za VSS ekonomista koji ide u firmu radit?
Incoming is offline  
Old 20.04.2015., 14:07   #8877
Quote:
Incoming kaže: Pogledaj post
Kaže HZZ:

Obveze poslodavca;

...
izvršiti prijavu na obvezna osiguranja, zaključiti ugovor o stručnom osposobljavanju i redovito svaki mjesec uplaćivati doprinose prema članku 43. Zakona o doprinosima

Kužim ja da država snosi troškove, ali da li poslodavac fizički mora plaćati doprinose za SO radnika pa mu država vraća novac u cijeloj godišnjoj cifri?

Za osobu koja je po zanimanju recimo stolar, znam da obrtnik ne mora plaćati baš ništa. E, ali da li je isto i za VSS ekonomista koji ide u firmu radit?
država odmah na početku uplati novac poslodavcu na račun kroz 12 (ili čak 13) uplata sa točnim ciframa koliko poslodavac mora uplatiti natrag svaki mjesec. što je za poslodavca mnogo isplativije i sigurnije nego da uplaćuje sam pa naknadno država refundira. samo mi nije jasno da obrtnici ne plaćaju ništa..... sto posto sigurno? izvor?


vezano za sam program stručnog osposobljavanja - ne podržavam ovu mjeru u potpunosti i, ako već postoji, uredila bih je mnogo bolje (strože?) za poslodavce. kontrole, smanjen broj radnih sati tjedno, neodobravanje novog stručnog osposobljavanja poslodavcu koji nikoga s te mjere ranije nije zaposlio za stalno.
međutim, mnogi se (kao i ja) nalaze u situaciji da je to u ovom periodu u ovom gradu u kojem živimo skoro jedino šta mogu dobiti u struci. je li idealno? nije. daleko od toga.
tko sanja o tome da se ''zaposli'' na godinu dana za samo 2400kn i nakon toga zna da ga ponovno čeka potraga za poslom i nemogućnost rada u struci makar za te novce?
jasno mi je da ću nakon isteka ovog osposobljavanja možda raditi nešto skroz lijevo u cilju zarade za neki normalan život, ali ako imam mogućnost barem na godinu dana raditi u struci (da vidim za što sam se zapravo školovala) hoću.

druga stvar je da čak i u svojoj jadnoj situaciji mogu gledati iz kuta poslodavca. nisu svi gramzivi mutikaše koji samo žele besplatnu radnu snagu. i oni žive i posluju u hrvatskoj, imaju problema s naplatom, plaćanjima i čime sve ne. ali dobro, nije možda rasprava za ovu temu.
DailyProphet is offline  
Old 20.04.2015., 14:28   #8878
Quote:
StevePre kaže: Pogledaj post
I onda se pojavi slučaj koji je u mene: poslodavac ima tri zapolsena preko stručnog osposobljavanja i to marketing stručnjaka, računovođu i informatičara. Svi su se vec prilično upraksali, znaju svoj posao, i ono najvažnije, upoznati su sa firmom, s dobrim ali i onim lošim stranama te firme. Žive i rade za bijednih 2400kn. Mjesec dana prije isteka ugovora, poslodavac ponovo traži isti taj profil ljudi, istu struku, i u trenutku kada prvoj osobi istekne ugovor, on zapošljava novog djelatnika na stručno osposobljavanje, i tako u krug.
Država profitira jer se fiktivno smanjuje nezaposlenost, poslodavac profitira jer ima besplatnu radnu snagu, a mladi ljudi koji rade... Ma njih ko hebe.
Inače po zakonu, poslodavac može uzet novu osobu na stručno osposobljavanje jedino ako je zadržao barem 50% osoba koje su prije bile na stručnom. tako da prijavi tog poslodavca HZZ-u.

Ja nemam ništa protiv ove mjere jer to je dobar način za steći iskustvo, ali mislim da bi trebalo stručno osposobljavanje integrirati u fakultete tj recimo da 5.godinu faksa odrađuje se samo to stažiranje umjesto bubanje teorije koja ionako ničemu ne služi. Naravno da postoje i poslodavci koji žele iskorištavati ovu mjeru, ali ne možeš očekivati ni da će te netko zaposliti i plaćati 4-5 tisuća kuna a prvih par mjeseci ne znaš ništa raditi, barem je tako gdje ja radim.
Ja sam sretna jer sam zbog stručnog dobila šansu radit posao koji sam jako željela a da sam tražila za punu plaću nema šanse da bi se ikad zaposlila na takvom poslu jer ima dovoljno kvalificiranih ljudi koji bi prije mene dobili taj posao jer imaju iskustva. A meni će ovih godinu dana značiti stvarno puno jer ću se i ubuduće moć zaposlit na takvom poslu, doduše ionako me planiraju zadržat za stalno nakon tih godinu dana.
razumijem ja da ljudi nemaju para i sve to ali ako ste mogli studirat 5 godina isto bez para ili sa nekom sićom od st. posla , možete i još tu 1 godinu izdržat i skupit dragocjeno iskustvo koje će vam poslije otvorit vrata za neki bolji posao ukoliko vas ne zaposle gdje jeste.
kumbaja baja is offline  
Old 20.04.2015., 15:16   #8879
Jesi sigurna za to da mora zadržati 50 posto ljudi sa so? Može link neki?

Ma gle, nije stvar u lovi, radio bih besplatno godinu dana da znam da ću nakon toga dobiti pravi posao s pravom plaćom, al sta nakon ove godine dana? Ništa, ostaješ doma i snađi se druže. 90 posto oglasa za moju struku na hzzu su SO
StevePre is offline  
Old 20.04.2015., 16:24   #8880
Quote:
kumbaja baja kaže: Pogledaj post
Inače po zakonu, poslodavac može uzet novu osobu na stručno osposobljavanje jedino ako je zadržao barem 50% osoba koje su prije bile na stručnom. tako da prijavi tog poslodavca HZZ-u.

Ja nemam ništa protiv ove mjere jer to je dobar način za steći iskustvo, ali mislim da bi trebalo stručno osposobljavanje integrirati u fakultete tj recimo da 5.godinu faksa odrađuje se samo to stažiranje umjesto bubanje teorije koja ionako ničemu ne služi. Naravno da postoje i poslodavci koji žele iskorištavati ovu mjeru, ali ne možeš očekivati ni da će te netko zaposliti i plaćati 4-5 tisuća kuna a prvih par mjeseci ne znaš ništa raditi, barem je tako gdje ja radim.
Ja sam sretna jer sam zbog stručnog dobila šansu radit posao koji sam jako željela a da sam tražila za punu plaću nema šanse da bi se ikad zaposlila na takvom poslu jer ima dovoljno kvalificiranih ljudi koji bi prije mene dobili taj posao jer imaju iskustva. A meni će ovih godinu dana značiti stvarno puno jer ću se i ubuduće moć zaposlit na takvom poslu, doduše ionako me planiraju zadržat za stalno nakon tih godinu dana.
razumijem ja da ljudi nemaju para i sve to ali ako ste mogli studirat 5 godina isto bez para ili sa nekom sićom od st. posla , možete i još tu 1 godinu izdržat i skupit dragocjeno iskustvo koje će vam poslije otvorit vrata za neki bolji posao ukoliko vas ne zaposle gdje jeste.
"Sića" od studentskog posla je varirala između ovog što dobijem sad i dvaput toliko. Ova lova je stvarno mizerija.
Racine Carree is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:38.