Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2010., 22:58   #1
Jednostavno pitanje - Sjever/Jug - Gore/Dolje

Morat ćete mi oprostiti na banalnosti ovog pitanja/teme ali nisam si mogao pomoći, pitanje čak graniči sa sociološko-filozofskim poimanjem nas kao društva ove planete a opet je više vezan i za geografiju...

Znači u našem društvu, mislim na ljudsko , se ustalilo u ljudima da kad kažete Sjever da mislite odmah instinktivno na nešto "što je gore, ide prema gore", a ono što je Jug "da ide prema dolje, da je dolje", ali to nema veze s vezom zar ne? Zašto gore ne bi bilo Jug a dolje Sjever? jer ustvari glede svemira ne postoji ništa što je dolje ili gore, svemir je "beskrajan". Naravno da sad možemo razglabat o tome i reći nešto tipa: "pa morali smo se nekako organizirat" slažem se, ali čemu to razmisljanje da je sjever "gore", a jug "dolje"? Jel se itko kad i pitao o tome? Pa eto ja se nekad znam zapitat takve najednostavnije stvari

Jel to razmisljanje, koje se ustalilo u čovjeku da je sjever nešto "gore" a Jug nesto "dolje" vezano i uz kulturne prilike čovječanstva, (europljana, afrikanaca, azijata itd)...?

Zadnje uređivanje Road_Warrior : 19.06.2010. at 23:36.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 23:16   #2
Ako pitaš stare ljude sa Makarske Rivijeri di su Split i Dubrovnik, pokazat će ti rukom - "Doli prema Splitu" i "Gori prema Pelješcu, a Dubrovnik je još iza..."
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 23:35   #3
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Ako pitaš stare ljude sa Makarske Rivijeri di su Split i Dubrovnik, pokazat će ti rukom - "Doli prema Splitu" i "Gori prema Pelješcu, a Dubrovnik je još iza..."

Ma dobro te lokalne priče su i meni poznate, ovo otvorih radi globalne zanesenosti
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 23:41   #4
možda zato što su na geografskim kartama tak označeni? stvar dogovora vjerojatno... ne vjerujem da je neki duboki razlog
Arnold Strong is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 23:48   #5
Quote:
Arnold Strong kaže: Pogledaj post
možda zato što su na geografskim kartama tak označeni? stvar dogovora vjerojatno... ne vjerujem da je neki duboki razlog
Pa pitanje i jest nešto tipa "kokoš ili jaje", znam da dubokog razloga nema, al čisto se nekad čovjek zapita, zašto je baš tako... Ne bi bilo dobro da se ne zapitamo

Čisto onako kao zanimljivost, stari egipćani su svoj južno kraljevstvo nazivali gornje kraljevstvo a sjeverno kao donje, poslije su to neki znanstvenici obrazložili da je to zbog njihovog nepoznavanja u to vrijeme sjevera i juga kako ga mi danas poznajemo, što meni odma postavlja pitanje, pa šta i da jesu nepoznavali? Zar bi to trebalo znaciti da ne bi ih tako nazvali...nego obrnuto... jer zašto bi ih nazivali obrnuto... gornji egipat na jugu egipta nije nista nevjerodostojniji geografski naziv nego li da je nazvan "donji egipat"
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 00:13   #6
Quote:
Road_Warrior kaže: Pogledaj post
Pa pitanje i jest nešto tipa "kokoš ili jaje", znam da dubokog razloga nema, al čisto se nekad čovjek zapita, zašto je baš tako... Ne bi bilo dobro da se ne zapitamo

Čisto onako kao zanimljivost, stari egipćani su svoj južno kraljevstvo nazivali gornje kraljevstvo a sjeverno kao donje, poslije su to neki znanstvenici obrazložili da je to zbog njihovog nepoznavanja u to vrijeme sjevera i juga kako ga mi danas poznajemo, što meni odma postavlja pitanje, pa šta i da jesu nepoznavali? Zar bi to trebalo znaciti da ne bi ih tako nazvali...nego obrnuto... jer zašto bi ih nazivali obrnuto... gornji egipat na jugu egipta nije nista nevjerodostojniji geografski naziv nego li da je nazvan "donji egipat"
možda zato što bi ružno izgledalo da je sve naopako na karti?
a ovo za Egipat... gornje je južno njima bilo zato što je veća nadmorska visina. Nil izvire južnije od svoje delte i na većoj nadmorskoj visini. Izvire u visokoj Africi(koja je na jugu), prosječna visina 900m, a delta Nila je u niskoj Africi(koja je na sjeveru), prosječna visina 600m.
dakle, nadmorska visina je u pitanju ne pol
Arnold Strong is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 00:36   #7
Ružno? Zašto bi izgledalo ružno?

U ovo "gore dolje" su vjerojatno upleteni kompas i crtanje karte prema kompasu. Međutim, zašto je sjever gore, a jug dolje (jer magnetna igla pokazuje pravac, ne i smjer), razlog bi mogao biti u pomorskim zemljama i nekakvog dogovornoj orijentaciji prilikom isplovljavanja iz luka?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 00:38   #8
Quote:
Arnold Strong kaže: Pogledaj post
možda zato što bi ružno izgledalo da je sve naopako na karti?
a ovo za Egipat... gornje je južno njima bilo zato što je veća nadmorska visina. Nil izvire južnije od svoje delte i na većoj nadmorskoj visini. Izvire u visokoj Africi(koja je na jugu), prosječna visina 900m, a delta Nila je u niskoj Africi(koja je na sjeveru), prosječna visina 600m.
dakle, nadmorska visina je u pitanju ne pol
Dobro to je logično, glede delte Nila i nadmorske visine No poanta je sto eto neki antropolozi to izvrću u prilog da oni nisu poznavali sjever i jug kao sto ga mi poznajemo pa da im je sjeverni egipat bio taj gornji a ovaj južni egipat ovaj donji što je na "danasnjem" sjeveru
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 00:41   #9
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ružno? Zašto bi izgledalo ružno?

U ovo "gore dolje" su vjerojatno upleteni kompas i crtanje karte prema kompasu. Međutim, zašto je sjever gore, a jug dolje (jer magnetna igla pokazuje pravac, ne i smjer), razlog bi mogao biti u pomorskim zemljama i nekakvog dogovornoj orijentaciji prilikom isplovljavanja iz luka?
Aha evo i endimiona Tako je... zašto bi bilo ružno... A to što si spomenuo isplovljavanje iz luka, mislim da se upravo to stereotipno "gore" za sjever pocinje sa najvećim zamahom rabiti od naravno europljana pa nadalje, najviše od vršenja kolonijalizacije, otkrivanja novih svjetova obje Amerike i Australije, naravno svemu je kumovao kompas
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 01:09   #10
Najvjerojatnije cijela stvar ima veze sa sjevernjačom, koja je evidentno gore tj. na nebesima, a po kojoj su se ravnali pomorci
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 03:43   #11
Ja imam još gluplje pitanje. Kako se orijentirati kada stojiš na sjevernom/južnom polu?
Gdje god kreneš jug/sjever... Kak reć na koju stranu krenit?

Znam da je pitanje rerardirano i besmisleno...

Zadnje uređivanje Ptica Trkačica : 20.06.2010. at 04:58.
Ptica Trkačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 03:56   #12
Quote:
Arnold Strong kaže: Pogledaj post
možda zato što bi ružno izgledalo da je sve naopako na karti?
a ovo za Egipat... gornje je južno njima bilo zato što je veća nadmorska visina. Nil izvire južnije od svoje delte i na većoj nadmorskoj visini. Izvire u visokoj Africi(koja je na jugu), prosječna visina 900m, a delta Nila je u niskoj Africi(koja je na sjeveru), prosječna visina 600m.
dakle, nadmorska visina je u pitanju ne pol
Zašto ružno??
Ja sam prije dva mjeseca bio u Australiji i kupio za doma jednu identičnu ovoj na sliki.

__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 03:59   #13
Quote:
Ptica Trkačica kaže: Pogledaj post
Ja imam još gluplje pitanje. Kako se orijentirati kada stojiš na sjevernom ili južnom polu?
Gdje god kreneš jug/sjever... Kak reć na koju stranu krenit?

Znam da je pitanje rerardirano i besmisleno...
Jesi i ti biser. Kako na koju stranu? Kao da imaš izbora. Ako si na sjevernom polu moš krenit samo na jug a ako si na južnom, moš krenit samo na sjever. Izi...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 04:09   #14
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Zašto ružno??
Ja sam prije dva mjeseca bio u Australiji i kupio za doma jednu identičnu ovoj na sliki.

Evo poante cijele teme... Npr. kao što vidite, na karti piše: "upside down" haha, kao da ova karta ne bi mogla proći za jednako relevantnu kartu u geografskom smislu i kojem hoćete, kao i okrenuta u onome "globalno prihvaćenom" položaju da je Australija "dolje"... recite da griješim? ja mislim da ne griješim...

Sve je to zato jer su očito najvažniji "igrači" na ovoj "sjevernoj" strani polutke (Azija, Europa), pa je zato ona isforsirana kao "gore"
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 06:14   #15
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Jesi i ti biser. Kako na koju stranu? Kao da imaš izbora. Ako si na sjevernom polu moš krenit samo na jug a ako si na južnom, moš krenit samo na sjever. Izi...
Pa o tome i pričam.
Dvojca stoje na sjevernom polu i oćeš da jedan krene nadesno, a drugi nalijevi i obojici kažeš "na jug".
Kako ih uputiti? "ti idi na jug ljievo, a ti idi na jug desno"

Zato sam i rekla da je pitanje retardirano. Zapravo, ni nema pitanja, to je samo retardiran komentar.
Ptica Trkačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 09:51   #16
Quote:
Arnold Strong kaže: Pogledaj post
gornje je južno njima bilo zato što je veća nadmorska visina.
gore-dole nema veze sa visiom, nego sa tokom rijeke. izvorište pripada gornjem toku, a ušće donjem

za naše geo karte je logično da su tako postavljene [sjever gore], ali kako je uobičajeno za australske [ili južnoafričke, ili peruanske]? jel uobičajeno da oni crtaju ekvator gore, ili crtaju skroz simetrično nama, pa stave antarktiku na vrh

a takođe je vrlo interesantno pitanje kakve australci globuse drže u školskim učionicama? je li i na njima arktika 'gore'? kada bi aboridžini imali razvijenu astronomiju sumnjam da bi crtali sunčev sistem i ravan kruže nja planeta sa sjevernjačom gore
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 10:16   #17
ima i gornja i doljnja njemacka.
__________________
tejk it ot liv it
g4gfact0r is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 11:41   #18
Quote:
Road_Warrior kaže: Pogledaj post
Evo poante cijele teme... Npr. kao što vidite, na karti piše: "upside down" haha, kao da ova karta ne bi mogla proći za jednako relevantnu kartu u geografskom smislu i kojem hoćete, kao i okrenuta u onome "globalno prihvaćenom" položaju da je Australija "dolje"... recite da griješim? ja mislim da ne griješim...

Sve je to zato jer su očito najvažniji "igrači" na ovoj "sjevernoj" strani polutke (Azija, Europa), pa je zato ona isforsirana kao "gore"
Stvar tradicije i navike. Neko vrijeme je u europi bilo uobičajeno da se izrađuju i karte zapad-istok
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 11:53   #19
Quote:
Road_Warrior kaže: Pogledaj post
Pa pitanje i jest nešto tipa "kokoš ili jaje", znam da dubokog razloga nema, al čisto se nekad čovjek zapita, zašto je baš tako... Ne bi bilo dobro da se ne zapitamo

Čisto onako kao zanimljivost, stari egipćani su svoj južno kraljevstvo nazivali gornje kraljevstvo a sjeverno kao donje, poslije su to neki znanstvenici obrazložili da je to zbog njihovog nepoznavanja u to vrijeme sjevera i juga kako ga mi danas poznajemo, što meni odma postavlja pitanje, pa šta i da jesu nepoznavali? Zar bi to trebalo znaciti da ne bi ih tako nazvali...nego obrnuto... jer zašto bi ih nazivali obrnuto... gornji egipat na jugu egipta nije nista nevjerodostojniji geografski naziv nego li da je nazvan "donji egipat"
Kakvi su to bili znanstvenici, da mi je znati… ne zvuče mi kao znanstvenici, već kao imbecili. Ili srednjoškolci, eventualno, ali dođe ti na isto.

Nil ima svoj gornji i donji tok.
Egipat je nešto malo, koliko se sjećam povijesti, bio vezan uz Nil.
Štono netko gore reče, čista stvar nadmorske visine.

Inače, kad su Kinezi izmislili kompas i počeli izrađivati prve karte, jug je bio gore. Što ima izvorište u drevnom kineskom konceptu prostora koji se i dan-danas očituje u mnogim aspektima prostornog uređenja, a što se u nekakvoj pokondirenoj formi u zapadnim krajevima prodaje pod Feng Shui. (Mislim, stvarno se to tako zove, ali ovo što se kod nas može vidjeti i čuti samo je preuzimanje pravila bez njihova razumijevanja. Ali skrećem s teme.)
Europljani su pak u svojim kartama sjever postavili gore; ne znam je li postojao neki dublji razlog tome, ali ubrzo je to postalo stvar konvencije.
Na kraju krajeva, iako se orijentiramo prema sjeveru, još uvijek je u korijenu te riječi – istok (prema kojemu su se nekad i sve crkve okretale).
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 11:59   #20
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
gore-dole nema veze sa visiom, nego sa tokom rijeke. izvorište pripada gornjem toku, a ušće donjem
a da pročitaš moj post do kraja? i u ovom slučaju ima veze i s jednim i s drugim
a ovo za ružno... malo šale
Arnold Strong is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:24.