Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2007., 18:53   #1861
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
A gdje si se ti digao? U Švedskoj.

Pošto na moja pitanje o Islamu nitko ne odgovara evo još jednog za muslimane:

Zašto je za rata najviše muslimana pobjeglo u bezbožničku Švedsku, Norvešku, Dansku i Kanadu? Zašto nisu pobjegli u arapske zemlje?
Bili su opljackani i nisu imali sa cim... a potrebe i okolnosti zemalja koje si nabrojio su uzrok za njihov prijem kod njih
kahtani is offline  
Old 05.02.2007., 18:54   #1862
Igod, pričaš stvari o kojima, očito, ne znaš ništa! Ja sam, tebi zna znanje, bio i studirao u arapskim zemljama! Nije me rat "natjerao" tamo, već studij (otišao sam još davne 1991. g. kad rat nije ni počeo). Bio sam tamo za vrijeme rata i ne hiljade, već stotine hiljada bošnjaka je došlo tamo, ne samo muslimana, već i drugih. Bio sam u mnogim arapskim zemaljima, i u svima sam zatekao bosance, izbjeglice; Jordan, Sirija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija, Katar, Kuvajt i mnoge druge države. Stoga, ne piši ono o čemu ne znaš.. Druga stvar, istina je da naših bosanaca ima diljem svijeta, i većina njih je u Evropi. Međutim, NIKAD nijedna evropska država neće pomoći bosance koliko ih je pomogla jedna Saudijska Arabija, da ne govorim o Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Iranu, Kuvajtu i dr. Stoga, malo se raspitaj, saznat ćeš istinu! Ovo nije "rekla-kazala", već lično se uvjerio i prisustvovao,,,,

P.S. Treba malo da se raspitaš o stavu islama (Šerijata) naspram "bježanja s ratnog polja"... I o tome bi se imalo dosta pisati, no nije vrijeme ni mjesto za to, što bi rekao dr. Merlin :P

S poštovanjem...
khayaal is offline  
Old 05.02.2007., 18:58   #1863
Quote:
okolnosti zemalja koje si nabrojio su uzrok za njihov prijem kod njih
Znači "bezbožničke zemlje" su radije primale muslimane nego bratske arapske?
Čudno.
igod is offline  
Old 05.02.2007., 18:59   #1864
Quote:
Međutim, NIKAD nijedna evropska država neće pomoći bosance koliko ih je pomogla jedna Saudijska Arabija, da ne govorim o Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Iranu, Kuvajtu i dr.
Gluposti pričaš.
Arapske zemlje jesu davale, ali vrlo ciljano i samo za svoju "braću".

A podarile su nam i mudžahedine i postrojbu El-Mudžah.

S poštovanjem


ps. Molio bi odgovore na pitanja.
igod is offline  
Old 05.02.2007., 19:17   #1865
Quote:
khayaal kaže: Pogledaj post
pozdrav,,, ovo je prvi moj post ovdje, pa imajte razumijevanja ,)

Nisam citao sve postove, vec sam "letimično" preletio preko mnogih, jer u suštini se ne razlikuju od mnogih postova po raznim forumima. Stoga, reći ću sljedeće:
Oni koji su "protiv" islama, nisu protiv islama, vec protiv i kršćanstva i jeduizma, itd... Drugo, brkate islam i muslimane!!! To je ogromna razlika. Neki pitaju o postotku pismenih, odnosno nepismenih muslimana?! Zašto ne čitaš gdje su kršćani išli u škole, ne samo kršćani vec skoro cijela Evropa dok su arapi vladali Španijom? Jes se zapitao, il negdje pročitao stav islama napram čitanja, učenja? Ne sumnjam da na isto podstiče i kršćanstvo, jer pozivaju ka istom! Ne vidim toliku potrebu da se prepirete oko toga...

Drugo, muslimani koji "brane" islam. Mislim da islam ne treba braniti, vec ga treba promovirati, a vaših par postova to ne govori! Mislim da mnogi od vas nisu kompetentni da "brane" islam na ovakav način! Nažalost...

Pokušajte otvoriti temu "Sličnosti kršćanstva, islama i drugih vjera" Tu će mnogi čitaoci imati korist, pa i vi sami, jer je očito da to ne poznajete. O ovoj temi o kojoj pišete su napisane knjige i knjige i knjige,,, ništa novo nećete reći, a malo je njih napisano na temu "zbližavanja" i "sličnosti", a doista ima mnogo toga napisati na tu temu.

Izvinite na "gnjavaži"
S poštovanjem
Selam alejkum.

Dobro nam došao brate na prvu crtu obrane Islama.

Vidi, ova je tema osmišljena da bi mi muslimani davali odgovore na pitanja vezana za Islam. Oni postave pitanje, mi odgovaramo. Nije uvjek ovako. Nekad zaista bude lijepih pitanja i konstruktivnih odgovora. Ali eto svakakvih ljudi ima. Trudimo se da svima izađemo u susret. Baš kako si napisao da predstavimo Islam u najljepšem svjetlu koliko je u našoj moći.
Ne misli da nas "gnjaviš", ako ti se da, kada ugledaš pitanje postavljeno na ovoj temi , ponudi najljepši dgovor koji možeš. Provokacije ignoriraj, za to imamo naše ratnike.

Brate još jednom dobro došao.
Derviš is offline  
Old 05.02.2007., 19:22   #1866
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Hoće mi netko više odgovoriti koliki je postotak pismenost muslimana? Od 1,4 milijarde koliko ih je nepismeno? Hvala.
Neznam. Ako saznam javit ću ti.
Derviš is offline  
Old 05.02.2007., 19:28   #1867
Igod, forsiras se džabe! Haj ti meni reci koji je postotak pismenih kršćana? Pitam te, gdje su kršćani išli na školovanje dok su arapi vladali Španijom?
Brkaš lončiće kad pišeš o El-Mudžahidu. Jesam ja rekao nešto protiv, ili za?
Druga stvar, Arapi nisu davali pomoč "ciljano" svojoj braći!!!!!!! To je notorna laž! Znaš li ti koliko od tih arapa iz Mudžahida čeka vješalo u Siriji, Egiptu, Jordanu????? Jesi li se raspitivao o tome?????? Doista si neinformisan!! Bio sam tamo i u sve se uvjerio, a ti očito ne vidiš dalje od Trga Bana... Kao ni albanci u vrijeme Enver hodže..
Savjet: Proširi vidike,, prevelik je horizont da bi se osvrtao na ono što ti drugi serviraju ) Pokušaj, nije teško
khayaal is offline  
Old 05.02.2007., 19:30   #1868
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
A gdje si se ti digao? U Švedskoj.

Pošto na moja pitanje o Islamu nitko ne odgovara evo još jednog za muslimane:

Zašto je za rata najviše muslimana pobjeglo u bezbožničku Švedsku, Norvešku, Dansku i Kanadu? Zašto nisu pobjegli u arapske zemlje?
Netočno. Njemačka je primila najveći broj. Zatim su tu negdje Hrvatska, Nordijske zemlje a u Kanadu i Australiju nije išlo puno ljudi. Više ih je mislim otišlo u Ameriku.
A Turska je također primila veliki broj izbjeglica.
Inače ne razumijem tvoje pitanje.

Bezbožničke ili ne, te su zemlje pokazale visok stupanj humanosti i tolerancije. Baš kao i Arapske zemlje s druge strane. U pitanju su bila ljudska stradanja. Nemojte te stvari pokušavati ispolitizirati. Derviš je prošao cijeli izbjeglički put pomažući ljudima da zaštite svoje žene i djecu u bilo kojoj zemlji.
Nitko nem prava tu pomoć negirati pa neznam koji da je motiv iza toga.

Igod nejasan si, šta želiš reći sa ovim tvojim pitanjem.?
Derviš is offline  
Old 06.02.2007., 00:26   #1869
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Dervis, nemoj da mijesamo babe i zabe kad je u pitanju jasnoca i jednostavnost islama.

Nemoj da ljudima se govori nesto o islamu i da se toliko zakoplikuje da ljudima to postane vise i nedohvatljivo sa razumom, tj., ono osnovno pa kako da vjeruje onda u ono sto je Bog i objavio i odabrao islam kao Svoju vjeru koja je bila vjera svih Njegovih poslanika, alejhimusselam.

Jednostavno je to, ili stvaranje ili uvodjenje u postojanje - pokusavas ici na filozofiju koja ovdje ne pali jer islam je jasan, - Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, nije stvoren 40 hiljada godina prije svega i to je jasno, a za ono sto je receno sto sam citirao i reagovao, ta, to je netacno, to je neistina, a ako ti mislis da je istina, onda pokazi nam dokaze iz Kur'ana i Sunneta i konzensusa ashaba, radijallahu anhum!

Hvala unaprijed.
Selam alejkum.

To je pitanje iz akaida. Nije filozofija.
Islam je jednostavan. Pritom se misli na propise Islama. Nemoj da se oko akaida svađamo.
Čitaj Gazzalija, Arrebija, Rumija...tamo ćeš naći dokaze jer su ih oni obradili i tumačili.
I molio bih te da se ne mješaš u moje upise takvim tonom i retorikom. Ako si ti u nešto ubjeđen, to je tvoje. Moje ne diraj, kao što ni tvoje ne diram.
Ova je tema osmišljena na način da se ponudi više odgovora na jedno pitanje, s ciljem da se vidi raznolikost tumačenja. Osim kada je u pitanju fikh. Tu smo se dogovorili da odgovori budu Hanefijske pravne škole.
Ako želiš jednoumlje, idi na Islam bosna.

A ako želiš raznolikost, idi na hadž.
Derviš is offline  
Old 06.02.2007., 00:43   #1870
...a usput i pročitaj ovo:

http://znaci.com/razumijevanje/art118_0.html

...i halali mi na uznemiravanju tvog bića. Dervo je tebi unaprijed sve halalio.
Derviš is offline  
Old 06.02.2007., 03:42   #1871
Quote:
Bosniac kaže: Pogledaj post
[] Mene sa još nekoliko mojih kolega dočekao je pomoćnik egipatskog ministra za Građevinarstvo i vodoprivredu,na aerodromu u Kairu i odmah je pitao za mene ,zagrlio,muslim- Bosnia, a sa ostalima iz grupe se samo rukovao. .
Naravno da je tako postupio jer u islamu nema diskriminiranja. Zanimljivo kako se ti hvalis onim sto bi se svaki moralan covjek stidio. Ljigavo.
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Old 06.02.2007., 11:37   #1872
Ante, uz duzno postovanje, al mislim da je svakom umnom covjeku jasno da su to nebuloze sto pises! Kakva bolan diskiminacija? Pa arapi npr. u Emiratima vise vole vidjeti krscana i bolje prolaze kod policije, nego muslimani! Ne gledaj ocima novina, TV-a i ostalog sto ti se servira pod nos. Prosiri vidike kao i Igid il kako mu vec bijase nick.

Cuj muslimani diskriminiraju,,, Ne hvataj se za jedan postupak, jer bih ih i ja mogao naci na vasoj strani koliko zelis... Pokusaj biti objektivan,,, Gdje muslimani diskriminiraju nekog? Daj konkretan primjer, pusti sta Bosniac pise.. Mogu se i ja potpisati Jozo, pa svim muslimanima nesto "krehnuti" ,,,
khayaal is offline  
Old 06.02.2007., 11:54   #1873
Quote:
khayaal kaže: Pogledaj post
Ante, uz duzno postovanje, al mislim da je svakom umnom covjeku jasno da su to nebuloze sto pises! Kakva bolan diskiminacija? Pa arapi npr. u Emiratima vise vole vidjeti krscana i bolje prolaze kod policije, nego muslimani! Ne gledaj ocima novina, TV-a i ostalog sto ti se servira pod nos. Prosiri vidike kao i Igid il kako mu vec bijase nick.

Cuj muslimani diskriminiraju,,, Ne hvataj se za jedan postupak, jer bih ih i ja mogao naci na vasoj strani koliko zelis... Pokusaj biti objektivan,,, Gdje muslimani diskriminiraju nekog? Daj konkretan primjer, pusti sta Bosniac pise.. Mogu se i ja potpisati Jozo, pa svim muslimanima nesto "krehnuti" ,,,
Nije Ante vrijedan Bosniaca. Bosniac je naš stari provjereni forumaš.
Baš kao što je i Ante stari provjereni provokator. Džaba sa njim gubiš vrijeme. Al eto i on zaslužuje odgovor. Ali ne zaslužuje da se žrtvuje naš brat radi njega. Pa makar mislio da naš brat nije u pravu. Preče nam je jedinstvo. A na šta je Bosniac mislio nije ni tvoje ni moje da to diramo.


Šta nam se ovo događa braćo.? Sve jedni protiv drugih. ? Možemo li bez toga?
Derviš is offline  
Old 06.02.2007., 13:01   #1874
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Znači "bezbožničke zemlje" su radije primale muslimane nego bratske arapske?
Čudno.
to im je tradicija ... Isa a.s. su bezbožnici i carinici primili i više je vremena provodio u drutvu tih bezbožnika nego u društvu Rabina
kahtani is offline  
Old 06.02.2007., 13:12   #1875
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Nije Ante vrijedan Bosniaca. Bosniac je naš stari provjereni forumaš.
Baš kao što je i Ante stari provjereni provokator. Džaba sa njim gubiš vrijeme. Al eto i on zaslužuje odgovor. Ali ne zaslužuje da se žrtvuje naš brat radi njega. Pa makar mislio da naš brat nije u pravu. Preče nam je jedinstvo. A na šta je Bosniac mislio nije ni tvoje ni moje da to diramo.


Šta nam se ovo događa braćo.? Sve jedni protiv drugih. ? Možemo li bez toga?
Hvala Dervis, to i jest tvoj nivo, prosvetljeni covjece. Argument protiv covjeka i jest krajnji domet primitivaca, zasto to moras stalno potvrdzivati?
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Old 06.02.2007., 13:20   #1876
Quote:
Ante kaže: Pogledaj post
Hvala Dervis, to i jest tvoj nivo, prosvetljeni covjece. Argument protiv covjeka i jest krajnji domet primitivaca, zasto to moras stalno potvrdzivati?
Džaba ti Ante. Tako je. Nikad ni jedno pošteno pitanje nisi postavio niti si na nijedan odgovor iskazao zahvalnost barem na našem trudu, ako se več ne slažeš sa na šim učenjem. A trudili smo se i bili smo fini sa tobom. Ajd bar jednom pokaži tračak svoje plemenitosti, mi ćemo ti uzvratiti rijekom plemenitosti. Do tad, važi što sam rekao.
Derviš is offline  
Old 06.02.2007., 18:30   #1877
Još jedno pitanje (iako nisam ni na jedno dobio odgovor):

- Može li se kritizirati Islam javno i sačuvati živu glavu, tj. normalno živjeti?

Mislim vidjeli smo na primjeru Ayaan Hirsi Ali, Salman Rushdiea, pa onog redatelja i karikaturista da ne može, ali opet me zanima vaše mišljenje. Npr. Što mislite o idiotu Homeiniju?

U prilog temi (tolerantni Islam):

http://observer.guardian.co.uk/revie...005258,00.html
igod is offline  
Old 06.02.2007., 19:28   #1878
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Još jedno pitanje (iako nisam ni na jedno dobio odgovor):

- Može li se kritizirati Islam javno i sačuvati živu glavu, tj. normalno živjeti?

[/url]
Trebalo bi bar biti tako, ali šta ćeš kad uvijek ima onih neobrazovanih muslimana koji misle da će nešto riješiti ako svojim akcijama natjeraju druge da ih mrze.
Pear is offline  
Old 06.02.2007., 19:29   #1879
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Što mislite o idiotu Homeiniju?
Mi nismo Allahove kadije na zemlji. Idiot je tek onaj koji završi u vječnoj vatri, nakon što mu presudi Najpravedniji Sudija.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 06.02.2007., 20:08   #1880
Quote:
Vec je pitanje ovdje akaida, a ne filozofije, a akaid ili akida znaci vjerovanje. Posto ti meni postiras site znaci - sto je opcepoznata sufijska stranica i ne uzimam istu za ozbiljno kao ni bilo ko, ko zeli da slijedi ovu vjeru s jasnim dokazima.
Selam alejkum.
Zanemariću što nas ne poštuješ i smatraš neozbiljnim.

Što se tiče dokaza. Šta misliš da je jasan dokaz? Navedi mi jedan jasan dokaz.
Dobro - kazaćeš Kur an. Da je on jasan, prvi Ante bi pao na sedždu, za njim Igod a imam bi im bio Zeev Zion.
Kur an je jasan samo onima kojima se otkrije njegova unutarnja dimenzija. A tu dimenziju baštine i njeguju tebi dragi sufije.
Jednom meni reče moj šejh." Klanjaš li?
-Klanjam
-Pa osjećaš li da se išta događa.
-Ne osjećam
-Pa što onda klanjaš? Nismo mi gimnastičari.
Pejgamber je rekao- "...moja radost je u namazu".
Osjećaš li radost u namazu muslimanu.? Gdje ti je jasan dokaz tvoje vjere?
Pa eto pročito sam u Kur anu da se mora klanjat.
Pa eto klanjaj i dalje.
Derviš is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:42.