Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2006., 22:40   #1
Religija - opijum za narod

Netko je pametno rekao da je religija opijum za narod . Nisu mu vjerovali , al 21. stoljeće potvrda je te njegove misli .
Početak ovog stoljeća , svjedoci smo vjerskoga fanatizma nezapamćenog u povijesti ljudskog roda , pokazuju se sve destruktivnosti što ih vjerski fanatizam donosi .
Kakav nam nastavak slijedi , prosperitet ili dalja destrukcija življenja .
Idemo li ka jačanju vjerskog fanatizma , večoj mržnji i zadnji korak , samouništenju .
Šta će da ispadne , živi bili pa vidjeli .
pinnovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 22:50   #2
krjanosti pa i one u i oko religije su nešto loše i pogrešno, ali iapk se ne bih složio sa tim čikicom da je religija opijum za narod.

naš moral etički principi , i na kraju dobro i zlo, mi sve to izvlačimo iz religije.


religija je jedini razlog za osudu incesta
bez religije ne bi imali stvarnog razloga da budemo pošteni, časni, pravedni.

bez religije bi jedini zakon bio zakon jačega.

svi humanistički principi su posredno ili neposredno zasnovani na religiji ili religijama.
bez religije bi ovaj dun-ja bio mnogo mnogo surovije mjesto za život.

ne kažem je da se sve krasno idealno ali opet...
postoji druga strana medalje
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 08:07   #3
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
krjanosti pa i one u i oko religije su nešto loše i pogrešno, ali iapk se ne bih složio sa tim čikicom da je religija opijum za narod.

naš moral etički principi , i na kraju dobro i zlo, mi sve to izvlačimo iz religije.


religija je jedini razlog za osudu incesta
bez religije ne bi imali stvarnog razloga da budemo pošteni, časni, pravedni.

bez religije bi jedini zakon bio zakon jačega.

svi humanistički principi su posredno ili neposredno zasnovani na religiji ili religijama.
bez religije bi ovaj dun-ja bio mnogo mnogo surovije mjesto za život.

ne kažem je da se sve krasno idealno ali opet...
postoji druga strana medalje

Opijati dobro umrtvljuju i "skidaju" emocije, između ostalog zato ih zabranjuju.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 08:53   #4
Da, spas je u marketingu i sportu.
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 13:48   #5
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
religija je jedini razlog za osudu incesta
bez religije ne bi imali stvarnog razloga da budemo pošteni, časni, pravedni.

bez religije bi jedini zakon bio zakon jačega.

svi humanistički principi su posredno ili neposredno zasnovani na religiji ili religijama.
bez religije bi ovaj dun-ja bio mnogo mnogo surovije mjesto za život.
Želiš reči da ja nemam morala?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 14:18   #6
Quote:
pinnovi kaže:
Netko je pametno rekao da je religija opijum za narod .
I nacionalizam može biti opijum za narod. I rasizam. I sve drugo što podstiče 'mi-protiv-njih' mentalitet. Time se najlakše manipuliše ljudima.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 20:48   #7
Religija koja je služila kao opijum nije bila religijia nego nešto drugo. Sama riječ religija znači ponovno povezivanje ( S Bogom), ako nešto nije ono što znači, onda to nije to. I nije bila stvar u religiji, bila je stvar povijesnih okolnosti i osoba, kojima se to činilo kao dobro sredstvo utjecaja na mase, itso kao što danas Amerika kolje u ime slobode i jednakosti. Ljudi još uvijek danas napadaju religiju, kao da su slijepi i još misle da valjda religija proizvodi atomske bombe, zagađuje okoliš, utječe na promjenu klime i stvara sjeme smrti...
Lionel T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 20:53   #8
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
krjanosti pa i one u i oko religije su nešto loše i pogrešno, ali iapk se ne bih složio sa tim čikicom da je religija opijum za narod.

naš moral etički principi , i na kraju dobro i zlo, mi sve to izvlačimo iz religije.


religija je jedini razlog za osudu incesta
bez religije ne bi imali stvarnog razloga da budemo pošteni, časni, pravedni.

bez religije bi jedini zakon bio zakon jačega.

svi humanistički principi su posredno ili neposredno zasnovani na religiji ili religijama.
bez religije bi ovaj dun-ja bio mnogo mnogo surovije mjesto za život.
Neslažem se.

Istina, stoljećima su ljudi držani na strani zakona uz strah od boga svemogućega. Ali u posljenjih stoljeće i kusur, javlja se sve više ateista, a koji su ipak "moralni". Može biti zato što se to ukorijenilo u društvo, ali i ne mora.
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 20:58   #9
Moje stajalište možda nije ispravno, ali neka bude manje ljudi u crkvi, hvala Bogu što danas više nitko nikoga ne sili da vjeruje u Njega, jer tada vjeruju oni koji to i osjećaju, a bez da ih sili tradicija ili običaj.
Lionel T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 20:59   #10
Napisali meni moji krizmanici na pitanje: ŠTo ste uvijek htjeli reći vjeroučiteljici, a niste se usudili: 'U ničemu ne treba pretjerivati'. I to je bila najpametnija stvar koju sam čula. Ne mora vjernik svaki dan biti u crkvi (dosta je jednom tjedno). Ne mora dvanaest sati svaki dan provoditi u molitvi. Ne mora žmiriti dok hoda ulicom iz straha da ne vidi zgodno biće suprotnog spola koje će mu učinit da srčeko ide 'tik'. U ničemu ne treba pretjerivati. Vjera može čovjeku izmaknuti kontroli ako nema pomoć - zato je Crkva važna i prevažna - uz nju nema straha.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 21:04   #11
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Napisali meni moji krizmanici na pitanje: ŠTo ste uvijek htjeli reći vjeroučiteljici, a niste se usudili: 'U ničemu ne treba pretjerivati'. I to je bila najpametnija stvar koju sam čula. Ne mora vjernik svaki dan biti u crkvi (dosta je jednom tjedno). Ne mora dvanaest sati svaki dan provoditi u molitvi. Ne mora žmiriti dok hoda ulicom iz straha da ne vidi zgodno biće suprotnog spola koje će mu učinit da srčeko ide 'tik'. U ničemu ne treba pretjerivati. Vjera može čovjeku izmaknuti kontroli ako nema pomoć - zato je Crkva važna i prevažna - uz nju nema straha.

Ja sam mislio dosta godina da ću moći bez Crkve, i svaki put sam shvastio da odem ili u jednu ili u drugu krajnost. To je zato jer sam bio bez vodstva. Crkva je jedino na ovoj zemlji gdje nisam doživio prisilu da nešto moram zato je moram. Uvijek je bilo možeš, ako želiš.
Lionel T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 21:32   #12
Religija-opijum za narod

Quote:
sanjana kaže:
I nacionalizam može biti opijum za narod. I rasizam. I sve drugo što podstiče 'mi-protiv-njih' mentalitet. Time se najlakše manipuliše ljudima.
Ma bravo sanjana , podijeliti , strpati u torove , homogenizirati to je cilj svih religija 21 stoljeća . No to je samo prvi korak . Homogenizacija čovjećanstva na vjerskoj osnovi .
A da se je dobro odmaklo u tom pravcu , otvori samo bilo koji topic i nađi od tih silnih vjernika i vjerskih pametnjakovića , čija to konfesija istinski uvažava bilo koju drugu . A da ne nabrajamo primjere iz života "vjerske tolerancije i uvažavanje drugačije istine od "naše".
Dobro su se već grupirali i samo laju jedni protiv drugih.
pinnovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 22:24   #13
Quote:
pinnovi kaže:
Ma bravo sanjana , podijeliti , strpati u torove , homogenizirati to je cilj svih religija 21 stoljeća . No to je samo prvi korak . Homogenizacija čovjećanstva na vjerskoj osnovi .
A da se je dobro odmaklo u tom pravcu , otvori samo bilo koji topic i nađi od tih silnih vjernika i vjerskih pametnjakovića , čija to konfesija istinski uvažava bilo koju drugu . A da ne nabrajamo primjere iz života "vjerske tolerancije i uvažavanje drugačije istine od "naše".
Dobro su se već grupirali i samo laju jedni protiv drugih.
homo homini lupus est !

tj. vjernik je vjerniku pas !
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 12:50   #14
Quote:
Početak ovog stoljeća , svjedoci smo vjerskoga fanatizma nezapamćenog u povijesti ljudskog roda , pokazuju se sve destruktivnosti što ih vjerski fanatizam donosi
bas mislim da bi se razni vjerski fanatici iz proslosti trebali sramiti ovih danasnjih.
samo ne znam koji je to fanatizam ok...?
mozda sexualni fanatizam...?
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 17:32   #15
Quote:
pinnovi kaže:
Netko je pametno rekao da je religija opijum za narod . Nisu mu vjerovali , al 21. stoljeće potvrda je te njegove misli .
Početak ovog stoljeća , svjedoci smo vjerskoga fanatizma nezapamćenog u povijesti ljudskog roda , pokazuju se sve destruktivnosti što ih vjerski fanatizam donosi .
Kakav nam nastavak slijedi , prosperitet ili dalja destrukcija življenja .
Idemo li ka jačanju vjerskog fanatizma , večoj mržnji i zadnji korak , samouništenju .
Šta će da ispadne , živi bili pa vidjeli .
da bi ga svi shvatili trebao je samo još dodati "osim naše vlastite"
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 18:56   #16
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
krjanosti pa i one u i oko religije su nešto loše i pogrešno, ali iapk se ne bih složio sa tim čikicom da je religija opijum za narod.

naš moral etički principi , i na kraju dobro i zlo, mi sve to izvlačimo iz religije.


religija je jedini razlog za osudu incesta
bez religije ne bi imali stvarnog razloga da budemo pošteni, časni, pravedni.

bez religije bi jedini zakon bio zakon jačega.

svi humanistički principi su posredno ili neposredno zasnovani na religiji ili religijama.
bez religije bi ovaj dun-ja bio mnogo mnogo surovije mjesto za život.

ne kažem je da se sve krasno idealno ali opet...
postoji druga strana medalje
E moj Vojniče, stvarno postoji i druga strana medalje. Druga u odnosu na ovo sve što si napisao.
Samo pitam se, misliš li ti na religijsku teoriju (koja u krajnjem slučaju i nije loša-), ili na praksu vladajućih religija, odnosno njihovo tumačenje svetih knjiga? Ako misliš na praksu, ja ću se složiti s time da je religija opijum za narod (tu bih se držala samo kršćanstva i islama, o ostalim religijama znam puno premalo da bih o njima bilo što mogla reći).
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 11:37   #17
ma fanatika je uvijek bilo i uvijek će biti, srećom danas nemaju toliku moć i vlast da nastave ubijati "za Boga"
 
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 11:57   #18
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
krjanosti pa i one u i oko religije su nešto loše i pogrešno, ali iapk se ne bih složio sa tim čikicom da je religija opijum za narod.

naš moral etički principi , i na kraju dobro i zlo, mi sve to izvlačimo iz religije.


religija je jedini razlog za osudu incesta
bez religije ne bi imali stvarnog razloga da budemo pošteni, časni, pravedni.

bez religije bi jedini zakon bio zakon jačega.

svi humanistički principi su posredno ili neposredno zasnovani na religiji ili religijama.
bez religije bi ovaj dun-ja bio mnogo mnogo surovije mjesto za život.

ne kažem je da se sve krasno idealno ali opet...
postoji druga strana medalje

problem je kad religija postane isključiva. pa tako samo njen zakon je ispravan, samo njen moral je ispravan, sve ostalo je loše.
a nije ni to toliki problem, dok s tim ne počnu terorizirat druge ljude. i to bilo fizički (da im nameću nekakve moralne standarde koje ti pojedinci sami ne prihvaćaju), bilo da psihički teroriziraju ljude vrišteći na trgu bana jelačića.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 12:49   #19
Quote:
Sister kaže:
ma fanatika je uvijek bilo i uvijek će biti, srećom danas nemaju toliku moć i vlast da nastave ubijati "za Boga"
E vidiš, tu je problem. Muslimani fundamentalisti i danas ubijaju u ime svog boga. Ne mislim samo na terorizam, već i na šerijatske zakone koji omogućavaju npr. kamenovanje žena. Gdje je tu tvoje "srećom"?

A vidi sad naše katolike. Crkva se miješa u sve i ravna se po onom "tko nije samnom, protiv mene je". Pa udara po svim sferama, ograničava slobodu ljudskog uma, izbora i odlučivanja, a sve u grčevitom nastojanju da se održi na pozicijama koje je kroz povijest stvorila. Zabranjuje koncerte, od pojedinačnih incidenata (Turčin i hostija) pravi skandal neviđenog svetogrđa, miješa se u domenu sekularne države (rad nedjeljom, razgoličeni turisti na Jadranu, vjeronauk je već ugurala u škole kao prvu stepenicu u izdvajanju neistomišljenika...) itd.
Po meni bi se Crkva trebala baviti duhovnim životom i spadati u privatnu domenu čovjeka, a ne zabadati nos u materijalnu sferu. Ona nema monopol na Boga i na puteve kojim različiti ljudi doživljavaju stvoritelja.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 15:57   #20
Quote:
arna kaže:
E vidiš, tu je problem. Muslimani fundamentalisti i danas ubijaju u ime svog boga. Ne mislim samo na terorizam, već i na šerijatske zakone koji omogućavaju npr. kamenovanje žena. Gdje je tu tvoje "srećom"?

A vidi sad naše katolike. Crkva se miješa u sve i ravna se po onom "tko nije samnom, protiv mene je". Pa udara po svim sferama, ograničava slobodu ljudskog uma, izbora i odlučivanja, a sve u grčevitom nastojanju da se održi na pozicijama koje je kroz povijest stvorila. Zabranjuje koncerte, od pojedinačnih incidenata (Turčin i hostija) pravi skandal neviđenog svetogrđa, miješa se u domenu sekularne države (rad nedjeljom, razgoličeni turisti na Jadranu, vjeronauk je već ugurala u škole kao prvu stepenicu u izdvajanju neistomišljenika...) itd.
Po meni bi se Crkva trebala baviti duhovnim životom i spadati u privatnu domenu čovjeka, a ne zabadati nos u materijalnu sferu. Ona nema monopol na Boga i na puteve kojim različiti ljudi doživljavaju stvoritelja.
citanje ovog i slicnih postova me podsjeca na gledanje tv prodaje. imas tamo plavusu koja ima problem sa otvaranjem kozervi. daju joj otvarac konzervi pa ga ona koristi na nacin na koji je to opasno i nepravilno. onda ona (uz zbunjeni izraz lica, slijeze ramenima) kaze nesto tipa:"joj, pa to ne radi, boli me ruka od toga...". onda joj daju neki novi otvarac za konzerve nekog drugog proizvodjaca i taj radi iz prve...

prvo i osnovno. ljudi se ne ubijaju zbog religije, a ponajmanje zato jer vjeruju Boga. na bliskom istoku npr. ubijaju se zato jer palestinci zive u bijedi i progonstvu, bez posla i imovine vec vise od pola stoljeca. da su im uveli vodu, struju i kanalizaciju, ulozili u skole, fakultete i industriju i omogucili im vlastiti zemlju a ne stalnu okupaciju izraela - ne bi bili "teroristi". da su pomogli taj nesretni narod onolikom kolicinom novca kolilko su spiskali na oruzje kojim ga nemilo tuku, rata ne bi bilo. ne bi ga bilo niti da americke naftne kompanije uz podrsku vojske ne zele profit koji moze nadmasiti samo trgovina drogom i oruzjem. ali nema veze, krivimo vjernike, krivimo relicije kojima pripadaju...

ovako, onom prljavom i poderanom balavcu koji se je omotao eksplozivom oko trbuha je lako podvaliti i najekstremniju varijantu islama, onog koji stvarno nema veze s normalnim islamom. i reci mu (jer nema ni osnovne skole, nit je imao gdje nauciti ista o svijetu i drugima u tom svijeu) da ce na nebo ako pobije sebe i mnogo drugih u svetom ratu. ti to ne znas, zato jer si lijena saznati nesto o tom konfliktu, pa je najlakse okrivit islam (a moze i bilo koja druga religija koju nadjes na polci). jednostavno, uklapa ti se skliku svijeta koju si sebi stvorila.

siromastvo, neznanje i ljudska (korporativna) pohlepa su izvor sveg zla na kugli zemaljskoj, ne religija. fuehreri, duzdevi, generalni sekretari, kancelari i premijeri i druga zgadija u stanju je izmanipulirati narod uz pomoc nacije, vjerskih tekstova, poviejsnih neistina, pa cak i nogometa (i zbog njega su se vodili ratovi) da se odrzi na vlasti i izlijeci svoje djecacke frustracije.

ali, iz perspektive plavuse koja namjerno ne zeli koristiti otvarac za konzerve onako kako ga treba koristiti - moze se doci do zakljucka da treba platiti 100 KN za novu i poboljsanu varijantu istoga (a dobijes i set nozeva). na isti nacin, moze se zanemariti sto neka religija tumaci, i jednostavno preci preko toga da (makar krscanska) religija propovijeda ljubav i mirotvorstvo. zaboravis to na isti nacin na koji zaboravis otvarati konzerve onim starim otvaracem...

glede katolicke crkve. katolicka crkva radi isto ono sto i homoseksualci, ekolozi, drustva za promicanje ovoga ili onoga - jednostavno promice svoje svjetonazore. u javnosti iznosi svoje stavove o pojedinim pitanjima zato jer opravdano smatra da su ta pitanja od znacaja za njene pripadnike.

sto ce biti zakon, e to se obrati svom saborskom zastupniku, predsjeniku stranke, vladi, europskoj uniji...adresa ima dovoljno, samo sto one u pravilu ne dopustaju da se po njima sere uvijek kad se sjetis. po tvome, katolicka crkva mora biti kus i kad za svoje pripadnike trazi kruh svoj svagdasnji i druge stvari koje proizlaze iz njenog nauka. a to je jednako njeno poslanje kao i spas duse.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:54.