Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2006., 11:16   #1
Pitanje iz mitologije ili jos bolje, folklora-Hecatae

ajmo poznavatelji!!

citao sam Gaimanov strip Sandman u kojem postoji cijela galreija likova iz grcke, egipatske i drugih mitologija. medjutim, jedan lik mi je zapeo za oko, a pojavljuje se cesto-Tripple goddes. taj lik ima uzasno puno aspekata, pa u jednom dijelu djeluje(djeluju) kao prorocice, drugi put kao furije osvetnice...uglavnom, radi se o tri zene, Mother, Maiden i Crone(majka, nevjesta i stara baba), koje su kao samostalne, ali uvijek dolaze zajedno. jako zanimljiv i jako jeziv lik....Gaiman ih naziva Hecatae, drugi put su Erinyes (dobro to su furije, ako se ne varam). sad me zanima, da li je covjek iskopao taj lik iz necijeg folklora, kao sto postoji baba Yaga u slavenskoj mitologiji? (inace se i ona pojavljuje u stripu) ili ga je sam izmislio? inace su Hecatae vjestice u pravom smislu rijeci. prejezive su, imaju kotao, kuhaju malu djecu, ali djeluju po nekim zakonima koje moraju postivati (kao i uostalom likovi iz folklora)

mozda bi ova tema trebala na Duhovnost, pa nek moderatori premjeste...
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 11:30   #2
prema mojem saznanju, Hekata je grčka trostruka boginja koja živi na mračnoj strani mjeseca.
zapraf nije baš grčka, nego su ju oni preuzeli od nekih drugih, ali su ju dost poštovali. i oni i Rimljani.
bila je zaštitnica vještica (čarobnica) i pomagala je pri porođaju, boginja divljine, boginja raskršća (trostrukih, kao što je i ona trostruka boginja) etc etc.
danas ju oni wiccani najviše štuju.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 11:41   #3
da da da....bio sam glup ne konzultiravsi wikipediju prvo

http://en.wikipedia.org/wiki/Hecate

pojavljuje se i u MacBethu...
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:05.