Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2006., 08:40   #1
Talking Sve je relativno apsolutno ili apsolutno relativno...

Što je to apsolutno u religiji da tvori sve relativno u našem životu?
Između apsolutnog i relativnog u vjeri, gdje stoji sam čovjek?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 22:14   #2
U religiji nije nista toliko apsolutno da moze nuzno tvoriti sve relativno u nasem zivotu. Apsolutno je samo ono sto individua prihvati ili ne prihvati.
To je odgovor i gdje tu stoji covjek. Covjek stoji na prekretnici izmedu aktivnosti i pasivnosti vlastitog uma.
Onaj tko odabere pasivnost, odabrao je mogucnost da neke 'apsolutne' religijske postavke relativiziraju njegov vlastiti zivot.
Onaj tko je odabrao aktivnost, apsolut je samome sebi
Profinjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 07:54   #3
Quote:
Profinjena kaže:
U religiji nije nista toliko apsolutno da moze nuzno tvoriti sve relativno u nasem zivotu. Apsolutno je samo ono sto individua prihvati ili ne prihvati.
To je odgovor i gdje tu stoji covjek. Covjek stoji na prekretnici izmedu aktivnosti i pasivnosti vlastitog uma.
Onaj tko odabere pasivnost, odabrao je mogucnost da neke 'apsolutne' religijske postavke relativiziraju njegov vlastiti zivot.
Onaj tko je odabrao aktivnost, apsolut je samome sebi

Uf, dobro je
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 08:16   #4
mislim da se radi o covjekovoj potrebi za odgovorima na fundamentalna pitanja, prije svega o smislu postojanja svijeta i covjeka u njemu, te smislu zivota i sto se nakon zivota dogadja. covjek bez odgovora je nesiguran i zivi u strahu i neizvjesnosti. a religija je jedina stvar koja covjeku moze dati zadovoljavajuce odgovore.

danas zivimo u svijetu povrsnosti i mahnite potjere za uzicima, u svijetu koji izruguje sve sto je sveto i sve sto je apsolutno, a skepticizam smatra najvecom vrlinom. na zalost, skepticizam ima smisla samo ukoliko je dio mudrosti i potrage za objektivnoscu (u stvari potrage za apsolutnim), a u danasnjem je svijetu postao sam sebi svrhom.

covjek vjere covjek je bez straha, covjek kojim nije lako gospodariti i koji ne nasjeda lako reklamama i politickoj propagandi, jer svoju sigurnost temelji na svojoj vjeri i Bog mu je jedini autoritet koji priznaje. i danas kad je jos kao jedina apsolutna stvar u ljudskomzivotu ostala smrt, i o svemu se moze otvoreno raspravljati osim o smrti, covjek vjere moze zivjeti slobodno.

a covjek vjere ne stavlja Boga na prvo mjesto svog sustava vrijednosti, nego izgradjuje svoj sustav vrijednosti na Bogu. Bog nije vrijednost, Bog je mjerilo svih vrijednosti. Bog je jedina apsolutna stvar u zivotu, ali vjerujuci u Boga imamo uporiste u odnosu na koje mozemo procijeniti sve ostale relativne stvari na koji svaki dan nailazimo.

netko je jednom rekao kako ovaj zivot nije stvarni zivot nego tek pokus, jer da je ovo stvarni zivot sigurno bismo dobili neke upute. covjek vjere ima upute, i moze ovaj zivot zivjeti kako je Bog to zamislio.

eto.
ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 09:14   #5
[QUOTE=ljetopisac]
Quote:
mislim da se radi o covjekovoj potrebi za odgovorima na fundamentalna pitanja, prije svega o smislu postojanja svijeta i covjeka u njemu, te smislu zivota i sto se nakon zivota dogadja. covjek bez odgovora je nesiguran i zivi u strahu i neizvjesnosti. a religija je jedina stvar koja covjeku moze dati zadovoljavajuce odgovore.
Naglasak na jedina je posve izlišan. Pravi odgovor leži u spoznavanju sebe, a ne u gotovim već pripremljenim "duhovnim jelima" za konzumiranje.
Ako nekome odgovaraju već ponuđeni odgovori njegova svijest mu to dozvoljava, koga to ne može zadovoljiti u potpunosti kreće sam u potragu.

Quote:
danas zivimo u svijetu povrsnosti i mahnite potjere za uzicima, u svijetu koji izruguje sve sto je sveto i sve sto je apsolutno, a skepticizam smatra najvecom vrlinom. na zalost, skepticizam ima smisla samo ukoliko je dio mudrosti i potrage za objektivnoscu (u stvari potrage za apsolutnim), a u danasnjem je svijetu postao sam sebi svrhom.

Živi se u pluralizmu, a svatko ima svoj interes kojeg želi ostvariti.
Demokracija i sekularizam u njoj nisu savršeni ali su najbolja moguća opcija.

Quote:
covjek vjere covjek je bez straha, covjek kojim nije lako gospodariti i koji ne nasjeda lako reklamama i politickoj propagandi, jer svoju sigurnost temelji na svojoj vjeri i Bog mu je jedini autoritet koji priznaje. i danas kad je jos kao jedina apsolutna stvar u ljudskomzivotu ostala smrt, i o svemu se moze otvoreno raspravljati osim o smrti, covjek vjere moze zivjeti slobodno.
Kad bi tako barem bilo...strah je temelj vjere. Ukini strah i nema više podloge na koju bi se nasadila vjera. Gospodarenje sa uživaocem vjere je jedan od vidova manipulacije sa njegovim strahovima, predodžbama koja nastaju iz mitova koji postaju blagoslovljene laž ili dogme. Čovjek vjere ne živi slobodno jer njegova šalica je puna sadržaja koji brani ulazak bilo čega drugoga.
On se dobrovoljno prepušta, darivajući svoju slobodu da bi dobio "slobodu" u okviru. Jedina je sloboda je sloboda da ne mora misliti, istraživati, sumnjati, sve je već napravljeno za njega i samo to treba konzumirati.


Quote:
a covjek vjere ne stavlja Boga na prvo mjesto svog sustava vrijednosti, nego izgradjuje svoj sustav vrijednosti na Bogu. Bog nije vrijednost, Bog je mjerilo svih vrijednosti. Bog je jedina apsolutna stvar u zivotu, ali vjerujuci u Boga imamo uporiste u odnosu na koje mozemo procijeniti sve ostale relativne stvari na koji svaki dan nailazimo.
Bog je apsolut a sve ostalo je relativno.

Quote:
netko je jednom rekao kako ovaj zivot nije stvarni zivot nego tek pokus, jer da je ovo stvarni zivot sigurno bismo dobili neke upute. covjek vjere ima upute, i moze ovaj zivot zivjeti kako je Bog to zamislio.
Nije pokus već mogućnost rasta ili pada. I jedno i drugo je dio iste priče koja je svima ista, bez obzira na njihovo zemaljsko lice.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 14:27   #6
zanimljivo. mene su ucili da bez sumnje nema vjere, a slijepa vjera je znak oholosti i sa stvarnom vjerom nema veze. spoznavanje sebe u skladu je s vjerskim ucenjima, od covjeka se zahtijeva istrazivanje, pluralizam je jedna od najvecih ljudskih vrijednosti, a poistovjecivanje demokracije i sekularizma je besmislica. uostalom, treba procitati chestertona, on je napisao puno mudrih stvari.

pored toga, meni moja vjera daje potpunu slobodu i mogu raditi sto god hocu, i stvarno me iznenadjuje kad ljudi to ne razumiju i misle da necemu robujem
ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 15:08   #7
[QUOTE=ljetopisac]
Quote:
zanimljivo. mene su ucili da bez sumnje nema vjere
Simpa je to, ali što ćemo sa dogmom, sumnjaš li u nju?


Quote:
, a slijepa vjera je znak oholosti i sa stvarnom vjerom nema veze.

Slažem se s tobom.

Quote:
spoznavanje sebe u skladu je s vjerskim ucenjima, od covjeka se zahtijeva istrazivanje, pluralizam je jedna od najvecih ljudskih vrijednosti


Quote:
a poistovjecivanje demokracije i sekularizma je besmislica. uostalom, treba procitati chestertona, on je napisao puno mudrih stvari.
Nema demokracije bez sekularizma.

Quote:
pored toga, meni moja vjera daje potpunu slobodu i mogu raditi sto god hocu, i stvarno me iznenadjuje kad ljudi to ne razumiju i misle da necemu robujem
Svatko je slobodan onoliko koliko vjeruje da je slobodan pa bilo to i u ograničenim okvirima.
To je prvi uvjet slobode, za sve ostalo njemu nije bitno.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 08:30   #8
dogma mora postojati, kao i axiomi u znanosti. jednostavno, postoje neka temeljna nacela na kojima se vjera temelji i bez njih ne bi bilo moguce ljudima objasniti vjeru.

a bez ogranicenja slobode ne bi mogla postojati civilizacija.
ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 08:43   #9
Quote:
ljetopisac kaže:
dogma mora postojati, kao i axiomi u znanosti. jednostavno, postoje neka temeljna nacela na kojima se vjera temelji i bez njih ne bi bilo moguce ljudima objasniti vjeru.

a bez ogranicenja slobode ne bi mogla postojati civilizacija.

Dogma mora postojati jer sve dok ona postoji postoji i religija. Kad se počne sumnjati bajka i mitovi popuštaju, ljuljaju se temelji i raspada kula od karata.
Blagoslovljene laži dogme čine život udobnijim i daju iluziju osjećaja sigurnosti.
Sloboda koju ti u tome nalaziš je sloboda koja počiva na tom principu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 11:19   #10
zanimljivo. ti zapravo propovijedas ateizam.
ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 11:25   #11
Quote:
ljetopisac kaže:
zanimljivo. ti zapravo propovijedas ateizam.
Ne, da ja sam prije heretični humanist.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.