Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2014., 13:35   #4601
Jel postoji neka alternativa reglanu? Doktorica mi je prepisala i pomaže mi ali mi se jako spava i zijeva od njega a i čuo sam da može imati gadne nuspojave ako se uzima dugo pa bi htio neke druge tablete ako postoje?
Volim_glazbu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 23:23   #4602
Quote:
jozzica kaže: Pogledaj post
Dobar dan,
imam 18 godina i zadnjih cca 10 mjeseci me muči žgaravica. Nikad nisam povraćao, imao proljev, crnu stolicu, mučnine i to, već sam samo imao žgaravice koji mi smetaju jer svaki put kad progutam slinu dođe mi da se ispovraćam... žgaravice imam u prosjeku 4 puta tjedno.

Išao sam kod doktorice prije pola godine i rekla mi je da je to vjerojatno od stresa zbog škole (i ja sam isto mislio da je to zbog toga, jer se stvarno puno živciram oko škole), ali sam žgaravicu imao i po ljeti tako da mi je to čudno. S obzirom na to, odlučio sam sada nešto puduzeti oko toga. Sjetio sam se da mi je doktorica bila dala tablete i pronašao sam ih danas u ladici i to je Nolpaza 20mg.

Sada, me zanima sljedeće. Može li Nolpaza 20mg potpuno izliječiti žgaravice koje imam, ili će ih Nolpaza samo ublažiti, ili što? (E sad, ja sam nešto malo gledao na netu i vidio sam da kod žgaravice postoje lijekovi koji služe samo za ublažavnje, dok neki za sprječavanje žgaravice. I dijele se na Antacide, nekakve H2-receptore, i na Inhibitore protonske pumpe koji su najučinkovitiji koliko sam shvatio. I znam da Nolpaza spada pod inh. prot. pumpe.) Piše da se trebaju koristiti 2-4 tjedna pa vidit da li pomažu, pa me zanima dal onda nakon tih 2-4 tjedna moram i dalje nastavit nešto pit ili je gotovo s tim. I još me zanima da li ja mogu jesi bilo koju hranu za vrijeme dok pijem Nolpazu, ili bih trebao izbjegavati hranu kao što su kava, čokolada, ljuta hrana, masna hrana, itd.. Uglavnom, planiram što ranije početi piti Nolpazu pa bih bio zahvalan kada bi netko mogao što prije odgovoriti tako da znam kako da se točno hranim za vrijeme terapije.

Hvala vam na odgovoru!
Prije 4 tjedna sam poceo piti Nolpazu, i pio sam ju 3 tjedna. Za vrijeme uzmanja Nolpaze pazio sam što jedem i pijem, koliko jedem i kada jedem, itd. Dok sam ju uzimao (tih 3 tjedna) nisam imao žgaravicu niti išta slično. Već je prošlo tjedan dana od kraja terapije i žgaravice više nema.
Sada jedem normalno, kao i prije svih ovih nevolja sa žgaravicom. Dakle, jedem ljuto, slatko, kiselo, vruće, hladno, i sve ostalo što mi se ne preporuča i sve je super. Izgleda da sam se izliječio.

Svima vama koji imate slične simptome savjetujem da odete kod lječnika da vidi što vam je. Ovo vrijedi i za ostale bolesti. Nemojte čekati bezveze... Sretno svima!
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 09:40   #4603
Pozdrav društvo,

Moze mi netko ovo objasnit: u 2. mjesecu ove godine ustanovljeno je da imam Helicobakteriju, gdje sam potom pitala onu trojnu terapiju antibiotika, međutim bolovi nisu bas nestali nakon terapije. Nakon toga sam opet napravila test prisutnosti te bakterije i to uzorkom iz stolice i nalaz je bio negativan. Međutim kako bolovi ni nakon par mjeseci nisu nestajali, dobila sam uputnicu za gastroskopiju, gdje su ustanovili da imam antralno nešto kroničnih erozija...sto to znači?? Mozda nesto kao iziritiran želudac?? Bol je u gornjem lijevom kutu želuca...inace samo to, a i nemam problema kad jedem, nemam mučnine, nikad nisam povraćala, dobro podnosim hranu svu, ali eto ta bol me zbunjuje :/// Trenutno uzimam Ranix 150 mg....Molim pomoć
rulles is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 10:31   #4604
Quote:
rulles kaže: Pogledaj post
Pozdrav društvo,

Moze mi netko ovo objasnit: u 2. mjesecu ove godine ustanovljeno je da imam Helicobakteriju, gdje sam potom pitala onu trojnu terapiju antibiotika, međutim bolovi nisu bas nestali nakon terapije. Nakon toga sam opet napravila test prisutnosti te bakterije i to uzorkom iz stolice i nalaz je bio negativan. Međutim kako bolovi ni nakon par mjeseci nisu nestajali, dobila sam uputnicu za gastroskopiju, gdje su ustanovili da imam antralno nešto kroničnih erozija...sto to znači?? Mozda nesto kao iziritiran želudac?? Bol je u gornjem lijevom kutu želuca...inace samo to, a i nemam problema kad jedem, nemam mučnine, nikad nisam povraćala, dobro podnosim hranu svu, ali eto ta bol me zbunjuje :/// Trenutno uzimam Ranix 150 mg....Molim pomoć
Kakvog tipa su ti bolovi? Jesu li konstantni ili nakon jela?
Vjerojatno imaš erozivni gastritis, dakle oštećenja služnice želuca. Meni je dr rekao da je to posljedica stresa. Očajna sam jer mi terpaije još nije prodjelovala, a uzimam je 1,5 mj. Peče se i probada stalno.
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 11:51   #4605
Quote:
kismo kaže: Pogledaj post
Kakvog tipa su ti bolovi? Jesu li konstantni ili nakon jela?
Vjerojatno imaš erozivni gastritis, dakle oštećenja služnice želuca. Meni je dr rekao da je to posljedica stresa. Očajna sam jer mi terpaije još nije prodjelovala, a uzimam je 1,5 mj. Peče se i probada stalno.
Bolovi su onako kao da me netko bode u gornjem lijevom kutu. To mi se najčešće događa kad sam gladna ujutro ili kad idem na razgovor za posao, pa moguće da je stres u pitanju....a i moram priznat nije bas da se nesto živciram previše :/... Valjda ce proći nakon sto popijem taj Ranix koji je na recept, dala mi ga dr. Inace, prije nego sam počela sa Ranix-om jela sam laneno sjeme, pa ga čak laneno ulje, pa sam čak laneno sjeme jedno vrijeme stavila u toplu vodu i popila ujutro, jer sjeme pusti tu sluz koja je dobra za zeludac, no ni to mi nije pomoglo nikako...jedno tri tjedna sam tako i ništa dok nisam sad uzela tablete Ranix, pa budem vidjela....

Slobodno mi recite svoje mišljenje ili savjet sto dalje i sto bi moglo bit?

A koju terapiju koristiš Kismo?
rulles is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 11:54   #4606
Koristim Controloc i Sulpirid. Trebalo je ublažiti simptome, ali mene sve više pika i peče. Valjda sam i nervoznija zbog toga i fokusiranija na bol pa me sve više smeta. U trbuhu iznad pupka kao da imam nešto što mi smeta, koža kao da mi je 2 broja manja i teško mi je sjediti. U tom položaju me najviše probada i zateže, tako da sam već lagano luda.
Sljedeći tjedan idem i na kolonoskopiju.
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 12:03   #4607
Quote:
kismo kaže: Pogledaj post
Koristim Controloc i Sulpirid. Trebalo je ublažiti simptome, ali mene sve više pika i peče. Valjda sam i nervoznija zbog toga i fokusiranija na bol pa me sve više smeta. U trbuhu iznad pupka kao da imam nešto što mi smeta, koža kao da mi je 2 broja manja i teško mi je sjediti. U tom položaju me najviše probada i zateže, tako da sam već lagano luda.
Sljedeći tjedan idem i na kolonoskopiju.
Hm...a jesi isla na gastroskopiju? Znam da je neugodna ta gastroskopija, meni bila grozna, mučenje ..ali oni ce ti najbolje tako ustanovit sto je u pitanju...
rulles is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 12:39   #4608
Jesam, grozno.. tamo su mi i dijagnosticirali erozivni gastritis ( erozije na želucu i dvanaestercu)
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 16:52   #4609
Pozdrav svima! Nadam se da cu ovdje dobiti neki koristan savjet ili utjehu jer stvarno vise ne znam sto bi.. Naime, patim se sa zelucem posljednje 4 godine. Prvo je sve pocelo od stresa i tjeskobe te se manifestiralo samo nadutoscu i crijevnim problemima, međutim unazad godinu dana javljaju mi se snazni napadaji mucnine koji me ometaju u normalnom zivotu i traju po 2 dana obicno. Prvi takav napadaj imala sam zbog kontracepcijskih pilula za vrijeme "pauze" no svaki sljedeci mjesec mucnina se smanjivala i postupno nestala. Prosle godine za vrijeme bozicnih praznika dobila sam zelucanu virozu te se otad ti napadaji ponavaljaju, prvo po 2 puta mjesecno, kasnije sve vise, da bi se to svelo na par puta tjedno. I dalje sam mislila da je to do pilula te sam ih prestala piti, no olaksanja nije bilo. Jednom sam zavrsila na hitnoj od bolova i probadanja u zelucu te mi je dr. prepisao Controloc mjesec dana, međutim ni to nije pomoglo te sam upucena na gastroskopiju. Buduci da sam teski fobicar na povracanje, gastros. mi nije ni na kraj pameti pa sam odlucila napraviti sve ostale pretrage koje bi bile relevantne. Nalaz na h.pylori negativan, ostali nalazi takoder uredni. Doktorica opce prakse mi je rekla da promjenim prehranu sto sam i ucinila no mucnina se javlja bez pravila i ne ovisi o vrsti pojedene hrane. Isprike na dugom postu ali stvarno sam očajna, ne mogu redovno ici na faks zbog te napasti.
Molim vas za savjet ako je netko imao slicno iskustvo ili preporuku gastroskopije kod privatnika (s anestezijom)
cakecake is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 22:01   #4610
Bez gastroskopije ces tesko dobiti pravu sliku problema.

A ta gastroskopija ma koliko strasno zvucala i ma koliko ljudi pricali da je strasna. Nije ni desetinu kao mucnine i povracanja.
Stvarno nemas razloga za strah. Nelagoda postoji, malo te tjera na povracanje, ali traje minutu i gotovo. Krajnje podnosljivo
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 18:04   #4611
BC OSIJEK, gastroskopija:

"Endoskopom se uđe u postbulbarni segment duodenuma koje je kao i bulbus uredan. Sluznica želuca grubljih nabora. Kardija i jednjak uredni."

Grubljih nabora, šta to znači? Trebam li se brinuti? Nalaz je od prošloga mjeseca, sad sam ga slučajno našao dok sam prelistavao nešto... Naime, ja od gastritisa ne patim već neko vrijeme, sve pet... Pojašnjenje? Da nije možda kako sam imao gastriris pa čekajući termin već prošao?

ps 22 godine imam
upomoc21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 18:08   #4612
alternativa reglanu je controloc, slično, samo od drugog proizvodjača...
papricica2015 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 18:21   #4613
Bože me sačuvaj controloca, meni se od njega toliko mutilo pred očima da je to bilo nešto strašno... gastritis sam (izgleda) riješio čajevima i reglanom a zbog glupog pantoprazola sam završio na hitnoj... kao nije mi ništa... odem privatno, pitaju me šta si pio. ništa, vadi vitamin b12... trebam li reći dalje?
upomoc21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 21:35   #4614
Zanima me može li se želudac potpuno oporaviti nakon eridikacije H. pylori? Pila sam trojnu terapiju prije 5 mjeseci i nalaz je pokazao da je više nemam, ali su bolovi u želucu i težina još uvijek bili prisutni i 3 mjeseca nakon (još sam mjesec dana pila IPP, ali kada sam ga uzimala, nije pomagao). Sad mi je već mjesec, dva dobro, osim što često imam potrebu za podrigivanjem. Ne hranim se baš pravilno, ali osim podrigivanja i pritom male neugode u želucu nemam problema više kao ranije, no zanima me ostavlja li ta bakterija trajne tragove ili se želudac može oporaviti i biti "kao prije"?
roleta8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 12:17   #4615
Možda ti ne odgovara terapija? Ja sam u početku uzimala acipan, ali mi gastroenterologica na gastroskopiji rekla da moj organizam izgleda uopće ne reagira na njega, pa mi promijenila terapiju na emaneru koja ima isti učinak, ali je drugačiji kemijski spoj. Evo, ja se preporodila. Još to nije 100% kako treba, ali jedem gotovo sve, a dobijem žgaravicu i kiseli okus u ustima tu i tamo, kad me uhvati želja za čokoladom.
Saphi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 17:01   #4616
Ma ja sam jos i prije nego sto mi je otkriven Helicobacter pila i Nexium i Controloc neko vrijeme (nije pomagalo tada). Trenutno ne pijem nijedan IPP vec mjesec dana i ne mogu reci da mi je lose, samo mi se skoro svaki dan podriguje uz malu neugodu u zelucu (zbilja nista strasno, mogu normalno funkcionirati uz to). Ali sam mislila da mozda treba zelucu da se oporavi od bakterije. Samo me zanima ostavlja li Helicobacter posljedice za cijeli zivot, npr. kronicni gastritis? Ili se moze oporaviti kao da se nista nije dogodilo? Jer jedem gotovo sve i nemam tako velikih problema kao ranije, ali ne znam mogu li ocekivati poboljsanje ili ce mi zeludac cijelog zivota biti osjetljiv.
roleta8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 16:49   #4617
Vidim da nisam jedina s ovakvim problemima pa će mi možda netko znati nešto više reći.
Unatrag 9 do 10 mjeseci pojavljuje mi se intenzivna bol u prsima koja se širi prema gornjem dijelu trbuha i tamo "stane". Znače, krene mi od ždrijela i onda se prebaci na prsa, istodobno probada u prsima i leđima, kao da imam nešto oštro unutra što je "zapelo", nakon toga bol doslovno kao da putuje, i završi probadanjem istodobno kroz želudac (barem mislim) i leđa. Neugodna i oštra bol, i traje nekih pola sata. Ponekad kraće, ponekad duže.
Vodila sam dnevnik prehrane i aktivnosti da uočim pravilnosti, izbacivala namirnice koje svakodnevno koristim i ništa. Samo od sebe prestane na neka 2 tjedna i onda je opet aktualno 2 mjeseca, svaki dan. Obično predvečer ili navečer, nebitno ležim li ili recimo sjedim na predavanju. Ne znam koliko je to relevantno, ali često imam problema s nadutošću i zatvorom. To sam si intepretirala kao prirodno usporen metabolizam prvo sam mislila da je stres, ali došlo je ljeto kad stvaaaarno nisam imala ni brige ni pameti, a bol se nastavila.
Doktorica mi je rekla da bi to mogla biti mišićno-koštana bol (tako je to ona nazvala), ne znam otkud i zašto bi mi to bilo jer imam 24 godine ili da je možda kralježnica, također ne znam zašto
ja bih prije rekla da su neki problemi povezani s probavnim sustavom. ne bih htjela da mi se neki manji problemčić kojeg sam mogla riješiti razvuče u nešto kronično ili opasno. ima li netko savjet, ideju, nešto treće? da ponovno odem kod doktorice da me šalje dalje na pretrage?
BobbyMcGee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 13:54   #4618
Ima li još dr. Hrvoja ili nekog iz struke.
Pojavila mi se gorčina u grlu. Poslije Gastala i ture Zypantola nije prestalo pa sam odjurio na gastroskopiju. Da imam spušten želudac znam već 20 godina, da mi je blago erodiran isto 20 godina (melena pa gastroskopija).

Nalaz

Ezofagoskopski: kardija uredno zatvara u cijelosti, nema ulceracija
Gastroskopski: elongiran želudac, hiperemija antralno, nema ulceracija
Bulboskopski: hiperemija sluznice, nema ulceracija

HP pozitivan

TH
Zipantola 2x1 a 40 mg 10 dana
najprije Amoxil 2x2 caps a 500 mm prvih 5 dana
potom Makcin 2x500 mg i Medazol 2x400 mg zajedno 5 dana

Doktor (profesor) uopće nije bio impresioniran nalazom. Kad sam vidio hiperemije i pitao ga samo se nasmijao i rekao da po želucu mogu još 100 godina samo neka ubijem bakteriju i da otprilike svake dvije do 3 godine napravim gastroskopiju za kontrolu. Omršavio sam 5 kg i moj doktor se nećka da mi da terapiju ali ne mogu vratiti težinu što od tableta za ostale bolesti, što od gubitka apetita. Kakve su šanse da izdržim terapiju ili se moj doktor malo plaši jer vidim da ih ovdje ima dosta koji su to uradili.
Aestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 20:32   #4619
gdje na gastroskopiju

Pozdrav, može li mi netko preporučiti gdje na gastroskopiju, dubrava, sveti duh ili merkur. čekanja su 3 mj koliko vidim na listi čekanja u bolnicama, užas

uglavnom meni je ustanovljen preko uzv abdomena, kao čir na dvanaestercu, imam 27 godina, strašno...i kao zadebljana stijenka želudca, no gdje god sam prije bila na uzv i pročitala na netu kažu da se želudac ne vidi kao ni dvanaesterac na uzv nego da jedino gatstroskopija je dijagnostička metoda za to.

doktorica mi je rekla da idem na gastroskopiju i da radim test na HB.

da bol mi je tupa, i kontinuirana i svakodnevna kraj pupka i malo više s desne strane bez ostalih popratnih simptoma vezano uz čir. no malo me strah. jel se taj čir može otkloniti prehranom i tabletama?

hvala
vesela djevojka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 20:42   #4620
Quote:
BobbyMcGee kaže: Pogledaj post
Vidim da nisam jedina s ovakvim problemima pa će mi možda netko znati nešto više reći.
Unatrag 9 do 10 mjeseci pojavljuje mi se intenzivna bol u prsima koja se širi prema gornjem dijelu trbuha i tamo "stane". Znače, krene mi od ždrijela i onda se prebaci na prsa, istodobno probada u prsima i leđima, kao da imam nešto oštro unutra što je "zapelo", nakon toga bol doslovno kao da putuje, i završi probadanjem istodobno kroz želudac (barem mislim) i leđa. Neugodna i oštra bol, i traje nekih pola sata. Ponekad kraće, ponekad duže.
Vodila sam dnevnik prehrane i aktivnosti da uočim pravilnosti, izbacivala namirnice koje svakodnevno koristim i ništa. Samo od sebe prestane na neka 2 tjedna i onda je opet aktualno 2 mjeseca, svaki dan. Obično predvečer ili navečer, nebitno ležim li ili recimo sjedim na predavanju. Ne znam koliko je to relevantno, ali često imam problema s nadutošću i zatvorom. To sam si intepretirala kao prirodno usporen metabolizam prvo sam mislila da je stres, ali došlo je ljeto kad stvaaaarno nisam imala ni brige ni pameti, a bol se nastavila.
Doktorica mi je rekla da bi to mogla biti mišićno-koštana bol (tako je to ona nazvala), ne znam otkud i zašto bi mi to bilo jer imam 24 godine ili da je možda kralježnica, također ne znam zašto
ja bih prije rekla da su neki problemi povezani s probavnim sustavom. ne bih htjela da mi se neki manji problemčić kojeg sam mogla riješiti razvuče u nešto kronično ili opasno. ima li netko savjet, ideju, nešto treće? da ponovno odem kod doktorice da me šalje dalje na pretrage?
Kad imaš opisane tegobe, bilo bi zgodno kad i te tvoja nadležna liječnica perkutirala ("kuckala" prstom svoje ruke po tvom trbuhu).
Tad bi bilo lakše odrediti koji su daljnji dijagnostičko-terapijski postupci.

Vrlo je moguće kako se radi o distendiranoj vijugi crijeva (ispunjenoj plinom) koji komprimira želudac i pravi opisane tegobe.
No, to može procijeniti na licu mjesta samo tvoja liječnica- dakle, odi tada do nje
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.