Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2007., 14:24   #201
Postoje tri ajeta u kojima se jedno od tumacenja medju klasicnim tefsirima uzima tako sto se Poslanik naziva Svjetlom.

1. ....A od Allaha vam dolazi svjetlost i Knjiga jasna(5:15)

2.Allah je izvor svjetlosti nebesa i Zemlje! Primjer svjetlosti Njegove je udubina u zidu u kojoj je svjetiljka, svjetiljka je u kandilju, a kandilj je kao zvijezda blistava koja se užiže blagoslovljenim drvetom maslinovim, i istočnim i zapadnim, čije ulje gotovo da sija kad ga vatra ne dotakne; sama svjetlost nad svjetlošću! Allah vodi ka svjetlosti Svojoj onoga koga On hoće. Allah navodi primjere ljudima, Allah sve dobro zna. (24:35)

3.O Vjerovjesniče, Mi smo te poslali kao svjedoka i kao donosioca radosnih vijesti i kao poslanika koji opominje,da - po Njegovom naređenju - pozivaš k Allahu, i kao svjetiljku koja sija. (33:45-46)

_____________________________________________

Hadisi na ovu temu
-Irbad ibn Sarja prenosi da je Poslanik rekao "zaista ja sam bio zapisan(predodredjen) u Allahovom prisustvu kao "Pecat vjerovjesnika" dok se Adam 'gnjecio'(mješao, nastajao) u blatu" (zapisao Ibn Hibban u svom Sahihu, zatim Al Hakim u svom Mustadraku.)
-Poslanik je rekao "Bio sam Poslanik dok je Adem josh bio izmedju duse i tijela".Prenosi Thirimzi kao hasan sahih, a to potvrdjuje i al hakim (2:209), takodje to pripovjeda i Ibn Abi Shajba u svom Musannafu (14:292), kao i Buhari u svom Tarikh-u (7:374)


________________________
Neki od komentara na ovu temu
Imam Tadz-adina Subki veli:Receno je da je Allah stvorio duse prije tijela , a Poslanikova preporuka vezana za njegovo poslanstvo nalazi se i u hadisima "Bio sam poslanik dok je Adem josh bio izmedju duse i tijela", a to moze biti daljnja referenca na Muhammedovu dusu i na 'realnost realnosti'(hakikat al haka'ik).Nasi umovi su ograniceni u poimanju te realnosti, al Stvaraocu je ona poznata,kao i onima kojima je On(Allah) dao znanje(prisirio -madad) svjetlom(prosvjetljenjem)( man amaddahu bi nurin ilahi).Allah dovodi u stanje postojanja bilo koju od ovih Realnosti, u ma koje vrijeme koje za koje se On(Allah) odluci.Sto se tice Realnosti Poslanika , najvjerovatnije je da je ona postojala prije stvaranja Adema, i Allah joj je(toj Realnosti) dao atribut Poslanstva nad ostalim stvorenjima;stoga Muhammed je vec u to vrijeme bio Poslanik(Sukbi zatim kvotira isto misljenje na kojemu je i Sujuti i Kastallani ; reference mavabih al ladunija 1:31-32)


_______

Da se u gore navedenim ajetima "Svjetlo" shvata kao Muhammed s.a.v.s pogledati komentare Sujutija (Tefsir al jalalajn), Fajruzabadija (tefsir temeljen na Ibn Abasovom tefsiru, naslovljen kao tanvir al mikabas (str. 72),Shejha islama, Imama Fahrudina al Razija(Madzadid , i Tefsir al Kabir (11:189), Kadi Bajdavija (tefsir Anvar al tanzih), Al Bagahavi (Tefsir Ma`alim al Tanzil 2:23), Imam al Shirbani(tefsir Al Siradz al munir (str. 360) itd.Svi oni vele u svojim komentarima "Ono sto se shvata kao 'Svjetlo' (u ovim ajetima) jest:Muhammed s.a.v.s."


Postoje mnogo brojni komentari na ovu temu (kod klasicnih tefsira).Pogledati tefsire(gore navedenih ajeta) sljedecih komentatora Kurana: Tabari u svom jami al bajan, Khazin u svom tefsiru (2:28), Al Nafazi u svom Tefsir al Madarik(1:256), Al Kasimi u svom Mahasin al ta'vil(6:1921), Imam Ahmed al Savi u Svom Tefsir al jalalajn(1:258), Sajid Mahmud al Alusi u svom tefsiru Ruh al Ma`ani(6:97) itd.

Sto se tice ove teme bitno je napomenuti i josh jedanu cinjenicu a ta je da su mutazile "svjetlo" u ajetu 5:15 tumacili kao Kur'an (a ne Poslanik s.a.v.s.).Alusi prenoseci razlicita misljenja po ovom pitanju navode nekoliko ucenjaka (mutazila) koji podrzavaju ovo misljenje:Abu ali al Jubba'i npr. veli da se "svjetlo" odnosi na Kur'an posto Kur'an upucuje na pravi put.Al Zamakhshari (u al Kashaf-u 1:601) takodje podrzava ovo misljenje(zamakhshari je takodje , akaidski pripadao mutazilama).Daljnju analizu ova dva autora izvodi Shah Abd al Aziz u svom Al Nabras-u i zapaza slicnost mutazila i pripadnika pokreta Muhammed ibn `Abd al-Vehab-a po ovom pitanju.Slicnost mutazila i "modernih selefija"(vehabija) po ovom pitanju istice i Imam Kavtari na mnogim mjestima u svom Makalatu, gdje on argumentuje da je u ovom slucaju slicnost mutazila i vehabija u tome sto oba pokreta (zanimljivo ali mutazile su raionalisti, dok su vehabije bukvalisti) negiraju fenomen awlija (istaknuti medju muslimanima koji su dozivjeli prosvjetljenje , "Allahovi prijatelji")

Takodje bitno je napomenuti da postoji i misljenje medju sunitima(mislim na sunite cetiri priznate klasicne skole fikha, i dvije akaidske ) da se pojam "svjetlo" odnosi i na Poslanika i na Kur'an.Ovo misljenje(tacnije to je misljenje al-Dzubba'i -a ) prenosi i Sajid al Alusi u svom Rudz al ma`ani(6:97)...Takodje slicno misljenje prenosi i Al Kari u svom Sharh al shifa (1:505, Mekka).

Preobilno bilo navoditi sta sve pojedinacno govore odredjeni islamski pjesnici i ljudi (koji su zivjeli u vrijeme Muhammeda, kao i oni koji su doslo poslije njegova preseljenja) .Ako nekog zanima neka pogleda stihove ....Pogladati poeziju ( i izreke) od:Imam al-Busirija,Hassana ibn Thabit al-Ansarija (kojeg kvotira Ibn Hisham u svom Sirat rasullulah),`Abd Allah ibn Ravaha,`Abd al-Rahman ibn `Avf,Atika bint `Abd al-Muttalib, Ebu Bekir al Sidik r.a.( koji veli :aminun mustafa li al-khajri jad`u ka daw'i al-badri zajalahu al-zalamu), Omera r.a.(koji veli :aw kunta min shaj'in siva basharin kunta al-mudi'a li lajlat al-badri)


Ako nekom i ovo nije dovoljno neka razmotri i hadise:
Ali ibn al Husejn je cuo od oca, a ovaj je cuo od djeda da je Poslanik rekao "ja sam bio svjetlo pred svojim Gospodarom 40 000 godina prije nego je stvoren Adam"
Slicno se nalazi u naracijama Imama Ahmeda u njegovom Fada'il al Sahaba(2:663 # 1130), Zahabija u Mizan al i`tidal(1:253) kao i kod Tabarija u njegovom Al Rijad al Nadira (2:164, 3:154) i to u sljedecim hadisima:
Amr ibn Abas veli da je Poslanik rekao: zaista Allah je stovrio duse svojih robova 200 000 godina prije nego je stvorio svoje robove(kao komletne osobe od duse i tijela).Pa onda koji god bi se medju njima prepoznali postajali bi bliski ( na ovom svijetu) , a koji se ne bi prepoznali ostajali bi daleki (jedni drugima).

Sujuti u Takhridz ahadith sharh al-mavakif (str. 31 #10) veli da je ovaj hadis pripovjedao Ibn Mendah , dok Hajtami u svojoj fetvi veli da je ovaj hadis veoma slab.

itd.
_______________________________________

Prolaznice samo sam se malo dotakao ove teme, tek toliko da ti predocim koliko je ona opsezna , i kako postoje razlicita misljenja (doduse vecina klasicnih sunitskih komentatora veli da se 'Svejtlo' odnosi na Muhammeda; dok mutazile i 'vehabije' vele da se to odnosi na Kur'an, dok opet neki od klasicnih sunite vele da je to i Poslanik i Kur'an).Opet...da ti skrenem paznju na to da ne letis pred rudu (posto vidim da uistinu ti ne poznajes nista doli ono cime te tvoji sejhovi 'nabildaju'...primjera radi ono da se Imam Gazali, onaj koji je napisao Ihja ulum din, pokajao prije svoje smrti(tj da se gazali odrekao 'sufizma' je tipicna floskula , laz i potvora, od strane 'modernih selefija')
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 19:57   #202
Es-Selamu 'alejkum, moja braco.

Uskoro se cujemo, insh'Allah. Da 'udahnem' zraka ( tj., vremena dobijem ).

Molio bih za sabur.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 16:57   #203
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Es-Selamu 'alejkum, moja braco.

Uskoro se cujemo, insh'Allah. Da 'udahnem' zraka ( tj., vremena dobijem ).

Molio bih za sabur.
Esselamu alejkum Prolaznice !

Samo ti udahni zraka i strpljivo vidis da ti nista ne mogu .Udruzile se vidim i sije i sufije protiv tebe samog evo vec skoro deset stranica .Ja se samo pitam cemu ova rasprava ovo nije ni mjesto a ni tema od bilo kakvog prioriteta da bi se o njoj ovdje toliko diskutovalo . Poslije svega bojim se da one koji ne poznaju islam ovakvim raspravama samo jos vise ne udaljite od islama a to sigurno nije u interesu nijednog clana koji se javljao i pisao na ovoj temi.

Esselamu alejkum!
 
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 17:21   #204
Quote:
s-a-r-a kaže: Pogledaj post
Esselamu alejkum Prolaznice !

Samo ti udahni zraka i strpljivo vidis da ti nista ne mogu .Udruzile se vidim i sije i sufije protiv tebe samog evo vec skoro deset stranica .Ja se samo pitam cemu ova rasprava ovo nije ni mjesto a ni tema od bilo kakvog prioriteta da bi se o njoj ovdje toliko diskutovalo . Poslije svega bojim se da one koji ne poznaju islam ovakvim raspravama samo jos vise ne udaljite od islama a to sigurno nije u interesu nijednog clana koji se javljao i pisao na ovoj temi.

Esselamu alejkum!
Alejkum selam.

Prolaznik je započeo.

Onako usput, na koji Islam misliš?

Jel na ovaj?

Prolaznik kaže( odavde je sve počelo )
Quote:
Whaaaaaaaaat ???

Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, stvoren prije 40 HILJADA godina bilo cega stvorenog ? Hello, da li smo ovo pisali u pijanom stanju ili pak iz neznanja u trijeznom stanju ?!
A to je teška optužba. Sad se valja iskupit. Pa bio on sam ili vas bilo trista hiljada, svejedno.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 17:35   #205
Quote:
s-a-r-a kaže: Pogledaj post
Esselamu alejkum Prolaznice !

Samo ti udahni zraka i strpljivo vidis da ti nista ne mogu .Udruzile se vidim i sije i sufije protiv tebe samog evo vec skoro deset stranica .Ja se samo pitam cemu ova rasprava ovo nije ni mjesto a ni tema od bilo kakvog prioriteta da bi se o njoj ovdje toliko diskutovalo . Poslije svega bojim se da one koji ne poznaju islam ovakvim raspravama samo jos vise ne udaljite od islama a to sigurno nije u interesu nijednog clana koji se javljao i pisao na ovoj temi.

Esselamu alejkum!
Jes eto ti ces sad da nas spasis i u Islam vratis...

De ziv bio pazi malo sta pricas. Ako ces tako supljirat, bolje nemoj nikako.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 19:00   #206
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Alejkum selam.
Ve alejkumu selam!
 
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 19:01   #207
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Jes eto ti ces sad da nas spasis i u Islam vratis...

De ziv bio pazi malo sta pricas. Ako ces tako supljirat, bolje nemoj nikako.
Ja sam zensko .Citanje ti izgleda nije bas jaca strana.
 
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 19:08   #208
Quote:
s-a-r-a kaže: Pogledaj post
Ja sam zensko .Citanje ti izgleda nije bas jaca strana.


spasite nas!!!!! muslimani u bosni su u zabludi vec 500 godina ali dosao je cas!! vas dvoje cete nas prosvijetlit...uzas....
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 19:15   #209
Quote:
s-a-r-a kaže: Pogledaj post
Ja sam zensko .Citanje ti izgleda nije bas jaca strana.
Ako si, Alhamdulillah.

Selam alejk sestro.

Kod nas sijja i sufija je DEMOKRATIJA.

1 zensko = 1 glas

na izborima

I forumu.

A kod vas?
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 19:22   #210
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Ako si, Alhamdulillah.

Selam alejk sestro.

Kod nas sijja i sufija je DEMOKRATIJA.

1 zensko = 1 glas

na izborima

I forumu.

A kod vas?

Ve alejkumu selema!

A koga to nas ,ko smo to mi ?Ti si se meni u svom proslom komentaru obratio kao muskarcu zar ne i kakve to sad veze ima sa pravom glasa ?
 
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 19:45   #211
Quote:
s-a-r-a kaže: Pogledaj post
Ve alejkumu selema!

A koga to nas ,ko smo to mi ?Ti si se meni u svom proslom komentaru obratio kao muskarcu zar ne i kakve to sad veze ima sa pravom glasa ?
Pa mi smo anamo oni.

Bar ti tako napisa u svom prvom postu. I selam nazva onome kome smatras da trebas. Ostalim ni vozdra.

Sejjid Edžel, koji je od visoka roda, reče Delkaku:
Zašto si požurio da se oženiš ženom sumnjiva morala?

Ti si trebao meni dozvoliti da ti nadjem jednu časnu,
da ti bude drug, koja bi ti čašću odgovarala.

Delkak mu reče da nikako neće dobru ženu,
a ni da je na dobru glasu

Sada hoću lošu ženu i bez znanja
a vidim kakav će mi kraj biti s njom

Puno puta sam kušao pamet i na raznim stvarima
našao sam da su se loše stvari izrodile....
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 19:49   #212
Quote:
Halveti kaže: Pogledaj post


spasite nas!!!!! muslimani u bosni su u zabludi vec 500 godina ali dosao je cas!! vas dvoje cete nas prosvijetlit...uzas....

Da su muslimani u Bosni u zabludi vec 500 godina tvoje su rijeci a ne moje .

A na kave zablude ti konkretno mislis mozda na ovako nesto ?


 
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 19:52   #213
Delkak je ličnost slična Nasrudin hodži.

Sejjid Edžel je bio Hz Pejgamberova roda, živio je 4oo god po Hidžri.

Priča je priča o zavodjenju ljudi od strane nefsa.

Nejma veze sa ženama.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 19:57   #214
Quote:
s-a-r-a kaže: Pogledaj post
A na kave zablude ti konkretno mislis mozda na ovako nesto ?
Sestro SARA

KOD NAS SU OVO VEC 2 GLASA

polahko....
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 19:59   #215
Quote:
s-a-r-a kaže: Pogledaj post
Da su muslimani u Bosni u zabludi vec 500 godina tvoje su rijeci a ne moje .

A na kave zablude ti konkretno mislis mozda na ovako nesto ?




draga moja prazna glavo ako je tebi sustina islama krpa onda ti stvarno aferim.
sta ti meni uopce pokusavas dokazat tom slikom. Po cemu su te dvije na slici muslimanke?! Daj molim te nemoj se vise javljat sramotis nas sve tu.
A krajnji je bezobrazluk povlacit paralelu izmedju ove slike i danasnjih 'kratkopantalica'.
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 20:05   #216
Uh uh uh brate halveti...

Sad ces za dvojicu jezika vecerat...

Samo pričekaj.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 20:38   #217
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Uh uh uh brate halveti...

Sad ces za dvojicu jezika vecerat...

Samo pričekaj.
Ma dosta mi je dragi moj brate vise tog bezobraznog pristupa. Hem su u krivu hem su plitki hem nemaju nikakvog edeba i onda dodju nama vazit sta je islam,kako mora marama stajat,da li se smije nosit prsten,kolika treba bit brada,dokle moraju bit pantale i ostala da prostis sranja. A mi imamo toliko finu islamsku tradiciju i kulturu na ovim prostorima i onda ti dodju ti takvi ko s brda i bez pardona te pocnu samarat fetvama i hadisima.
Jedini nacin protiv njih je da ih spustis na zemlju a ne da ih trpis jer dopustat da ti takvi vaze je nepostovanje samog sebe i nase islamske tradicije.
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 20:43   #218
Hajmo brate u Tekiju jedan čaj popiti, pa ćemo se Insaallah vratiti.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 23:19   #219
Quote:
s-a-r-a kaže: Pogledaj post
Da su muslimani u Bosni u zabludi vec 500 godina tvoje su rijeci a ne moje .

A na kave zablude ti konkretno mislis mozda na ovako nesto ?


Kamuflaža-zaštita ženskica pred opasno nasrtljivim neprijateljem -fašistima,rat 1944 g., baš su pametnice babine!
Inaće,ženskice elegantne,šik obućene,vidi se po sandalama,kakav ženski korak!
Možeš dati jednu sliku kako se ženskice wehabije-ženskice nose danas u Saud. Arab?
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 02:43   #220
Jedan šejh je nosio maramu tako da su mu se samo oči vidjele. Kamo li sreće da danas cijela jedna džamija žena ima takav pogled kao on.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:42.