Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2010., 11:23   #201
Quote:
soulages kaže: Pogledaj post
Je li se moguće samo odjaviti prebivalište i onda se prijaviti opet na neku adresu kad se vrati u Hr, a do tad bit bez prebivališta?
al šta onda s osobnom i ostalim dokumentima?
može biti bez prebivališta tamo u inozemstvu, ali se neće dobro provest kad je uhvati služba za strance. tj. može lako biti deportirana ako se ne prijavi tamo gdje jest. a deportirana će biti u onu zemlju čiji je državljanin - dakle u BiH ako sam dobro razumjela.

i nije mi jasno.. ako je dobila vizu sa studiranje u inozemstvu na dvije godine, to automatski znači da joj je odobren boravak tamo i da će biti prijavljena na nekoj adresi (studentski dom npr.)

što se tiče osobne iskaznice - zadržava onu koju ima, a u putovnicu bi joj trebala biti udarena viza i njome će se moći koristiti u institucijama koje zahtjevaju pokaz osobnog dokumenta.

Zadnje uređivanje Katrin : 12.07.2010. at 15:34.
shakiri is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 11:43   #202
Moj tata ima kuću na moru, mogu ja tamo biti preko ljeta (na ljetovanju) ali da umjesto prijave u turističku ageniciju si lijepo prijavim boravište tamo??
ima li razlika kad prijavljuješ boravište u turističkom mjestu ili ne (makar mi nije jasno zašto nekome ZG ili OS ne bi bilo turističko mjesto)... ?? I šta uopće dobijš time što se prijaviš, što ti oni nude za te novce (oko 10 kuna dnevno mislim da košta)??
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 15:36   #203
Quote:
cat deluxe kaže: Pogledaj post
stalni boravak je prebivalište, jel tako? na jednom fakkultetu traže potvrdu o stalnom boravku a to je jedno te sito?
Nije isto.

Prebivalište je mjesto u kojem se građanin naselio s namjerom da u njemu stalno živi.
Boravište može biti uobičajeno i privremeno. Uobičajeno boravište je mjesto u kojem građanin trajnije boravi bez namjere da se u tom mjestu naseli, a privremeno boravište je mjesto u kojem se građanin zadržava do 30 dana.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 17:24   #204
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nije isto.

Prebivalište je mjesto u kojem se građanin naselio s namjerom da u njemu stalno živi.
Boravište može biti uobičajeno i privremeno. Uobičajeno boravište je mjesto u kojem građanin trajnije boravi bez namjere da se u tom mjestu naseli, a privremeno boravište je mjesto u kojem se građanin zadržava do 30 dana.
Upisujem vet. fakultet i pri upisu moram donesti potvrdu o stalnom boravku a nisam iz Zagrebačke županije ..pa što je onda stalni boravak po njima?http://www.vef.hr/upisi/
cat deluxe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 22:02   #205
Quote:
cat deluxe kaže: Pogledaj post
Upisujem vet. fakultet i pri upisu moram donesti potvrdu o stalnom boravku a nisam iz Zagrebačke županije ..pa što je onda stalni boravak po njima?http://www.vef.hr/upisi/
šta ti piše u osobnoj iskaznici gdje živiš? mislim da bi tu potvrdu trebala priložiti...
shakiri is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 17:55   #206
Quote:
shakiri kaže: Pogledaj post
šta ti piše u osobnoj iskaznici gdje živiš? mislim da bi tu potvrdu trebala priložiti...
upravo tako, osoba izvan mjesta prebivališta, dužna je priložiti potvrdu o boravku. Ako ste došli u Zagreb, negdje ste smješteni (boravite). Navedenu adresu dužni ste prijaviti u MUP-u i tada imate prijavljeni boravak i na MUP-u, odjel prijavništva, podiže se takva potvrda.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 18:32   #207
evo ovako ako nekome bude trebalo :

rodni list
2 slike
uplata ( mup dava uplatnicu)

Naravno doci sa vlasnikom na mup, jer on treba dati izjavu i potpisati se.

S time ako mjenjate zupaniju onda ste duzni takodjer promjeniti i vozacku i putovnicu.
altair01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 12:21   #208
Quote:
altair01 kaže: Pogledaj post
.

S time ako mjenjate zupaniju onda ste duzni takodjer promjeniti i vozacku i putovnicu.
ne treba
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 22:46   #209
zanima me da li ja mogu odjaviti i suprugovo prebivalište (jer ćemo mijenjati na novu adresu) tako da ne mora i on ići na policiju u grad u kojem smo prijavljeni? ako da, koje njegove dokumente trebam imati?
kukulele110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 10:51   #210
Quote:
kukulele110 kaže: Pogledaj post
zanima me da li ja mogu odjaviti i suprugovo prebivalište (jer ćemo mijenjati na novu adresu) tako da ne mora i on ići na policiju u grad u kojem smo prijavljeni? ako da, koje njegove dokumente trebam imati?

jok... svako si osobno to mora napraviti
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 10:54   #211
ne možeš,mora on osobno ići
fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 21:23   #212
Promjena županije

Suprug mi trenutno ima prebivalište u Rijeci a trebamo to promjeniti u Zagreb. Moje pitanje je da li se i odjava i prijava može napraviti u Zagrebu na MUP-u u Petrinjskoj ili odjava MORA biti donijeta sa MUP-a iz Rijeke.
dona23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 08:07   #213
odjavljuje se u rijeci
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 21:45   #214
inozemno prebivaliste

sto je sve potrebno da mi se omoguci boraviste vani?
pretpostavljam da uvjeti za svaku zemlju nisu isti, al oni neki osnovni, koji su?
takodjer, koja zemlja trazi najmanje, gdje je najlakse dobiti?
u smislu da ne traze odredjenu strucnu spremu, puno kapitala ili neakav medjunarodni ugled
nadalje, koje zemlje imaju najmanju godisnju naknadu za prebivaliste i koliko ona otprilike iznosi?
hvala

Zadnje uređivanje Raffael : 18.08.2010. at 22:52.
 
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 22:15   #215
Prebačeno sa Gospodarstva
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 19:24   #216
Prebivaliste, uobicajeno boraviste, prijavljeno prebivaliste...

Spinnoff sa drugug topica.

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
I opet ti navodim slučaj BiH Hrvata - kako bi njih objasnio? Nemaju prebivalište u RH, a hrvatski su državljani?
Ovisi o cemu se radi (odnosno iz kojeg zakona priizlazi definicija). Recimo "Zakon o prebivalistu i boravistu građana" je vrlo jasan i kaze:

Quote:
Članak 1.

Svaki hrvatski državljanin koji se nalazi na teritoriju Republike Hrvatske ima prebivalište u Republici Hrvatskoj, a može imati i boravište.
Pojedini zakoni mogu naravno redefinirat ovu definiciju iz gorenavedenog zakona. Tako recimo "Opci porezni zakon" kaze:

Quote:
Članak 38.

(1) U smislu ovoga Zakona smatra se da porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine.
Quote:
A ti meni i dalje nikako da odgovoriš kako se dokazuje prebivalište nego upravo tim papirom o kojem pričamo?
Kako se dokazuje? Pa cinjenicnim stanjem naravno. Ako se utvrdi da netko 365 dana u godini prebiva (bez prijavljenog prebivalista), a ima prijavljeno prebivaliste u Australiji, sto ti mislis kako ce se provest na sudu? Taj papir/dokument/prijavnica je samo dokument koji kaze da je osoba XX prijavila (barem u mojem slucaju) prebivaliste na toj i toj adresi. To jel ta osoba tamo zaista ima prebivaliste je ono sto je bitno.

Quote:
Pa nije to prijavnica u lokalnu udrugu! Pa to je prijava u MUP-u! Kako ne bi bila valjana?
Nisam rekao da je nevaljana. No radi se prijavnici iz sasvim druge drzave (ako govorimo o tome da netko ima prijavljeno prebivaliste vani). Naravno da nase pravosudje (i Carina) ima diskreciono pravo ne prihvatit tu "izjavu" kao dokaz cinjenicnog stanja vec prije samo kao "indiciju". U slucaju kaznenog djela (u sto ulazi i utaja poreza) u EUu (ne znam za RH) se zna ici od susjeda do susjeda i ispitivat ih jel doticna osoba zaista prebiva na toj i toj adresi. Kvaka sa carinskim prekrsajem je ta da se on u odredjenim okolnostima moze prekvalificirat i u utaju poreza (dakle nije vise samo prekrsaj).

Quote:
Ne razumijem te? Logika ti je kao da kažeš kako se netko sa vjenčanim listom može tvrditi da je u braku kada je brak, citiram zakon:

Brak je zakonom uređena životna zajednica žene i muškarca.

Kako nekakav list može zaobići nedvosmislenu definiciju braka u zakonu?

Je li ti vidiš svoju logiku?
Moram priznat da ne razumijem tocno sto zelis rec. Brakom se bave "Obiteljski zakon" i "ZAKON O BRAKU I PORODIČNIM ODNOSIMA". Nisam citao te zakone, ali pretpostavljam da je tamo definirano sto se u zakonskom smislu smatra brakom, tako da ne vidim kako mozes nekakvim listom "overridat" zakon ukoliko je zakon u suprotnosti za tim listom.

Ti de facto tvrdis da je u zakonskom smislu prebivaliste ono sto ti proglasis za svoje prebivaliste, cak i ukoliko zakon kaze da se prebivaliste definira drugacije. Ja te uvjeravam da iz perspektive zakonodavstva i proavodusja, ono sto pise u zakonu ima prvenstvo te se na tvoju prijavnicu gleda samo kao na prijavnicu a ne kao ultimativni dokaz da ti zaista prebivas na adresi na kojoj si prijavio prebivaliste.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 01:00   #217
jednostavno pitanje:
imam prebivalište u osijeku, ali tražim posao u zagrebu, tako da ću prebaciti dokumente u zg

da li ima neka razlika između prebivališta i uobičajenog boravišta s aspekta zapošljavanja? koliko sam shvatio, i dalje mogu izvaditi radnju knjižicu i poreznu karticu u zagrebu?

pitam jer u slučaju mijenjanja prebivališta moram mijenjati i osobnu a i raditi odjavu u osijeku. kod boravišta je situacija da moram za godinu dana produžiti...
__________________
ne znam
Trijezni Pijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 22:13   #218
Lažno prebivalište na području od posebne državne skrbi.

Ako je netko lažno prijavio prebivalište u području od posebne državne skrbi i na osnovu toga ostvario neka prava ili porezne olakšice, kakva je kazna ako nadležni organi saznaju za tu prevaru?
Vidjeli smo na primjeru Ininog Dragičevića da kazna može biti čak i zatvorska, no kod njega se radi o puno složenijoj situaciji, a mene zanima koje sankcije slijede ukoliko se u prekršaju ulove obični građani.

p.s.
umoljavam cenjenog moderatora ukoliko ocjeni da ova tema zaslužuje vlastiti topic da ovaj post prebaci na odgovarajuće mesto. Hvala.
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 13:11   #219
Prebivaliste i boravište u istom mjestu ali različita adresa

Pitanje je slijedece:
Imam prijavljeno prebivaliste na jednoj adresi u Zagrebu. Prijavila bi privremeno boraviste na drugoj adresi ali takodjer u Zagrebu.
Na stranicama MUP-a pise:
Prema tome prebivalište i boravište su kategorije koje isključuju jedna drugu, ukoliko bi ih se htjelo prijaviti u istom mjestu.

Dakle, da li je moguće prijaviti boravište u istom gradu ali na različitoj adresi od prebivališta?
Hvala unaprijed na odgovoru
Baby_blue197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 13:34   #220
Ne. Prebivaliste i boraviste oznacavaju mjesto u kojem se zivi/boravi, ne adresu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.