Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2012., 16:10   #1
Boja očiju

Valjda sam stavila temu na dobar pdf.

Uglavnom, već me dugo zanima, a nikako da nađem konkretan odgovor. Situacija je ovakva.

Mama i tata imaju smeđe oči. Sestra ima plave, što pretpostavljam da znači da su se dva recesivna plava gena koji su nosili i mama i tata preklopili, bar ako se dobro sjećam biologije iz srednje škole , brat ima smeđe, što je uobičajeno, ali ja imam zelene

Kad sam postavila isto pitanje na danima otvorenih vrata na Ruđeru Boškoviću, osim što se dvorana počela smijat i govorit da sam poštareva, "stručnjakinja" koju sam pitala je rekla da na zelene oči utječe više čimbenika. Mene zanima koji su to čimbenici, ako netko zna.

Još je fascinantnije što sam do negdje 13. godine imala smeđe oči, potom su postale malo zelenkaste (ali svi su me i dalje uvjeravali da su smeđe, iako sam ja govorila da su smeđe-zelene) i sad su u potpunosti zelene. I još mijenjaju nijanse ovisno o mom raspoloženju i godišnjem dobu
Patuljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 19:40   #2
Model recesivnih-dominantnih gena kakav se uči u školi objašnjava velik dio nasljeđivanja boje očiju, ali je u osnovi pogrešan. Moguće su zapravo bilo kakve kombinacije, a i kod 10-15 posto bijelaca tijekom odrasle dobi se mijenja boja očiju i to u obje varijante. Čitao sam nedavno neke članke o tome, ali čini se da ne postoji nikakvo definitivno objašnjenje, osim da boja ovisi o većem broju gena; još uvijek se istražuje. Mogu se pronaći neki znanstveni radovi na netu, ali većina ih zahtijeva naprednije poznavanje genetike, antropologije, medicine itd.
Liberty Valance is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 12:47   #3
Imamo već temu o boji očiju: klik
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 18:10   #4
Možeš li onda molim te moje pitanje prebaciti tamo?

EDIT: U biti, nema potrebe. Saznala sam sve što trebam iz te teme, ova što se mene tiče može biti obrisana.

Zadnje uređivanje Patuljka : 29.01.2012. at 19:10.
Patuljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:08.