Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2007., 14:45   #21
Nije ured obavezan, ovisi ti o vrsti usluge koju pružaš. Napisala sam već prije, u našim stručnim službama rade ljudi koji ni sami ne znaju točno što i kako treba.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 14:49   #22
Neno, tek sam sad vidila da si još pisao ovdje. Vezano za tur. agenciju koju si mislio otvoriti...ne znam zašto ti treba puno ljudskih resursa i beskonačnih kontakata. Sve se fino može online riješiti i ne trebaš nikoga ni vidjeti (eventualno čuti tu i tamo), ali opet ponavljam, sve ovisi o tome što bi nudio. A naravno, svaka agencija, privatnik ili turoperator podržat će svaki način rada i prodaje, naravno samo zbog novca koji im možeš osigurati. Zašto ne probaš? Ne košta puno. Najviše ti stradaju živci jer nemaš koga pitat sve ono šta te zanima.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 18:40   #23
Quote:
vedra kaže: Pogledaj post
moraš imati položeno za voditelja agencije..to možeš položiti na fakultetu za turistički i hotelski menadžment u iki..vjerovatno možeš još negdje..ne traje ti taj tečaj dugo i upisuje se u knjižicu radnu..tako mi rekli!!!!
za druge stvari neznam baš..
moraš odlučiti kakvu agenciju uopće misliš otvarati receptivnu ili emitivnu,odnosno jel misliš raditi na području Hrvatske za inozemne turiste ili misliš slati naše turiste u inozemstvo,ili oboje..najbolje je ti je po mom sklopiti ugovor sa turoperatorom pa raditi s njima jer ima pre previše agencija da bi mogli isplivati da radite sami..neznam baš puno o osnivanju posla,ap se nadam da nisam nešto krivo napisala..

kako se ugovara posao s turoperatorom i kako to u praksi izgleda? šta male agencije imaju zagarantiran posao i neku proviziju?
mileee is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 17:32   #24
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Evo npr. sa weba jedne jako poznate tur. agencije: postoji samo mogučnost odabira upit/rezervacija i onda se otvori izbornik:

Želim...napraviti upit za rezervaciju, postaviti pitanje vezano uz program, kontaktirati vas telefonom ili osobno

Ja ne želim ništa od toga

Ja samo želim kliknuti na kupi upisati ime i broj kartice i da me voucher čeka na aerodromu ili dođe na kućnu adresu a razgovori i/ili dopisivanje mailom sa nekim tamo agentima me uopće ne zanimaju.

Pitao sam u nekim drugim agencijama što se tiče plačanja online karticama (jer ne žive svi u Zagrebu) i evo njihov odgovor: znate može, ali nam morate preko telefona reći broj kartice i sve ostale podatke sa nje?!

Pa zar se tako posluje u 21. stoljeću, telefonom diktirajući brojeve sa kartice?!

U Hrvatskoj ti postoji software za online prezentaciju i booking brisan link - reklama, dakle, definitivno nije problem u nedostatku softwarea, ili tehnickih mogucnosti, vec nesto drugo u poslovanju agencija. Pretpostavljam da je to cest overbooking kod takvog nacina poslovanja, pogotovo u privatnom smjestaju. Sve je ok ako ti imas jedinu agenciju koja puni odredjeni smjestaj, ali sto je sa drugim agencijama ili samim vlasnikom smjestaja kojemu dodju "prijatelji".

Zadnje uređivanje lili p. : 25.09.2010. at 19:28.
novi tata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 09:25   #25
Quote:
novi tata kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj ti postoji software za online prezentaciju i booking brisan link - reklama , dakle, definitivno nije problem u nedostatku softwarea, ili tehnickih mogucnosti, vec nesto drugo u poslovanju agencija. Pretpostavljam da je to cest overbooking kod takvog nacina poslovanja, pogotovo u privatnom smjestaju. Sve je ok ako ti imas jedinu agenciju koja puni odredjeni smjestaj, ali sto je sa drugim agencijama ili samim vlasnikom smjestaja kojemu dodju "prijatelji".
Nisi me pratio, zanima me kupnja a ne booking. Također nisam mislio na privatni smještaj u hr nego na gotove aranžmane u inozemstvu (avion+hotel).

Overbooking? Kada bi postojao centralni rezervacijski/prodajni sustav to se ne bi moglo desiti. Avio karte se prodaju u svim tur. agencijama svijeta i na netu bez ikakvih problema ili overbookinga...

Zadnje uređivanje lili p. : 25.09.2010. at 19:28.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 09:33   #26
Ako se želim baviti lovnim turizmom, znači otvoriti poduzeće(agenciju) koja bi organizirala lovove za goste, šta trebam imati za to(osim lovačkog ispita)?
__________________
Nije važno jesi li nokautiran. Važno je - dižeš li se!?
reader is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 15:05   #27
Jel mi moze neko dat savjet kako mogu kao dio tur.agencije otvorit i taxi sluzbu i sta mi za to treba - koga da pitam ?
__________________
Jeste li se udobno smjestili ?
Bulgakova is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2007., 14:26   #28
Zanima me da li ja kao studet turističkog menadžmenta ako želim osnovat turističku agenciju moram položiti taj ispit za voditelja turističke agencije...
...uglavnom...mislim otvoriti agenciju koja bi u početku organizirala jednodnevne i dvodnevne izlete u inozemstvo,ali da si ja sama tražim hotele, prijevoznike i ostalo..a ne da idem preko nekog drugog...pod koju bi to vrstu turističke agencije išlo.
Ofčetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 09:21   #29
Quote:
Ofčetina kaže: Pogledaj post
Zanima me da li ja kao studet turističkog menadžmenta ako želim osnovat turističku agenciju moram položiti taj ispit za voditelja turističke agencije...
...uglavnom...mislim otvoriti agenciju koja bi u početku organizirala jednodnevne i dvodnevne izlete u inozemstvo,ali da si ja sama tražim hotele, prijevoznike i ostalo..a ne da idem preko nekog drugog...pod koju bi to vrstu turističke agencije išlo.
U tom slučaju trebaš otvoriti putničku agenciju organizatora putovanja. Što se tiče tog ispita, mislim da ga moraš položiti bez obzira na faks, samo što ti onda priznaju neke ispite koje si imala na faksu (npr. strani jezik, ili osnove turizma i turističko zakonodavstvo, ne znam koje ispite imaš). Za svaki slučaj nazovi Ekonomski faks (oni organiziraju taj tečaj) pa pitaj, jer se možda i promijenilo nešto.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 10:12   #30
evo sad jedna pametna
kolike su zarade kod turističkih agencija?? Mislim ako se radi na proviziju, a posao je recimo sezonski, znaci skijanje i ljetovanje malo sam skeptican u tom smislu. A vjerujem da je posao prilicno naporan i stresan, a ako se hoce imati ozbiljan posao treba ti prostor u centru, par kvalitetnih ljudi znaci prilicno visoki troskovi...hvala
poako is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 11:53   #31
E vidiš ta ti je stvarno pametna. Ne znam zašto misliš da je turistička agencija sezonski posao. U sezoni jedino puno više radiš, a posao se rastegne na cijelu godinu. Ljudi rezerviraju tijekom cijele godine, dosta unaprijed, tako da posla uvijek ima. A zarada ovisi o količini tvog rada, radi se na proviziju i tvoje je koliko uspiješ prodati. Provizija varira ovisno o cijeni tog nečeg što prodaš. Uostalom, ne treba ti poslovnica u centru grada, postoje razne opcije a jedna od njih je rad putem interneta (što jako smanjuje troškove) pa nije važno gdje će ti biti poslovnica.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 16:46   #32
U biti imam ponudu za preuzeti jednu agenciju koja ne radi preko Interneta ali ima relativno uhodan posao, pogotovo za skijanje. I znaci poslovnicu u gradu sa par zaposlenika.
Pitanje je da li se isplati uci u tako nesto, uloziti lovu ili krenuti iz pocetka, orijentirati se na net, ne zaposljavati i ne najmiti skupi ured...
poako is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 17:14   #33
Quote:
poako kaže: Pogledaj post
U biti imam ponudu za preuzeti jednu agenciju koja ne radi preko Interneta ali ima relativno uhodan posao, pogotovo za skijanje. I znaci poslovnicu u gradu sa par zaposlenika.
Pitanje je da li se isplati uci u tako nesto, uloziti lovu ili krenuti iz pocetka, orijentirati se na net, ne zaposljavati i ne najmiti skupi ured...
Ako nije tajna, koliko vrijedi jedna takva uhodana agencija?
Ne mislim na vrijednost same poslovnice (nekretnine) nego brand?
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 08:44   #34
Quote:
poako kaže: Pogledaj post
U biti imam ponudu za preuzeti jednu agenciju koja ne radi preko Interneta ali ima relativno uhodan posao, pogotovo za skijanje. I znaci poslovnicu u gradu sa par zaposlenika.
Pitanje je da li se isplati uci u tako nesto, uloziti lovu ili krenuti iz pocetka, orijentirati se na net, ne zaposljavati i ne najmiti skupi ured...
To je sasvim druga priča. Najprije moraš vidjeti kako im stoji poslovanje, dakle izračunati da li bi bio u plusu na osnovu njihovog dosadašnjeg poslovanja i da li bi isplatio uloženi novac. Ako tu sve štima i ako si u mogućnosti pokrivati mjesečne troškove (najam prostora, režije, plaće zaposlenicima, porez i ostala davanja), naravno da je dobro preuzeti već uhodani posao jer teže je početi od ničeg. Tu dobro pripazi i ispitaj i razlog zašto se vlasnik agencije odlučio uopće na prodaju ako posao dobro ide. Kasnije uvijek možeš proširiti poslovanje i na prodaju putem interneta (jeftinije je širiti uhodan posao nego početi svoj novi). Ako radiš s domaćim tržištem, onda se svakako isplati imati i poslovnicu i raditi putem interneta (jer sve više ljudi nema ni vremena ni volje obilaziti poslovnice). Ako vidiš da firma loše stoji, onda otvori svoju. Ne treba ti ogromna lova za početak, a ako znaš posao (a ovaj posao stvano možeš savladati u tjedan dana) ne treba ti ni puno zaposlenih. Sve ovisi o tome s koliko novca raspolažeš i koliko je zbilja uhodan posao već postojeće agencije.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 08:45   #35
Da, i mene zanima koliko vrijedi jedna takva agencija, pa ako nije tajna da nam kažeš...
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:16   #36
Quote:
Laurarossi kaže: Pogledaj post
Neno, tek sam sad vidila da si još pisao ovdje. Vezano za tur. agenciju koju si mislio otvoriti...ne znam zašto ti treba puno ljudskih resursa i beskonačnih kontakata. Sve se fino može online riješiti i ne trebaš nikoga ni vidjeti (eventualno čuti tu i tamo), ali opet ponavljam, sve ovisi o tome što bi nudio. A naravno, svaka agencija, privatnik ili turoperator podržat će svaki način rada i prodaje, naravno samo zbog novca koji im možeš osigurati. Zašto ne probaš? Ne košta puno. Najviše ti stradaju živci jer nemaš koga pitat sve ono šta te zanima.
Evo da se uključim s jednim pitanjem. Kažeš "ne košta puno"...koliko ti misliš da bi otprilike trebalo za osnivanje jedne agencije koja bi radila samo preko net-a (u početku)?
Hvala
DadCav is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:38   #37
Quote:
DadCav kaže: Pogledaj post
Evo da se uključim s jednim pitanjem. Kažeš "ne košta puno"...koliko ti misliš da bi otprilike trebalo za osnivanje jedne agencije koja bi radila samo preko net-a (u početku)?
Hvala
otvoriš obrt - 1000 kn
i otvaranje turističke agencije oko 2000 kn
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 11:56   #38
Quote:
alabrale kaže: Pogledaj post
otvoriš obrt - 1000 kn
i otvaranje turističke agencije oko 2000 kn
Ja se ne sjećam točno iznosa koji ti treba u startu. Moraš još prostor unajmiti, opremiti ga, platiti komisiju da dođe u inspekciju itd. Ukoliko sam radiš web stranicu onda platiš samo domenu i hosting, ako ne, onda računaj i na trošak izrade stranice. Nakupi se dosta sitnica koje moraš poplaćati, ali ako računamo bez troškova izrade web stranice onda možeš proći s nekih 1000- 2 000 eur početnog troška. Možda i manje. E da, treba platiti i trošak tečaja za voditelja poslovnice 3000 kuna.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 20:07   #39
Quote:
Denys kaže: Pogledaj post
Mozes otvoriti:
a) putnicka agencija posrednik
b) putnicka agencija organizator putovanja

Za a) ti ne treba polozen strucni ispit, ali moras imati poslovni prostor koji mora imati WC, odredjeni broj m2, strujni atest, rjesenje o upisu u registar Trgovackog suda, gradjevna tj. uporabna dozvola za poslovni prostor i placene pristojbe.....
U ostalom odi u ured drzavne uprave u tvom gradu - odsjek za turizam i sve ce ti objasnit.

Da li si sigurna da za agenciju posrednika, oznaka -"C" ne treba poloziti ispit za voditelja poslovnice?

Imam poslovni prostor-kiosk od 14m2, u zakupu sa opcinom.
U Zakonu o turističkoj djelatnosti pise:
3. UVJETI ZA PRUŽANJE USLUGA PUTNIČKE AGENCIJE
Članak 12.
(1) Putnička agencija ne može započeti pružati usluge prije nego što pribavi rješenje nadležnog ureda prema sjedištu putničke agencije kojim se potvrđuje da udovoljava uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(2) Ispunjavanje uvjeta iz stavka 1. ovoga članka, nadležni ured utvrđuje rješenjem u roku od 15 dana od dana uredno podnesenog zahtjeva,
(3) Rješenje iz stavka 2. ovoga članka, upisuje se u Upisnik putničke agencije koji vodi nadležni ured.
(4) Ministar turizma donijet će propis o obliku, sadržaju i načinu vođenja Upisnika iz stavka 3. ovoga članka.
(5) Troškove postupka iz stavka 21. ovoga članka snosi podnositelj zahtjeva.
Članak 13.
(1) Zahtjev putničke agencije za izdavanje rješenja iz članka 12. ovoga Zakona sadrži:
1. tvrtku i sjedište putničke agencije,
2. rješenje o upisu u trgovački registar,
3. prijedlog vrste putničke agencije,
4. dokaz o pravu korištenja poslovnog prostora,
5. podatke glede uređenja i opremljenosti poslovnog prostora i
6. podatke i dokaze o voditelju poslovnice sukladno ovom Zakonu ako putnička agencija pruža svoje usluge neposredno korisniku usluge.
(2) Zahtjev putničke agencije organizatora putovanja, pored uvjeta iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati i plan očekivanog prometa za razdoblje od tri godine ako putnička agencija započinje s radom.
Članak 14.
superzvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 13:41   #40
Mislim da je Denys dobro napisao da za agenciju - posrednika ne treba voditelj. Voditelj se trazi (pod 6.) samo ako agencija usluge pruza neposredno.
6. podatke i dokaze o voditelju poslovnice sukladno ovom Zakonu ako putnička agencija pruža svoje usluge neposredno korisniku usluge.

Ako je agencija organizator putovanja onda treba (uz dokaze o voditelju poslovnice) priloziti i plan prometa. Zadnji stavak.
bbc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:09.