Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2008., 16:17   #81
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Stručniji ljudi?Problem je što se ovim pitanjem bave teoretski pravnici i birokrati, osobe koje ne mogu shvatiti da je silovanje najgori mogući zločin koji se može počiniti nad osobom ( prvenstveno nad ženama, jer one su najčešće žrtve ovog zločina ).Tu bi trebalo uplesti i psihijatre koji su radili sa silovanim osobama.
Silovanje je grozan zločin ali nije ni približno najgori mogući koji se može počiniti nad osobom. Zapravo baš oni koji se bave s problematikom silovanja i žrtvama su protiv takvog shvaćanja silovanja. Takvim razmišljanjem se još dodatno traumatiziraju žrtve silovanja jer to navodi da bi im bilo bolje da su ubijene, nego da su silovane, da su i same krive jer su preživjele silovanje a nisu se i pod cijenu života da ne budu silovane.
Nažalost takvo shvaćanje silovanja kao nešto najgore što se može dogoditi je još uvijek dosta popularno kod nas, sjećam se da je nedavno bilo dosta reakcija na izjavu jednog svećenika koji je hvalio djevojku koja je ubijena za vrijeme pokušaja silovanja jer se je dala svoj život za svoju djevojačku čast i kako je to plemenito.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 17:27   #82
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Nažalost takvo shvaćanje silovanja kao nešto najgore što se može dogoditi je još uvijek dosta popularno kod nas, sjećam se da je nedavno bilo dosta reakcija na izjavu jednog svećenika koji je hvalio djevojku koja je ubijena za vrijeme pokušaja silovanja jer se je dala svoj život za svoju djevojačku čast i kako je to plemenito.
Mogao sam si i misliti da će netko to ovako shvatiti.Ne, ne radi se uopće o nikakvoj časti i sličnim srednjovjekovnim glupostima, nego o psihološkoj traumi koju osobe proživljavaju.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 17:42   #83
Kako komentirate onaj slučaj od nedavno kad je otac zlostavljao kći od šeste godine, kasnije je bilo i silovanja i to sve do 14. godine kad je kći pobjegla od kuće i prijavila policiji; majka je rekla sucu da kći navodno ima homoseksualne sklonosti, pa valjda to znači i da je otac nije mogao silovati pa ga nije bilo potrebno zadržavati u pritvoru Nakon tri godine, tj. prošli tjedan otac je bio osuđen na 4.5 godina zatvora (ZA 8 GODINA NAPASTOVANJA!!!) pa je pobjegao. Nisam siguran jesu li ga našli.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 17:43   #84
Jos govorimo o stalnim depresijama koje pretrpi zrtva. Cesto povlacenje u sebe, osoba cesto ne izlazi. Stalno mora biti netko uz nju. Ne prica o tome, odlazi psihijatru i to sjecanje je trajno urezano u sjecanje. Pogotovo ako je bila jos izudarana i ostavljena u nekoj sumi parki ili vec cemu. Posljedice su velike, da covjek koji je to ucinio pusti nakon 3 godine.
__________________
Ej prijatelju pročitao sam to u novinama a navečer sam vidio na TV-mora da bude istina"Novine - privatne,TV - privatna,
Joppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 17:45   #85
Procitao sam to, majka naivno glupa, osudio bi ja nju i oca skupa. Nju zato sto je znala a nije zeljela prijaviti, a oca sto je uradio.
__________________
Ej prijatelju pročitao sam to u novinama a navečer sam vidio na TV-mora da bude istina"Novine - privatne,TV - privatna,
Joppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 18:32   #86
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Mogao sam si i misliti da će netko to ovako shvatiti.Ne, ne radi se uopće o nikakvoj časti i sličnim srednjovjekovnim glupostima, nego o psihološkoj traumi koju osobe proživljavaju.
Psihološka trauma se može prebroditi i nastaviti normalno živjeti, ubijenu osobu ne možeš vratiti. Zato ne možeš reći da je silovanje najgori mogući zločin i da zato zaslužuje najveću kaznu.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 18:34   #87
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Psihološka trauma se može prebroditi i nastaviti normalno živjeti,
To pokušaj objasniti silovanim ženama koje nisu prebrodile traumu.

Quote:
ubijenu osobu ne možeš vratiti. Zato ne možeš reći da je silovanje najgori mogući zločin i da zato zaslužuje najveću kaznu.
Ne možeš.No i dalje su mi silovanje i pedofilija gori zločini od ubojstva.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 18:42   #88
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
To pokušaj objasniti silovanim ženama koje nisu prebrodile traumu.



Ne možeš.No i dalje su mi silovanje i pedofilija gori zločini od ubojstva.
Mislim da bi ti ipak trebao objasniti nekoj žrtvi silovanja da je bolje da je mrtva nego da je žrtva silovanja jer je po tebi ipak silovanje gori zločin od ubojstva.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 18:49   #89
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
jer je po tebi ipak silovanje gori zločin od ubojstva.
Da još jednom ponovim?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 14:23   #90
Quote:
Vojky kaže:
Jer silovanje je blaže kazneno djelo od ubojstva
vidila bi ja tebe da netko tvoju kcer, ženu ili curu siluje.

p.s: nekad bolje bit ubijen, nego cili život nakon silovanja patit.
to je moje mišljenje.

jer govorim o onom pravom silovanju, slično kao grupno.
Melpina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 01:13   #91
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
"silovanje" je u ovom slučaju samo kategorija zločina, nije bilo ni u jednom slučaju onih filmskih silovanja.
tip je zaskočio cure, malo ih pohvatao i pobjegao. mislim da je najgore šta je napravio bio prst u vagini.

ne opravdavam tipa, zaslužio je godinu u zatvoru, ali više od toga bi bilo previše.
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ili slično npr. kad se neki par pohvata nakon diska, ona kaže da je ne dira dolje, a on mjesto da ostane kod cica gurne joj prst? Nije 3 godine dosta za to?
*ebote, pricate o tome kao da je taj tip prosao curi prstom kroz kosu.
Kao ono - prst manje vise, samo kita se racuna.

Da li bi tako govorili/pisali/razmisljali da vasoj desetogodisnjoj cerkici cica od 60 godina samo gurne prst u vaginu protiv njene volje...

Nisam silovana, ali je i sam pokusaj silovanja u mojim teen godinama ostavio takve posljedice na moju psihu i moj seksualni zivot da sam se godinama borila s tim.
I onda procitam da je prst u vagini protiv necije volje eto tek puka sitnica.

Mislim da je 3 godine malo i za pokusaj silovanja, a kamoli za silovanje.
Uvijek se misli na zlocinca, a sta je sa zrtvama?
Koliko treba zrtvi da se vrati u normalu koliko-toliko, a u zivot 'prije' ne moze nikad, nikad vise one bezbriznosti, naivnosti i povjerenja u ljude...
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 01:24   #92
Quote:
melpy kaže: Pogledaj post
vidila bi ja tebe da netko tvoju kcer, ženu ili curu siluje.

p.s: nekad bolje bit ubijen, nego cili život nakon silovanja patit.
to je moje mišljenje.
Ja i dalje mislim da je ubojstvo teže kazneno djelo od silovanja. Teža kazena djela od ubojstva su samo genocid i zločin protiv čovječanstva. Naturanjem žrtvama teze da je bolje da su ubijene, samo im stvara osjećaj krivnje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 01:24   #93
Pa dajte ljudi,shavatite da ima i grozomornijih djela od silovanja i bludnih radnji,te su im i kazne znatno uvečane...
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 01:28   #94
Quote:
M@3X kaže: Pogledaj post
*ebote, pricate o tome kao da je taj tip prosao curi prstom kroz kosu.
Kao ono - prst manje vise, samo kita se racuna.

Da li bi tako govorili/pisali/razmisljali da vasoj desetogodisnjoj cerkici cica od 60 godina samo gurne prst u vaginu protiv njene volje...
Ne bi, ali bi nas onda sustav ionako izuzeo iz bilo kakvog postupka. Čim u nekom pravnom postupku pokazuješ emocije, onda ne možeš provoditi takav postupak. Ili ako razmišljaš emotivno, onda se nemaš što baviti pravom. Ono je struka i znanost, a ne umjestnost da se rukovodi emocijama.

Svaki slučaj se gleda jedinstvno. Jedno je curica od 10, a drugo cura od 19 kojoj je druga cura od recimo 20 gurnula dildo za vrijeme neke zabave u kojoj su svi bili pijani. Ja mislim da je za to dosta tri godine, možda i manje. Zakon mora imati od-do.

Quote:
M@3X kaže: Pogledaj post
Nisam silovana, ali je i sam pokusaj silovanja u mojim teen godinama ostavio takve posljedice na moju psihu i moj seksualni zivot da sam se godinama borila s tim.
I onda procitam da je prst u vagini protiv necije volje eto tek puka sitnica.
Tri godine zatvora nisu nikako sitnica. A one su zakonski minimum. Prosjek je veći. Za nekog mlađeg to je već lijep dio života iza rešetaka. Svrha kažnjavanja ionako nije osveta.

Zadnje uređivanje Vojky : 03.01.2009. at 01:36.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 01:32   #95
Quote:
žacko1 kaže: Pogledaj post
Pa dajte ljudi,shavatite da ima i grozomornijih djela od silovanja i bludnih radnji,te su im i kazne znatno uvečane...
Naravno, moraju postojati neki odnosi u svemu tome. Silovanje je sada odmah ispod ubojstva.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 01:34   #96
Zanimljvo, čitao sam jedno istraživanje iz 2000.:

- kod silovanja u 83% slučajeva nasilnik i žrtva se poznaju otprije
- samo 9% silovanja se događalo izvan kuće žrtve

Dakle, kao i ubojstva, u pitanju je pretežno djelo unutar obitelji i kruga prijatelja i poznanika.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 01:40   #97
Evo i priče o osječkom silovatelju: http://www.vecernji.hr/newsroom/news...D3830B21A4CA.1

Psihijatrijska analiza:

– Mario je nedovoljno mentalno razvijen, ali nema elemenata shizofrenije i manije – kazao je neuropsihijatar koji je obavio vještačenje nad osječkim seksualnim manijakom dr. Nikola Mandić, navodeći da je to osoba s kvalitativno poremećenim spolnim nagonom, koji zbog poremećaja ličnosti mora zadovoljiti u trenutku kada osjeti potrebu.
– Siguran sam da je to rezultat traume koju je doživio u djetinjstvu jer poremećaj ličnosti koji sam uočio ukazuje na nedovoljno odrastanje i dozrijevanje, bez etičke i karakterne izgrađenosti – priča dr. Mandić. Navodi, također, da za vrijeme vještačenja kod Sempera nije zamijetio kajanje zbog počinjenih djela, te ga opisuje kao hladnu i neosjetljivu osobu povišena seksualnog nagona, ali koja nije predodređena za grupu perverznjaka.

– Takve simptome imaju osobe slabije inteligencije, a on je osnovnu školu završio po specijalnom programu, a zanatom za koji se školovao nikada se nije bavio. I poslovi koje je često mijenjao, kao i gradove, od Zagreba, Valpova, Osijeka, Bjelovara, pokazuju da je neodgovoran jer zbog nedozrijevanja i neizgrađenosti ne uspijeva kontrolitrati nagone – kaže neuropsihijatar te objašnjava da Mario ne uspijeva uskladiti razum, emocije i nagon. Navodi i da kod pregleda koji je obavio nije uočio nikakve fizičke anomalije.

– Spolni organi su mu sasvim ispravni, on je heteroseksualac, ali zbog svih psihičkih poremećaja bludničio je nad ženama i silovao ih. – Ubraja se u kategoriju osoba koje uživaju u dodirivanju, a ima i simptoma sadizma. Nije opasan za djecu jer je njegova seksualna želja izražena samo prema već formiranim ženama – ističe dr. Nikola Mandić.


Njegova zamjenska majka i ravnatelj SOS dječjeg sela:

Žao mi je žena koje je Mario napastovao. Ispričavam im se. Svjesna sam da je učinio nešto strašn, no mi smo obitelj i moramo mu biti podrška i sada – kaže za osječkoga silovatelja Marija Sempera njegova SOS majka Đurđica, koja se o njemu brinula od 1996. do 2004. godine. Nasilnik, koji je u tri mjeseca dvije Osječanke silovao, a nad desetak bludničio, bio je mirno i odgovorno dijete, priča potresena Đurđica

– Bio je veliki brat, brinuo se o svima. Kao dijete uvijek je bio poslušan, ispunjavao je sve obveze, a kasnije se brinuo za mlađe članove obitelji – ističe Đurđica, koja je jučer pokušala posjetiti Marija u osječkom zatvoru kako bi mu kazala da će mu obitelj i u teškim trenucima biti podrška.

– Željela sam mu odnijeti nešto novca i stvari i vidjeti kako je, ali nismo mogli ući – priča majka i kaže da će u posjet otići u nedjelju.

I ravnatelj SOS sela Ladimirevci Zoran Relić Marija se sjeća kao veselog, razigranog i odgovornog dečka.

– Kada sam počeo raditi ovdje, bio je među starijom djecom, uvijek spreman pomoći drugima, a svoje obveze redovito je obavljao – potresen i tužan govori Relić.


U ovom slučaju sudu će biti vrlo teško odrediti odgovarajuću kaznu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 01:42   #98
Što se mene tiče, za silovanje bi trebalo uvesti doživotni zatvor! I u zakonu bi trebalo razdvojiti te, da tako kažem, blaže slučajeve za koje se može dati blaža kazna, ali one teške slučajeve, gdje je uključena izravna namjera, nasilje, mučenje, više počinitelja i sl. treba kazniti tako da nikad više ne izađu na slobodu. 10 ili 15 godina jednostavno nije dovoljno za tako nešto.
Najgore mi je kad u novinama pročitam da je neka žena silovana (budimo realni, još uvijek su većinom to žene) i da je osoba koja je to napravila već bila osuđena za silovanje i odsjedila u zatvoru tih par godina i još je puštena na slobodu zbog dobrog vladanja i eto, izađe van i upropasti život još jednoj ženi. Takvi će uvijek to ponoviti i zato ih u tome treba spriječiti. Ili im u zatvoru pružiti psihijatrijsku pomoć koja bi trebala biti obavezna i kad ih puste na slobodu kad ih već puštaju. Možda bi tada postojala šansa da se poprave iako iskreno sumnjam u to.
Trenutne kazne za silovanje su premale, trebale bi biti minimalno duplo veće (od gornje granice), a i kastracija bi bila prikladna kazna.
Scarlett_O_Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 01:47   #99
Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
Što se mene tiče, za silovanje bi trebalo uvesti doživotni zatvor! I u zakonu bi trebalo razdvojiti te, da tako kažem, blaže slučajeve za koje se može dati blaža kazna, ali one teške slučajeve, gdje je uključena izravna namjera, nasilje, mučenje, više počinitelja i sl. treba kazniti tako da nikad više ne izađu na slobodu. 10 ili 15 godina jednostavno nije dovoljno za tako nešto.
Zbog čega misliš da je teži zločin nekoga silovati, nego ga ubiti?

Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
Trenutne kazne za silovanje su premale, trebale bi biti minimalno duplo veće (od gornje granice), a i kastracija bi bila prikladna kazna.
Tjelesno osakaćivanje blago rečeno nije prikladno europskoj kazneno-pravnoj tradiciji, to je nestalo su uvođenjem prosvjećenog apsolutizma.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 01:49   #100
meni nije jasno kako se nekoga može osuditi za silovanje samo na osnovi iskaza žrtve.I to dvije različite stručne ekipe u dva vještačenja nisu mogli utvrditi govori li žrtva istinu da bi ipak na kraju treće vještačenje također dvije ekipe sudskih vještaka sa sigurnošću utvrdile da žrtva govori istinu i na osnovu toga tip je dobio nekoliko godina zatvora?Da ne spominjem da se žrtva dva dana nakon "silovanja" zabavljala po kafićima.I tek iza toga je prijavila tog navodnog silovatelja.

Ne radi se o Osječkom slučaju nego jedan drugi slučaj
Gutaperka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:59.