Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2011., 19:45   #21
Quote:
Zlikovsk kaže: Pogledaj post
Pa pročitao sam.

Nije baš da je netko izričito rekao "Da, ti si kriv, iako je on na žutoj traci."

U slučaju sudara, sve igra ulogu. Ako ja NISAM napravio prekršaj, jer sam iz svoje trake skretao u desno, a on je vozio po žutoj traci, iako je taxi, ja svejedno nisam napravio prekršaj.
ali ti jesi napravio prekršaj time što nisi propustio auto na svojoj desnoj strani.
Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post
U tom slucaju, mi smo dva ista vozila tj nitko od nas nije vozilo na tracnicama pa se primjenjuje pravilo desne strane.

Aj konacno napravi razliku izmedju vozila na tracnicama i trake rezervirane za vozila javnog prijevoza.
Ovo prvo su tramvaji i za njih postoji izuzetak u Clanku 57.
A ovi prvi i drugi se smiju voziti po tzv zutoj traci.
Svima trecima je voznja po zutoj traci zabranjena al to nema nikakve veze sa pravilima prednosti prolaska.
pa to cijelo vrijeme i pitam.
da li se dio teksta "vozilo koje se kreće po tračnicama" odnosi samo i isključivo na tramvaje ili na sva vozila koja se kreću po prometnoj traci/dijelu ceste na kojoj su tračnice i većinom su sve označene žutom trakom.

recimo, situacija na glavnom kolodvoru.

http://img806.imageshack.us/img806/2633/74654997.jpg


auto (crveni) ide od glavnog kolodvora na sjever u petrinjsku.
znaka nema a nailazi na tramvajsku prugu (siva polja) i mora propustiti vozilo na tračnicama. i tu nema problema (makar je u subotu tramvaj razbucao pug 407 na tom mjestu).

a ako prugom naiđe taxi (crni)?
on smije tu voziti (barem mislim da smije) ali kak on nije vozilo na tračnicama, on bi morao poštivati pravilo desne strane i propustiti crvenog. jesam u pravu?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 19:52   #22
ajmo i novi problem.

koliko daleko vrijedi prednost?

http://img14.imageshack.us/img14/4962/krianje.jpg

crveni ima prednost po pravilu desne strane.
ali koliko daleko? jednu traku ili sve tri?
da li je plavi obavezan propustiti crvenoga? odnosno, koji bi bio kriv u slučaju sudara, da se sudare tu gdje se strelice sastaju?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 20:03   #23
i situacija kod traume.

crveni auto vozi draškovićevom na sjever i skreće desno u đorđićevu.
ali na žutoj traci se šverca genijalac u plavom autu, i on želi desno.

http://img861.imageshack.us/img861/3282/trauma.jpg

problem je u tome što, kad se crvenom upali zeleno na semaforu za skretanje udesno, za vozila na tramvajskoj pruzi je crveno za ravno (ne baš pravo crveno nego znak za tramvaje, poprečna crta).
znači, i tu bi crveni morao propustiti plavoga, bez obzira što je plavi prošao takoreći na crveno? jer on u toj traci bi morao stajati i čekati znak za slobodan prolaz za svoju traku.

kužiš kaj mislim?
pa tam si svako malo, znaš to križanje.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 20:05   #24
Wonder,
Vozila na tracnicama su tramvaji. Tocka.
Ostala vozila koja se krecu po traci za vozila javnog prijevoza nisu tramvaji vec su auti, autobusi. Taksiji, rolsuhe... Neka smiju a neka ne... Al desni ima prednost.

Da, crveni ima prednost. U Clanku 57 nema izuzetka o razdaljini, broju traka...
Al isto tako, zna se kad je doslo do oduzimanja prednosti.
Trebam li napisati kada ili ces to uspjeti naci u Zakonu?
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 20:14   #25
Crveni bi bio kriv i s police ao crvenog bi bila isplaćena šteta plavom, a plavi bi platio kaznu zbog prekršaja.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 20:43   #26
Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post
Wonder,
Vozila na tracnicama su tramvaji. Tocka.
Ostala vozila koja se krecu po traci za vozila javnog prijevoza nisu tramvaji vec su auti, autobusi. Taksiji, rolsuhe... Neka smiju a neka ne... Al desni ima prednost.

Da, crveni ima prednost. U Clanku 57 nema izuzetka o razdaljini, broju traka...
Al isto tako, zna se kad je doslo do oduzimanja prednosti.
Trebam li napisati kada ili ces to uspjeti naci u Zakonu?

sve 5. bolje pitat nego skitat.

neznam jesi li čitao, prošli tjedan sam imal razgovor sa bivšim instruktorom i ostal sam paf kad je čovjek krivo odredio redoslijed prolaska kroz obično križanje
sad više ne radi kao instruktor, ali kad se sjetiš da takvi uče ljude voziti.....
zar je čudno kolko imamo problema na cestama.
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Crveni bi bio kriv i s police ao crvenog bi bila isplaćena šteta plavom, a plavi bi platio kaznu zbog prekršaja.
zahvaljujem.

može dalje?

http://img822.imageshack.us/img822/8601/66955801.jpg

crveni se je sjetio da je slučajno ostavil punicu pred vratima i sad se vraća pred kuću vožnjom unazad po jednosmjernoj cesti.
crni ima prednost pred zelenim, ali da li crni mora dati prednost crvenom po pravilu desne strane, makar crveni vozi u kontra smjeru?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 20:50   #27
Crveni ne smije voziti unatrag ako se nije uvjerio da time nikoga ne ugrožava, i naravno smije voziti samo na kratkom dijelu ceste.

Tako da ovdje crveni nipošto ne smije započinjati vožnju unatrag.

Zadnje uređivanje Katrin : 25.05.2011. at 08:38.
IVeK86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 20:52   #28
crveni vidi kaj se događa, staje i tada ga crni zaobiđe, zeleni obavlja kaj treba. jesu to neka trik pitanja?

crveni mora u sebi bližu traku, ne smije u 2. i 3. traku

Zadnje uređivanje Glavni frajer kaže: : 24.05.2011. at 20:58.
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 21:06   #29
Quote:
IVeK86 kaže: Pogledaj post
Crveni ne smije voziti unatrag ako se nije uvjerio da time nikoga ne ugrožava, i naravno smije voziti samo na kratkom dijelu ceste.
pa ne ugrožava nikoga, bar ne na mjestu kojem je sad. i vozi samo kratko unatrag.
Quote:
Tako da ovdje crveni nipošto ne smije započinjati vožnju unatrag.
a koji članak zakona mu to brani?

Članak 50.

(1) Vozač koji se namjerava kretati vozilom unatrag može to učiniti samo na kratkom dijelu ceste i ako time ne ugrožava ili ne ometa druge sudionike u prometu.
(2) Za vrijeme kretanja unatrag na vozilu moraju biti uključeni svi pokazivači smjera.
(3) Kad se vozač kreće vozilom unatrag, dužan je kretati se onom stranom kolnika kojom se do tada kretao vožnjom unaprijed.
(4) Kad se vozač vozilom kreće unatrag, dužan je propustiti vozilo koje dolazi iza njegovog vozila.


slobodno može voziti unazad, samo je pitanje da li on mora propustiti crnoga zbog stavka 4 od gore, ili crni mora propustiti njega po pravilu desne strane.
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
crveni vidi kaj se događa, staje i tada ga crni zaobiđe, zeleni obavlja kaj treba. jesu to neka trik pitanja?
nemoj tako. normalno da će svi poduzeti sve da do sudara ne dođe.
ali ako se ipak dogodi, zanima me tko bi bio kriv i po kojem zakonu.
Quote:
crveni mora u sebi bližu traku, ne smije u 2. i 3. traku
piše gdje?
a zar plavi nemora poštivati pravilo desne strane?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 21:09   #30
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
da li crni mora dati prednost crvenom po pravilu desne strane, makar crveni vozi u kontra smjeru?
Da
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 21:10   #31
znači ovdje se treba zakonskim člancima potkrepljivat tvrdnje, onda sam na krivom mjestu

što se tiče ovog dal plavi treba poštivati pravilo desne strane... ne mora. plavi se vozi svojom "ulicom", a crveni mora iz svoje ulicu u jedinu sebi dozvoljenu "ulicu" - onu njemu najbližu. trake su ko ulice, ne moš sam tak amo tamo
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 08:45   #32
sigurno ti ja neću objašnjavati niti te uvjeravati. ako hoćeš prihvatiti pravila onako kako ti stručnjaci pojašnjavaju ili hoćeš po svome, tvoj izbor.

ali "ulica" kak ju ti vidiš ne postoji u zakonu. postoji prednost koju netko ima ili nema. i tak i piše.
piše da ako izlaziš na glavnu cestu da moraš dati prenost SVIM vozilima na njoj. i tak se doslovno i misli, bez ikakvih uvjeta.

na toj slici ti vidiš da plavi vozi ravno svojom "ulicom", a u stvarnosti (po propisima), plavi izlazi na glavnu cestu. vjerojatno bi na stvarnoj cesti bila drugačija signalizacija (crte na cesti) ali to ne mijenja puno na stvari što se tiče prednosti.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 11:58   #33
daval buš prednost ovim na glavnoj. sam pišem kak se ti sa sporedne moraš uvjerit da smiješ na glavnu i sebi bližu traku, al jednako se mora uvjeravat i ovaj kaj mjenja trake na glavnoj. ak dođe do dodira onda je komplicirano.
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 18:49   #34
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
crveni mora u sebi bližu traku, ne smije u 2. i 3. traku
Imam i ja slično pitanje, klasično raskrižje s semaforom, crveni skreće desno, plavi lijevo. Da li mogu oboje ući u ulicu u koju sreću u isto vrijeme (svaki u svoj trak), ili plavi koji skreće lijevo mora propustiti crvenog koji skreće desno?

http://slike.hr/slike-male/p/promet_9a16b.jpg
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 18:54   #35
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Imam i ja slično pitanje, klasično raskrižje s semaforom, crveni skreće desno, plavi lijevo. Da li mogu oboje ući u ulicu u koju sreću u isto vrijeme (svaki u svoj trak), ili plavi koji skreće lijevo mora propustiti crvenog koji skreće desno?

http://slike.hr/slike-male/p/promet_9a16b.jpg
plavi pušta crvenog čak i ako crveni želi u skroz lijevu
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 19:39   #36
Znam i vozim sukladno tome, ali sam htio potvridit jer postoje razna tumačenja. Crveni ne mora u desnu traku, već može i u lijevu, plavi ga u svakom slučaju mora propustiti bez obzira u koju traku ide.

ps. "ne znaš" se piše odvojeno.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 21:10   #37
iz sličnih razloga i ja postavljam ove crteže i pitam. bolje pitat nego skitat.
već sam mislil i novu sliku postaviti, ali mi se ne da crtat, komplicirano je. budem probal uslikat pa onda jer je skroz bedasta situacija ispred plive.

neznam je navika koje se je teško riješiti. pokušavam ali teško ide.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 12:01   #38
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
koliko daleko vrijedi prednost?
da li je plavi obavezan propustiti crvenoga?
Mislim da je ovo ispravno postupanje u situaciji koju opisuješ: crveni daje desni žmigavac i skreće u najdesniju traku. Potom pali lijevi žmigavac i prestrojava se u najlijeviju traku.

Po tome kako je meni objasnio moj instruktor, crveni može *mijenjati traku* i još dok skreće, ali to ne mijenja ništa u opisanoj situaciji - čim počne mijenjati traku, mora dati i lijevi žmigavac.

Ovo je najčešći propust svih vozača u raskrižjima s više traka - počnu mijenjati traku još u raskrižju, ali žmigavac im indicira skretanje (npr. u desno) umjesto mijenjanje trake (npr. u lijevu traku). Policajci nikada ne naprave takvu grešku jer oni niti ne koriste žmigavce.

Problem:

Recimo, ima mjesto gdje poprečna ulica ima dvije trake u svakom smjeru. Kada skrećeš desno iz smjera crvenog, moraš ići u desnu traku od te dvije. Kada skrećeš lijevo iz smjera suprotnog crvenom (dakle, auto koji dolazi iz suprotnog smjera, s druge strane raskršća), moraš ući u lijevu od te dvije trake. Čisto praktično gledano, obadva auta mogu istovremeno ući u poprečnu cestu, svaki u svojoj traci.

Po gore rečenom ispada da ne smiju, tj. da lijevi skretač mora biti siguran da su sve trake čiste.

Znači li to, kod mijenjanja trake u raskršću, ako desni skretač još u raskrižju da lijevi žmigavac i počne ulaziti u lijevu traku, onda ga lijevi skretač mora propustiti? Što je suprotno normalnom pravilu kod mijenjanja trake i ipak mi se čini nepotrebno opasnijim u odnosu da se drži pravila da svatko vozi u svojoj traci i mijenjanje trake je mijenjanje trake, bilo ono na ravnom dijelu ceste ili "u zavoju" raskrižja.

Zadnje uređivanje tome : 26.05.2011. at 12:20.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 14:07   #39
S obzirom na odaziv publike, imamo zasebnu temu za pitanja prednosti. Fino ste krenuli, nadam se da cete nastaviti u istom tonu

Ako netko smisli bolji naziv slobodno javite na PM da mijenjam.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 15:21   #40
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo ispravno postupanje u situaciji koju opisuješ: crveni daje desni žmigavac i skreće u najdesniju traku. Potom pali lijevi žmigavac i prestrojava se u najlijeviju traku.

.....

Znači li to, kod mijenjanja trake u raskršću, ako desni skretač još u raskrižju da lijevi žmigavac i počne ulaziti u lijevu traku, onda ga lijevi skretač mora propustiti? Što je suprotno normalnom pravilu kod mijenjanja trake i ipak mi se čini nepotrebno opasnijim u odnosu da se drži pravila da svatko vozi u svojoj traci i mijenjanje trake je mijenjanje trake, bilo ono na ravnom dijelu ceste ili "u zavoju" raskrižja.
ovo gore si dobro opisao i to je jednino pravilno!
mijenjanje traka u raskrižju također nije dozvoljeno!!
vozač je prije raskrižja dužan zauzeti položaj vozilom u onoj prometnoj traci u kojoj namjerava proči raskrižje!!

tako da je u ovom slučaju u slučaju prometne krivo vozilo koje se prestrojava!!!!
__________________
Da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:37.