Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2008., 00:33   #1
Akupresura stopala-kako?

Pozdrav!
Zanimaju me konkretne upute kako raditi akupresuru stopala i u kojim slucajevima se ne smije raditi?(Nasla sam detaljnu kartu akupresurnih tocaka na stopalima,ali nigdje ne pisu konkretne upute,kojom jacinom pritiskati,da li kruznim pokretima ili ravnim,koliko dugo itd.)
Hvala unaprijed
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 15:21   #2
Quote:
Eve* kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Zanimaju me konkretne upute kako raditi akupresuru stopala i u kojim slucajevima se ne smije raditi?(Nasla sam detaljnu kartu akupresurnih tocaka na stopalima,ali nigdje ne pisu konkretne upute,kojom jacinom pritiskati,da li kruznim pokretima ili ravnim,koliko dugo itd.)
Hvala unaprijed
Pretpostavljam da misliš na refleksoterapiju?
Najprije trebaš znati da ne postoji jedinstvena idealna karta akupresurnih zona na stopalima, već da ima puno verzija. No dobro, čim imaš neku kartu, snaći ćeš se s pozicijama, a mali pomaci ne bi trebali imati veze.

Dakle, prvi korak je vizualna kontrola stopala. Gledaš kakav ti je oblik stopala, upoznaješ se s njima. Je li veliko, malo, široko, izduženo, crvenkasto, blijedo, ružičasto, ima li dubokih usjeklina, zadebljanja kože...
Nadalje, stopalo trebaš razgibati i zagrijati kružnim pokretima zgloba, pritiskanjem prstiju prema i od tabana, brzim trljanjem stopala.
Zatim prije tretmana prođeš po "meridijanu" svakog nožnog prsta, od dijela pete prema dotičnom prstu, okomito, na način na koji zavrćeš vijak s palcem. dakle, polukružno prema unutra pritišćeš i tako ideš prema gore do vrška prstiju. Na taj način opipat ćeš možda dijelove koje treba izliječiti, ako osjetiš kao onako 'pijesak' ispod palca.
Nakon te dijagnoze slijedi postupak. Ideš prvo od mozga, a to je nožni palac, tj. njegov gornji dio. masiraš ga obično prema gore, ali može i lijevo-desno pritiskom (ručnog) palca. Zatim vrat (dio gdje se nožni palac veže s tabanom), pa neki centri na ostalim prstima, sve prema gore. Onda dolaziš do pluća, masiraš ih u smjeru prema nožnom palcu. Nastavljaš zone u smjeru od vrha tabana nadolje, a svaku masiraš u smjeru nožnog palca. Iznimka su pleksus solaris kojeg samo pritišćeš unutra, crijevo koje na lijevom tabanu masiraš od područja želuca prema unutarnjem dijelu noge, a na desnoj od unutarnjeg dijela noge prema čmaru, isto zavrtanjem ručnog palca kao kod vijka. Živac ishijadicus masiraš udarcima šake, jer se nalazi na tvrdom dijelu pete, a mokraćni mjehur isto prema unutarnjem dijelu noge. Većina samih pokreta su vijak ručnim palcem ili pritisak prema naprijed s ručnim palcem.
Nakon tretmana oba stopala (prvo jednog sve, pa drugog sve), otresi noge, malo ih opet razgibaj i to je to.
Sad će te ovo sve vjerojatno dosta zbuniti. Zašto si inače ne kupiš neku knjigu kako se to radi ili ne odeš na tečaj?
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 16:52   #3
Quote:
MoW kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da misliš na refleksoterapiju?
Najprije trebaš znati da ne postoji jedinstvena idealna karta akupresurnih zona na stopalima, već da ima puno verzija. No dobro, čim imaš neku kartu, snaći ćeš se s pozicijama, a mali pomaci ne bi trebali imati veze.

Dakle, prvi korak je vizualna kontrola stopala. Gledaš kakav ti je oblik stopala, upoznaješ se s njima. Je li veliko, malo, široko, izduženo, crvenkasto, blijedo, ružičasto, ima li dubokih usjeklina, zadebljanja kože...
Nadalje, stopalo trebaš razgibati i zagrijati kružnim pokretima zgloba, pritiskanjem prstiju prema i od tabana, brzim trljanjem stopala.
Zatim prije tretmana prođeš po "meridijanu" svakog nožnog prsta, od dijela pete prema dotičnom prstu, okomito, na način na koji zavrćeš vijak s palcem. dakle, polukružno prema unutra pritišćeš i tako ideš prema gore do vrška prstiju. Na taj način opipat ćeš možda dijelove koje treba izliječiti, ako osjetiš kao onako 'pijesak' ispod palca.
Nakon te dijagnoze slijedi postupak. Ideš prvo od mozga, a to je nožni palac, tj. njegov gornji dio. masiraš ga obično prema gore, ali može i lijevo-desno pritiskom (ručnog) palca. Zatim vrat (dio gdje se nožni palac veže s tabanom), pa neki centri na ostalim prstima, sve prema gore. Onda dolaziš do pluća, masiraš ih u smjeru prema nožnom palcu. Nastavljaš zone u smjeru od vrha tabana nadolje, a svaku masiraš u smjeru nožnog palca. Iznimka su pleksus solaris kojeg samo pritišćeš unutra, crijevo koje na lijevom tabanu masiraš od područja želuca prema unutarnjem dijelu noge, a na desnoj od unutarnjeg dijela noge prema čmaru, isto zavrtanjem ručnog palca kao kod vijka. Živac ishijadicus masiraš udarcima šake, jer se nalazi na tvrdom dijelu pete, a mokraćni mjehur isto prema unutarnjem dijelu noge. Većina samih pokreta su vijak ručnim palcem ili pritisak prema naprijed s ručnim palcem.
Nakon tretmana oba stopala (prvo jednog sve, pa drugog sve), otresi noge, malo ih opet razgibaj i to je to.
Sad će te ovo sve vjerojatno dosta zbuniti. Zašto si inače ne kupiš neku knjigu kako se to radi ili ne odeš na tečaj?
Tnx
Nisam pri novcima za knjigu i tečaj zasad.
Zanima me zapravo konkretno , ako osobu boli glava npr., da li se onda mora sve masirati (ovako kako si opisao) ,ili se moze masirati samo dio za glavu?
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 19:16   #4
Quote:
Eve* kaže: Pogledaj post
Tnx
Nisam pri novcima za knjigu i tečaj zasad.
Zanima me zapravo konkretno , ako osobu boli glava npr., da li se onda mora sve masirati (ovako kako si opisao) ,ili se moze masirati samo dio za glavu?
Glava nikad ne boli sama za sebe, nego je uzrok uvijek neki dublji. Preporuča se uvijek masaža čitavog stopala radi uravnoteženja cijelog tijela, ali isto tako preporuča se pojačana masaža na onoj zoni koja odgovara simptomu.
Ako želiš, možeš masirati samo palac i nožne prste, pa vidi hoće li pomoći.

Inače, a to je vrlo važno da imaš na umu, refleksterapija se primijenjuje najčešće zbog dijagnoze poremećaja i trenutnog ublažavanja simptoma, a rjeđe radi liječenja. Da bi liječila refleksoterapijom moraš zaista znati točno što radiš. Za liječenje imaš razne druge alternativne i klasične terapije.
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 20:40   #5
ja imam frizerku, kad mi opere glavu ko da mi je anđeo oprao glavu
jel to akupresura?
gnki2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 21:24   #6
Quote:
Eve* kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Zanimaju me konkretne upute kako raditi akupresuru stopala i u kojim slucajevima se ne smije raditi?(Nasla sam detaljnu kartu akupresurnih tocaka na stopalima,ali nigdje ne pisu konkretne upute,kojom jacinom pritiskati,da li kruznim pokretima ili ravnim,koliko dugo itd.)
Hvala unaprijed
imaš u 24 sata ponekad na zadnjoj stranici o tome , gdje je koji živac za određeni organ.

Mislim da ravnim pokretima , a ponekad i kružnim.

drugo
__________________
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu.
legi0nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 13:22   #7
Quote:
MoW kaže: Pogledaj post
Glava nikad ne boli sama za sebe, nego je uzrok uvijek neki dublji. Preporuča se uvijek masaža čitavog stopala radi uravnoteženja cijelog tijela, ali isto tako preporuča se pojačana masaža na onoj zoni koja odgovara simptomu.
Ako želiš, možeš masirati samo palac i nožne prste, pa vidi hoće li pomoći.

Inače, a to je vrlo važno da imaš na umu, refleksterapija se primijenjuje najčešće zbog dijagnoze poremećaja i trenutnog ublažavanja simptoma, a rjeđe radi liječenja. Da bi liječila refleksoterapijom moraš zaista znati točno što radiš. Za liječenje imaš razne druge alternativne i klasične terapije.
Mene bas ublazavanje simptoma zanima
tnx
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 15:57   #8
Quote:
Eve* kaže: Pogledaj post
Mene bas ublazavanje simptoma zanima
tnx
No problem.

Imaj na umu da se ublažavanjem simptoma ne rješava problem zašto imaš glavobolju, a to bi po meni trebalo rješiti.
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 20:05   #9
Quote:
MoW kaže: Pogledaj post
No problem.

Imaj na umu da se ublažavanjem simptoma ne rješava problem zašto imaš glavobolju, a to bi po meni trebalo rješiti.
Ako se npr. radi o povremenoj glavobolji od umora/stresa, onda bas nije moguce otklonit uzrok ,tak da mi se ovo cini dobro za to
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 21:39   #10
Quote:
Eve* kaže: Pogledaj post
Ako se npr. radi o povremenoj glavobolji od umora/stresa, onda bas nije moguce otklonit uzrok ,tak da mi se ovo cini dobro za to
Ako je povremeno, onda ok, samo naprijed s refleksoterapijom.
Samo slušaj tijelo, poručuje ti da se više odmaraš ako ikako možeš. Ono je naš najbolji instrument za samodijagnostiku.
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 11:05   #11
Glavobolja može biti različita. Ovisi da li je u okcipitalnom, frontalnom ili parietalnom djelu glave. U svakom slučaju dolazi zbog problema na nekom živcu i često se čini kao da bol da dolazi iz vrata. Probate li akupresurom pritiskati različite točke na tijelu, otkriti ćete da je bol prisutna na skoro svim točkama koje pripadaju nekom meridijanu. Tako da uzrok treba tražiti u nekom unutarnjem organu. No isto tako su sacrum i occiput povezani, pa većinom glavobolje dolaze iz križa, te se i najbolje tretiraju na križima. Jedna od metoda je da pokušate (još bolje netko drugi, partner-ica) staviti dlanove na sacrum (L5) i pokušate osjetiti puls cerebrospinalne tekućine (8-12 u minuti). Križa su kao pumpa koja cerebrospinalnu tekućinu šalje u lubanju i puni međuprostor oko mozga. Da ne ulazim u detalje, dovoljno je držati ruke 10-15 min i osjetit ćete lagano popuštanje bolova i olakšanje u križu i po cijeloj kralježnici. Također možete staviti jednu ruku pod sacrum, a drugu iznad nje na abdominalni dio, te osjetiti gibanje i pulsiranje cijelog tog dijela.
armagedonius is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 14:38   #12
Dal postoji u Zagrebu neki centar ili nešto tako gdje baš stručnjaci rade akupresuru, sa ciljem liječenja ili ublažavanja nekih tegoba? hitno mi je, imam člana obitelji kojem nikakvi lijekovi ne pomažu pa ako netko išta zna o tome bila bi jako zahvalna.. googlala sam al nisam nigdje našla da ima u zg-u nešto takvo..samo akupunktura..al to nije isto...
šećerna vata is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 07:08   #13
podizem temu. da li postoji u Zg strucnjak koji liječi ljude pritiskom na akupresurne točke?
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.