Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2017., 20:07   #3141
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Vrijednost koju subjekt treba prepoznati je onu vrijednost koja ga je stvorila. A ta vrijednost je *to*(njegov stvoritelj) i bez njegovog prepoznavanja.
Pa da. To je ono što i ja govorim. Vrijednost postoji neovisno o subjektu, a na subjektu je da vrijednost prepozna. Slažemo se po tome, je li?

Quote:
Jebiga, onda naprosto opet ne postujes zivot. Ako si krenuo od toga da postujes svoj zivot, kako si dosao do toga da ga ipak ne postujes? Ako je primarno to da postujes svoj zivot, sta je onda pobijedilo to primarno pa da vise ne vrijedi?
Pa sve ovisi o tome je li sustav bezvrijedan ili ne. Ne možeš poštivati nešto bezvrijedno. Zato vrijednost mora biti fundamentalna, apsolutna. Ne može biti samo projekcija subjekta.
Quote:
Mislim to je u principu i stvar psihe.. meni se cini da se i ti i ja borimo protiv "nihilisticke psihe"...
I meni se čini.
Quote:
Ne znam zasto bi moralo, ne znamo kako stvari postoje i sta je postojanje, pa kako bi onda znali koji je uvjet tome?
Ali znamo da postoje. Nepostojanje ne može postojati. Dakle, postojanje u suštini mora biti neuvjetovano.
Alyosha is offline  
Old 29.09.2017., 09:17   #3142
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Pa da. To je ono što i ja govorim. Vrijednost postoji neovisno o subjektu, a na subjektu je da vrijednost prepozna. Slažemo se po tome, je li?
Vrijednost može biti samo ako bog "postoji". Pošto je prema njemu relativna. A ako je prema subjektu relativna..onda je jbg prema ničemu relativna, što će reći i nije baš bogzna što. Uglavnom to je pitanje vjere.
La Baba yaga is offline  
Old 29.09.2017., 09:28   #3143
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post

Pa da. To je ono što i ja govorim. Vrijednost postoji neovisno o subjektu, a na subjektu je da vrijednost prepozna. Slažemo se po tome, je li?
Pogledajmo današnje društvo u skladu sa ovom tvojom rečenicom.

Pretpostaviti ćemo da je subjekt čovjek i da on prepoznaje vrijednost. U čemu današnji čovjek vidi vrijedost?

U stvarima. I ne samo to. Same stvari mjerilo su ljudske vrijednosti. Čovjek - prosjak (čovjek koji nema stvari) ne vrijedi u današnjem društvu ništa, čovjek - milijuner vrijedi puno, puno više od čovjeka - radnika koji radi za 3000 kuna.

Napisala sam jučer da na bogatom i naprednom Zapadu trećina stanovnika živi samo.

To je očekivano, jer su stvari po vrijednosti ispred ljudi. Više cijenimo čovjeka koji ima stan od 150 kvadrata nego čovjeka koji ima desetero djece i živi u kućici od 23 kvadrata.

Tako današnji čovjek vrednuje svijet oko sebe.
mravac8 is offline  
Old 29.09.2017., 09:37   #3144
Više primjera kako su stvari mjerilo čovjeka:

Sveučilišni profesor koji predaje na fakultetu i obrazuje i odgaja mlade ljude manje vrijedi od nekoga tko ima novac. Profesor ima mizernu plaću (takvu mu vrijednost daje društvo) i hoda u kaputu kojeg je kupio pred pet godina, prsata starleta svaki dan šeta u novom kaputu i vrijedi više od njega.

Starleta koja prodaje svoje tijelo ili fotografije svoga tijela na društvenim mrežama više vrijedi nego znanstvenik koji desetljećima radi na istraživanjima.
mravac8 is offline  
Old 29.09.2017., 09:52   #3145
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post

Starleta koja prodaje svoje tijelo ili fotografije svoga tijela na društvenim mrežama više vrijedi nego znanstvenik koji desetljećima radi na istraživanjima.
Pa to su društvene vrijednosti, ili kvazivrijednosti.
Pojedinac može sljediti drugačije vrijednosti. Znači, ono što je on rekao je, da bi subjekt trebao prepoznati višu vrijednost (Boga kao višeg od sebe).
zoroasterix is offline  
Old 29.09.2017., 10:03   #3146
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Više primjera kako su stvari mjerilo čovjeka:

Sveučilišni profesor koji predaje na fakultetu i obrazuje i odgaja mlade ljude manje vrijedi od nekoga tko ima novac. Profesor ima mizernu plaću (takvu mu vrijednost daje društvo) i hoda u kaputu kojeg je kupio pred pet godina, prsata starleta svaki dan šeta u novom kaputu i vrijedi više od njega.

Starleta koja prodaje svoje tijelo ili fotografije svoga tijela na društvenim mrežama više vrijedi nego znanstvenik koji desetljećima radi na istraživanjima.
Nije mu plaća baš mizerna, a nije ni starleti lako. Raspravlja se na temi o plaćama u zdravstvu pa kaže sugovornik - ajde ti to radi kad je ok. Pa ajde, budi ti starleta ako je to tako lako ...


Danas gotovo svi misle da vrijede i zaslužuju više. Više od drugih.
Illana is online now  
Old 29.09.2017., 10:07   #3147
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Pa to su društvene vrijednosti, ili kvazivrijednosti.
Pojedinac može sljediti drugačije vrijednosti. Znači, ono što je on rekao je, da bi subjekt trebao prepoznati višu vrijednost (Boga kao višeg od sebe).
Prvo, govorimo o društvu u cjelini jer čovjeka nema bez društva.

Dakle i ti se slažeš da su današnje društvene vrijednosti, odnosno vrijednosti današnjeg društva pogrešne? Zar se ne bi trebalo boriti da ljudi organizirani u današnje društvo prihvate prave vrijedosti i da prave vrijednosti postanu vrijednosti ljudskog društva?

Ok, ti navodiš neke imaginarne *drugačije vrijednosti* koje pojedinac može slijediti. I kao pravu vrijednost navodiš Boga. Što to konkretno znači?

Zar ljudi, sve ove silne milijarde vjernika koji žive danas ne slijede Boga? Pa pogledaj koliko je vjernika u SAD-u, glavna vijest njihove predizborne kampanje je u koju crkvu ide koji kandidat i na kojoj misi je bio prije nego što je izašao na biralište.

Da ne spominjem prošlost kada su religije i crkve bile glavna poluga društva. Ovo naše današnje društvo produkt je naših otaca i naših djedova a svi oni bili su - vjernici.

Ako će današnji čovjek slijediti Boga otići će u crkvu. I što će tamo vidjeti? Prvi redovi rezervirani su za najbogatije ljude zajednice, a i sama crkva vrijedi onoliko koliko - ima. Zlatni svjećnjaci, velika građevina .......

Crkva vrednuje ljude prema tome koliko stvari imaju, ljudi vrednuju crkvu prema tome koliko stvari imaju.

Što je i normlano, ovo je kapitalističko društvo, bog i crkve su samo kotačići kapitalističkog društva, okreću se u skladu s njim i njegovim pravilima.
mravac8 is offline  
Old 29.09.2017., 10:16   #3148
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post

Nije mu plaća baš mizerna, a nije ni starleti lako. Raspravlja se na temi o plaćama u zdravstvu pa kaže sugovornik - ajde ti to radi kad je ok. Pa ajde, budi ti starleta ako je to tako lako ...


Danas gotovo svi misle da vrijede i zaslužuju više. Više od drugih.
Podijeli pa vladaj?

Najbolje je da se radnici sami tuku međusobno i da gazde puste na miru. Pa će tako radnici kod privatnika vrištati kako državni službenici, u ovom slučaju profesori, nemaju male plaće jer tako i tako ne rade ništa.

A koliko je vrijednost čovjeka u hrvatskom društvu pala vidljivo je i po tvom postu. Jer ljudi smatraju da je cca 12.000 eura godišnje vrhunska plaća za čovjeka koji im obrazuje i odgaja dijete.

Međutim, bit mog posta nisu konkretne plaće već nešto drugo. Ali kada ljudima mahneš novčanicama ispred nosa oni mogu razmišljati samo na jedan način.
mravac8 is offline  
Old 29.09.2017., 10:19   #3149
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post

Pa ajde, budi ti starleta ako je to tako lako ...
Da budem kratka i jasna - starleta je dokaz što današnje društvo cijeni - tijelo a ne um.

Što ima veću vrijednost za današnje društvo tijelo ili znanje?

Hoće li slika gole guzice starlete riješiti problem gomilanja pvc otpada ili će to učiniti znanstvenici?
mravac8 is offline  
Old 29.09.2017., 10:30   #3150
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Pa da. To je ono što i ja govorim. Vrijednost postoji neovisno o subjektu, a na subjektu je da vrijednost prepozna. Slažemo se po tome, je li?
"Stvoritelj subjekta" ne postoji neovisno o subjektu - jednom kad ga je stvorio, a prije toga nije stvoritelj subjekta. Ono sto je stvorilo subjekta - nije neovisno o njemu u smislu potpuno razdvojeno, nego ono vodi do subjekta - uzrocno posljedicno je vezano. Zamisli da si pupoljak na grani drveta Drvo je stvoritelj, ti pupoljak. Drvo nije neovisno o tebi, mislim jest na jedan nacin: drvo ce prezivjeti i bez tebe - jednog pupoljka. Grana je postojala prije pupoljka na njoj, ali drvo nije neovisno od pupoljaka, trebaju mu pupoljci da bi opstalo i da bi uopce bilo drvo i nije razdvojeno od njih nego su spojeni fizicki i uzrocno-posljedicno. Da drvo nije imalo u svojoj buducnosti zapisano to da ce iz njega nastati i pupoljci ono ne bi ni bilo drvo. Pupoljak samo treba pogledati unatrag od sebe i spoznati taj uzrocnoposljedicni lanac koji je doveo do njega, na cijem je kraju on tj. ciji je cutting edge (slobodna volja).


Quote:
Pa sve ovisi o tome je li sustav bezvrijedan ili ne. Ne možeš poštivati nešto bezvrijedno. Zato vrijednost mora biti fundamentalna, apsolutna. Ne može biti samo projekcija subjekta.
Pa ako smo postulirali vlastito postojanje kao ishodiste vrijednosti u nasem sustavu, kako je onda sustav postao odjednom bezvrijedan? Imamo samo jedan logicki korak: postulirali smo vrijednost u samom subjektu, i iduci misaoni korak vec je isparila nekako? Otkud taj iduci korak, sta se desilo u njemu?

Inace, moram jos nesto dodati sto se tice religija u odnosu na ovo moje. Ovaj "moj sustav" postulira vrijednost postojanja subjekta sada i ovdje, dok religije obezvredjuju "sada i ovdje" u korist nekog "vjecnog/apsolutnog ondje". Ovaj zivot je samo patnja i zrtva, samo se ceka da te Bog pozove i da napokon "pravi zivot" u raju pocne, ili da se spasis u nirvanu. To je po meni, a kako bi rekao Trump, 'very, very sad'.
Jasno da iz tog sustava koji projicira nekakve vjecne vrijednosti van ovog svijeta, kad te vjecne vrijednosti oduzmes, ovaj svijet ostane prazan i besmislen. Ali mislim da treba shvatiti, da su te vjecne vrijednosti zapravo mentalno oduzete ovom svijetu i projicirane u vjecnost, kao sto je i bog projekcija covjeka bez granica u apsolutno. Te vrijednosti koje su tako istrgnute i bacene u drugi svijet su zapravo dio ovog svijeta, mogu se inkorporirat nazad u cjelinu ovdje i sada, jer su iz njeg i oduzete.

Quote:
Nepostojanje ne može postojati.


Quote:
Dakle, postojanje u suštini mora biti neuvjetovano.
Nije mi to neka uvjerljiva argumentacija, samo odlucnije ponavljanje istog.

Ljudski mozak razmislja oko tih stvari u apsolutnim okvirima, ne zna drugacije, to je neka prirodna intuicija, ali u sustini, ta intuicija ne mora uopce biti tocna sto se tice svemira i postojanja kao takvog, vec treba biti tocna sto se tice malog komadica egzistencije subjekta/covjeka tj. onog sto mu je bilo potrebno evoluirati da bi se snalazio kao objekt u okolisu.
Iz tog razloga, vec i teorija relativnosti je intuitivno neprobavljiva iako se nebrojeno puta pokazala tocnom. Iz nje vec imas problem "apsolutnog" jer sve je relativno, a isto tako imas problem i na kvantnoj razini oko postojanja gdje cestice i postoje i nepostoje istovremeno, ili pak malo imaju osobine a malo lokaciju itd. Tako da, ljudski intuitivni okviri shvacanja svijeta oko sebe se pocinju lomiti na rubovima fizike i pokazuju svoju nedostatnost za intuitivno tumacenje "prave stvarnosti svemira".

Iz svega toga, mislim da je ispravnije zakljuciti da ne mozemo nikakve pretpostavke ni sustine nametati naravi postojanja.

Zadnje uređivanje addx : 29.09.2017. at 10:51.
addx is offline  
Old 29.09.2017., 10:32   #3151
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Da budem kratka i jasna - starleta je dokaz što današnje društvo cijeni - tijelo a ne um.

Kad pustis zene van iz kuhinje vidis sta se desi
addx is offline  
Old 29.09.2017., 10:36   #3152
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Vrijednost može biti samo ako bog "postoji". Pošto je prema njemu relativna. A ako je prema subjektu relativna..onda je jbg prema ničemu relativna, što će reći i nije baš bogzna što. Uglavnom to je pitanje vjere.
Jedino sto znas sigurno da postoji, subjekt, je nista?

Na sta bi uopce trebala biti relativna vrijednost?

Subjekt je taj cija volja manifestira te vrijednosti o kojima se prica.

Ako je ishodiste vrijednosti izvan subjekta onda je on lutak na koncima - ili kako ti rece - nista.
addx is offline  
Old 29.09.2017., 10:39   #3153
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kad pustis zene van iz kuhinje vidis sta se desi
Kad pustiš muškarce van iz kuće vidiš što se desi - pravac na kiosk po novine sa golim guzicama.

A rekao je da ide u knjižnicu po Aristotela.
mravac8 is offline  
Old 29.09.2017., 10:58   #3154
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Podijeli pa vladaj?

Najbolje je da se radnici sami tuku međusobno i da gazde puste na miru. Pa će tako radnici kod privatnika vrištati kako državni službenici, u ovom slučaju profesori, nemaju male plaće jer tako i tako ne rade ništa.
Pretjeruje se, naravno, ali na medijskom eksponiranju Stipiću i Ribiću pozavidjela bi i Lidija Bačić. Koliko je po njihovom cendranju nepravedno i profesorima teško, na ulaz u obrazovne ustanove trebalo bi postaviti škrabicu za milodare jer ne bi da su kruha gladni.

Quote:
A koliko je vrijednost čovjeka u hrvatskom društvu pala vidljivo je i po tvom postu. Jer ljudi smatraju da je cca 12.000 eura godišnje vrhunska plaća za čovjeka koji im obrazuje i odgaja dijete.
Ne bih o tome koliko je kome dosta i koliko tko zaslužuje jer, kao što rekoh, svi misle da nose specijalne zasluge. I tvoja usporedba starlete i profesora je isto diskutabilna, teško je izmjeriti vrijednost starlete na zdravlje nacije.

Šalim se, ali stvari treba sagledati realno i staviti u širi kontekst, pa odvagnuti stavku po stavku jer se površna usporedba svodi na one @somiedove majmunčiće - i ja hoću isto toliko.


Quote:
Međutim, bit mog posta nisu konkretne plaće već nešto drugo. Ali kada ljudima mahneš novčanicama ispred nosa oni mogu razmišljati samo na jedan način.
Pa da, ali toga bi intelektualci trebali prvi biti lišeni, a ne toliko kukati za novcem i plaćama.

Prije nekoliko godina su proveli neka istraživanja među američkim studentima. Utvrdili su porast narcisoidnosti od nekih tridesetak posto, između ostalog primijećeno je da ih u dobroj mjeri krasi i nerealnna slika o sebi, svojim sposobnostima i kvaliteti itd.. Buduća krema nacije.
Illana is online now  
Old 29.09.2017., 11:02   #3155
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Da budem kratka i jasna - starleta je dokaz što današnje društvo cijeni - tijelo a ne um.

Što ima veću vrijednost za današnje društvo tijelo ili znanje?
Prvo kobasice, ...

Quote:
Hoće li slika gole guzice starlete riješiti problem gomilanja pvc otpada ili će to učiniti znanstvenici?
Oni su to skuhali, neka to i riješe.
Illana is online now  
Old 29.09.2017., 11:07   #3156
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Kad pustiš muškarce van iz kuće vidiš što se desi - pravac na kiosk po novine sa golim guzicama.

A rekao je da ide u knjižnicu po Aristotela.
Jebi ga onda, il cemo jedne drzat u kuci ili druge
addx is offline  
Old 29.09.2017., 11:08   #3157
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Oni su to skuhali, neka to i riješe.
Bas
addx is offline  
Old 29.09.2017., 11:38   #3158
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
@somiedove majmunčiće - i ja hoću isto toliko.
To su moji majmuni!

https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=2799

Quote:
addx kaže:
Ljevicar i desnicar nastaju kao na sljedecem videu: u paru (kaze buda: when this arises, that arises).

https://www.youtube.com/watch?v=-KSryJXDpZo&app=desktop

Nalijevo je, prigodno, ljevicar-revolucionar-reakcionar - zeljan reformi, a desno je desnicar-konzervativac koji stuje prirodni poredak.
addx is offline  
Old 29.09.2017., 11:46   #3159
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Jedino sto znas sigurno da postoji, subjekt, je nista?
Pa da. Ništa.
Quote:
Na sta bi uopce trebala biti relativna vrijednost?
Pa kako sam naveo. na boga. Akonema boga onda je na ništa. Normalno može ona biti relativna i na subjekt kako ti tvrdiš. No onda je vrijednost subjektivna. Znači ni vrit i mimo.
Quote:
Subjekt je taj cija volja manifestira te vrijednosti o kojima se prica.
Jest. On ih postulira. Nije da su sad to univerzalne vrijednosti. metafizički gledano.

Quote:
Ako je ishodiste vrijednosti izvan subjekta onda je on lutak na koncima - ili kako ti rece - nista.
Ishodište vrijednosti je unutar subjekta. Ove imaginarne vrijednosti. I on je dalje lutak na koncima. Odnosno. Ništa.
La Baba yaga is offline  
Old 29.09.2017., 12:00   #3160
addx is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:33.