Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2017., 17:03   #1
Rastavljanje na slogove

Meni nije vise nista jasno. Ima 6 godina u knjizi iz hrvatskog djecu se ucilo rastaviti pat-ka, pis-mo. Sad u novoj knjizi uci se pi-smo, pa-tka. Ne znam kako dijete da ucim?!
suny77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 17:30   #2
Meni se čini ovo novo ispravnim, obično je pucanje nakon samoglasnika
Pa-tka, pi-smo.
Probaj izgovoriti uopće riječ.
Da je pat-ka, i pis-mo, morao bi jače naglasit t i s, a nakon njih bi trebala doći pauza
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 20:05   #3
uči li dijete rastavljati na slogove ili rastavljati riječ na kraju linije?

jer nije isto rastaviti riječ "na slog" - pat-ka
i rastaviti riječ na kraju linije: pa-
tka.

jer na slog se rastavlja tako da izgovoriš i kad ti brada ode dolje, to je prvi slog,
a na kraju linije se rastavlja sa samoglasnicima obavezno. (i još u nekim nekim slučlajevima sa r, al toga se slabo sjećam).
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 20:24   #4
Uce rastavljati na slogove i rastavljati na kraju linije. Zar to nije svejedno? Ova dva primjera koja sam navela su rastavljanje na slogove iste brojalice "Pliva patka preko Save" u dva razlicita udzbenika sa vremenskim pomakom od 6 godina. Na http://pravopis.hr/pravilo/spojnica/68/ pise da je pravilno bit-ka, pa onda bi trebalo i pis-mo i pat-ka,mac-ka a to mi se kosi s njegovom knjigom. Meni se cini da se gleda logicniji spoj, da je laksa kombinacija bit, pis, pat nego tka, smo, tka, cka?
suny77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 22:23   #5
najsigurnije je dijete učiti po udžbeniku.
a to rastavljanje je ionako praktički najsporednija stvar na svijetu.

ima tome dosta, ali po onom što sam ja naučio u školi pravilno se rastavlja na kraju retka kako u toj novoj knjizi kaže:
pi-smo, pa-tka
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 09:08   #6
Quote:
suny77 kaže: Pogledaj post
Meni nije vise nista jasno. Ima 6 godina u knjizi iz hrvatskog djecu se ucilo rastaviti pat-ka, pis-mo.

Sad u novoj knjizi uci se pi-smo, pa-tka. Ne znam kako dijete da ucim?!
Dopušteno je rastavljanje suglasničkih skupova na morfemskoj granici:

- pat-ka,
- pis-mo. (Vidi Matičin pravopis iz 2007., str. 308.)

No kako ne prepoznaju svi morfemsku granicu, prihvaća se prenošenje suglasničkog skupa u drugi red ako postoji riječ s takvim početkom:

- pa-tka (tkanje, tkivo, Tkon)
- pi-smo (smola, smanjiti, smeđ).

Kod nas nema riječi s početkom "mb","ljn", "rl" i sl. pa se ne prihvaća rastavljanje bu-mbar, dovo-ljno, Ka-rlovac...
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 11:18   #7
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Dopušteno je rastavljanje suglasničkih skupova na morfemskoj granici:

- pat-ka,
- pis-mo. (Vidi Matičin pravopis iz 2007., str. 308.)

No kako ne prepoznaju svi morfemsku granicu, prihvaća se prenošenje suglasničkog skupa u drugi red ako postoji riječ s takvim početkom:

- pa-tka (tkanje, tkivo, Tkon)
- pi-smo (smola, smanjiti, smeđ).

Kod nas nema riječi s početkom "mb","ljn", "rl" i sl. pa se ne prihvaća rastavljanje bu-mbar, dovo-ljno, Ka-rlovac...
Hvala Shain, sad mi je jasno i logicno. :klap:
suny77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 14:39   #8
Quote:
prihvaća se prenošenje suglasničkog skupa u drugi red ako postoji riječ s takvim početkom:

- pa-tka (tkanje, tkivo, Tkon)
Izuzimaju se riječi s prefiksalnim /t/, koje ne treba prenositi u drugi red:

- pot-kova
- nat-koljenica
- pret-komora.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 18:04   #9
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Izuzimaju se riječi s prefiksalnim /t/, koje ne treba prenositi u drugi red:

- pot-kova
- nat-koljenica
- pret-komora.
suny77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 18:17   #10
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
No kako ne prepoznaju svi morfemsku granicu, prihvaća se prenošenje suglasničkog skupa u drugi red ako postoji riječ s takvim početkom:

- pa-tka (tkanje, tkivo, Tkon)
- pi-smo (smola, smanjiti, smeđ).
To je i moj kriterij odnosno tako sam svojedobno objašnjavao ljudima. Ako postoji riječ s određenim suglasničkim skupom na početku, onda taj skup nije "težak za izgovor", kako je uvijek stajalo u pravopisima i gramatikama.

Drago mi je da su dodali razumno, logično objašnjenje umjesto posve relativnog.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2020., 21:30   #11


Treba mi teorija podjele na slogove. Našao sam suprotstavljena mišljenja.

1. Pri podjeli na slogove nije važna morfemska granica:

se-dlo, vje-žba, mi-šji, ze-mlja, je-dva, te-ško, pa-tka, ra-zbi-stri-ti (prema gramatikama: Brabec-Hraste..., Težak-Babić, Babić-Brozović...: Glasovi i oblici...).

2. Kad imamo imamo semantičko-fonološku granicu među dijelovima složenih riječi, to ostaje i granica sloga bez obzira kakve suglasnike u skupu ima:

iz-baciti, raz-dvojiti, od-lagati, ob-ložiti, pred-od-re đen (prema skeniranom članku, trenutno ne znam autora)

.................................................. ....
Ovo drugo bi se vjerojatno trebalo dijeliti na slogove: i-zba-ci ti, ra-zdvo-ji-ti, o-dla-ga ti, o-blo-ži-ti, pre-do-dre-đen.

.................................................. ...
Napomena: radi se podjeli na slogove, dakle o fonologiji, a ne o rastavljanju na kraju retka (o pravopisu).
.................................................. ............................
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2020., 20:32   #12
https://hrcak.srce.hr/165991

može li ovo pomoći, makar kao polazište za daljnje istraživanje?
Tempora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2020., 00:37   #13
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post


Treba mi teorija podjele na slogove. Našao sam suprotstavljena mišljenja.

1. Pri podjeli na slogove nije važna morfemska granica:

se-dlo, vje-žba, mi-šji, ze-mlja, je-dva, te-ško, pa-tka, ra-zbi-stri-ti (prema gramatikama: Brabec-Hraste..., Težak-Babić, Babić-Brozović...: Glasovi i oblici...).

2. Kad imamo imamo semantičko-fonološku granicu među dijelovima složenih riječi, to ostaje i granica sloga bez obzira kakve suglasnike u skupu ima:

iz-baciti, raz-dvojiti, od-lagati, ob-ložiti, pred-od-re đen (prema skeniranom članku, trenutno ne znam autora)

.................................................. ....
Ovo drugo bi se vjerojatno trebalo dijeliti na slogove: i-zba-ci ti, ra-zdvo-ji-ti, o-dla-ga ti, o-blo-ži-ti, pre-do-dre-đen.

.................................................. ...
Napomena: radi se podjeli na slogove, dakle o fonologiji, a ne o rastavljanju na kraju retka (o pravopisu).
.................................................. ............................
ima li sa tim rastavljanjem na slogove ikakve veze uglazbljeni tekst?
koliko se sjećam, po dinamici, taktovi se vežu uz slogove
tako idu koračnice i slično
i-zba-ci-ti mi izgleda čudno u tom kontekstu, iz-ba-ci-ti mi je logičnije
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2020., 13:38   #14
Quote:
sali kaže: Pogledaj post

ima li sa tim rastavljanjem na slogove ikakve veze uglazbljeni tekst?
koliko se sjećam, po dinamici, taktovi se vežu uz slogove
tako idu koračnice i slično
i-zba-ci-ti mi izgleda čudno u tom kontekstu, iz-ba-ci-ti mi je logičnije
Ima. Praktičan savjet za učenike glasi: Na slogove se rastavlja kao kad biste riječ pjevali.

No to je premalo za jezikoslovno objašnjenje.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2021., 00:33   #15
Quote:

Treba mi teorija podjele na slogove. Našao sam suprotstavljena mišljenja.

1. Pri podjeli na slogove nije važna morfemska granica:

se-dlo, vje-žba, mi-šji, ze-mlja, je-dva, te-ško, pa-tka, ra-zbi-stri-ti (prema gramatikama: Brabec-Hraste..., Težak-Babić, Babić-Brozović...: Glasovi i oblici...).

2. Kad imamo imamo semantičko-fonološku granicu među dijelovima složenih riječi, to ostaje i granica sloga bez obzira kakve suglasnike u skupu ima:

iz-baciti, raz-dvojiti, od-lagati, ob-ložiti, pred-od-re đen (prema skeniranom članku, trenutno ne znam autora).

Ovo drugo bi se vjerojatno trebalo dijeliti na slogove: i-zba-ci ti, ra-zdvo-ji-ti, o-dla-ga ti, o-blo-ži-ti, pre-do-dre-đen.

Napomena: radi se podjeli na slogove, dakle o fonologiji, a ne o rastavljanju na kraju retka (o pravopisu).
Našao sam odgovor:

Riječi se dijele bez obzira na morfemsku granicu, tj. ne dijele se iza prefiksa, ispred sufiksa i s obje strane korijena, nego se dijele i prefiksi, i sufiksi, i korijeni ako je potrebno.

Npr. u donjim riječima prefiksi su "raz", "nad", "pod", "uz". Prvi slogovi završavaju samoglasnicima (A, O i U), a dijelovi prefiksa pripadaju desnom slogu ("Z" i "D"), bez obzira na morfemsku granicu:

RA-ZO-ČA-RA-TI, NA-DI-NA-TI-TI, PO-DU-PI-RA-TI, U-ZO-HO-LI-TI SE.

Morfemska se granica ne uzima u obzir ni kada postoji skupina suglasnika, npr.:

RA-ZBI-STRI-VA-TI, PO-TE-ŠKO-ĆA, ZA-VR-TJE-TI, NA-O-BLA-ČI-TI SE, PRO-PU-ŠTA-TI. Tu su prefiksi "raz", "ob", korijeni "teš", "vrt", "bistr", "pušt".

U Hrvatskoj gramatici autora Eugenije Barić i dr., 2005., str. 56, stoji: "U hrvatskom jeziku prednost u okupljanju neslogotvornih glasova ima dalji slog."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:54.