Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2010., 13:15   #121
protiv sam obrazovanja kod kuće, međutim protiv sam toga da je zabranjeno
uz strige provjere i rigorozne kontrole neka se ostavi mogućnost roditeljima koji ne žele da im se djeca obrazuju u konvencionalnom obrazovnom sustavu da ih školuju kod kuće
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 13:31   #122
ja osobno ne bi... ali sam za to da bude dozvoljeno u odredenim situacijama. npr. na nekim otocima ili zabacenim djelovima di dica moraju putovati i po 30 km do skole (osobito od 1-4 razreda, popodnevna smjena i preteske torbe). Ili kad je dite izlozeno bullyingu, a u skoli ne poduzimaju nista da to rijese (a druga skola je predaleko).

znaci, u normalnim situacijama nisam za to, ali svi znamo da kod nas puno stvari ne funkcionira kako triba
__________________
we're not enemies, we just disagree
fasinain is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 13:36   #123
Quote:
fasinain kaže: Pogledaj post
ja osobno ne bi... ali sam za to da bude dozvoljeno u odredenim situacijama. npr. na nekim otocima ili zabacenim djelovima di dica moraju putovati i po 30 km do skole (osobito od 1-4 razreda, popodnevna smjena i preteske torbe).:
udaljenost od škole nije razlog za homeschooling. na nekim otocima u Hrvatskoj se djeca školuju na daljinu (uglavnom preko interneta), ali to nije homeschooling.
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 15:29   #124
mislim da je takva odluka nezdrava kao i bilo kakvo držanje djece pod staklenim zvonom. dijete treba poznavati svijet u kojem živi. roditelj ga ne smije prekomjerno štititi jer doći će dan kada - o, jao- roditelj više neće biti tu, a dijete će morati živjeti u stvarnom svijetu. bilo bi dobro da ga do tada upozna.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 15:50   #125
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
uz strige provjere i rigorozne kontrole neka se ostavi mogućnost roditeljima koji ne žele da im se djeca obrazuju u konvencionalnom obrazovnom sustavu da ih školuju kod kuće
Zašto?

Tko će snositi eventualne posljedice po takvo dijete? Zaludu provjera i kontrola, tko će pokrpati eventualno nesocijalizirano dijete? Konačno, koje će to stvarne i postojeće ustanove imati vremena, ljudi i volje i znanja pa provoditi "strogu provjeru i rigiroznu kontrolu? Gdje su te službe i ti ljudi sada?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 15:56   #126
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Tko će snositi eventualne posljedice po takvo dijete? Zaludu provjera i kontrola, tko će pokrpati eventualno nesocijalizirano dijete? Konačno, koje će to stvarne i postojeće ustanove imati vremena, ljudi i volje i znanja pa provoditi "strogu provjeru i rigiroznu kontrolu? Gdje su te službe i ti ljudi sada?
MZOS
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 15:56   #127
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Zašto?
zato što - koliko god meni to bilo neshvatljivo - vjerujem da ima ljudi koji ne žele da djeca dobe input konvencionalnog obrazovanja. pritom mislim uglavnom na vjerske ili ideološke razloge
vjerujem da bi u idealnom društvu na to trebali imati pravo

Quote:
Konačno, koje će to stvarne i postojeće ustanove imati vremena, ljudi i volje i znanja pa provoditi "strogu provjeru i rigiroznu kontrolu?
kad ih uspostave nek zakonski dopuste obrazovanje kod kuće, nisam rekla da to sutra treba bit. ili u obrazovanje u nekoj vjerskoj osnovnoj školi. ili već nekoj alternativnoj
vjerujem da bi roditelji trebali imati pravo odabrati obrazovanje svoje djece.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:02   #128
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
vjerujem da bi u idealnom društvu na to trebali imati pravo
Vrlo pragmatično pitanje: tko bi trebao plaćati troškove toga njihovog prava? Od sustava kontrole i provjere, preko posljedica ako se ispostavi da dijete, kad konačno izviri ispod rositeljskih skuta, itekako treba pomoć upravo od onog društva od kojeg ga se čuvalo?

Pustimo sad razinu idealnog društva: koliko je to ljudi, sad i ovdje, sposobno odraditi homeschooling: od infrastrukture (nastavna pomagala), preko pedagoških sposobnosti, poznavanja materije (već u nižim razredima itekako ima "ozbiljnoga graduva"), pa do vremena da se svakodnevno posveti obrazovanju djeteta?

Koliko bi tim ljudima trebao trajati dan pa da to uspješno odrade?


Quote:
vjerujem da bi roditelji trebali imati pravo odabrati obrazovanje svoje djece.
Vrlo, vrlo klizav teren.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:02   #129
Quote:
sunny_side kaže: Pogledaj post
MZOS
Smijem li se grohotom nasmijati?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:03   #130
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Smijem li se grohotom nasmijati?
može
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:26   #131
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Vrlo pragmatično pitanje: tko bi trebao plaćati troškove toga njihovog prava?
onaj tko plaća troškove svih naših prava

Quote:
Pustimo sad razinu idealnog društva: koliko je to ljudi, sad i ovdje, sposobno odraditi homeschooling:
ja sam negdje rekla sad i ovdje?

kod obrazovanja kod kuće sam stava istog kao i kod odbijanja cjepiva i sličnih kontroverznih pitanja u kojima se roditelji ponekad nađu prisiljeni kršiti zakon - nisam ni za jedno ni za drugo u smislu da bih propagirala i podržavala, ali nisam za to da je protuzakonito.
nek se fino odrede uvjeti u kojima se smije pa tko voli - nek se potrudi
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:33   #132
U Sloveniji je školovanje djece kod kuće dozvoljeno. Roditelji moraju tražiti odobrenje, kojeg u pravilu dobiju, a dijete na kraju školske godine mora na provjeru znanja u školu. Ako padne, sljedeću godinu mora u školu.

Koju godinu unatrag POP TV je napravio jedan prilog o tome i imali smo priliku upoznati tu djecu i njihove roditelje te razloga za takav oblik školovanja.

Razlozi su zaista različiti.

Recimo, obitelj Šeruga jako puno putuje po svijetu (zapravo žive od organizacije putovanja i reportaža) te su se odlučili za takav oblik školovanja djece, jer su željeli da i oni putuju s njimi (a ne da ih npr. ostave bakama i djedovima). To donekle razumijem.

Drugi slučaj mi je totalno van svake pameti. Roditelji (pogotovo mama) - žive u susjedstvu moje mame - su totalni vjerski fanatici. Oni svoju djecu ne šalju u školu, jer im je previše poganska. U knjigama za školu ima previše zmajeva, vještica, princeza, itd., a to je protivno kršćanskom nauku. Mama kaže da joj je Isus rekao (imala je par susreta s njim) neka djecu školuje sama. Kaže da, zašto bi djeca učila pjesmice, ako mogu učiti psalmove. I kaže da bi željela da dijete ide u školu, ali ne zbog socializacije, nego da drugoj djeci ispriča o svojim susretima s Isusom. Meni je te djece žao (imaju ih 5, od toga su 2 školarca).

Sve u svemu, ja ni u snu ne bi svoju djecu učila sama. Jer za to nisam sposobna. Ako ne zbog drugog, ne znam hrvatski dovoljno da ih pravilno naučim (je i ije mi je totalna zagonetka). A muž zna još manje (imali smo nedavno okršaj oko dalikanja i nakon toga odredili da se on u zadaće za hrvatski ne mješa više).
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:35   #133
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
kod obrazovanja kod kuće sam stava istog kao i kod odbijanja cjepiva i sličnih kontroverznih pitanja u kojima se roditelji ponekad nađu prisiljeni kršiti zakon
slažem se. meni je zanimljivo to što u Hrvatskoj ima roditelja koji odbijaju cijepljenje, a nisam još čitala o slučaju gdje roditelji žele biti ti koji provode školovanje kod kuće. vjerojatno su svjesni da ovo drugo oduzima više vremena.
sunny_side is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:36   #134
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
onaj tko plaća troškove svih naših prava
Loša usporedba.

Ja to gledam kao na zdravstvenu zaštitu: imaš pravo na takvu-i-takvu razinu, ako ti to nije dovoljno izvoli sâm snositi troškove svega ostalog.

Nisam ni ja za zabrane, ali to jednostavno mora biti jako skupi hobi - ne zbog nekakvog iživljavanja nad tim ljudima, nego jednostavno zato što realizacija tog koncepta jest skupa (upravo zbog mehanizama provjere i kontrole), i pravedno je da taj trošak plaća onaj tko ga je proizveo.

Daleko sam od tvrdnje da se sva proračunska sredstva troše mudro i svrsishodno, ali to nije argument: ne vidim nijedan razlog zbog kojega bi se nečiji osobni prohtjevi plaćali zajedničkim novcima, sve dok je standard školstva ovakav kakav jest.

Međutim, i dalje ostaje ozbiljna sumnja u ishod takvih pothvata - prvenstveno psihički/socijalni, ali i po pitanju stečenih "kompetencija, znanja i vještina".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:41   #135
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post

Drugi slučaj mi je totalno van svake pameti. Roditelji (pogotovo mama) - žive u susjedstvu moje mame - su totalni vjerski fanatici. Oni svoju djecu ne šalju u školu, jer im je previše poganska. U knjigama za školu ima previše zmajeva, vještica, princeza, itd., a to je protivno kršćanskom nauku. Mama kaže da joj je Isus rekao (imala je par susreta s njim) neka djecu školuje sama. Kaže da, zašto bi djeca učila pjesmice, ako mogu učiti psalmove. I kaže da bi željela da dijete ide u školu, ali ne zbog socializacije, nego da drugoj djeci ispriča o svojim susretima s Isusom. Meni je te djece žao (imaju ih 5, od toga su 2 školarca).
e upravo je ovo problem, roditelji djeci odabiru načine, svjetonazore, okvire... prema svojima. djeca u školi, u kontaktu s drugom djecom upoznaju različitim stavove, načine života i sl. spomenuta djeca su u startu zakinuta za upoznavanje različitosti, njima su roditelji odabrali da budu njihove kopije. to u nekim godinama kod djece može dovesti do kontraefekta, samo ovi roditelji još toga nisu svjesni.
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:42   #136
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Loša usporedba.

Ja to gledam kao na zdravstvenu zaštitu: imaš pravo na takvu-i-takvu razinu, ako ti to nije dovoljno izvoli sâm snositi troškove svega ostalog.
ok, nek plaćaju sami/sudjeluju u dijelu troškova
ali neka se dopusti, neka nije protuzakonito, kao što sad jest
sad ne možeš dijete školovati kod kuće ni da si spreman miljone platiti
(i homeschoolong ne znači nužno da roditelj poučava dijete, može mu platiti privatnog učitelja. niti nužno mora značiti da se dijete ne socijalizira i ne izlazi iz kuće nikad)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:42   #137
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
ne vidim nijedan razlog zbog kojega bi se nečiji osobni prohtjevi plaćali zajedničkim novcima, sve dok je standard školstva ovakav kakav jest.
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:43   #138
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
...(je i ije mi je totalna zagonetka)...
Pa i nije baš - osim jednoga "mješa", drugo je sve "čisto". Da ne govorim kako si (ispravno) napisala "sljedeće" (a ne "slijedeće"), što griješi nekih 80-90% ljudi.

Posve offtopic savjet: "karikiraj". Izgovori "vješati" i "miješati" - nikako se nećeš natjerati na izgovaranje "vjeeeeeešati", a prirodno će ti biti "mijeeeeeešati". I to je, u jako puno slučajeva, to.

Quote:
imali smo nedavno okršaj oko dalikanja...
Koliko znam, "dalikanje" je dijelom političko, a ne jezično pitanje. Ali, s obzirom na jezičnu razinu na koju se nerijetko može naići kod prosvjetara, nije ga uputno koristiti - dok ti njima dokažeš...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:50   #139
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Pa i nije baš - osim jednoga "mješa", drugo je sve "čisto". Da ne govorim kako si (ispravno) napisala "sljedeće" (a ne "slijedeće"), što griješi nekih 80-90% ljudi.
ispravak
sljedeći = idući, npr. sljedeći tjedan idemo na more
slijedeći = od glagola slijediti, npr. pronašli smo vas slijedeći vaše tragove
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:53   #140
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
ispravak
sljedeći = idući, npr. sljedeći tjedan idemo na more
slijedeći = od glagola slijediti, npr. pronašli smo vas slijedeći vaše tragove
i di je lord byron konkretno napravio grešku?
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:44.