Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2010., 16:35   #41
Quote:
Mel0 kaže: Pogledaj post
Ajde ovako, ovdje sam se načitao svega i ne znam čemu i komu da vjerujem.
Sada ću pitati i molium odgovor samo od onih koji znaju:

Moj djed i njena baka su brat i sestra, u kojem smo koljenu (prema zakonu, ne prema nekim babinskim običajima)


HVALA

Ukratko -i prema svjetovnom i prema crkvenom (ukoliko ti to nešto znači) možete se ženiti. koljeno četvrto (po kanonskom pravu).
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 17:50   #42
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
Ukratko -i prema svjetovnom i prema crkvenom (ukoliko ti to nešto znači) možete se ženiti. koljeno četvrto (po kanonskom pravu).

HVALA, svaka ti dala!
Mel0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 16:00   #43
Exclamation

Quote:
butta kaže: Pogledaj post
ej... imam problem. naime, ja i bratić moga tate neodoljivo se međusobno privlačimo. al me muči to kaj smo rod. koje je to koljeno, dovraga?
stvarno bih htjela biti s njim (ne veza,nego onako, tu i tamo avantura, brija) , al se bojim da mi savjest ne bi bila mirna.
pomagajte!!!!!!
a kod se đavla mučite, ako se privlačite, volite, budite u vezi, nemojte se ženiti, nemojte imati djecu i to je to. malo ste blizu, ali kraljevi su se ženili ili iz ljubavi ili da sačuvaju svoje bogatstvo, jedino netreba imati djecu, jer kad tad netko ispadne degeneričan u porodici.

bog je rekao: ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe
skorpion1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 21:19   #44
Gene čovjek može preuzeti od bilo koga u prvih 5 koljena.
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 17:53   #45
Moj djed i njena baka su brat i sestra, u kojem smo koljenu
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
Ukratko -i prema svjetovnom i prema crkvenom (ukoliko ti to nešto znači) možete se ženiti. koljeno četvrto (po kanonskom pravu).
--to je treće koljeno! preblizu!
inace, prije je crkva (ne mogu se sjetiti kad je donesena tocno ta odluka, davnooo, negdje rani srednji vijek)) htjela zabraniti zenidbu do 7.koljena, ali morali su odustati, jer se onda prakticki nitko ne bi tad smio zeniti (u to doba su svi zivjeli samo po selima i svi su bili manje vise rodjaci kad bi se gledalo do cak 7.koljena)
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 18:53   #46
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Moj djed i njena baka su brat i sestra, u kojem smo koljenu


--to je treće koljeno! preblizu!
inace, prije je crkva (ne mogu se sjetiti kad je donesena tocno ta odluka, davnooo, negdje rani srednji vijek)) htjela zabraniti zenidbu do 7.koljena, ali morali su odustati, jer se onda prakticki nitko ne bi tad smio zeniti (u to doba su svi zivjeli samo po selima i svi su bili manje vise rodjaci kad bi se gledalo do cak 7.koljena)
Ako su tvoj djed i njena baka brat i sestra onda ste vi krvni srodnici u 6. stupnju pobočne linije. Ak' se dobro sjećam, brak se može sklopiti sa srodnikom od 5. stupnja krvnog srodstva pobočne linije, a mislim iznimno i sa 4. stupnjem ako sud odobri s obzirom na konkretne okolnosti slučaja. Brak srodnika uspravne linije, bez obzira na stupanj srodstva, zabranjen je.
fauxpersona is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 04:26   #47
Jedno pitanje - dijete ima baku koja ima svoju sestru. E sad ljudi uče dijete da je to isto njegova baka, što se nama ne vidi točnim tj. logičnim. Ta druga "baka" ima svoju kćer koja je sestrična sinu i kćeri od prave bake. Sin je otac gorenavedenog djeteta. I sad tu se povela rasprava o koljenima i tko je kome kaj.

Ja pitam sad da li je ta druga "baka" stvarno baka u n-tom koljenu ili teta u nekom koljenu (po meni trećem), te od te "bake" kćer je što u rodu s tim djetetom i u kojem koljenu itd. itd. Dajte mi malo razvuzlajte tu zavrzlamu jer smo se tu skoro na noževe oko te rasprave posvadili...
Headbanger is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 13:07   #48
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje - dijete ima baku koja ima svoju sestru. E sad ljudi uče dijete da je to isto njegova baka, što se nama ne vidi točnim tj. logičnim. Ta druga "baka" ima svoju kćer koja je sestrična sinu i kćeri od prave bake. Sin je otac gorenavedenog djeteta. I sad tu se povela rasprava o koljenima i tko je kome kaj.

Ja pitam sad da li je ta druga "baka" stvarno baka u n-tom koljenu ili teta u nekom koljenu (po meni trećem), te od te "bake" kćer je što u rodu s tim djetetom i u kojem koljenu itd. itd. Dajte mi malo razvuzlajte tu zavrzlamu jer smo se tu skoro na noževe oko te rasprave posvadili...
Ja bakine sestre nazivam pratetama, a majčine i očeve rođake - majčinim i očevim rođacima.

Pravno (i crkveno) gledano, tom djetetu je ta očeva rođakinja 5. koljeno (dijete-otac-baka-prabaka-bakina sestra-kći bakine sestre; dakle, rimski način računanja koljena), a narodski je prvo i po koljeno. Mogu se i vjenčati.
Bakina sestra je 4. koljeno.
U engleskom bi ta kći bakine sestre bila first cousin once removed, a sama bakina sestra grandaunt, ili, kako i sama kažem - prateta.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 18:05   #49
Vršimo polemiku kući pa me zanima. Moja baka i ženin dida KAŽU da su bratić i sestrićna NEKI da naglasim pa me zanima jel smo mi smjeli u brak ili ne i dali se to može odraziti na dijete naše?
Hudini is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 18:21   #50
Quote:
Hudini kaže: Pogledaj post
Vršimo polemiku kući pa me zanima. Moja baka i ženin dida KAŽU da su bratić i sestrićna NEKI da naglasim pa me zanima jel smo mi smjeli u brak ili ne i dali se to može odraziti na dijete naše?
Smjeli ste u brak, jer ste najmanje osmo koljeno. (U slučaju da su vam baka i djed narodski rečeno "prvi rođaci".)
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.

Zadnje uređivanje sun.shine : 26.08.2010. at 18:47.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 18:28   #51
Ma priča je krenula od gluposti i komplicirana je.
Moja prabaka je umrla davno, čak je se ni moja sad već pokojna baka nije sječala i imali su 2 ili troje djece a pradida se oženio ponovo nekom ženom koja je u taj brak dovela već dvoje djece i mislim da su još neko dijete imali. Nitko nezna od mojih dali je ta moja prabaka ili pradida imali brata ili sestru i to pravu i sad tvrde neki da su moja baka i ženin dida bili bratić i sestrićna pa smo i mi u nekom debelom srodstvu i da to nije dobro za dijete.

Za mene glupost! Baka i dida bratić i setrična, pa gdje smo mi to u toj priči?

Kako se to računa da znam objasniti?
Hudini is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 18:39   #52
Quote:
Hudini kaže: Pogledaj post
Ma priča je krenula od gluposti i komplicirana je.
Moja prabaka je umrla davno, čak je se ni moja sad već pokojna baka nije sječala i imali su 2 ili troje djece a pradida se oženio ponovo nekom ženom koja je u taj brak dovela već dvoje djece i mislim da su još neko dijete imali. Nitko nezna od mojih dali je ta moja prabaka ili pradida imali brata ili sestru i to pravu i sad tvrde neki da su moja baka i ženin dida bili bratić i sestrićna pa smo i mi u nekom debelom srodstvu i da to nije dobro za dijete.

Za mene glupost! Baka i dida bratić i setrična, pa gdje smo mi to u toj priči?

Kako se to računa da znam objasniti?
Brojiš sve ljude od tebe do nje preko zajedničkog pretka, bez samog zajedničkog pretka.

Dakle, ako želiš izračunati koje si koljeno (pravno i crkveno, ne narodski) sa svojim bratom:
1. ti
/ vaš otac
2. brat -> Vi ste drugo koljeno.

Onda želiš izračunati koje ti je koljeno tvoj stric.
1. ti
2. tvoj otac
/ tvoj djed
3. stric -> Vi ste treće koljeno.

Koje ti je koljeno stričev sin?
1. ti, 2. tvoj otac, / djed, 3. stric, 4. bratić. -> Vi ste četvrto koljeno.

Koje si koljeno s Perom Perićem, vaši djedovi su braća?
1. ti
2. tvoj roditelj
3. tvoj djed
/ tvoj pradjed
4. Perićev djed
5. Perićev roditelj
6. Perić ->Vi ste šesto koljeno

Da su vam pradjedovi braća, to je osmo koljeno.
Da su vam šukundjedovi braća, to je deseto koljeno.
...

Znači, od sebe se penješ do zajedničkog pretka, i onda se spuštaš do rodbine. Pobrojiš koliko ima veza između, i to je to.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 18:45   #53
Znači ako su baka i dida bratić i setrićna onda su pradide recimo braća i to je 8 koljeno. To nije ni blizu i mislim da nebi trebalo utjecat na dijete.
Hudini is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 18:50   #54
Quote:
Hudini kaže: Pogledaj post
Znači ako su baka i dida bratić i setrićna onda su pradide recimo braća i to je 8 koljeno. To nije ni blizu i mislim da nebi trebalo utjecat na dijete.
Pa ono, ako baš ste baš oboje nosioci neke superrijetke nasljedne bolesti, a i svi preci dosad su vam bili nosioci te bolesti, ali je eto baš nisu sami imali... moguće je svašta. Ali brijem da je veća šansa da se nešto loše dogodi trudnici koja je popušila pola cigarete.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 18:56   #55
Prema onome što su mene učili:
braća i sestre - 1. koljeno
''prvi'', ''rođeni'' rođaci - 2. koljeno
djeca ''prvih'' rođaka - 3. koljeno
itd.
pip pirrip is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 19:00   #56
Quote:
pip pirrip kaže: Pogledaj post
Prema onome što su mene učili:
braća i sestre - 1. koljeno
''prvi'', ''rođeni'' rođaci - 2. koljeno
djeca ''prvih'' rođaka - 3. koljeno
itd.
To je narodsko računanje, a čovjeku je potrebno pravno/crkveno/biološko.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 19:03   #57
Pa to ti je to!

Braća i sestre prema tome kako je sun.shine objasnila su ti prvo koljeno, stric ti je prvi rođeni rođak i to je drugo a njegova djeca odnosno sestrična ti je treće.

Barem sam ja tako shvatio.
Hudini is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 00:57   #58
Gdje se ta pravila računanja mogu naći u zakonu. Dali crkva izdaje neki dokumenat kao dokaz da nismo u bližem srodstvu?
Hudini is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 01:19   #59
Quote:
Hudini kaže: Pogledaj post
Gdje se ta pravila računanja mogu naći u zakonu. Dali crkva izdaje neki dokumenat kao dokaz da nismo u bližem srodstvu?
Potraži obiteljski zakonik, tamo gdje su pravila o vjenčanjima. Kakav dokaz da nisi s nekim u srodstvu, svašta, tko će ti dati dokaz da ti i ja nismo u srodstvu i što će ti to?
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 01:34   #60
Sun.shine?
Odusevila si me izracunom "Kako biti 1/3 Zagorac?" dolje na Trashu.
Ganuta sam do suza tvojom inteligencijom.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.