Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2016., 10:37   #941
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
i kako onda funkcioniraš sljedeći dan?
Pa kako kad. Pretprošlu noć nisam uopće spavao (nisam pio ništa) no jučer sam sasvim normalno funkcionirao, sam sam zaspao malo ranije nego inače (u 21).

No kad sam radio to prvih par puta, onda sam dan poslije jedva funkcionirao, no sada više nije tako.
capttawish is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 18:51   #942
rad i ucenje-mentalna sposobnost

Dosta studenata istovremeno radi i studira i ja se divimim kako stizu i ozbiljno se pitam jesam li ja glupa ili sto. Studiram dosta lagan faks,mada meni i nije prelagan, treba ucit, jer ja i najjednostavnije stvari moram ucit duplo vise neg ostali narod(bar mi se tako cini). Iako ucim svaki dan, nisam kampanjac,opet ne stizem bas sve i ostane mi poneki nepolozeni ispit. Da sam kampanjac kao vecina ljudi na mom faksu nebi nikad i nista prosla a da uz to jos i radim neznam kako bi stizala kad mi treba dosta dugo da zapamtim. Da se razumijemo nisam bolesna niti imam ikakvih mentalnih zaostataka. Radila sam test kod psihologa kaze da prosjecno pamtim, al meni se cini da il lose pamtim, iil sam glupa ili se ne znam snać, ne znam sto je u pitanju?? Ima li vas jos ovakvih?
gromy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 00:00   #943
Quote:
gromy kaže: Pogledaj post
Dosta studenata istovremeno radi i studira i ja se divimim kako stizu i ozbiljno se pitam jesam li ja glupa ili sto. Studiram dosta lagan faks,mada meni i nije prelagan, treba ucit, jer ja i najjednostavnije stvari moram ucit duplo vise neg ostali narod(bar mi se tako cini). Iako ucim svaki dan, nisam kampanjac,opet ne stizem bas sve i ostane mi poneki nepolozeni ispit. Da sam kampanjac kao vecina ljudi na mom faksu nebi nikad i nista prosla a da uz to jos i radim neznam kako bi stizala kad mi treba dosta dugo da zapamtim. Da se razumijemo nisam bolesna niti imam ikakvih mentalnih zaostataka. Radila sam test kod psihologa kaze da prosjecno pamtim, al meni se cini da il lose pamtim, iil sam glupa ili se ne znam snać, ne znam sto je u pitanju?? Ima li vas jos ovakvih?
Što reći, mozak je mišić i razvija se, moraš puno raditi, učiti i savladavati da bi imao bolji mozak, u principu sve se da naučiti, kao i kako učiti, kako bolje pamtiti etc.

A to moraš pitati sebe što ti odgovara i onda ići po svojem principu i postati majstor svoga uma.

Koliko dnevno provedeš vremena za učenjem? Ali onim pravim, bez distrakcija? Koji fakultet? Kakvo gradivo se najviše uči? Sve to ima velike veze..
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 10:16   #944
Mozda ne primjenjujes, za tebe, najbolju metodu ucenja? Mozda ti je dosadno suho iscitavanje gradiva pa zato duze traje. Crtanje mapa uma ili saranje raznim bojama moze podstaknuti mozak na brzi rad?
__________________
Sve se moze kad se hoce
Brama78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 12:19   #945
ne mislim ni ja da sam posebno pametna, a nisam ni na faksu još, ali mi je pomogao tečaj brzog čitanja i izrade mentalnih mapa. tamo sam naučila raditi m apu koja baš meni odgovara (može se raditi na više načina, onaj koji su nam pokazali u školi s onim oblacima nikada mi nije bio jasan)
tečaj brzog čitanja nije bio onaj brzi s portala grupne kupovine nego sam prvo razgovarala s psihologom, rekla što mi je teško pa onda tečaj 6 dana po 6 sati i onda još 15-tak sati izrade mapa
plavaruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 09:47   #946
Mozda te ono sto ucis ne zanima previse? Meni ide tesko ucenje i pamcenje necega sto sam vec ocijenila kao nepotrebno i da mi se ne sviđa, jos ako nisam koncentrirana sve je ne duplo teze nego 5x teze..

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2016., 08:31   #947
Evo kako ja ucim:
Ovako cijeli zivot ucim i uspjesno je.. Znam da su me u srednjoj uvijek hvalili i profesori, posebno sta su znali da se uvatim dan prije odgovarat cijelu godinu i onda bi dobila 5. Kod mene su u srednjoj postojale ocjene ili 5 ili 1 (najcesce), osim iz matematike 3-4
Sada uvik ucin dva dana prije ispita osim ako mi koncentracija nije dobra ili eventualno osjetim da mi se pamcenje pogorsalo pa nekad za nesto sta mi triba 2 dana ucim 4 ili ako sam bas pod nekim streson koji nije uvjetovan ucenjem i sl. kao sada.
Ucim recenicu po recenicu. Ponovim jednu pa drugu pa obe dvi zajedno i tako do kraja stranice pa cijelu stranicu. Ucim novu stranicu na isti nacin pa ponovim prvu i drugu i tako 6 stranica.
Onda ispocetka postupak 6 stranica jednako pa ponovim prvih 6 stranica i drugih 6 stranica. I tako doden do 40 stranica i ponovim svih 40 bez gledanja.
Nekad imam 80 stranica pa ih svih ponavljam bez gledanja (za to treba 3 dana (2 ako je ultra zanimljivo) + dan za ponavljanje)

A sta znaci ucit napamet? To vam je sve isto nema bez pameti i napamet . Npr. ucit napamet (kako ljudi to koriste) je ako nesto naucite, a ne razumijete i ne nadopunite to novim gradivom koje vam objasnjava, razjasnjava nejasno. Npr. to sam za zadnji ispit napravila jer si nisam imala vremena pojasnjavat odredene pojmove jos dodatno koji su mi bili nejasni.

Inace savjetujem razjasnite si nejasne pojmove ili lekcije, posebno ako je usmeni ispit!!
Veliku ulogu vam igra koncentracija, nekad kad sam pod stresom ju ne mogu drzat nego max 30 minuti. Ne brinite se ako vas uhvati poduzi period da ju jedva drzite 10 minuti, sve je to u redu, proc ce. Ja sam zbog toga pocela ocajavat bas puno no sve se vratilo na svoje ali jos se osjete posljedice stresa. Nastojte se natjerat nac svemu sta ucite "smisao".
Uvik si radim svoje skripte iako ako ne trebate nemojte ih radit jer oduzima vremena.
Inace sam ju prije znala drzat i po 6 sati bez prestanka ali to su bila davna sretna vremena.
Sad je to 1h (45 min - 1,30 min - varira). Pauza traje 10 minuti i onda vracanje na ucenje. Tako nekih 6 sati (nekad i vise). Max. uz pauze sam tako izdrzala jedanput 19 sati ali taj dan sam imala naucit 90 stranica. Ne savjetujem nikom nikada

Zadnje uređivanje Cherry12 : 18.06.2016. at 09:00.
Cherry12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2016., 14:32   #948
joj djeco, evo vam jedan stariji kolega iskusni ferovac će vam reć kako se for real uči:

1. izbacite slatko iz života (ne skroz ) - šećer oslabljuje mozak i slabije se pamti. (a šećer nam ionako u sve uvaljuju, pa čak i meso, i ne nisam vege)
2. ako ste svejedno loši kupite si ginseng koji će vam dić koncentraciju i krvni tlak (pazite da se strikno držite uputa kako pišu inače ste jebali ježa jer je zajebana svaka kemija koju uzmete, iako ovo ne bi trebala bit) - vitaseng od belupa je ok po meni
3. e sad način kako učit:
a) ako imate zadatke / praktični dio uz teoriju - prođite taj dio teorije i onda prvo riješite TE zadatke uz teoriju kako bi na praktičnim primjerima to naučili. nakon što završite prvi prolaz, onda prođite jednom kroz cijelu teoriju, a zatim ponovno kroz zadatke (bez teorije). Nakon što to završite odite radit neke nove zadatke kojih nema uz teoriju, ali bi se trebali znati iz naučene teorije rješavat.

b) ako nemate praktični dio / teoriju - you're fucked. šalim se, dosta je teško se prisilit čitat tisuće i tisuće teksta. ono gdje svi griješe je kako učit i šta učit. npr. znam da recimo jednu pravnicu mogu pitat svaki detalj rimskog zakona a ta knjiga ima 1000 stranica (kolko sam čuo), pa kako to sve naučit sad? nabubat napamet? naravno da ne, želite da vam nešto i ostane u glavi.
A kako ćete to postić? Mapiranjem. Podijelite gradivo na dijelove. Knjige sve imaju poglavlja, potpoglavlja, poglavlja potpoglavlja itd.. Upravo to je način kako naučit nešto! Prvo prođite kroz svo gradivo jednom čitajući, čitajte što sporije i razmišljajte o tome što čitate, jer ako samo prelećete očima preko teksta ništa od toga. Nakon što ste prvi put prošli sve sa razumijevanjem, shvatit ćete što vam je zanimljivo a što ne. I tu je ono što ljudi griješe, nauče što im se sviđa, a što im se ne sviđa to preskoče (facepalm). E sad krenete izpočetka i onda mapirate gradivo ovako u glavi (primjer slijedi 1. Elektronički elementi - pročitate tekst u tom dijelu i izvučete NAJBITNIJE iz toga. (Sigurno opisi kad je nešto nastalo i sl. nisu bitni a ljudi to bubaju napamet -.-'), zatim idete u 1.1. recimo Tranzistori - i tu je bitno da imaju 3 nogice, vrste FET, BJP, PNP, NPN itd.., i to si mapirate kao nešto općenito, a zatim 1.1.1. Bipolarni tranzistor - naučite sve ! zašto ? jer je recimo to najkorišteniji tranzistor ikad, a 1.1.2. FET - naučite ono bitno kao u potpoglavljima.

i tako splitate svako gradivo, a kad vas netko nešto pita u teoriji znate 0.95*0.95*0.95 = 85% gradiva.

moja preporuka - za svaki predmet pred svaki ispit uzet 5 dana rada (dakle ne završni gdje imate cijelo gradivo, već ispit koji se piše nad dijelom gradiva) i radit svaki dan nad tim na ovaj način. koja je prednost toga ?
kad pišete završne (cijelo gradivo), znat ćete 75 i opet vam treba samo 5 dana da vratite znanje na 85% a možda i više. (po predmetu). isto možete i u jedan dan, ali sretno vam bilo sa ponavljanjem istog gradiva 5 puta u jedan dan. idealno je 3 dana 2 puta. tako možete uglaviti i 2-3 predmeta na dan, a smanjit pretrpanost kako ne bi miješali više predmeta.

p.s. što se tiče matematike - samo vježbat, vježbat, vježbat, vježbat i samo vježbat - kasnije vam i sve ostalo krene zbog razvoja u matematici
saiyadjin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2016., 16:53   #949
Quote:
gromy kaže: Pogledaj post
Dosta studenata istovremeno radi i studira i ja se divimim kako stizu i ozbiljno se pitam jesam li ja glupa ili sto. Studiram dosta lagan faks,mada meni i nije prelagan, treba ucit, jer ja i najjednostavnije stvari moram ucit duplo vise neg ostali narod(bar mi se tako cini). Iako ucim svaki dan, nisam kampanjac,opet ne stizem bas sve i ostane mi poneki nepolozeni ispit. Da sam kampanjac kao vecina ljudi na mom faksu nebi nikad i nista prosla a da uz to jos i radim neznam kako bi stizala kad mi treba dosta dugo da zapamtim. Da se razumijemo nisam bolesna niti imam ikakvih mentalnih zaostataka. Radila sam test kod psihologa kaze da prosjecno pamtim, al meni se cini da il lose pamtim, iil sam glupa ili se ne znam snać, ne znam sto je u pitanju?? Ima li vas jos ovakvih?
znam jednu takvu osobu i riječ je o osobi koja je besprijekorno organizirana i tu je ključ u svemu, nije joj problem cijeli vikend žrtvovati za faks, a i uči na poslu ako ulovi vremena

postoji i faktor jel ti je gradovo interesantno, normalno ako nije da to sve teže ide, ali takvi ljudi pronađu drugu inspiraciju u istome, pa pregrme to

ja sam s druge strane užasno neorganizirana, ja imam plan, ali uvijek uđu neki drugi planovi kroz dan i jednostavno taj plan nestane
a i slaba mi je koncentracija i sve mi brzo dojadi i moram mijenjati stalno aktivnosti

ova strategija sa učenjem rečenice po rečenice mi se ne sviđa, ali izgleda da ću morat i tu strategiju probati budući da imam jedan izuzetno štreberski predmet koji mi zadaje glavobolje iz tog razloga što ga ne mogu učiti kao ostale

ovo sa mapama nikad nisam radila jer si te mape ne znam suvislo posložiti, a vizualan sam tip tako da bi mi jako dobro došle
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 04:18   #950
Pozdrav ljudii.. imam pitanje. Do sad sam ucio kampanjski(procitam 1-3 puta i zapamtim) aliii tek sam zavrsio osnovnu pa da pitam moze li se tako uciti u srednjoj (matematicka gimnazija)?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
TheGenius is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 20:31   #951
Quote:
TheGenius kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudii.. imam pitanje. Do sad sam ucio kampanjski(procitam 1-3 puta i zapamtim) aliii tek sam zavrsio osnovnu pa da pitam moze li se tako uciti u srednjoj (matematicka gimnazija)?
kako za koji predmet. preporuka je češće čitat i učit i ne ostavljati sve za zadnji tren.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 17:10   #952
Quote:
TheGenius kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudii.. imam pitanje. Do sad sam ucio kampanjski(procitam 1-3 puta i zapamtim) aliii tek sam zavrsio osnovnu pa da pitam moze li se tako uciti u srednjoj (matematicka gimnazija)?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
vrlo vjerojatno je da ćeš nakon prvog razreda kad se ufuraš moći tako prolaziti, čak i s odličnim ocjenama, ali vrlo nepreporučljivo s obzirom da ti iza slijedi faks, na kojem ako dođeš bez radnih navika, potencijalno gubiš godinu ili više

Zadnje uređivanje Sparkly : 04.07.2016. at 17:21.
Sparkly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 17:02   #953
Koncentracija prilikom ucenja

Pozz svima

Znaci imam problem s koncentriranjem na ucenje... ono pocnem citat skripti i za 5min vec razmisljam o necem drugom pa se opet prebacim na skriptu pa za 5min sam na mobu itd. Moze neki savjet kako to izbjeci i kvalitetno uciti bar 1h u komadu pa na vise navrata...
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 21:27   #954
Meni ugl pomaze da kad imam puno uciti i trebam se full koncentrirati odredim sebi neki cilj i ako ga ostvarim napravim nesto sto volim npr odredim sebi da cu naucit neki predmet za npr 2h i onda kasnije mogu otic na kavu s frendicom il nest tako a mob doslovno bacim u drugu sobu al desi mi se i to ne bas rijetko da nadjem sebe kako piljim kroz prozor i razmisljam o stotoj stvari ali nznm ja si volim natrpat raspored u danu jer imam dojam da sto vise stvari imam za napravit to ih vise i stignem dok npr kad imam puno vremena jednostavno mi se ne da i nista ne napravim :')
blurryface is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 23:59   #955
Quote:
Robbie12 kaže: Pogledaj post
Pozz svima

Znaci imam problem s koncentriranjem na ucenje... ono pocnem citat skripti i za 5min vec razmisljam o necem drugom pa se opet prebacim na skriptu pa za 5min sam na mobu itd. Moze neki savjet kako to izbjeci i kvalitetno uciti bar 1h u komadu pa na vise navrata...
e ovak, ne znam jesam li dobar primjer ali imam poremečaj s koncentracijom, hiperaktivnost jelte, meni pomaže klasična glazba ili jazz bez pjevanja jako tiho u pozadini, onda mi misli ne lutaju, no također uvijek imam viška energije pa ubacim i neku fizičku aktivnost. Doduše nemam smartphone pa ti ne mogu pomoći s mobitelom, ostavi ga u drugoj prostoriji.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 00:14   #956
Quote:
Robbie12 kaže: Pogledaj post
Pozz svima

Znaci imam problem s koncentriranjem na ucenje... ono pocnem citat skripti i za 5min vec razmisljam o necem drugom pa se opet prebacim na skriptu pa za 5min sam na mobu itd. Moze neki savjet kako to izbjeci i kvalitetno uciti bar 1h u komadu pa na vise navrata...
Meni pomaže aplikacija StayFocused Namjestiš koliko vremena želiš učiti i koliku pauzu da ti da nakon toga (kod mene je to 30min - 10 min). Aplikacija ti gasi net i blokira sve obavijesti u tom vremenu u kojem učiš i tiho tik-taka.
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 00:36   #957
Glavni problem lošeg učenja i loših rezultata u školama/fakultetima je neinformiranost o efektivnim metodama učenja. Ovdje ne pričam o onim metodama koje kruže po portalima, tipa pažljivo čitaj, organiziraj prostor, imaj stalno mjesto za učenje i sl., ovdje govorim o pravim znanstveno utemeljenim stvarima. Za ovo je kriv prvenstveno obrazovni sustav. Osobno smatram da bi tijekom osnovnog i srednjeg školovanja, trebao postojati obvezan predmet ili jednosemestralni program o metodologiji učenja. Od učenika se očekuje da izvrsno uče i imaju odličan prosjek, ali ih nitko nikad ne nauči kako učiti, što rezultira odbijanjem učenja i intelektualnog rada.

Skupina kognitivnih znanstvenika na čelu sa doktoricom znanosti Poojom Agarwal, osmislila je web stranicu posvećenu, po njima, najefikasnijoj metodi učenja. Pretpostavka ide od toga da većinu vremena moramo postvetiti izvlačenju informacija iz mozga nego unošenju. U svojem radu, John Dunlosky, profesor na sveučilištu Kent, istražio je i ocijenio korisnost i efikasnost 10-ak metoda učenja. Također, jedan od vodećih doktora znanosti iz područja kognitivnih znanosti i istraživanja mozga, Dr. Robert Bjork, u ovom videu govori nam o metodi koja se pokazala kao najefikasnija - metoda testiranja.

Odvojite nešto svog vremena i pročitajte/pogledajte linkove koje sam postao gore, isplati se vjerujte mi. Totalno mijenja stav prema učenju i mentalni sklop učenja i pristupa istom. Također, ovaj članak postepeno objašnjava kako u praksi koristiti ovu metodu učenja.

Dodatni izvori:
1. Henry Roediger - Retrieval Practice to Enhance Learning and Retention -
Montana State University

2. Study Strategies: Retrieval Practice
3. Test-enhanced learning: Using retrieval practice to help students learn
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 14:58   #958
Matematika 1

Trebao bih savjete studenata koji su uspjesno polozili matematiku... kako se dobro pripremiti, koje tehnike ucenja koristiti, neki vasa iskustva...

Pisem ju za tjedan dana i poceo sam se pripremat na nacin da ponovno rjesavam zadatke koje smo na vjezbama prosli takp da imam rjesenje i postupak ako zapnem te da mogu usporediti...
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 18:18   #959
Quote:
Robbie12 kaže: Pogledaj post
Trebao bih savjete studenata koji su uspjesno polozili matematiku... kako se dobro pripremiti, koje tehnike ucenja koristiti, neki vasa iskustva...

Pisem ju za tjedan dana i poceo sam se pripremat na nacin da ponovno rjesavam zadatke koje smo na vjezbama prosli takp da imam rjesenje i postupak ako zapnem te da mogu usporediti...
Kad sam na faxu pripremo matematiku i slicne predmete (fizika,itd) ucio sam tako da sam rijesavo prvo rijesene zadatke pa nove. Ucio sam pomoci geoalgebra nesto tako tamo sam ucio funkcije, matrice itd. Po predmetu sam po cijelu biljeznicu zadataka ispunio.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
LoVzzoR is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 18:55   #960
ko je ovdje lud???

Student sam jednog fakulteta, koji u usporedbi s nekima nije tezak ali opet naravno treba ucit.E sad ja sam jedan od onih koji ni najlakse stvari nemogu naucit u zadnji dan ili noc ma ni zadnja dva dana jer ne pamtim toliko dobro i onda moram konstantno ucit i nemogu kao veci broj studenta bit kampanjac i proci, pokušala jesam kad god učim u zadnji tren padnem,jednostavno loše pamtim oduvjek, tako da i ako stalno ucim uspijem proc ali mi uvjek ostane jedan premet koji ne signem naucit za deveri mjesec. E sad u mene na faksu ako priznaješ da uciš i trudiš se odma si debil i štreber, svima je faks usputna stanica u zivotu izmedu prešetavnja po kavama, preseravanja po instagramu, i generalne lijenosti.Oni svi prolaze ali kad ih slusas sve nauce u jedan dan i jos mene napadaju da kako ja nemogu da je dovoljno knjigu od 200 strana jednom procitat i to je to da to niko ne uči,nego samo pročita i sve mu se ulije u glavu, ili onaj fazon ajme meni nisam nista ucio i dobije 4.Msm gradivo u gobalu nije teško za razumijet netreba sve napamet bubetat ali opet moraš naucit. Evo ja neznam ko je odi lud,dali ja pogrešno učim pa se moram ubit za proc jer ucim detalje , dali su oni svi toliko pametni košto prodavaju priče okolo, poznajem sebe i znam svoje mogućnosti i znam da nemogu zapamtit sve u zadnja 1 - 3 dana a oni me uvjeravaju da mogu nego da sam sebi reko da nemogu i da moram promjenit nacin ucenja.
gromy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:45.