Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2017., 12:02   #401
Quote:
vanili kaže: Pogledaj post
Ima koga na temi? ��
Ja sam imala tTg >200 i uz to anemiju.
Bojala sam se ići na biopsiju i tako sam sama uvela bezglutensku dijetu.
Ttg se nakon par godina tek vratio u normalu, anemija nestala.
Ostao mi je Lupus. Kaže kod autoimunih bolesti mora postojati neki problem sa propusnim cijevima.
Gdje bi se moglo otići na pregled i porazgovarati o cijevima i napraviti pretrage vezane uz namirnice koje bi trebao jesti, A koje ne bez da te tjeraju na biopsiju ako nećeš. Valjda postoji i još nešto?
Jedini nacin da ti postave dijagnozu celijakije je biopsija. Svi krvni nalazi prije toga su samo indikativni. Ako ti nije bitno da imas dijagnozu, onda ti ne treba biopsija, ali bolje bi bilo napraviti ju iz vise razloga. Ukoliko dobijes dijagnozu, potpuno si sigurna da imas celijakiju, a ovako uvijek moze biti i ne mora.
Prije biopsije bi morala ponovno uvesti gluten u prehranu da bi ti nalazi bili tocni.

Na vise mjesta sam citala o povezanosti autoimunih bolesti sa crijevima, nigdje nije stopostotno receno da je "to to". Koliko sam ja upratila do sada nema sa strane sluzbene medicine potvrde o ovome, slobodno me demantirajte ako ima negdje nesto.

Sto se tice same biopsije, to ti je laicki receno, malo "jaca" gastroskopija, neugodna, ali nuzna za dobivanje dijagnoze. Po biopsiji dobijes i stupanj ostecenosti crijeva uslijed konzumiranja glutena, sto ti je zaparavo usput i vodic za oporavak, ukoliko su ti jako ostecena, oporavak ce biti duzi, a ako ides na ponovnu biopsiju nakon izvjesnog vremena po tome i vidis napredak izmedju ostalog.

U Hrvatskoj oboljeli od celijakije imaju pravo na subvenciju na do 10kg bezglutenskog brasna mjesecno, sto ipak olaksava situaciju i donekle utjece na smanjenje troskova. Sto se tice ostale prehrane i namirnica, po mom iskustvu, potrebno je uciti i proucavati sastojke i deklaracije, ne upustati se u rizicne kupovine po principu, ma valjda mogu, sto vise kuhati i pripremati sam, jesti nepreradjenu hranu i otprilike to je to.
Sevilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 15:15   #402
Quote:
vanili kaže: Pogledaj post
Ima koga na temi? ��
Ja sam imala tTg >200 i uz to anemiju.
Bojala sam se ići na biopsiju i tako sam sama uvela bezglutensku dijetu.
Ttg se nakon par godina tek vratio u normalu, anemija nestala.
Ostao mi je Lupus. Kaže kod autoimunih bolesti mora postojati neki problem sa propusnim cijevima.
Gdje bi se moglo otići na pregled i porazgovarati o cijevima i napraviti pretrage vezane uz namirnice koje bi trebao jesti, A koje ne bez da te tjeraju na biopsiju ako nećeš. Valjda postoji i još nešto?
http://istineilaziohrani.blogspot.hr...imoto.html?m=1
Maljčiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 23:00   #403
Pozdrav!
Prije 3 godine dijagnosticiran mi je Hašimoto. Na terapiji sam Euthyrox 50mg. Probava je oduvijek bila usporena te su moje posjete toaletu bile svaki drugi, treci dan.
U zadnje vrijeme stolicu imam svakih 3-4 dana. Uzasno sam napuhnuta, muce me vjetrovi. Bezvoljnost pripisujem promjeni vremena i mozebitnoj potrebi za jacom terapijom za stitnjacu.
Ovih dana trazim uzroke svojim problemima pa me zanima ima li koga sa problemima sa stitnjacom i intolerancijom na gluten? Hvala unaprijed
mateichh is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 08:42   #404
Quote:
mateichh kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Prije 3 godine dijagnosticiran mi je Hašimoto. Na terapiji sam Euthyrox 50mg. Probava je oduvijek bila usporena te su moje posjete toaletu bile svaki drugi, treci dan.
U zadnje vrijeme stolicu imam svakih 3-4 dana. Uzasno sam napuhnuta, muce me vjetrovi. Bezvoljnost pripisujem promjeni vremena i mozebitnoj potrebi za jacom terapijom za stitnjacu.
Ovih dana trazim uzroke svojim problemima pa me zanima ima li koga sa problemima sa stitnjacom i intolerancijom na gluten? Hvala unaprijed
I sama imam iste progleme. Hašimoto mi je otkriven prije dvije godine -TSH mi je bio 16. Trenutno sam na 75 mg Euthyroxa. Krajem drugog mjeseca idem ponovo do gastroenterologinje u nadi da će me poslati na alergotestiranje. Bila sam prije par godina na kolonoskopiji - tada su crijeva bila kao "OK", a ja sam se loše osjećala kao i danas. Od njihovog lošeg rada imam glavogolje, kostobolje, nadutost...Ne smijem jesti hranu s aditivima, piti pivo...jer mi sve to prisjedne.
Prije pola godine upoznala sam ženu koja mi je rekla da su je već liječili na psihijatriji, a kasnije -kod privatnog liječnika - utvrđena joj je celijakija...Uvođenjem bezglutenske terapije prestala je piti i Eutyrix i tablete za živce.
Tonkica frrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 01:18   #405
im li mozda tkogod preporuku za nekog dobrog gastroenterologa koji se kuzi i u te celiko stvari? meni sve izgleda ko da imam, nalazi se bas ne slazu, preostaje mi jos ta biopsija tih nesretnih resica al i za to treba uputnicu dobit... naravno gastric mi treba i da veli koji meni djava je ako nije ovaj, jer moje zeludac je totaln u strajku i creva u protestu, jadni smo svi malkice vec.
__________________
Možda je rođena s tim...
Colospa Retard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 14:41   #406
Gdje ste radili prve krvne testove na IgA i tTg? Jel to dovoljno za pocetak?
Vidim da se cijene po laboratorijima dosta razlikuju pa ne znam dal se svugdje radi isti test? A ima i u drustvu za celijakiju?
Naime imam hipotireozu i hasimoto, imam uzasnih problema s probavom i trazim si uzrok. Dr opce prakse mi ne zeli dat uputnicu jer tvrdi da su sve price s glutenom prenapuhane. Pa sam odlucila otic na svoju ruku, test iz krvi ne moze skoditi..
amy pelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2018., 08:52   #407
Quote:
Colospa Retard kaže: Pogledaj post
im li mozda tkogod preporuku za nekog dobrog gastroenterologa koji se kuzi i u te celiko stvari?
Isto pitanje i ja postavljam, ako ima tko preporuku neka napiše.

Quote:
amy pelin kaže: Pogledaj post
Gdje ste radili prve krvne testove na IgA i tTg? Jel to dovoljno za pocetak?
Vidim da se cijene po laboratorijima dosta razlikuju pa ne znam dal se svugdje radi isti test? A ima i u drustvu za celijakiju?
Naime imam hipotireozu i hasimoto, imam uzasnih problema s probavom i trazim si uzrok. Dr opce prakse mi ne zeli dat uputnicu jer tvrdi da su sve price s glutenom prenapuhane. Pa sam odlucila otic na svoju ruku, test iz krvi ne moze skoditi..
Je, dovoljno je za početak. Moja cijela familija je išla na tTg i od 5, 3 nas ima celijakiju. Ne bi ni znali da sestra nije imala jako izražene simptome. Ne znam točno za tTg jel se plaća i koliko, koji smo išli riješit na Klinički zavod za laboratorijsku dijagnostiku - KBC, ali može se i putem testa genitike otkriti - mislim da smo mi to odradili tako da potvrdimo nalaze umjesto biopsije. Ali za to treba uputnica jer po jednom testu košta i preko 1000kn.

Ako stvarno smatraš da imaš nekih problema, probaj prvo promijeniti doktora opće prakse ili idi na svoju ruku sa testovima jer ako imaš problema i ako uspješno promijeniš prehranu, preporodit ćeš se.
Elysian is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2018., 21:06   #408
Quote:
Elysian kaže: Pogledaj post
Isto pitanje i ja postavljam, ako ima tko preporuku neka napiše.
.
KBC Zagreb je referentni centar, a preporuke za dr Silvija Čuković-Čavka (koja vodi Sekciju za celijakiju odrasle dobi - Hrvatsko gastroenterološko društvo) te Marija Crnčević Urek, Nikša Turk i Marko Brinar
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 18:48   #409
Ljudi,
Zamolila bih da mi netko napiše što mogu provjeriti i otklonim sumnju na celijakiju/ osjetljivost na gluten? Idem privatno u laboratorij ovaj ponedjeljak pa bih izvadila i to. Znam da je jedina prava mjera biopsija, no ima li barem nešto gdje bi se mogle vidjeti naznake?
Imam kriminalno nisko željezo i feritin (oko 8) te D vitamin (12) te generalno probleme s apsorpcijom, malo poremećen rad štitnjače te opadanje kose...Probala sam najduže 3 mjeseca bez glutena prošlu jesen, i tada mi je željezo se popravilo, no zbog gubitka kilograma, sam odustala...Došli blagdani i neki angažman u Italiji, i ja samo nastavila po starom. Voljela bih znati je li se odričem te hrane uzalud ili ne.
Hvala unaprijed!
Lilivili is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2018., 01:24   #410
ne prekidati prehranu glutenom prije nego imas sve nalaze jer ti nece biti tocni!

ja sam na kraju otisla privatno na gastroskopiju gdje su uzeli i resice tankog crijeva, sad cekam presudu. krv moze pokazat ovo ili ono, te resice su jedini skroz siguran znak za to, tak da eto. mozda sam skroz bezveze profuckala silne pare, da bar
__________________
Možda je rođena s tim...
Colospa Retard is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2018., 09:45   #411
Ja sam obavila i vađenje krvi i genetiku jer smo išli svi iz familije, a nitko od nas ne želi niti čuti riječ "gastroskopija". Bilo, ne bilo, svi se pridržavamo te BG prehrane i ok je. Skužili smo s vremenom da nas 2 od 3 manje osjeća simptome ako pojedemo nešto sa glutenom tako da je kod svakoga drugačije...

Osobno nisam osjetila neke značajne razlike osim kroz probavu, prije sam uvijek imala malo više problema s time a pripisivala sam to ne kretanju...
__________________
let's go for a drive
Elysian is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 22:40   #412
Moji simptomi

Već posljednje 2 godine vodim bitku sa liječnicima.. Mislim si da imam celijakiju, počelo je seboreičnim dermatitisom, učestalim proljevima, potom refluksom, nadutošču s čestim podrigivanjem, imam astenozoospermiju, pretilost, a sad i teditisom tetive ramena, povišenim CRP-om, fibrinogenom, povremenim bolovima s lijeve strane trbuha i povremeno pod pazuhom dođe do nekakvog osipa crvenila koji rješavam sa kremom ba bazi bakra i cinka to vrijedi i za seborojični dermatitis na licu, a za kosu najbolje pomažu Rausch šamponi koje je moguće kupiti jedino u Austriji , njemačkoj ili naravno ebayu. vjerojatno problem sa slezenom ili crijevima, tek sad sam primijetio da većina simptoma govori o celijakiji..

Koliko znam od žitarica ,kukuruz, heljda , riža, kvinoja je dozvoljeno sve ostalo i kombinacije zabranjene, čitao sam da je jako dobro jesti banane u večim količinama.. znam da je teško poptuno izbjegnut aktivatoge celijakije što mislim da nije samo gluten, već i šečer, pivo (ječam) pa da vidimo.. ako ima nekto slične simptome neka si provjeri ove krvne markere CRP, fibrinogen i željezo.. bolovi u zglobovima čudite se ali vrlo vjerojatno nastaju upravo zbog toga...


pa ako se neko nađe
tommycro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2018., 14:02   #413
Znači, IgA, tTg i CRP za prvu rundu, a poslije biopsija ili genetika. Može li mi netko potvrditi je li to tako?

Ja sam prije par godina radila IgA i bio je jako nizak, blizu nule, pretpostavljam da je to dobro? Tada samo bila jako bolesna i sjećam se da je liječnica prokomentirala kako nalaz nije pozudan jer je zbog bolesti uzdrman imunološki i može prikazivati lažno stanje. Što kažete na to?
Lilivili is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2018., 07:03   #414
Pozdrav.

Sumnjam na celijakiju, pa bi htjela otici to ispitati. E sad, zanima me, to moram prvo doci na oregled kod gastroenterologa, jel tako? Koliko se ceka uooce na pregled, pa onda jos dalje za te pretrage na celijakiju, ako me posalju?

Nadam se da necu izgubiti godinu dana cekajuci da otkrijem sto mi je

Ako netko ima preporuku nekog gastroenterologa, neka slobodno napise. Moze i u pp, hvala.
Mystify M is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2018., 09:47   #415
Quote:
Mystify M kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Sumnjam na celijakiju, pa bi htjela otici to ispitati. E sad, zanima me, to moram prvo doci na oregled kod gastroenterologa, jel tako? Koliko se ceka uooce na pregled, pa onda jos dalje za te pretrage na celijakiju, ako me posalju?

Nadam se da necu izgubiti godinu dana cekajuci da otkrijem sto mi je

Ako netko ima preporuku nekog gastroenterologa, neka slobodno napise. Moze i u pp, hvala.
Prvo morate gastroenterologu, koji će Vas prvo pitati za osobne simptome i obiteljsku anamnezu a zatim učiniti testiranje krvi i u slučaju pozitivnih nalaza biopsiju sluznice tankog crijeva. Testiranjem krvi s velikom sigurnošću se može postaviti opravdana sumnja u celijakiju testirane osobe. Međutim, negativni test antitijela ne isključuje celijakiju s potpunom sigurnošću! Zlatni standard dijagnoze celijakije je analiza tkiva dobivenog biopsijom sluznice tankog crijeva. Može se raditi i antigen histološke kompatibilnosti tkiva, ali ne rutinski, nego u dvojbenim slučajevima. Ne smije se započinjati s bezglutenskom dijetom prije biopsije sluznice crijeva i postavljene dijagnoze celijakije jer dijeta ometa pravilnu dijagnozu ili može omesti postavljanje dijagnoze neke druge bolesti s istim simptomima.


Poslano sa mog TA-1032 koristeći Tapatalk
__________________
Potrebno je biti mudar da bi se razumijela mudrost; glazba ne znači ništa ako je publika glupa.
vanilymili is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2018., 17:16   #416
Koliko prije krvnih i ostalih pretraga bih trebao opet uvesti gluten u prehranu?

Ja sam jednostavno skuzio da mi psenicni proizvodi smetaju i poceo jesti bezglutenski, sto je 95% popravilo probavu. Sad sam u 9. Mjesecu narucen ko gastroenterologa (Bakula, sv. Duh), pa ne bi za bezveze radio krvne i ostale pretrage ako ce biti lazno negativnih rezultata. Prehrane se drzim zadnjih 2-3 mjeseca.
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2018., 13:00   #417
Ako ima netko kompetentan, može li kratki komentar?
Dobio sam nalaz krvi:
IgA (s): 1,7 g/L
anti-tTG IgA (s):40,1 U/mL

Ako sam dobro razumio prethodne komentare, ovo upućuje na celijakiju te je izgledno da ću morati na gastroskopiju?
Lumberjack13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2018., 15:43   #418
Planiram se testirati na celijakliju, jer moram dugo čekati pregled kod gastrića.
Ne znam od kud početi.
Poliklinika Sunce nudi test tTg-IgA
a Medikol Anti-tTG (antitijela protiv tkivne transglutaminaze, test na celijakiju)
Je li to isto?
Ili da odem na brzi test u Hrvatsko društvo za celijakliju? Molim vas pomoć, dosta mi je hitno
dessylessy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2019., 17:41   #419
Za koliko i gdje se moze najbrze doci na red za pretrage na celijakiju?

Cisto da znam da li mi se isplati sad narucivati na to i ako moram cekati jos mjesecima u ovim bolovima, ili cu ipak odmah izbaciti sve sa glutenom i tako onda jesti.

Ako sad zivkam sve bolnice redo, reci ce mi da prvo nabavim uputnicu od dr. opce prakse pa ih nazovem vec znam kak to ide
coconut addict is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2019., 19:59   #420
Quote:
coconut addict kaže: Pogledaj post
Za koliko i gdje se moze najbrze doci na red za pretrage na celijakiju?

Cisto da znam da li mi se isplati sad narucivati na to i ako moram cekati jos mjesecima u ovim bolovima, ili cu ipak odmah izbaciti sve sa glutenom i tako onda jesti.

Ako sad zivkam sve bolnice redo, reci ce mi da prvo nabavim uputnicu od dr. opce prakse pa ih nazovem vec znam kak to ide
Imunomed = 500kn (nalazi gotovi drugi dan)
Labplus = 250 kn (nalazi gotovi za 10 dana)

rok za naručivanje u KBC Rebro je 1,5 - 2 mjeseca + vrijeme dok dobiješ nalaze
zeljkozg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:33.