Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2017., 15:17   #5561
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Za porez se slazem, tako sam i ja dobio.

Za staz, ja sam dijagnosticiran s 31. godinom 2015., do 61 godine zivota npr. imam od tog trenutka 30 godina. Za tih 30 godina ce mi se dob za odlazak smanjiti 30/5 dakle za 6 godina. Tih 61 +6 je taman ovih trenutno aktualnih 67 godina potrebnih za punu starosnu mirovinu, koje ce biti aktivne tamo 2030 i neke. Mozda do 2040 i neke bude i 69 godina, onda bi mogao do 63 raditi.

Zaposlen sam od pocetka 2015. godine, a jos prije toga sam odradio strucno osposobljavanje, tako da bi sa 61 godinom imao 31 godinu obicnog staza ili skoro 39 godina beneficiranog staza.
Znači kad budeš imao 61 godinu, tvoja dob za odlazak u mirovinu je 67-6 = 61.
Dakle točno tada možeš, ali ti fali još godina do punog staža, dakle računaš si 62.

Što je super, jer ja kako god okrenem tek s 63 i pol ili čak 64 mogu (što je debelo duže nego su i zdrave žene dosad radile)... a koliko mi pomaže što ću u tom trenu imati 46 i pol godina staža (uključivši beneficirani...)

femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 15:54   #5562
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Znači kad budeš imao 61 godinu, tvoja dob za odlazak u mirovinu je 67-6 = 61.
Dakle točno tada možeš, ali ti fali još godina do punog staža, dakle računaš si 62.

Što je super, jer ja kako god okrenem tek s 63 i pol ili čak 64 mogu (što je debelo duže nego su i zdrave žene dosad radile)... a koliko mi pomaže što ću u tom trenu imati 46 i pol godina staža (uključivši beneficirani...)

Quote:
Pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ima osiguranik kada navrši 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja (članak 35. ZOMO). U 41 godinu staža osiguranja uračunava se staž osiguranja, ne i posebni staž( vrijeme na pr. provedeno u “domobranima“). Ova mirovina određuje se bez smanjenja – tzv. penalizacije.
Mozda te ovo spasava.


Sto se mene tice, sad jel to 39 ili 40 i nije previse bitno za godine staza, samo da je to puna starosna bez penalizacije.

A i ja isto gluposti pricam jer moja je procjena da ce mirovine za 10-15 godina biti samo socijalna pomoc, svima isto, a kasnije tko zna.

Inace, ovo nase nije posebni staz, nego staz osiguranja s povecanim trajanjem, pa bi po meni trebao ulaziti u ovih 41 godinu.

Zadnje uređivanje lukarak : 19.04.2017. at 16:10.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 16:12   #5563
To bi trebalo provjeriti - uračunava li se i benificirani staž u tzv. dugotrajni mirovinski staž.

Neovisno o tome, staž je inače beskorisni uvjet za mirovinu jer je 15 godina dovoljno za punu mirovinu, naravno kad se ispuni drugi uvjet, a to je uvjet dobi.

No što imaš više staža, to ti je mirovina veća, tako da nije baš skroz beskorisna brojka.
__________________
In order to change we must be sick and tired of being sick and tired.
kortich is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 16:24   #5564
Quote:
kortich kaže: Pogledaj post
To bi trebalo provjeriti - uračunava li se i benificirani staž u tzv. dugotrajni mirovinski staž.

Neovisno o tome, staž je inače beskorisni uvjet za mirovinu jer je 15 godina dovoljno za punu mirovinu, naravno kad se ispuni drugi uvjet, a to je uvjet dobi.

No što imaš više staža, to ti je mirovina veća, tako da nije baš skroz beskorisna brojka.
Osim ako ne ganjas ovo gore, da ti je 41 godina dost bez obzira na dob (dobro 60+, ali...)

Ja nikak nemrem do 41 godine staza prije nego sto napunim ovu snizenu dob, pa makar kad ja idem povecali na 69 godina regularno.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 17:55   #5565
Pa i onda uvjet dobi mora biti ispunjen, samo je manji Velim, treba provjeriti, ali sumnjam da se ti rokovi skraćuju. Poanta te novine bila je da se puna starosna mirovina (bez penalizacije) omogući onima koji su to zaslužili dugogodišnjim uplaćivanjem doprinosa (41 godina je zbilja puno vremena). Mi već ionako kraće uplaćujemo (a više nam se računa), tako da bi to bio zbilja jako (čak i pretjerano) povoljan sustav.

Inače, kad sam si ovo računao, mogao bi ići u mirovinu sa 61. Ljepota rane dijagnoze... Ali još nisam ni zatražio benificirani, tko zna hoće li toga uopće biti kad se konačno odlučim na to
__________________
In order to change we must be sick and tired of being sick and tired.
kortich is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 19:49   #5566
Dobro kaj ne trebaju biti ispunjena (idealno) oba uvjeta:
67 godina starosti (za muške i ženske po novom) +
40 godina staža?

Ja sam po toj premisi računala i došla do toga da moram raditi do 64. (kad mi se maknu tri, thanks to MS) i da ću tada imati >46 godina staža (thanks to MS).

kortich - bolje ti je da predaš papire, jer se čeka stoljeće, a skidanje godina ne kreće od datuma dijagnoze, nego od datuma odobrenja... plus što ne treba zanemariti i tih nešto sitno kuna više na računu mjesečno
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 21:56   #5567
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Dobro kaj ne trebaju biti ispunjena (idealno) oba uvjeta:
67 godina starosti (za muške i ženske po novom) +
40 godina staža?

Ja sam po toj premisi računala i došla do toga da moram raditi do 64. (kad mi se maknu tri, thanks to MS) i da ću tada imati >46 godina staža (thanks to MS).

kortich - bolje ti je da predaš papire, jer se čeka stoljeće, a skidanje godina ne kreće od datuma dijagnoze, nego od datuma odobrenja... plus što ne treba zanemariti i tih nešto sitno kuna više na računu mjesečno
Idealno da.

Ali ima ta fora s dugotrajnim osiguranikom koji s 41 godinom staza moze u punu starosnu mirovinu cim napuni 60 godina, ne mora cekati 65, 67 ili tko zna koliko ce biti u buducnosti.

Sto se tice ovog od kad krece skidanje godina, kaze .... smanjuje se za 1 godinu za svakih 5 godina provedenih u osiguranju koje se racuna kao 15 mjeseci za 12.
A buduci da se to racuna od dana dijagnoze...
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 23:43   #5568
Da, od dijagnoze, zato ne žurim.

Čekam da vidim u kojem smjeru će posao. Sad dok je još sve neizvjesno (ugovor na određeno) ne želim dodavati ulje na vatru sa svojim misterioznim rješenjima. Misterioznim bar do trenutka dok se selo ne izlaje.
__________________
In order to change we must be sick and tired of being sick and tired.
kortich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 02:02   #5569
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Sto se tice ovog od kad krece skidanje godina, kaze .... smanjuje se za 1 godinu za svakih 5 godina provedenih u osiguranju koje se racuna kao 15 mjeseci za 12.
A buduci da se to racuna od dana dijagnoze...
Misliš?
Jer prilično sam sigurna da su ovdje pisali da staž ide gore od dana dijagnoze, ali skidanje godina (misteriozno) dolje od dana rješenja.
Makar se to čini glupo, ali tako su pisali.
Ali ako je tako:
Ja sam na dan dijagnoze imala 36 i pol. 25 godina kasnije, sa 61.5, mogu smanjiti dob odlaska za 5 godina
(a 67 - 5 = 62)

Znači sa 62 bi mogla u punu, jer tada bi imala i 46 godina staža.

Zadnje uređivanje femmelatin : 20.04.2017. at 02:19.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 11:57   #5570
staž ide od dana dijagnoze, unazad se računa i od dana dijagnoze se uzima u obzir
neprikosnovena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 12:27   #5571
Znala sam da je netko ranije rekao da se starost računa od datuma rješenja.
Nebilomiteško prokopati...
E pa vidi tko je to bio, kortich - ti glavom i bradom...



Quote:
kortich kaže: Pogledaj post
Nije nimalo čudno. Uvjeti za mirovinu su godine života i mirovinski staž.

Mirovinski staž ti se povećava 3 mjeseca za svaku godinu, počevši retroaktivno od dana dijagnoze, kad god da se benficirani staž priznao, dok se godine života smanjuju po formuli svakih pet godina jedna, ali ovaj put ne od dijagnoze, nego od datuma rješenja.

Dvije različite formule za dva različita zakonska uvjeta...

Zbilja se nadam da vraćaju originale, inače ozbiljno dovode u pitanje temeljna prava pacijenata. Što će im ti originali trajno?

Holyfist, hvala na iscrpnim informacijama!
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 13:21   #5572
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Znala sam da je netko ranije rekao da se starost računa od datuma rješenja.
Nebilomiteško prokopati...
E pa vidi tko je to bio, kortich - ti glavom i bradom...
Par postova nakon je to doveo u pitanje citatom odredbe.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 13:53   #5573
tako me nije briga, jer ionako do mirovine imam još puno, bio staž ili ne.....mene više zanimaju druge stvari, invalidnost, porez, plaća, povlastice na temelju bolesti, sva ona prava koja su propisana....ali obzirom nisam dobila još poziv za vještačenje, nemam pojma kako ide, zatražila sam apsolutno sve što se može tražiti, 3x godišnje idem na fizikalnu, 1x toplice 21 dan, barokomoru možemo dobiti, to su mi rekli sada u toplicama, barokomora pomaže,imamo pravo na doznaku za ortopedska pomagala, za probleme s mokrenjem tko ih ima
neprikosnovena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 15:42   #5574
Na spiralu
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 20:17   #5575
Quote:
neprikosnovena kaže: Pogledaj post
tako me nije briga, jer ionako do mirovine imam još puno, bio staž ili ne.....mene više zanimaju druge stvari, invalidnost, porez, plaća, povlastice na temelju bolesti, sva ona prava koja su propisana....ali obzirom nisam dobila još poziv za vještačenje, nemam pojma kako ide, zatražila sam apsolutno sve što se može tražiti, 3x godišnje idem na fizikalnu, 1x toplice 21 dan, barokomoru možemo dobiti, to su mi rekli sada u toplicama, barokomora pomaže,imamo pravo na doznaku za ortopedska pomagala, za probleme s mokrenjem tko ih ima
A tebi je tako loše da ti sve to treba?
Koje simptome imaš?

Ja ne želim ništa od navedenog, ni fizikalnu ni toplice ni barokomoru (čemu to služi?)... tj. ni ne treba mi (da pokucam o drvo)
...ali recimo da je u ponudi neki welness, anticelulitna masaža i vježbanje sa zgodnim osobnim trenerom, ne bi se bunila.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 23:11   #5576
Stigoh do magnetne rezonance glave ,ono sto sam predvidio da ce se desiti davnih dana.Makar znam da nema nista dalje od toga i da zavrsim vise sa ovim mucenjem
FaBregas33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 09:09   #5577
Quote:
neprikosnovena kaže: Pogledaj post
tako me nije briga, jer ionako do mirovine imam još puno, bio staž ili ne.....mene više zanimaju druge stvari, invalidnost, porez, plaća, povlastice na temelju bolesti, sva ona prava koja su propisana....ali obzirom nisam dobila još poziv za vještačenje, nemam pojma kako ide, zatražila sam apsolutno sve što se može tražiti, 3x godišnje idem na fizikalnu, 1x toplice 21 dan, barokomoru možemo dobiti, to su mi rekli sada u toplicama, barokomora pomaže,imamo pravo na doznaku za ortopedska pomagala, za probleme s mokrenjem tko ih ima
Sve informacije bi trebala dobiti u društvu MS
martix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 08:57   #5578
Citirat ću pravila:

Quote:
Sashica kaže: Pogledaj post
Na podforumu Zdravlje je zabranjena prodaja, razmjena ili poklanjanje lijekova, preparata i/ili stvari.

Ako vam je ostala kutija "viška" nekog lijeka i želite je nekome pokloniti/prodati, molimo vas da ne pišete o tome.


Zbog toga su pobrisani zadnji postovi. Ne znam jel dopušteno na Malim oglasima prodavati ovakve stvari pa probajte tamo.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 23:55   #5579
Pogledajte sutra u 19:15 Potragu na RTLu, tema je multipla skleroza i pogresni kriteriji za dodjelu lijekova.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 08:49   #5580
Pitanje... da li prilikom onog godisnjeg produzenja prava na lijek se treba imati friski nalaz magneta?
Da li se po tome treba obaviti jednom godisnje MR?
Find.out is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.