Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2003., 07:29   #21
Cekamo vec tjedan dana, trebalo je u utorak.... ali nema veze, sto duze cekamo, bolje ce mjesto dobiti. Nikuda nam se ne zuri, a i da je isla u cetvrtak - petak, samo bi lezala tamo prek vikenda jer tada valjda nema terapija. Jedva ceka bazene ondje.

Odgovarala je u cetvrtak na pitanja u Milijunasu.... Mislim da cemo ju prijaviti.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2003., 07:36   #22
Husky, cuvaj se! Pusa tebi i djevojci!
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2003., 14:37   #23
super super
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 11:37   #24
sreća

Dragi husky, sada znaš što je sreća. Uživaj u njoj! Da nisi to prošao ne bi znao što je ustvari život. Dovoljna je sekunda za nesreću koja ti promijeni cijeli život. Vjeruj mi, ja to znam!
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 08:24   #25
Re: sreća

Quote:
PEONIJA kaže:
Dragi husky, sada znaš što je sreća. Uživaj u njoj! Da nisi to prošao ne bi znao što je ustvari život. Dovoljna je sekunda za nesreću koja ti promijeni cijeli život. Vjeruj mi, ja to znam!
Da, sada znam sto je nesreca, ali i sreca.... i sto je zivot.

Tuzan ton tvog posta.... Svi nosimo svoj križ.... ali neki ih nose nekoliko....

Ne znam sto vise da kazem.... iz tvoje biografije vidi se da si prozivjela nesto strasno. Hvala na lijepim rijecima, drzi se i ti.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 08:42   #26
hvala

Husky, hvala ti na podršci. No, ništa nije tako strašno, a da se ne može pretrpjeti. Znaj da uvijek može biti još i gore. I to ti mora biti glavna vodilja u životu. Budi sretan s onim što imaš jer to vrlo lako možeš izgubiti. Uživaj u svakom časku života jer ti vrijeme neopisivo brzo leti. Reci mi kako je tvoja djevojka, jel normalno govori?
__________________
peonija

Zadnje uređivanje peonija : 15.06.2003. at 21:42.
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 09:07   #27
Dobro je, odlicno cak. Brzo se umara, pije tablete protiv epileptickog napada, mora piti pica s natrijem jer ima manjak, kratkorocna memorija (nakon nesrece) je jos malo zdrmana, treba ponekad vise puta ponoviti ili podsjetnik, jos pomalo zbunjena i nesigurna u sebe, jos nije moguca duza koncentracija na istu stvar.

To je sve, to su sve posljedice (ne racunam male vanjske nebitne fizicke), mozda nesto zaboravih, ali je totalna sitnica. Ionako i ovo sve navedeno je svakim danom vidljivo bolje. A jos nije niti dva mjeseca od nesrece.... Cudesan oporavak.

Prica normalno, bez zastajkivanja.

Najgore je kada je u pitanju dijete. Dio tebe.... Dala bi svoj zivot za nju, a ne mozes.... mozes joj samo nastaviti pruzati ljubav, pomoc, osigurati maksimalno udoban zivot..... Ah.

Sto znaci slicna situacija? Koma? Fizicki problemi? Psihicki? Jos uvijek vezana za krevet? Kada, kako? Gdje i kako se lijeci?
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 09:23   #28
inbox

Husky, javit ću ti se osobnom porukom, pogledaj u inbox.
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 12:24   #29
koma

čuju li nas ljudi kada su u komi?
geronimos winner is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 12:48   #30
molim vas !! ...hitno je
geronimos winner is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 14:26   #31
kako koji
neki čuju i sve razumiju, ali ne mogu dati znakove života tj mrdnuti ruku

drugi nisu ničega svjesni

mislim da se to može vidjeti po moždanim valovima
__________________
dolor patientia vincitur
boletus satanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 22:59   #32
ima li još netko informacija o tome....
geronimos winner is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 23:02   #33
Quote:
geronimos winner kaže: Pogledaj post
čuju li nas ljudi kada su u komi?
Moguće je ali ne znamo za sigurno. U svakom slučaju nije isključeno.
Bundevica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 23:32   #34
Osjetilo sluha je koje se najzadnje gasi u komi. Da slučajno nisi pričao žalopojke kraj osobe koja je u komatoznom stanju!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 17:00   #35
koma je kvantitativno stanje svijesti (tu spadaju i budnost, somnolencija i sopor), dok se težina kome procjenjuje glasgowskom skalom kome. ako netko zna bolje, nek me ispravi, dapače.

a za to da li te čuje ili ne....ovisi o stupnju kome. ne znam zašto ne pitaš liječnika?
abattoir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 00:08   #36
Dobro si rekao za ovo prethodno.

Ovo što sam prethodno navela, može biti i u dubljoj komi.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 10:42   #37
da,pa pitaj ljecnika... ja isto mislim da je to do stupnja kome... ali malo lijepih rijeci sigurno nece skodit toj osobi,cula te ona ili ne!
__________________
good girls go to heaven,bad girls go everywhere
dancy.kiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 10:56   #38
Moždana koma

sin mi je prije sedan dan zadobio teške ozljede glave opasne po život.imao je otvoreni prelom lubanje na tjemenu i puknuče lubanje cilon dužinom bez pomaka kostiju.na otvorenom prelomu je dio kosti pritiskao mozak i kirurg je to operirao.stanje je trenutno loše jer je tlak u mozgu konstantno visok a na drenažu likvora ne reagira kao ni na ostale terapije,uz to ima temperaturu koju koliko toliko drže pod kontrolom.da bi stvar bila gora na plučima iama kontuziju i ona samo otežava situaciju.kako san shvatija doktore največi in problem stvara visoki tlak u mozgu kojeg teško kontroliraju.poslat je nalaz tkiva kod otvorenogpreloma na laboratorij a rezultate čekamo.danas mu je sedmi da kome.mislin da van ne triban reči u kakvom smo stanju.naša san ovaj vaš forum pod temomkoma koju je otvorija husky jerje ima sličan težak slučaj sa curom.mise sad vatamo za svaku slamku pasmo odlučili ivas pitati za mišljenje i znate li za neki sličan slučaj.molimo vas javite se.znamo da doktori daju sve od sebe ali on je naš Roko i tek mu je 15 godina.fala unaprid na svakom odgovoru
mazic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 12:35   #39
Žao mi je...
Molim za oporavak i ozdravljenje...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 12:58   #40
Iz opisanog je očito da se radi o teškoj politraumi i vrlo vjerojatno se liječenje odvija u nekoj intenzivnoj jedinici. Skoro sigurno je bolesnik i na strojnom disanju odnosno na respiratoru.
Kod ovakvih povreda vrlo je teško išta prognozirati. Mora se razmišljati iz dana u dan, nikako dugoročno što i kako....
Što se glave tiče, kod ovakvih povreda u ovoj fazi najopasnija stvar je otok ili edem mozga koji skoro uvijek nastaje u manjem ili većem opsegu. Traumatizirano moždano tkivo uslijed povrede počne oticati. Loša stvar je to što ne može oticati puno jer ga u tome sprečavaju kosti lubanje. Intrakranijski tlak raste, moždano tkivo buja ali ne prema van jer ne može nego na račun svojih struktura, prvenstveno moždanih komora i krvnih žila koji mozgu donose kisik i hranjive tvari što ponovno dovodi do toga da mozak trpi i stvori se začarani krug koji valja što prije prekinuti.
To se može raditi davanjem lijekova koji svaki na svoj način otok pokušavaju smanjiti ( Lasix, Manitol 10 ili 20% najčešće ), postavljanjem intraventrikularnog katetera u moždanu komoru gdje se može malo likvora ispustiti i na taj način smanjiti otok...ili na koncu dekompresivnom kraniotomijom tj operacijskim zahvatom gdje se skida dio kosti sa svoda lubanje i nastoji se na taj način omogućiti mozgu da "malo dođe do zraka"....
U ovoj fazi važno je bolesnika dobro sedirati, po potrebi i relaksirati ( inducirati umjetnu komu ), i osigurati organizmu što "mirnije stanje" bez nemira, spazma i iritacija izvana...jer sve skupa ne utječe dobro na intrakranijalni tlak. Bdw, normalni ICP se kreće negdje između 0 - 10...od 10 - 15 je ono hm, hm...sve preko 20 je značajno visoka vrijednost....Dok god je ICP visok nije za očekivati dolazak k svijesti.
Druga, potpuno jednako teška povreda je ona na plućima. Kontuzija pluća, ukoliko je razvije u većem opsegu, teško je stanje neizvjesne prognoze. Kontuzirani plućni parehim najlakše je opisati kao velikim podljevom ili modricom. Modrica na drugom mjestu skoro nije spomena vrijedna ali na plućima to ima za posljedicu da je taj dio pluća van funkcije odnosno ne sudjeluje u izmjeni plinova. Druga važna karakteristika takvog područja pluća je da je to idealna podloga razvoj nekog infekta ( jer pluća nisu sterilna ) koji se gotovo redovito razvija u većem ili manjem opsegu. Infekt je moguć i kao posljedica povrede mozga, to nisam spomenuo pri opisu toga. Pluća, iako kontuzirana i dalje moraju raditi svoju funkciju jer nema u nas druge alternative pa se kod opsežnih kontuzija gdje bolesnik ne može sam disati koriste respiratori. Određeni modeli ventilacije za takva pluća nisu dobri stoga se kod provođenja takvog strojnog disanje mora voditi računa o nizu parametara.
Kombinacija ovih dviju povreda često indicira da se nakon 10-tak dana respiratora učini i traheotomija ( otvaranje dišnog puta na vratu i stavljenje trahealne kanile ) i da se disnje radi preko tog dišnog puta.

Iz gore opisanog jasno vam je da se kod ovakvih povreda mora biti strpljiv, čak i vrlo strpljiv...i nažalost mora se biti svjestan da je svaki ishod moguć... No dajte glavu gore, idite iz dana u dan, budite strpljivi, informirajte se kod intenziviste i neurokirurga, pokušajte ostati staloženi i hajdemo se nadati dobrom! Dobra stvar je dob jer po mom iskustvu djeca puno bolje prođu kod ovakvih stanja nego odrasle osobe.....Kako god, sretno!
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!

Zadnje uređivanje trebor : 15.03.2009. at 13:06.
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:05.