Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2004., 14:30   #81
MRI kraljeznice kanal stenoze

Normalna kraljeznica

==============================================

U mojem slucaju ,ja vec nemam najdoljnju Laminu ,koja je bila odstranjena 1972.

Operirana kraljeznica poslije Laminectomy


Laminectomy na kraljeznici
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 13:18   #82
ja imam skoliozu
__________________
Katkad si vjetrobran,a katkad mušica.
Tinach is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 16:47   #83
Koliko stupnjeva?
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 15:06   #84
Skolioze



Uvod
Čovjekova kralješnica gledana sprijeda ili straga je ravna, tj. bez ikakva postraničnog zavoja. Ako postoji postranični zavoj, govorimo o skoliozi.

Definicija
Pod skoliozom u praktičnom smislu razumijeva se strukturna skolioza, tj. postranično iskrivljenje kralješnice s prisutnom rotacijom i torzijom kralježaka. Rotacija je okretanje kralješnice oko uzdužne osi, a torzija uvrtanje jednoga dijela kralježaka prema drugom dijelu.

Etiologija i patogeneza
Obično se skolioze pojavljuju i progrediraju u tijeku razvojnog doba. Najčešće se na određenoj lokaciji kralješnice pojavljuje rotacija, a potom se pojavi i tzv. "primarni zavoj". Da bi bolesnikov trup ostao kompenziran, odnosno da bi se zadržao balans kralješnice pojavljuje se i sekundarna krivina ili kompenzacijski zavoj koji se može nalaziti iznad ili ispod primarne krivine, te pokazuje zakrivljenost na suprotnu stranu od primarnog zavoja.
Učestalost idiopatskih skolioza varira u raznim statistikama. Uglavnom se kreće oko 0.5% kada se uzmu u obzir samo skolioze veće od 20 stupnjeva uz omjer žene naprama muškarcima 6:1.
Progresija skolioze vezana je uz intenzitet rasta, stoga je vrlo važno u planiranju liječenja voditi o tomu računa.

Dijagnoza
Potrebno je ispitati obiteljsku i osobnu anamnezu, zatim se usredotočiti na sadašnje stanje, a potom slijede metode fizikalne pretrage koje imaju neke svoje specifičnosti (gibometrija, mjerenje dužine donjih ekstremiteta, ispitivanje balansa kralješnice).

Radiološka je dijagnostika također standardna metoda pretrage. Tek se u preoperacijskoj obradi kod različitih vrsta skolioza provode pretrage kao što su mijelografija, spirometrija, angiografija i sl.

Liječenje
Mora se provoditi prema individualnom programu za svakog bolesnika.
Fizikalna terapija, odnosno medicinska gimnastika mogu se primijeniti još samo kao dodatno sredstvo liječenja ortozama. Vježbe se stoga mogu prihvatiti kao mjere općeg jačanja organizma, ali ne kao sredstvo zaustavljanja napredovanja skolioza. U tom smislu treba upoznati bolesnika i roditelje.
Ortoze (steznici) danas su prihvaćene kao dominantno sredstvo liječenja srednje progresivnih skolioza. Danas su za torakalne, torakolumbalne i dvostruke primarne skolioze primjenjuju različiti tipovi steznika, najčešće od sintetskih materijala.
Najintenzivnije nošenje steznika preporučuje se u tijeku pubertetskog zamaha rasta.
Budući da je prognoza skolioza lošija što se deformacija pojavi prija u životu, stoga je za liječenje lumbalnih skolioza posebno važno rano otkrivanje i pravodobno liječenje odgovarajućom ortozom.
Osnovni princip operacijskog liječenja skolioza jest spondilodeza u korigiranom položaju deformacije. Najčešće se skolioze operiraju u ranoj adolescenciji, tj. u doba kad bolesnik uglavnom dosegne konačnu tjelesnu visinu, jer se spondilozom zaustavlja rast kralješnice u operiranom segmentu.

Ukratko, skolioza je deformacija koja uzrokuje rane degenerativne promjene kralješnice do teških deformacija prsnog koša. Moguće je i takvo oštećenje plućne funkcije koje uzrokuje cor pulmonale, a do oštećenja dolazi zbog razmještaja organa uvjetovanim zakrivljenjem kralježnice.
Osnovna je značajka liječenja da ne počne prekasno. Uz to bavljenje sportom i sportskom aktivnošću je poželjno iako bavljenje sportom ne bi trebali shvaćati kao terapiju već samo kao pripomoć općem zdravlju pa tako i skoliozi.

Preneseno iz Medicine HR.


SKOLIOZE-IMAGE

Skolioze/ Test
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 15:40   #85
Daj Vilko prestani prepisivati, ovo ti je zadnja opomena.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 09:36   #86
Quote:
lahor kaže:
Koliko stupnjeva?
nemam pojma, bila sam na sistematskom i žena je to uočila i dala mi uputnicu za ortopeda isad kad prestane strka oko faksa idem k njemu...
__________________
Katkad si vjetrobran,a katkad mušica.
Tinach is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 10:57   #87
Vjerojatno nije nista strasno onda. Bez brige, sa malo stupnjeva skolioze se zivi sasvim normalno, pozeljno je da se bavis nekim sportom i drzis misice ledja u formi.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 15:25   #88
Quote:
lahor kaže:
Daj Vilko prestani prepisivati, ovo ti je zadnja opomena.

Daj se malo opameti ...sta je skodilo i koliko je bilo, bio je odgovor malo opsirniji nego si ga dala ti.
Sta je problem? Znanje se dijeli i pomogne kome je potrebno!
Samo Lahor moze pisati ?

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 15:39   #89
Ja kad i pisem tako duge postove oni su moji, dakle iz nekog mog seminara ili skripte koju sam sama pisala.
Uostalom, postoji na forumu moj odgovor o skoliozama, na nekoj temi.

Ne, nije da "samo Lahor moze pisati", nego nitko ne smije kopi-pejstati.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 16:01   #90
Osim toga, iz onoga sto si ti ovdje prekopirao bi Tinach u najmanju ruku mogla zakljuciti da ce zavrsiti sa steznikom ili na operacijskom stolu. A ja ipak mislim da je kod nje rijec o blagom stupnju skolioze kod kojega ne treba lijecenje niti ce imati problema sa kraljesnicom, a kamoli teze poremecaje tipa cor pulmonale.


Adolescentne idiopatske skolioze do 30° liječe se slobodnim režimom u smislu stalnog nadzora i bavljenja sportom. Za skoliotične krivine od 30-50° primjenjuju se ortoze uz medicinsku gimnastiku i bavljenje sportom, a za krivine preko 50° preporuča se kirurško liječenje.

Vise o skoliozama napisala sam ovdje:
https://www.forum.hr/showthread.php?s...68#post1107968

I ne, to nije prepisano odnekud s neta.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 23:18   #91
Quote:
lahor kaže:
Vjerojatno nije nista strasno onda. Bez brige, sa malo stupnjeva skolioze se zivi sasvim normalno, pozeljno je da se bavis nekim sportom i drzis misice ledja u formi.
ma da,sve bude ok- počela sam sjediti na lopti a i mislim da ću početi nekom vježbom, najvjerojatnije pilatesom, jer sam i iz tvojih postova zaključila da je to ok vježba za držanje (koje mi je katastrofalno)

hvala
__________________
Katkad si vjetrobran,a katkad mušica.
Tinach is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 00:59   #92
Super ideja!
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 05:30   #93
Lahor u kratkom opisu je bilo slijedece:

Liječenje
Mora se provoditi prema individualnom programu za svakog bolesnika.
Fizikalna terapija, odnosno medicinska gimnastika mogu se primijeniti još samo kao dodatno sredstvo liječenja ortozama. Vježbe se stoga mogu prihvatiti kao mjere općeg jačanja organizma, ali ne kao sredstvo zaustavljanja napredovanja skolioza. U tom smislu treba upoznati bolesnika i roditelje.

I to sta sam stavio bilo je opsirno, a da sam zelio mogao sam dati veci opis.

Vidim da cu uskoro morati prekinuti jedini hobby koji imam!



__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 14:01   #94
Quote:
VILKO kaže:


. U tom smislu treba upoznati bolesnika i roditelje.

zakaj roditelje?
__________________
Katkad si vjetrobran,a katkad mušica.
Tinach is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 18:51   #95
Tinach, skolioze se najcesce pojavljuju u djetinjstvu, kod djevojcica pred pubertetom. Onda se i operiraju ako su tezeg stupnja. Zbog toga se informira i roditelje. Postoje i izuzetno teski oblici koji se javljaju i ranije u djetinjstvu.

Pretpostavljam da si ti dovoljno odrasla da sama vodis brigu o svom zdravlju i ne trebaju ti roditelji za to.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2004., 14:37   #96
GOGA...sta se dogada...nismo culi dugo vrijeme???

Niti od tebe niti o suprugu?????

Ocekujemo report!



__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2004., 20:11   #97
Vidim da tema nije vise toliko aktivna,no zelim reci da bolovi u kraljeznici ne bi smjeli biti zanemareni vec bi trebali da obratite paznju i da se posavjetujete sa ljecnikom i to sto ranije.
Ja sam dugo zanemarivala bolove izmedju L4/L5 sve dok se nisu pojavili bolovi u ljevoj nozi i dok mi se citava funkcija te noge nije izgubila.Tada je bilo kasno da se uradi bila sta drugo osim operacije.Danas 6 godina kasnije nemam vise mnogo bolova ali osjecaj uspavanosti ili utrnjenosti noge se nije izgubio.
__________________
Relax man,it's just a word!
PonteVedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 02:58   #98
Quote:
VILKO kaže:
GOGA...sta se dogada...nismo culi dugo vrijeme???

Niti od tebe niti o suprugu?????

Ocekujemo report!



nema bas nekih novosti
muzic nije bolje, ali se nije jos odlucio sto ce
dosta je smrsao, i radi neke vjezbe

sve u svemu, nista novo

kad odemo kod tog ljecnika koji treba operirati, javit cu se
hvala na brizi

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 02:59   #99
Quote:
PonteVedra kaže:
Vidim da tema nije vise toliko aktivna,no zelim reci da bolovi u kraljeznici ne bi smjeli biti zanemareni vec bi trebali da obratite paznju i da se posavjetujete sa ljecnikom i to sto ranije.
Ja sam dugo zanemarivala bolove izmedju L4/L5 sve dok se nisu pojavili bolovi u ljevoj nozi i dok mi se citava funkcija te noge nije izgubila.Tada je bilo kasno da se uradi bila sta drugo osim operacije.Danas 6 godina kasnije nemam vise mnogo bolova ali osjecaj uspavanosti ili utrnjenosti noge se nije izgubio.
ja sam tebi poslala pm

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 17:54   #100
Quote:
lahor kaže:
Daj Vilko prestani prepisivati, ovo ti je zadnja opomena.
Ne mogu vjerovati , da se mene opominje za nesto sta ja prenesem , koje ima medikalno i potrebno naucno znacenje,
a dozvoljava da se gluposti kao :

Edo, sve ok, sjeti se one knjige od one Louise Hay
prenasaju na stranice!

Da osoba koja prenasa ima makar malo znanja sta prenasa ne bi se bunio....ali ona sama treba pomoc!

Ja sam pisao i pisem o subjektima o kojima imam medicinska predavanja kao i moje su dugogodisnje bolesti i znadem sta radim, gdje je tu sada ..."pravda"??????


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.