Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2003., 14:14   #21
Ima toga još.
Ilijada i Odiseja.
Razbojnici.
Evgenij Onjegin.
Patnje mladog Werthera.

itd.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 14:15   #22
Gospa Noris, ova tvoja lista bi se mogla komotno prepisati u topic "Knjige koje bi svatko trebao pročitati"
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 14:30   #23
Quote:
gospa Noris kaže:
Znam da će me sad svi popljuvati, ali ja ni uz najbolju volju nisam uspjela do kraja pročitati:

-Preobražaj (ovo možda i jesam, ali koji tupež)
-Zločin i kazna (ah ti rusi i njihove unutarnje borbe)
-Rakova obratnica (previše prostota)
-Majstor i margarita (ovo je vrhunac užasa)
-bilo što od Shakespearea (čim mi krene sa stihovima pozli mi)
-Prousta i njegove glupe kolačiće

I vjerojatno još popriličnu količinu školske lektire, koju su birali očito po sistemu - što dosadnije, to bolje.

Inače znam čitati od 3. godine i pročitala sam do polaska u školu više knjiga nego većina ljudi za cijeli život, ali ovakvi "klasici"...nemam riječi.
izvini, ali je li se ti to zezas? nekako ne znam kako ovo da shvatim.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 15:04   #24
gospa noris..odi na temu koje knjige citati...jer tvoj popis onoga sto nije vrijedno za citati je malo sumnjiv...bas me zanima sto ti onda mislis da je vrijedno

mislim da je ovaj topic besmislen...jer svako ko ima imalo mozga ce nakon procitane jedne knjige shvatiti odgovara li mu pisac ili ne...ovako samo mozemo stvoriti kod ljudi fobiju od lektire i citanja uopce...a to na kraju ispadne 'tesko zabu u vodu natjerat'...iliti 'ma nema veze sto nisam procitao te knjige kad svi ionako kazu da su dosadne'

ove gluposti da hrvatski pisci ne valjaju necu ni komentirati...
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 15:34   #25
mislim da je tema u startu nezgodno postavljena, jer je ovo stvar ukusa i preferencija, a de gustibus........i tako to.
osoba a ne može shvatiti kako osoba b ne voli čitati osobu nj...itd..itd...itd...
jer ovo je zapravo: topik--->meni je ovo bilo dosadno za čitati, a ne znam da li bi bilo tebi

cinnamon, link za tebe:Julijana Matanović
__________________
'...u masi smrdi, ali je toplo.' drevna krležijanska
carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 15:38   #26
Quote:
Cinnamon Girl kaže:
izvini, ali je li se ti to zezas? nekako ne znam kako ovo da shvatim.
Opet ti. Pa zar je toliko teško shvatiti da različiti ljudi čitaju različite stvari i različito reagiraju na njih. Tvoje je mišljenje da postoji određena lista 'klasika' koji JESU dobri (dakle, svima. nametanje razmišljanja/ukusa) To bi bilo ok jer imaš pravo misliti što hoćeš, naravno, samo da nemaš ovakve 'uvrijeđene' reakcije kojima, htjela ti to ili ne, 'podbadaš' ljude. Još jednom: chill.

Eh da, nisam pročitao u potrazi. (reci ako te zanima što još nisam pročitao) Niti sam išta rekao o samoj knjizi, da li je dobra ili nije. Nisam ni mogao, naravno, ali sve da sam i pročitao ono što bih imao za reći o knjizi bi bilo samo moje mišljenje i sigurno se ne bih vrijeđao ili okretao očima na tuđe komentare. Zapamti, tvoj vrijednosni sustav, ma koliko ga ljudi (kakvih god profila) dijelilo ostaje samo tvoj, ništa manje ili više vrijedan od bilo čijeg drugog.

jedno ti priznajem, ipak. smetnuo sam s uma da se topic zove 'ne čitaj ni za živu glavu'. što bi reklo, u prvotnu sam raspravu uletio misleć da se radi o 'knjige koje nam se ne sviđaju'. Svejedno, sve što sam rekao i prije i sada stoji...
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 16:08   #27
Prvo i prvo, moose, ne diraj mi Leskovara. Njegova Misao na vjecnost zacetak je moderne knjizevnosti kod nas, i jako je ljepa pripovjest. Tako.

Nadalje, cinnamon, el duderino i ostatak Cjenjene Ekipe, pliz nemojte hejtat !!! ))))

Tu smo, zakon nam je, raspravljamo...ali ono, bez zuci, lagano, postuj tudje, ja cu tvoje, ja mislim ovo ti ono, ali...cemo lijepo iznositi argumente, malo se zezati i svakako staviti tonu zezatorskih smajlija...

inace ne odgovaram za vlastite prste
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 16:25   #28
Proust: U potrazi za izgubljenim vremenom...

Jedino kaj nisam uspjela dočitati ni jednu jedinu, a kamoli svih 12.

Uprkos mojoj tvrdoglavosti da uvijek pročitam svaku knjigu koja mi dopadne u ruke. Napropsto, nije išlo.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 16:36   #29
Quote:
el Duderino kaže:
Tvoje je mišljenje da postoji određena lista 'klasika' koji JESU dobri (dakle, svima. nametanje razmišljanja/ukusa)
nije moje MISLJENJE da lista klasika postoji, to je CINJENICA. nikad ne bih mogla nekom preporuciti da ne cita klasike. to je nehumano prije svega. nefer i prema knjizevnosti, i prema doticnoj osobi s kojom bih o djelu razogovarala.

licno imam veliko postovanje prema joyce-ovom ulysess, ali ne bih ga mogla jos jednom procitati. stvar ukusa. jednako tako razumijem da je nekome "u potrazi..." davez zesci. ali NE MOZES NEGIRATI DA JE TO LOSA KNJIGA!!!

to je moja poenta, zar je toliko tesko razumjeti?

inace, nikome ne namecem ukus, niti koga optuzujem za njegov. samo moram da odbranim klasike, smatram da sam to knjizevnosti duzna, jer toliku strast za nju imam.

zakopaj ratnu sjekiru, ja svoju nisam ni vadila.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 17:00   #30
O, razvila se diskusija

Cinamon, ja se ne kostriješim na priče o umjetnosti. Zapravo mi je svejedno
radi se samo o tome da sam se zavjetovao sam sebi da apsolutno ne želim respektirati nikakav teorijsko-kritičarski establlišment. Da nekakvi glavonje nisu procijenili da je Proust (ili tvoj Joyce - BTW, u čemu je razlika između mojih komentara na P-a ili tvojih na J-a ) veliki pisac, pitam se tko bi danas o njemu govrio kao o ...
Ima tu puno ideologije i grebanja za status.
Ali koga briga. Ja sam se u današnjem moru svega i svačega opredjelio za gušt. A ne za kvantitetu ili za "ono-što-bi-trebalo"...

Osim toga, izgleda da nisam jedini kojem je Proust ljiga

Duderino
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 19:26   #31
Prousta stvarno ne moze svatko...iskreno, ja ga nisam nikad do kraja procitala, ali znam ga uzeti tu i tamo, i citati...naprosto se utopiti u asocijacijama.

Vjerujem da osoba mora imati razvijen odredjeni senzibilitet da bi mogla istinski uzivati u takvim stvarima, prvo. A drugo, ne moze se poreci da je Proust kvalitetno knjizevno dijelo kje ima svoju vrijednost. That's it.

sad cu ja nesto...
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 19:55   #32
Quote:
Cinnamon Girl kaže:
nije moje MISLJENJE da lista klasika postoji, to je CINJENICA.

jednako tako razumijem da je nekome "u potrazi..." davez zesci. ali NE MOZES NEGIRATI DA JE TO LOSA KNJIGA!!!
to je moja poenta, zar je toliko tesko razumjeti?

zakopaj ratnu sjekiru, ja svoju nisam ni vadila.
cinjenica, kako kome. u biti, tufir je tu lijepo već spomenuo dotični establishment. Ti se s njima slažeš, neki drugi ljudi se ne slažu. Jedina je razlika da je meni svejedno što je tebi dobro/loše dok ti, očito, ne možeš shvatiti da 'klasika' nije apsolutan pojam. To što je milijun ljudi tijekom stotina godina reklo da je neka knjiga dobra ne znači da jednoj jedinoj drugoj osobi ta knjiga ne mora biti teži shit. 'Činjenice' su varljive. Pitaj samo fizičare, npr da ti objasne crne rupe... odmah će činjenice odjednom postati hipoteze, odnosno hrpa teorija koje se razlikuju od osobe do osobe.

pretpostavljam da je ona jedna negacija viška bila slučajna. no, opet, ti polaziš sa stanovišta da postoje individualne istine i činjenice (npr ukus) ali i da, iznad njih, postoji i apsolutna istina. Mo'š mislit'. S TIME se ja ne slažem, a shodno tome, ne mogu se ni složiti da postoje knjige koje su 'nedodirljive', jer se radi o tzv klasicima.

Ratna sjekira, a što je to?
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 20:29   #33
Quote:
carica kaže:
Julijanu Matanović ...
johohohoj, jel to ona što je pola stoljeća čekala tipa, pa se on oženio a drugu, i onda su se u hotelskoj sobi poskrivečki poševili pa je ona sa 70 (oke, malo pretjerujem ) napokon izgubila nevinost?

sad si baš razmišljam koja je od njih dvije (a druga je Ana Zubak) smiješnija

p.s. pročitala sam samo Bilješku o piscu al ipak.. bilo mi je sasvim dovoljno
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 23:23   #34
Mrzite Prousta? Naravno, kad ste počeli krivo. Uzeli "Put k Swannu" i krepali od dosade. Uzmite "Sodomu i Gomoru" da vidite što je literarni doživljaj te užitak u čitanju, juuuuhajhaj - sex, sex, misli o sexu, priče o sexu... I onda moraš pročitat i ostale, dosadnije knjige da saznaš više o tim lijepim seksualno ugroženim likovima.

Knjiga koju stvarno ne valja čitat: "Družba Isusova" Jiržija Šotole.
Likovi prolaze kroz teške krize pune očaja, tuge i depresije. I na koncu umru. Od tuge i očaja. Nakon 400 stranica. A ja čitam i čitam nadajući se nekom boljitku. Uvjerena da će se junak (tužni svećenik) i junakinja (očajna udovica) ipak bar na jednoj stranici prasnut. I ništa. Umrli, a ništa. Kad sam pročitala zadnju stranicu, rasplakala sam se. Ako ste skloni depresivnim stanjima, ne čitajte ni za živu glavu.
__________________
Nisi znao ugovora sklopit
sa svijetom prije svog rođenja.
Tko se rodi može muhe škopit
i tako im priječit rasplođenja:
http://free-zg.hinet.hr/hircus/korak_prvi.htm
bona soror is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 23:39   #35
zao mi je sto sam ikad procitala 'mramornu kozu' slavenke drakulic, premda ni njena zbirka eseja 'kako smo prezivjeli komunizam ili tako nesto' ne zaostaje puno u izazivanju intenzivnih osjecaja negativne prirode.
ramona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 00:06   #36
Quote:
ramona kaže:
premda ni njena zbirka eseja 'kako smo prezivjeli komunizam ili tako nesto' ne zaostaje puno u izazivanju intenzivnih osjecaja negativne prirode.
Mozes mi malo obrazlozit? Potencijalni sam skori kupac te zbirke, pa...
Vedran is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 08:34   #37
Quote:
Agatha kaže:
Ha - kad si spomenuo Danikena to me podsjetilo na nešto još gore.
Meni nije žao što sam čitala Danikene jer je jako zabavan. ali ima jedna jugoslavenska verzija tih teorija - zove se Posjetili su i nas, a napisao ju je beogradski novinar Jovan Knežević. Piše o istim stvarima i teorijama kao i Daniken, ali nabraja "dokaze" nađene na tlu Jugoslavije. I u toj knjizi sam pročitala najgluplju stvar koju sam ikada pročitala ili čula.
Autor spominje rekonstrukciju lica krapinskog pračovjeka koju je prema sačuvanim kostima lubanje napravio jedan znanstvenik. I primjećuje da pračovjek ima blago začuđen izraz lica. I kaže - nije li to možda zato što je jednog dana izašao iz svoje spilje i ugledao čudna bića iz svemira koja su ga onda ubila svojim laserima.
Legenda
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 08:37   #38
Quote:
Ninochka kaže:
Deniken je sasvim ok. Glupo do boli - to ovisi o osobnom gledanju na njegove teorije. Ocajno napisano - meni se cini da je sasvim zadovoljavajuce pokusao "tesku znanost" ukoriciti u stivo za obicnu raju. Eto, ja se ne slazem s tobom
Plavusa?
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 08:48   #39
Quote:
Tufir II kaže:
He, baš me je krenulo. Imam pri ruci remekdjelo "Djevojke koje ne treba ženiti" iz 1923, autor je izvjesni Gerling. Par citata:

"Interesantna je činjenica da intelektualci imaju malo sreće kod žene. Moć plodjenja poznatih naučenjaka bila je vrlo mala (kao na pr. Kant, Njutn, Lajbnic, Lessing; Goethe i t d.), jer i stvaranje je jedna vrsta plodjenja. Tamo gdje se umno mnogo radi, na pr. u industrijskim centrima srednje Evrope, Amerike, Japana i t. d., vladaju neurastenija, ljudska slabost, strah od braka i pobačaji."

" Za čovjeka nek je zakon da ne ženi iz familija: 1. gdje nema muških nasljednika, 2. u kojih je gusta dlaka po tijelu, 3. koje naginju hemoroidama, rdjavu varenju, otečenih nogu i t. d. Ali čovjek se može i oženiti djevojkom, koja ima bar sestara. Ali ako je "jedina kći". Tu su slabi roditelji i to je izumiruća familija."

"Moderna lutka, u koliko ne spada u lakomislene, i ona je astenično infantilna. Obično je onda kurva."

"Dva čovjeka, jedan uske i visoke lobanje i zbliženih očiju, drugi niske i široke lobanje razmaknutih očiju, to su prave suprotnosti: širokoglavu je uska srca, ćifta, praktičan a i veći specijalist nego visokoglavi, dok je ovaj opet, široka srca, idealan i više generalist."

"Ako imaš okruglu glavu, onda se ne prijatelji sa onim koji ima visoko, dugo, koštano čelo. Naročito su takvi ne sposobni za brak."

"Šest profila glupih djevojaka..."

"...to je hladna žena ili stručnim izrazom sexualno anestezirana... pogled u zadnji deo lobanje jasno svjedoči da li je polni centar u mozgu razvijen ili ne."

"Rođena kurva... trči za Crncima i Kinezima pa i za divljacima. Ona će se udati kao i nekadanja princeza Chimay i za Ciganina. Ona je vatrena, ali ta vatrenost ima je plamen slame, progori, a čim vidi drugog čovjeka hajd za njim, stalnost i vjernost su joj strani"

...

I tako cijela knjiga
Ma genijalac
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 08:50   #40
Quote:
Tufir II kaže:
Štreberica
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.