Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2003., 17:38   #1
Autoškole, vol. 2

Prijatelj mi je polagao vozački na Rabu. Otok ima samo jedan semafor i par prometnih znakova. Kako se to može usporedit sa polaganjem u velkim gradovima?? Npr. U Zagrebu kat te tip pošalje u njaveći gužvetinu, kad imaš ogromne šanse ostat na raskršču, ulazak u rotore kad je špica i još puno sličnih situacija dok frend na Rabu odvozio relaciju od 5 km od naselja do naselja, praktično ne vidjevši prometni znak niti raskrižje a kamo li semafor ili gužvu...
__________________
Be brave warriors of light, the kingdom of doom will fall and light will be all over us..
Pegaz is offline  
Old 13.05.2003., 17:44   #2
Da, ali zato u Zagrebu
- nemozes upasti u more
- ne moras dokazati da znas manevrirati u trajektu
- nema bocnih udara bure
- gradske ceste jesu sire od auta, cak i kad ne sklopis retrovizore
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Old 13.05.2003., 17:51   #3
Čuj, sve ti je to pitanje perspektive. Ti i ja smo se tjekom polaganja npr. dobro naučili gradskoj vožnji, a nismo ili gotovo se nismo dotakli otvorene ceste. Meni je to npr. OK jer ionako 90% relacija vozim po gradu, pa mi to koristi, a vožnju na otvorenim cestama i zavojima savladao sam kasnije.

S druge strane, on je tjekom "prakse" vozio po otvorenoj i zavojitoj cesti (99% otočkih cesta su "zavoj na zavoju"), pa je to bolje savladao od nas. To je ono kaj njemu treba jer živi na takvoj lokaciji, pa će mu takva škola više koristiti.


Po meni veći problem leži (bez uvrede) onima koji npr. polažu u Pisarovini gdje isto ima 1 ili 2 semafora, a nakon položenog vozačkog voze pretežno po ZG (faks, posao...) gdje se puno teže snalaze od nas koji smo polagali po ZG cestama.
__________________
Capo di cotlovina.
Girrari is offline  
Old 13.05.2003., 17:58   #4
Quote:
Secundo kaže:
Da, ali zato u Zagrebu
- nemozes upasti u more
- ne moras dokazati da znas manevrirati u trajektu
- nema bocnih udara bure
- gradske ceste jesu sire od auta, cak i kad ne sklopis retrovizore

Manevrirati u trajektu nije ništa kompliciranije od manevara po prekrcanom ZG parkiralištu.

Gradske ceste jesu šire, ali sam glavne. Kada uđeš u bilo koji kvart (Kruge, Trešnjevka...) ceste su itekako uske. Jesi li se ikad provozao ispred Filozofskog u ZG?

Ne možeš upasti u more, ali možeš upasti u šaht, grabu, ispiljeni asfalt dubog do 30-ak cm ili pogoditi neki šaht odnosno ispupčenje visoko i do 10-ak cm (npr. Drvinje, Klaićeva, Kruge...)
__________________
Capo di cotlovina.
Girrari is offline  
Old 13.05.2003., 19:48   #5
ono po cemu su osobe koje poloze vozacki u gradu zagrebu u prednosti prema ostalima nije vjestina voznje u prometnoj guzvi nego naprosto mogucnost da upoznaju svoj grad detaljnije.

kao da su zagrepcani vjesti u gradskoj voznji kad se nadju recimo u rijeci ili nekom drugom hrvatskom gradu? nisu, naravno. vec zastajkuju i zvjeraju okolo, naglo koce i nemaju pojma kamo se trebaju prestrojiti. o kruznim tokovima i ostalim zavrzlamama necu ni govoriti.

a bas je zagrepcanin koji je netom polozio vozacki nesto strasno vjestiji za volanom od nekoga s raba ili pisarovine? sve je to vise manje isto, jedna velika nula, jer cinjenica je da se u nasim vozackim skolama vozi jako jako malo i ako odmah poslije polaganja ne sjednes za volan i krenes se vjezbati sam, dzabe ti sve skupa pa taman polagao u new yorku.
 
Old 13.05.2003., 23:39   #6
Quote:
Secundo kaže:
Da, ali zato u Zagrebu
- nemozes upasti u more
- ne moras dokazati da znas manevrirati u trajektu
- nema bocnih udara bure
- gradske ceste jesu sire od auta, cak i kad ne sklopis retrovizore
gradske ceste u Zgu uglavnom su jako, jako suke...
imamo snijeg..
rekao sam gradovima, Zagreb sam naveo kao primjer, što znaći i Split
Zašto onda škvadra koja dolazi iz malih mjesta ostavlja auto pred ZGom i ide busom?
__________________
Be brave warriors of light, the kingdom of doom will fall and light will be all over us..
Pegaz is offline  
Old 14.05.2003., 07:47   #7
Quote:
Pegaz kaže:
Zašto onda škvadra koja dolazi iz malih mjesta ostavlja auto pred ZGom i ide busom?
zato sto ne poznaju grad.
kud koja ulica vodi.
gdje naci slobodno mjesto za parkiranje.

za ljude koji ne poznaju grad zaista se ne isplati bauljati autom i gubiti vrijeme. to nema veze s vozackim vjestinama.
 
Old 14.05.2003., 12:06   #8
Quote:
magdalena99 kaže:
zato sto ne poznaju grad.
kud koja ulica vodi.
gdje naci slobodno mjesto za parkiranje.

za ljude koji ne poznaju grad zaista se ne isplati bauljati autom i gubiti vrijeme. to nema veze s vozackim vjestinama.
Nije nego i sami kažu da se boje, ja neznam Split ili Rijeku pa sam išao autom, sad sam sa autom u Pragu , niti njega neznama veći je od Zga
__________________
Be brave warriors of light, the kingdom of doom will fall and light will be all over us..
Pegaz is offline  
Old 14.05.2003., 13:26   #9
Quote:
Pegaz kaže:
Nije nego i sami kažu da se boje, ja neznam Split ili Rijeku pa sam išao autom
da. usporedba ti je zbilja odlicna.
 
Old 14.05.2003., 15:43   #10
Quote:
Pegaz kaže:

Zašto onda škvadra koja dolazi iz malih mjesta ostavlja auto pred ZGom i ide busom?
Iz osobnog iskustva mogu dati nekoliko odgovora na ovo pitanje. Došao sam autom do Knežije i parkirao. Zašto? Prva stvar, imao sam posla u strogom centru Zagreba, gdje je mogućnost pronalaska parkirnog mjesta ravna nuli. Drugo, došao sam u 7:30 ujutro i više sam vozio od ulaza u Zg do Knežije nego od Karlovca do Zagreba. I treće, iako jako dobro poznajem Zagreb, nikad nisam vozio po njemu, tako da nisam htio biti smetnja na cesti u sat kad su ionako gužve ogromne i ljudi živčani. Četvrto, tramvaji dolaze svako malo, a ne kao u Splitu gdje autobus ne dolazi po 20-25 minuta. Ukratko, svi oni razlozi koje je magdalena navela.

A idući put ću doći u vrijeme kada su gužve manje i otići autom tamo gdje trebam, makar se vrtio u krug tri stoljeća.
__________________
Anarthal, Hand of A'dal Talkhor
Arathorn is offline  
Old 14.05.2003., 15:44   #11
P.S.:

Iako jesam iz malog mjesta, 90% vožnje radim po Splitu.
__________________
Anarthal, Hand of A'dal Talkhor
Arathorn is offline  
Old 14.05.2003., 19:32   #12
Quote:
Arathorn kaže:
Iz osobnog iskustva mogu dati nekoliko odgovora na ovo pitanje. Došao sam autom do Knežije i parkirao. Zašto? Prva stvar, imao sam posla u strogom centru Zagreba, gdje je mogućnost pronalaska parkirnog mjesta ravna nuli. Drugo, došao sam u 7:30 ujutro i više sam vozio od ulaza u Zg do Knežije nego od Karlovca do Zagreba. I treće, iako jako dobro poznajem Zagreb, nikad nisam vozio po njemu, tako da nisam htio biti smetnja na cesti u sat kad su ionako gužve ogromne i ljudi živčani. Četvrto, tramvaji dolaze svako malo, a ne kao u Splitu gdje autobus ne dolazi po 20-25 minuta. Ukratko, svi oni razlozi koje je magdalena navela.

A idući put ću doći u vrijeme kada su gužve manje i otići autom tamo gdje trebam, makar se vrtio u krug tri stoljeća.
pa to, eto.
tramvaj je kljucna rijec.
ako imas posla u centru, zaista se autom ne isplati.
doduse, nisu svi racionalni, pa se tvrdoglavo voze autom pa makar i pola sata duze. npr. ja. a sto se moze....

a sto se parkinga tice, ah pa to se uvijek negdje nadje.

ipak, samo sam jednom u zivotu uspjela naci mjesto ispred kavkaza usred podneva, ali sto se tice samog strogog centra, tamo ni ne ulazim s autom, jer je vjerojatnost parkiranja u recimo gundulicevoj ili staroj vlaskoj stvarno ravna nuli. ja radije malo dalje, pa pjesacim.

ono sto mi ide beskrajno na zivce je cijena prakiranja u javnim garazama. cista pljacka.
ali to je cijena zivota u velikom gradu, pa tko voli, nek izvoli. odnosno, ko ima, nek plati sedam kuna po satu.
 
Old 14.05.2003., 21:45   #13
Ali sam naveo da sam došao sa autom u Prag...
__________________
Be brave warriors of light, the kingdom of doom will fall and light will be all over us..
Pegaz is offline  
Old 14.05.2003., 23:49   #14
Re: Polaganje vozačkog ispita..

Quote:
Pegaz kaže:
Prijatelj mi je polagao vozački na Rabu. Otok ima samo jedan semafor i par prometnih znakova. Kako se to može usporedit sa polaganjem u velkim gradovima?? Npr. U Zagrebu kat te tip pošalje u njaveći gužvetinu, kad imaš ogromne šanse ostat na raskršču, ulazak u rotore kad je špica i još puno sličnih situacija dok frend na Rabu odvozio relaciju od 5 km od naselja do naselja, praktično ne vidjevši prometni znak niti raskrižje a kamo li semafor ili gužvu...
Evo iz prve ruke. Prijatelj ti je platio školu na Rabu minimum 4000 kn. Koliko si ti platio? Kako se to može usporediti?

Vožnja u gradu u gužvi je najlakša za početnike. Iako postoji problem u njihovom pristupu i strahu. To je vožnja po knjizi.

Ljudi iz manjih mjesta se boje Zagreba isključivo zbog njegove veličine i velike vjerojatnosti da se negdje izgube, što može biti jako iritirajuće. Nikako zbog toga što ne znaju voziti po Zagrebu. Veća je vjerojatnost da će ljudi iz Zagreba griješiti npr. ovdje u Rijeci, jer nisu svladali kretanje na uzbrdicama. Propisi su isti u svakom gradu.
Blackbird is offline  
Old 15.05.2003., 03:38   #15
Re: Re: Polaganje vozačkog ispita..

Quote:
Blackbird kaže:
Evo iz prve ruke. Prijatelj ti je platio školu na Rabu minimum 4000 kn. Koliko si ti platio? Kako se to može usporediti?

Vožnja u gradu u gužvi je najlakša za početnike. Iako postoji problem u njihovom pristupu i strahu. To je vožnja po knjizi.

Ljudi iz manjih mjesta se boje Zagreba isključivo zbog njegove veličine i velike vjerojatnosti da se negdje izgube, što može biti jako iritirajuće. Nikako zbog toga što ne znaju voziti po Zagrebu. Veća je vjerojatnost da će ljudi iz Zagreba griješiti npr. ovdje u Rijeci, jer nisu svladali kretanje na uzbrdicama. Propisi su isti u svakom gradu.
Najlakša??? Kad u gužvi moraš skrenuti na raskrižju od kojeg svaka ulica ima dvije trake i to još moraš skrenuti ljevo, zadnji krećeš, nesmiješ nikome oduzeti prednost niti ostati u raskrižju pod crvenim inaće pad. Kad te pošalje na rotor u špici kad su 4 sata pa ti uđi a da nikome ne oduzmeš prednost i neda mi se višenabrajati koliko je to zahtjevno i teško...
__________________
Be brave warriors of light, the kingdom of doom will fall and light will be all over us..
Pegaz is offline  
Old 15.05.2003., 05:06   #16
Pa i nije to tako neko posebno umijece da se ne moze....

Ne znam, meni nije nikad bio problem.. tak da ne mogu zamisliti ljude koji bi se "bojali" voziti po ZG.. ili bilo kojem gradu.
M-klasse is offline  
Old 15.05.2003., 09:08   #17
Re: Re: Polaganje vozačkog ispita..

[Ljudi iz manjih mjesta se boje Zagreba isključivo zbog njegove veličine i velike vjerojatnosti da se negdje izgube, što može biti jako iritirajuće. Nikako zbog toga što ne znaju voziti po Zagrebu. Veća je vjerojatnost da će ljudi iz Zagreba griješiti npr. ovdje u Rijeci, jer nisu svladali kretanje na uzbrdicama. Propisi su isti u svakom gradu. [/B][/QUOTE]

sve tocno.
voznja po Rijeci je puno traumaticnija nego po Zagrebu.
tko ne vjeruje, neka proba.
 
Old 15.05.2003., 11:39   #18
Re: Re: Re: Polaganje vozačkog ispita..

QUOTE]magdalena99 kaže:

voznja po Rijeci je puno traumaticnija nego po Zagrebu.
tko ne vjeruje, neka proba.
[/QUOTE]
Evo ja cu! A onda te saljem u centar u špicu u Zgu (naravno gledamo sve po propisu, ka ona ispitu a ne normalna vožnja) i zanima koliko će ti minuta trebat da osuzmeš nekom prednost...
__________________
Be brave warriors of light, the kingdom of doom will fall and light will be all over us..
Pegaz is offline  
Old 15.05.2003., 12:09   #19
Re: Re: Re: Polaganje vozačkog ispita..

Quote:
Pegaz kaže:
Najlakša??? Kad u gužvi moraš skrenuti na raskrižju od kojeg svaka ulica ima dvije trake i to još moraš skrenuti ljevo, zadnji krećeš, nesmiješ nikome oduzeti prednost niti ostati u raskrižju pod crvenim inaće pad. Kad te pošalje na rotor u špici kad su 4 sata pa ti uđi a da nikome ne oduzmeš prednost i neda mi se višenabrajati koliko je to zahtjevno i teško...
Ne možeš pogriješiti ako staneš i čekaš. Rekoh, propisi su propisi i svuda su isti. Problem je u strahu, kojeg se kandidati moraju osloboditi. I da, ta vožnja je najlakša, vjeruj. Nekome ko je savladao propise.

Zamisli npr. da je ispit na magistrali od N.Vinodolskog do Senja i da jedino što ne smiješ je spustiti brzinu ispod 45 km/h, niti preći 70 km/h. Znaš koliko bi gradskih vozača palo?

99%. Bez greške.
Blackbird is offline  
Old 15.05.2003., 13:25   #20
Re: Re: Re: Re: Polaganje vozačkog ispita..

Quote:
Pegaz kaže:
QUOTE]magdalena99 kaže:

voznja po Rijeci je puno traumaticnija nego po Zagrebu.
tko ne vjeruje, neka proba.

Evo ja cu! A onda te saljem u centar u špicu u Zgu (naravno gledamo sve po propisu, ka ona ispitu a ne normalna vožnja) i zanima koliko će ti minuta trebat da osuzmeš nekom prednost...
[/QUOTE]

kad probas i jedno i drugo, javi se da prokomentiramo.
 
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:49.