Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2012., 01:41   #1
Unhappy Bolesti krvožilnog sustava u pasa

Neznam di bi se i kome obratila, pa ću pokušati ovdje...Možda neko ima iskustva s tim i može mi dat neki savjet..

Imam psa, star je 11 godina... Male je pasmine ( mješanac jazavčara )..
Prošli tjedan smo išli kod veterinara jer sam primjetila da ima čudne tvorevine ispod kože... Mislila sam da nisu možda neki tumori ili nešto.. Ali fala Bogu nisu... Radili smo EKG, nalaz je na gornjoj granici normale... Poslali su nas na vet.fakultet na RTG i ultrazvuk.. RTG slika je pokazala da je srce malo povećano, ali kao to je normalno za tu dob i malu pasminu psa... Ultrazvuk je pokazao da je isto sve oke... Ono što je mene zabrinulo , je to što na nalazu piše sljedeće - Dijagnoza ; MITRALNA INSUFICIJENCIJA II/IV stupnja ...

Da ne duljim sad previše, dobio je kao terapiju ENAP 5 mg...
Čitala sam upute, i nuspojave su katastrofa i iskreno strah me davat mu to ...
A ukoliko ne krenem s nekom ( tom ) terapijom, samo mu se može pogoršati...



Ima li neko ko ima sličnu ili istu situaciju sa svojim psom ?

Molim Vas dajte mi neki savjet, jer sam blagfo rečeno, očajna i tužna jer mi je to sve nekako prebrzo Volim tog psa više od života i neznam kako bi podnjela da mu se nešto desi od tih tableta / ili da mu se pogorša jer mu ih nisam dala...

S druge strane, vetica koja je propisala lijek kaže da nesmijemo čekat da ta bolest dođe u III/ IV stupanj jer je onda ajmo reć kasno...
Tražila sam mišljenje jednog jako dobrog veterinara, i njegovo mišljenje je da NE treba počet sa terapijom...

malla-tea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 01:57   #2
Pročitaj nuspojave na bilokojem "ljudskom" lijeku, npr na bezazlenom aspirinu i andolu. isti vrag.
Imaš dva veta s dva različita mišljenja, nađi i trećeg.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 02:10   #3
Ma samo me zanima dali iko ima iskustva s ovime...
malla-tea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 02:14   #4
malla tea..ti si se školovala za vet.teh ako se ne varam?

Ne vjerujem baš da će naići ljudi sa iskustvom baš te vrste, ali odvagni sama..jel važnije upast u statistiku mogućih iako ne i obaveznih nuspojava a zaustaviti progresiju ili ostavit da bolest progresivno napreduje i ne poduzeti ništa
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 02:15   #5
malla tea..ti si se školovala za vet.teh ako se ne varam?

Ne vjerujem baš da će naići ljudi sa iskustvom baš te vrste, ali odvagni sama..jel važnije upast u statistiku mogućih iako ne i obaveznih nuspojava a zaustaviti progresiju ili ostavit da bolest progresivno napreduje i ne poduzeti ništa
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 02:21   #6
da, jesam, školovala sam se... Rekla sam ti već 10 x , al ponovit ću još jednom.. NISMO UČILI TAKVE BOLESTI NIT O TOME IŠTA ZNAM ...
Možda baš ima netko ko ima istu situaciju sa svojim ljubimcem... Nije mi svejedno i neznam šta da napravim ... Gledam to s te strane da mu mogu napravit samo štetu ako krenem s terapijom..al opet, ko zna..možda mu i pomogne... Neznam, nisam pametna sta napraviti, zato sam se i obratila ljudima na forum da vidim ima li iko iskustva s tim ljekom...
malla-tea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 02:27   #7
Samo možeš napraviti štetu ako kreneš s terapijom? Otkud sad pak to? Pa, često najveću štetu napraviš ako ne radiš NIŠTA odnosno ignoriraš zdravstvene probleme koje živinaima.

Ajmo realno, logikom: da ima više nuspojava nego pozitivnih efekata, ili da su toliko česte, onda se navedeni lijek ne bi propisivao. Svi lijekovi namijenjeni za upotrebu u humanoj i veterinarskoj medicini su ispitani te su isto tako svi dužni staviti i popis mogućih nuspojava.
Jel' popiješ neki analgetik kad te boli glava ili kad imaš predmenstrualne grčeve? Velike su šanse da da. Pogledaj popis nuspojava na bilo kojem lijeku, da sve to gledaš kao toliko vjerojatno da će se dogoditi nikad više nijednu tabletu ne bi popila.
Nema mjesta panici; ako dva veta daju dijametralno suprotna mišljenja, na tvom mjestu pitala bih i trećeg.

Proguglaj malo, ima na raznim forumima iskustava ljudi čiji psi su bili na terapiji Enap-om.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 10:51   #8
Izmijenila sam naslov jer onakav kakav je bio ne znači ništa i ne odgovara podforumskim pravilima. Ako netko negdje uoči ili se sjeti još koje teme koju bi trebalo ovamo priključiti, molim vas da mi to javite ili ovdje stavite link. Hvala.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 13:33   #9
malla tea,
jedan od mojih pasa je imao mitralnu insuficijenciju.
Dijagnosticirano nažalost prekasno.
Bilo je to davno pa mi je sjećanje zblurano, ali znam da je:

- što ranija dijagnostika (koliko se sjećam mi smo radili između ostaloga i UZV) sa
- prikladnom terapijom i specijalističkim liječničkim redovnim nadzorom,
- te prilagođena posebna ishrana sa vrlo poštednim stilom života

ispravan način kontrole nad mitralnom insuf..

Mitralnu se mora nadzirati i tretirati. Pas mora prilagoditi svoj životni stil tom stanju.
Ne znam tko je najbolji kardiolog od veterinara, ali bih vas svakako uputila da potražite dodatna mišljenja specijalista sa iskustvom u tretmanu mitralne insuf.. Mi smo tada bili na UZV kod dr. Ljolje.

Ponavljam, mi smo prekasno dijagnosticirali problem i bio je najviši stupanj mitralne sa tekućinom u perikardu i abdomenu (imao je 14,5 godina).
Na kraju je moj prijatelj umro od zatajenja bubrega.
Čula sam da psi mogu i znaju živjeti kvalitetan život samo ako se problem otkrije i tretira kako treba.
Dodatno, uvijek provjeravajte biokemijske krvne nalaze sa naglaskom na bubrege i jetru.
Hashtur is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 14:38   #10
Radili smo mi i UZV i RTG... Bila sam kod Dr.Peroković, po njegovom mišljenju, nebi trebalčo započinjat nikakvu terapiju.. Nego čekati III stupanj bolesti... a moja veticva je dala ENAP 5 mg tablete... Uzela sam mu dijetnu hranu i šetnje su mu minimalne... 0-24 je pod nadzorom... Zvala sam jutros i u Brestje da pitam i tamo mišljenje.. Po njegovom , trebam mu davat i FURSAMID 4o mg, za izlučivanje tekucine iz organizma... Koga sad slušat kad svaki ima različito mišljenje ?

Jutros u o6;oo je dobio prvu tabletu ENAPA , vidjet ću kroz dan dva ima li nuspojava...

I žao mi je zbog Vašeg peseka..
malla-tea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 14:46   #11
Malla-Tea, prema ovome što piše Hashtur, meni se terapija čini vrlo sličnom, ako ne i istom, kao i kod ljudi. Ljudima se daju diuretici, ali sve ide ovisno o simptomima.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 14:50   #12
Da, vidim... Nista, hvala na savjetima...Bude li kakvih nuspojava javim al toplo se nadam da nece nista biti ...
malla-tea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 18:37   #13
A jel pokazivao ikakve simptome vezane uz rad srca?
Čudne tvorevine mi ne govore baš mnogo
Ili su šum našli slučajno?
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 20:42   #14
Jako brzo se umara... Ne vodim ga na duge šetnje baš zbog toka, tj.otkad sam primjetila da mu je to napor...
Prvi i jedini razlog zašto sam ga odvela kod veterinara, su te tvorevine ispod kože... To su punktirali i nalaz je pokazao da su to lipomi ( masno tkivo )
Nalaz EKG-a je bio u gornjoj granici normale.. Radili smo i te biokemijske pretrage, neznam sad točno koje.. Čini mi se ako sam dobro zapamtila, da su mu jetrene probe 2x povečane...al kao to nije nešto što bi me trebalo brinuti...

Pa su nas poslali na RTG i UZV i onda su oni to na fakultetu otkrili, tu mitralnu insuficijenciju II/IV dtupnja...
malla-tea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 15:58   #15
Svakim danom mu je sve gore... Prije uzimanja tableta je mogao normalno odraditi svoju rutu šetanja, sad nemože ni 3oo metara prošetat a da se ne sruši ili legne ... Po stepenicama kad ide ( 6 stepenica ) umori se kao da je trčao 5 kilometara...
Ima jak apetit ( nuspojave su da puno jede iako je zapravo sit, želudac ima osjećaj konstantne praznine ) .. jako brzo se umori i jednostavno legne, tj.baci se na pod...
Zvala sam veticu i kaze da joj se to nimalo ne svida jer su mu te tablete trebale olakšati sve.. i od njih se kao nebi trebao umaratni ni ništa...
Smanjila mu je dozu, pa čemo vidjeti do petka ako mu bude isto rekla je da dodemo
malla-tea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 17:02   #16
malla- tea,

probaj ga nositi po stepenicama (naravno ako možeš i vodi računa da nema pritiska na prsnom košu kada ga nosiš), jako skrati šetnje, uglavnom treba mu:

- jako poštedni život bez napora ili uzbuđenja.

Bilo bi dobro da kod veterinara zamoliš da ga pregledaju na eventualno skupljanje tekućine.
Hashtur is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 17:07   #17
skratila saam šetnje na minimalno... ne šetamo ni 5 minuta a on se legne i nemože više... sad sam ga nosila doma jer nije mogao hodati
osim tih šetnji nema nikakvog napora..
neznam, sve mi je to preteško... gledati ga tako bespomoćnog kako samo leži i spava...
((

Ok, reći ću da to pogledaju
malla-tea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 17:56   #18
Ja imam dedu sta to pije, mali je ustao iz mrtvih od tih tableta....doduse sad je dobro srce, ali je smrsavio, ali od kostikosterioda koje je pio uze te tablete....mi idemo s njim u Bubu i jako sam zadovoljna njihovim radom oko ovog slucaja, stvano su strucni sto se toga tice, cak smo imali pregled preko njih kad je dosao neki vet iz Austije....mozda da odes do njih po misljenje?
__________________
Prvi dan snijega
Novi video
vuckici is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 20:47   #19
Neznam, vidjet cu kako ce reagirat kad mu smanjim dozu ,ali svakako idem u petak s njim kod veta da ga preslušaju i pregledaju
Daješ mu još koje tablete uz Enap ili ?
malla-tea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 22:06   #20
Pio je kostikosteroide uz njih na pocetku jer kao te tablete bez kostica nis ne pomazu dok se tek pocnu piti, a onda je doza malo po malo smanjuje mi smo sad na cetvrtini svaka dva dana i uz to mu dajem vitamine jer mu je dlaka odpala zbog kostica
__________________
Prvi dan snijega
Novi video
vuckici is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.