Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2013., 13:06   #21
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Ne, ja samo tražim da mi približe tematiku, da spuste rječnik i objašnjena na razinu običnog čovjeka. Ako to mogu teorijski kvantni fizičari onda bome mogu i umjetnici i stručni žiri.
Ali ne žele, bahati su i uživaju u svojem elitizmu.
A ja na to mogu samo reći bye, bye, od mene nećete dobiti nikakvu podršku bez obzira što sam ponekad u mogućnosti pružiti je. Za tango je potrebno dvoje.
A tko bi to bio običan čovjek?

Postoji masa popularno-znanstvenih emisija koje objašnjavaju umjetnost, na žalost, ne u našim medijima, ali netko je linkao već na Škugorovoj temi You Tube i BBC.

Nadalje, postoje on line Yale predavanja. A postoje i knjižnice. Svo znanje ovog svijeta ti je dostupno, ako ga želiš primiti u sebe.

Meni se čini da je puno veći problem 'običnog čovjeka' što je navikao da mu se u kapitalizmu, kao potrošaču, nužno sve servira na pladnju i na sebe kao subjekta. Ako nešto ne shvatim na prvi pogled, poput jumbo plakata uz nasip, onda to nije umjetnost. Nigdje traga samokritičnosti. Upravo to iščitavam iz većine komentara ovdje.
A toga u visokoj umjetnosti jednostavno nema. Umjetnost hakira kapitalizam. Ali, da bi to shvatio, prvo moraš osvijestiti mehanizme kapitalizma.

Zašto bi tvoja podrška bila bitna?
Danicza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:11   #22
Quote:
Atronach kaže: Pogledaj post
A šta si ti završila, not fair
Pa vidi se npr iz SFove sarkastične nocije ako budu imali sreće da netko dovoljno pametan živi u njihovom stoljeću ili sam se sjebo?

EDIT: Pa čini se da je svrha nelegitimno traženje elitizma, legitimno u očima konformista.
Znači, ništa od činjenica?

Dakle, ostajemo na tvojim činjeničnim kompleksima i insuficijencijama?

Aaaaa :razočarana:
Danicza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:18   #23
Quote:
Danicza kaže: Pogledaj post
A tko bi to bio običan čovjek?
Ja.


Quote:
Danicza kaže: Pogledaj post
A toga u visokoj umjetnosti jednostavno nema.
Visoka umjetnost je još jedna elitistička izmišljotina za opravdavanje nerazumljivosti.
Može poslužiti kao dobar izvor parodije, ali i tu je već potrošena.


Quote:
Danicza kaže: Pogledaj post
Zašto bi tvoja podrška bila bitna?
Zato jer i elitisti ma koliko elitni bili moraju jesti.
Dok u svojem vrtu traže hranu ne zanimaju me, ali kada krenu van tih granica onda im je moja podrška bitna.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:19   #24
Zašto bi ja morao iznositi činjenice a ti ne? Smatraš li ti da se u djelima uživa osjećajima i da ga svako doživaljava na svoj način zbog svoje jedinstvenosti i da ista jedinstvenost integrira u doživljaj djela ili smatraš da se djelo doživljava analitički?
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:25   #25
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Ja.
Ne mogu se sjetiti niti jednog razloga zbog kojeg bi ti bio bitan nekom umjetniku, ali mi odmah pada na pamet 200 razloga zbog kojih bi bio nebitan.



Quote:
Visoka umjetnost je još jedna elitistička izmišljotina za opravdavanje nerazumljivosti.
Može poslužiti kao dobar izvor parodije, ali i tu je već potrošena.
A to si zaključio na osnovi svojih dugogodišnjih studija i istraživanja kojima si se bavio točno onda dok si čekao da ti netko običnim jezikom približi ono što ne razumiješ?



Quote:
Zato jer i elitisti ma koliko elitni bili moraju jesti.
Dok u svojem vrtu traže hranu ne zanimaju me, ali kada krenu van tih granica onda im je moja podrška bitna.


Tako je, oni koji prose nemaju šta izvoljevati, ali ni ne spadaju u elitu.
Klasni cinizam je možda (tebi) zabavan, ali ne spada u ovu temu, jebiga.
Danicza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:30   #26
Quote:
Atronach kaže: Pogledaj post
Zašto bi ja morao iznositi činjenice a ti ne? Smatraš li ti da se u djelima uživa osjećajima i da ga svako doživaljava na svoj način zbog svoje jedinstvenosti i da ista jedinstvenost integrira u doživljaj djela ili smatraš da se djelo doživljava analitički?
Zato što su činjenice koje ti tražiš nedopustive na forumu i nisu relevantne za temu, to jest, trolaš i offtopičariš, a izbjegavaš konkretne odgovore na konkretna pitanja.

Pojedino se djelo i analizira i doživljava. Subjektivni je doživljaj itekako ovisan o sposobnostima analize i predznanju.
Danicza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:31   #27
Quote:
Danicza kaže: Pogledaj post
Ne mogu se sjetiti niti jednog razloga zbog kojeg bi ti bio bitan nekom umjetniku, ali mi odmah pada na pamet 200 razloga zbog kojih bi bio nebitan.
Možda zato što sam u mogućnosti financirati mu dio rada neovisno o državi.
Bi li to bio dovoljan razlog?
A ako to nije dovoljan, onda možda zato što sam jedan od 4999990 koji bi trebali financirati preostalih desetak elitista. Jbg, nitko to ne razumije, ali pare ipak trebaju.



Quote:
Danicza kaže: Pogledaj post
A to si zaključio na osnovi svojih dugogodišnjih studija
Bezobrazluk ti neće puno pomoći.



Quote:
Danicza kaže: Pogledaj post
Tako je, oni koji prose nemaju šta izvoljevati
Između prošnje i bilateralnog odnosa s poštovanjem je dan noć razlika.
Dao sam primjer znanosti, ako nije dovoljno teško ti mogu dalje pomoći u razumijevanju.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:35   #28
Quote:
Danicza kaže: Pogledaj post
Potaknuta mnogim topicima o umjetnosti otvorenim na ovom pdfu, kao i nemalim brojem komentara na istu temu, uočavam da mnogi ljudi koji ne poznaju niti osnove vizualne kulture (gradivo osnovne škole), a da ne govorim o složenim sustavima teorije umjetnosti ili barem povijesti umjetnosti, imaju potrebu iznositi ultimativne stavove i prosudbe na temelju svojih nekultiviranih opažaja i doživljaja.

Naravno, ne bunim se radi toga što pojedinci imaju svoj stav o nekom umjetničkom djelu, ali me intrigira kako netko tko si obvidno nije dao truda informirati se niti o osnovnim pojmovima jednog tako složenog ljudskog fenomena, ima potrebu gordo, ultimativno i vrlo glasno iznositi svoj 'kritički' stav?

Nadalje, otkud uopće dolazi ta ideja da visoka umjetnost pošto-poto treba biti shvaćena od širokih narodnih masa?
Očekujemo li da, ne znam, vozač ZETa shvaća struku i postupke nuklearnog fizičara?
Smatramo li povjesničara umjetnosti kompetentnim za analiziranje rada Nikole Tesle?

Ako da, zašto da, ako ne - zašto ne?
U medijima se umjetnost ( bar meni se čini ) gura kao neki "elitizam" tipa ona "smug face" kao ja shvaćam ljepotu i nepravdu ovog svijeta kroz umjetnička djela . Meni je to smješno . Osobno, apstraktna umjetnost je meni samo nabacane boje i kad netko prodaje neku "umjetnost" koju je slon sa surlom nacrtao mi je malo reći preseravanje. Jedino što će mi izazvat divljenje kad vidim da umjetnik crta realno osobe ili krajolik. To me uvik fascinira jer ja ne znam nacrtat ni nešto najosnovnije. Glazbu kao ajmo reć neku umjetnost konzumiram svaki dan jer može te svašta naučit o životu i često se neke zanimljive poruke pronađu ( OK, možda blizanci od Magazina to ne skrivaju ). Apstraktnu umjetnost ( osim matematike ) ne pokušavam shvatit niti glumim da shvaćam, a sad zašto neki to rade nemam pojma .
Matheww20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:38   #29
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Možda zato što sam u mogućnosti financirati mu dio rada neovisno o državi.
Bi li to bio dovoljan razlog?
I što? Ne znaš di bi drugdje potrošio svoje pare osim u neshvaćenog umjetnika? Mogu ti ja dat par ideja.

Quote:
A ako to nije dovoljan, onda možda zato što sam jedan od 4999990 tisuća koji bi trebali financirati preostalih desetak elitista. Jbg, nitko to ne razumije, ali pare ipak trebaju.
Jedan si od isto toliko tisuća koji ne razumiju ni kvantnu fiziku, ni mehanizme obrazovanja, ni smisao postojanja katoličke crkve, pa što?
Tvoje je mišljenje potpuno nebitno. Bez obzira što imaš tisuće klonova.
Kaj sad, pomiri se s tim.

Quote:
Bezobrazluk ti neće puno pomoći.
Ni tebi ignorancija.

Quote:
Između prošnje i bilateralnog odnosa s poštovanjem je dan noć razlika.
Dao sam primjer znanosti, ako nije dovoljno teško ti mogu dalje pomoći u razumijevanju.
Ja mislim da bi se bez problema moglo okupit stotine tisuća ljudi koji misle da su pojedina znanstvena istraživanja i instituti sasvim beskorisni.

Pa nećemo se valjda šamarat argumentum ad populumom, kaj smo na to spali?
Danicza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:39   #30
Ne znam na što točno mislite pod 'visoka' umjetnost i koju ekipu bi tu naveli.
Mogu samo reći za umjetnost općenito da je čovjeku jako važna.
Na žalost, mnogi ljudi te svoje potrebe nisu svjesni, za što krivim obrazovni sustav.

Ljude treba naučiti konzumirati umjetnost, a ne prikazivati je dalekom i neshvatljivom.

Da u društvu postoji prirodniji odnos prema umjetnosti i da se svakodnevno konzumira kao nešto najnormalnije, ovaj svijet bi bio puno zdravije i normalnije mjesto.

Umjetnost je toliko moćna i prožimajuća da bavljenjem umjetnošću, ili kao kreativac ili kao konzument, možeš dobiti/pobijediti/izliječiti nešto što niti na najboljoj psihoterapiji ne možeš.

Pa već sama rečenica Slika vrijedi tisuću riječi sve govori.

Ali naravno, lakše i profitabilnije je od čovjeka napraviti stroj, a kad 'zašteka' uvaliti mu tablete.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:44   #31
A ko određuje pravila analize? Postoje li samo jedna pravila, i ako ne zašto se baš držati tih pravila(pravila visoke umjetnosti)? Zašto je jedan set pravila dobio ime elite kad postoje mnogi... Ja stvarno ne vidim drugog razloga doli želje za uklapanjem i straha od vlastitog mišljenja... Znači li to da neki ljudi imaju evolucijski nepotrebne obrazce za definiranje vrijednosti djela tj analitičkih pravila. Uvijek mi se gadio taj pojam intelektualac kako ga naši koriste ovrać: tako elitistički bez ikakve legitimnosti. Ja ne osporavam da postoji neka umjetnička vrijednost, već se zalažem za umjetnički pluralizam. Nije umjetnost medicina pa da možemo "visoku umjetnost" postaviti kao biomedicinsku paradigmu a ostale kao alternativu jer umjetnost nije ni blizu tolko egzaktna.
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:45   #32
Quote:
Matheww20 kaže: Pogledaj post
U medijima se umjetnost ( bar meni se čini ) gura kao neki "elitizam" tipa ona "smug face" kao ja shvaćam ljepotu i nepravdu ovog svijeta kroz umjetnička djela . Meni je to smješno . Osobno, apstraktna umjetnost je meni samo nabacane boje i kad netko prodaje neku "umjetnost" koju je slon sa surlom nacrtao mi je malo reći preseravanje. Jedino što će mi izazvat divljenje kad vidim da umjetnik crta realno osobe ili krajolik. To me uvik fascinira jer ja ne znam nacrtat ni nešto najosnovnije. Glazbu kao ajmo reć neku umjetnost konzumiram svaki dan jer može te svašta naučit o životu i često se neke zanimljive poruke pronađu ( OK, možda blizanci od Magazina to ne skrivaju ). Apstraktnu umjetnost ( osim matematike ) ne pokušavam shvatit niti glumim da shvaćam, a sad zašto neki to rade nemam pojma .
Pa možda da prestaneš iz samog sebe izvoditi zaključke o svima?

Svaki prizvod ima svog konzumenta.

Netko sluša Magazin, netko Philipa Glassa. Da ovaj tko sluša Magazin može doživjeti Glassa, onda ne bi slušao Magazin i to je to.

Neam pojma, meni vrlo jednostavno. Ne znam čemu toliko dramite.
Danicza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:50   #33
Quote:
Danicza kaže: Pogledaj post
I što? Ne znaš di bi drugdje potrošio svoje pare osim u neshvaćenog umjetnika? Mogu ti ja dat par ideja.
Snalazim se, hvala.



Quote:
Danicza kaže: Pogledaj post
Jedan si od isto toliko tisuća koji ne razumiju ni kvantnu fiziku
Ali razumijem njene dosege i vrijednost. I to zato što su se sami fizičari potrudili da to mogu razumjeti i ljudi poput mene, pa i sa daleko manjim opsegom znanja od mojeg.


Quote:
Danicza kaže: Pogledaj post
Tvoje je mišljenje potpuno nebitno.
LOL. Dobro. Mada klonova nemam, ni na forumu ni u stvarnom životu.



Quote:
Danicza kaže: Pogledaj post
Pa nećemo se valjda šamarat argumentum ad populumom, kaj smo na to spali?
Hoćemo, kada treba elitiste spustiti na zemlju nije loše pokazati im da su i oni samo dio mase sa želudcem koji treba napuniti, te da su na kraju krajeva samo komadić jednog složenog društvenog mehanizma. To što su si umislili da su važan komadić je njihov problem.
Kao što sam rekao, dok se hraniš iz svojeg vrta možeš biti umišljen, lud, najvažniji u svemiru štogod. Ali ako izađeš iz tog okvira onda izvoli pokazati poštovanje (uzajamno, dakako).
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:59   #34
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Ne znam na što točno mislite pod 'visoka' umjetnost i koju ekipu bi tu naveli.
Mogu samo reći za umjetnost općenito da je čovjeku jako važna.
Na žalost, mnogi ljudi te svoje potrebe nisu svjesni, za što krivim obrazovni sustav.
Visoka ili elitna umjetnost je ona koja postoji neovisno o tržištu i cirkulira u stručnim krugovima.

Da, umjetnost je važna svakom čovjeku, zato svaki društveni sloj ima pripadajuću umjetnost. Teško da postoji čovjek koji ne konzumira umjetnost u nekom obliku.

Druga je stvar osvještavanje te potrebe i obrazovanje po tom pitanju. Na žalost, u kapitalističkom sustavu nema baš previše nade za demokratizaciju obrazovanja.

Quote:
Ljude treba naučiti konzumirati umjetnost, a ne prikazivati je dalekom i neshvatljivom.
To ovisi i o ljudima. Neki se jednostavno vole opirati znanju.

Quote:
Da u društvu postoji prirodniji odnos prema umjetnosti i da se svakodnevno konzumira kao nešto najnormalnije, ovaj svijet bi bio puno zdravije i normalnije mjesto.

Umjetnost je toliko moćna i prožimajuća da bavljenjem umjetnošću, ili kao kreativac ili kao konzument, možeš dobiti/pobijediti/izliječiti nešto što niti na najboljoj psihoterapiji ne možeš.
E, ovo je diskutabilno.
Umjetnost postoji svugdje oko nas, ALI samo ona koja podupire maistream ideje.
Sve ono što je subverzivno, što tjera čovjeka na promišljanje, samokritičnost, obrazovanje, pažljivo se sklanja od pogleda većine.
Dapače, ljudi su uvjereni da su takve ideje 'elitizam'.

Drugim riječima, ljudi su kapitalistički zombiji. I sami su si krivi za to, što je najgore od svega.



Quote:
Atronach kaže: Pogledaj post
A ko određuje pravila analize? Postoje li samo jedna pravila, i ako ne zašto se baš držati tih pravila(pravila visoke umjetnosti)? Zašto je jedan set pravila dobio ime elite kad postoje mnogi...
Dakle, hoćeš reći ovo: zašto bih ja za računanje postotaka i jednadžbi sa više nepoznanica morao znati zbrajati i oduzimati?



Quote:
Ja stvarno ne vidim drugog razloga doli želje za uklapanjem i straha od vlastitog mišljenja... Znači li to da neki ljudi imaju evolucijski nepotrebne obrazce za definiranje vrijednosti djela tj analitičkih pravila. Uvijek mi se gadio taj pojam intelektualac kako ga naši koriste ovrać: tako elitistički bez ikakve legitimnosti. Ja ne osporavam da postoji neka umjetnička vrijednost, već se zalažem za umjetnički pluralizam. Nije umjetnost medicina pa da možemo "visoku umjetnost" postaviti kao biomedicinsku paradigmu a ostale kao alternativu jer umjetnost nije ni blizu tolko egzaktna.
Opet svoje neznanje stavljaš na pijedestal i ističeš kao bogomdano.

Gle, ne bu to tak išlo.

Umjetnost nije egzaktna (sva sreća), ali to ne znači da se ne može egzaktno analizirati u dovoljnoj mjeri da se stvori kvalitetan sustav vrijednosti.
Danicza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 14:04   #35
Quote:
Atronach kaže: Pogledaj post
Zašto bi ja morao iznositi činjenice a ti ne? Smatraš li ti da se u djelima uživa osjećajima i da ga svako doživaljava na svoj način zbog svoje jedinstvenosti i da ista jedinstvenost integrira u doživljaj djela ili smatraš da se djelo doživljava analitički?
Svatko će umjetnost doživljavati i uživati na onaj način na koji ju već doživljava i uživa. To se ne bira svjesno.
Ako je netko sklon analitičkom pristupu, onda valjda tako mora biti.

Problem je u tome što se analitičkom pristupu daje više kredibiliteta i profesori koji predaju npr. književnost često inzistiraju upravo na tim analitički davno utvrđenim istinama. Ili točnije - ispravnim odgovorima.

I onda na tim predmetima koji bi trebali probuditi i provocirati kreativnost, dobiješ štreberaj. I kuknjavu kak' je dosadno i odrađivanje lektire u grču.

A na kraju školovanja - dobiješ čovjeka koji jedanput godišnje pročita knjigu.
Zapravo, prosjek je i ispod toga.

I koja je korist od toga što je on prije deset - dvadeset godina odgovorio točno na pitanje 'Što je pjesnik htio reći?'
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 14:07   #36
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
/cut/
Ali razumijem njene dosege i vrijednost. I to zato što su se sami fizičari potrudili da to mogu razumjeti i ljudi poput mene, pa i sa daleko manjim opsegom znanja od mojeg.
To samo znači da ti je znanost zanimljivija od umjetnosti.

Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Hoćemo, kada treba elitiste spustiti na zemlju nije loše pokazati im da su i oni samo dio mase sa želudcem koji treba napuniti, te da su na kraju krajeva samo komadić jednog složenog društvenog mehanizma. To što su si umislili da su važan komadić je njihov problem.
Kao što sam rekao, dok se hraniš iz svojeg vrta možeš biti umišljen, lud, najvažniji u svemiru štogod. Ali ako izađeš iz tog okvira onda izvoli pokazati poštovanje (uzajamno, dakako).
Ono što ti zapravo želiš naglasiti je da svi trebaju robovati mediokritetima.

Umjetnost ima svoj bogati vrt, vrtlare, plac, proizvode...Tvoji pokušaji da obezvrijediš to su smiješni.
Danicza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 14:08   #37
Ha ti vrijeđaš čovjeka da je ignorantan a ne znaš da pravila egzaktne stvarnosti nastaju spajanjem realnosti sa logikom, logika ju prožme i da nam neko pravilo čija se korist očituje u točnosti njegova riješenja, predviđanja.
Kada bi pravili takvo pravilo za umjetnost imali bi dvije nepoznanice (riješenje nije evidentno, jednađba nema validaciju) i tako svako polaganje prava na veću vrijednost nekog dijela umjetnosti padaju u vodu. Vidim da si ti spora i sigurno ti nećemo izbiti godine treninga iz glave ali možeš bar probat razmislit o tome. I ne postoji u problem u uživanju u onom što želiš, problem nastaje kada tražiš da i drugi to prihvate kao vrijednost..
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 14:14   #38
Zar je moguće shvatiti postupke i razmišljanje luđaka? A među umjetnicima ih nikada nije falilo, dapače, nekako mi se čini da su među njima uvijek bili najbrojniji
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 14:14   #39
da umjetničko dijelo je mašina za proizvodnju intepretacija, ili ljepota je u oku promatrača. Umjetnost je ko stvorena za must lovu od države bez ikakvih kriterija, ako se ko pobuni naziva ga se seljačinom, čovjek koji nije intelektualac zatucan, onda ti intelektualci za nogomet govore da je to 22 igrača jure za loptom, nerazume da je tu potrebna puno veća kreativnost nego kad neki orkestar samo svira po notama i oni su umjetnici. Tako bio u Splitu performans di je jedna umjetnica stavila vino na stol blitvu pustila pismu Dalmatinac nosi lačić oko vrata i povraćala i to je umjetnost, može li to shvatit kao šovinizam i vrijeđanje Dalmatinaca.
dernakamal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 14:16   #40
Quote:
Atronach kaže: Pogledaj post
Ha ti vrijeđaš čovjeka da je ignorantan a ne znaš da pravila egzaktne stvarnosti nastaju spajanjem realnosti sa logikom, logika ju prožme i da nam neko pravilo čija se korist očituje u točnosti njegova riješenja, predviđanja.
Koje veze ovo ima sa temom?

Quote:
Kada bi pravili takvo pravilo za umjetnost imali bi dvije nepoznanice (riješenje nije evidentno, jednađba nema validaciju) i tako svako polaganje prava na veću vrijednost nekog dijela umjetnosti padaju u vodu. Vidim da si ti spora i sigurno ti nećemo izbiti godine treninga iz glave ali možeš bar probat razmislit o tome. I ne postoji u problem u uživanju u onom što želiš, problem nastaje kada tražiš da i drugi to prihvate kao vrijednost..
Samo se ti tješi.

Ali činjenice su činjenice. Ti nemaš blage veze o čemu ja pričam i nije te sram to priznati

Lijepo te molim da se držiš teme ili da ne pišeš ovdje.
Danicza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:24.