Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2016., 09:04   #1
Moć masovnih medija

Kolika je moć masovnih medija? Što smatrate prednostima, a što smatrate nedostacima?
Koliko je bitno biti informiran?
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 19:09   #2
Bitno za što? Mediji ili medijski prostor; nije isto?
Javni (kao i javni, weceji) mediji kao zombi junkfood.. dok se u medijskom prostoru može pronaći svakakvih informacija, u hranjivosti rangu barem sendviča (filantropski namjerno fino zapakiranog i ostavljenog cijelog.. posipanog mišomorom.. onima koji poput štakora, žohara.. dampsterdajvaju) iz kontejnera.. ako/kad (ili ipak?) već ne neke devijantne gurmanske trpeze, koja jednostavno zove na prežderavanje..
Ako se prati progresija određene "zanimljivosti" (npr; nekada bio zanimljiv kanal.. unutar medijskog prostora.. pozivatelj na promišljanje..).. ili "editiranja zanimljivosti" u svrhu što veće rasprostranjenosti.. gotovo je sigurno (pesimizam kao jasni oblik realizma) za očekivati apsolutnu komercijalizaciju (pimpanje ideje za profit.. ne u razini posudbe, već apsolutne prodaje/predaje).. koja proždire sve.. do zadnjeg zalogaja. Na svaku informaciju (nakon što poždere; ono što pokaka), stavi price tag (..pretvorio se u.. projekt..).... Kako se ono kaže.. "još se nije rodio.. onaj koji bi bez osobnih interesa, medijski, informaciju prevodio.. podvodio.."..
__________________
No one gives up on something until it turns on them, whether or not that thingy is real or unreal.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 03:40   #3
Masovni mediji imaju toliku moc da je prosjecan covjek ne moze zamisliti. I diktiraju barem 80% misljenja vecine ljudi koji su btw. skuceni i nekriticki nastrojeni.

Obzirom da im i jeste svrha kreiranje odredjenog stava i stvaranje robota ne nalazim neke prednosti.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 18:33   #4
Informacije su postale zagusljive
Negdje sam jednom cuo, da su nasi preci u cjelom zivotnom vjeku dobili informacija koliko mi danas u par mjeseci!!!
Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 18:50   #5
Ma u jednom danu se čuje informacija koje bi se prije 50ak godina čule u godinu dana.nastupa zasicenje
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 11:42   #6
happiness agenda....
__________________
No one gives up on something until it turns on them, whether or not that thingy is real or unreal.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 17:23   #7
Quote:
The Maystor kaže: Pogledaj post
Kolika je moć masovnih medija? Što smatrate prednostima, a što smatrate nedostacima?
Koliko je bitno biti informiran?
Masovni mediji su po meni jedno od najmoćnijih oružja današnjice.

Najveća je problematika to što u pravilu nisu neovisni, nego neka interesna grupa stoji iza njih. Tako danas u RH možemo naći medije koji od iste povijesne priče naprave dvije totalno različite istine. Tako da ne postoji apsolutno objektivni medij, postoje oni koji su više i manje objektivni, a situacija suvremenog doba jest da je sve manje onih koji su u većem razmjeru objektivni.

Činjenica je da ljudi čitaju ono što smatraju istinom, a u RH se točno zna koji portal naginje kojem svjetonazoru. Problematika toga je što se već ukorijenjenom svjetonazoru određene osobe njegove strasti i uvjerenja mogu samo rasplamsati puitem pročitanih priča i sl. Ako se dotaknemo konkretno radikalizma, u suvremenom dobu najaktualnijeg islamskog radikalizma možemo zaključiti kako se velika većina njihovih pristaša radikalizira preko medija. Twitter je poznat po dosta radikalnih profila, a ISIL čak ima i svoje časopise.

Prednosti masovnih medija... pa tu bih stavio dobrotvnorne aktivnosti, donacije i sl. stvari, izvještavanje kada su aktualne neke elementarne nepogode, savijeti građanima, ukazi na promjene propisa i zakona koje inače nitko ne bi pratio i sl.

Možemo prokomentirati reklame, koje su pošast suvremene civilizacije. Predstavljaju nekakav idealni svijet, mladi su im sve više izloženi te znanstveno dokazano štete razvoju mozga. Iz godine u godinu na TVu su reklame sve duže i duže. Mislim da sad znaju čak trajati i po 7-8 minuta. Užas.

Što se tiče informiranosti, smatram je ključem za sve. Prava informacija zlata vrijedi, i jednotsavno tko nije informiran zaostaje za svakodnevnicom, a to ga može puno koštati. Trebalo bi uvijek ići ka istini i objektivnosti, zato je potrebno naučiti filtrirati ono što čitamo. Ukoliko osoba pročita jedan članak o nekoj temi, te ga uzme kao apsolutan (što danas ljudi rade) onda postoji izravna opasnost od usvajanja nečijeg subjektivnog mišljenja koje često zna biti potpuno krivo, čak i pogubno. Treba tražiti puno puno izvora, provjeravati tko piše članak ili uređuje program da bi došli do nekakvog suda o nekom događaju ili pitanju.

Ako se kome da malo podrobnije istražiti, postoji nešto što se zove F marker. Zapaženo je kako svaka osoba manje ili više članke sa interneta čita po F šabloni. Podrobnije o temi - ovdje.
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 09:01   #8
masovni mediji nameću neko javno mišlenje, zapravo kreiraju nekakvu sliku

društva, što je u, a što van. Velikim dijelom služe i moćnicima, koji plaćaju

novinare, ali ipak najviše služe golicanju ljudskih nagona.

Naime skandal, krv i seks pobuđuju pozornost i praćenje, a samim tim i

profit koji ostvaruju mediji, dok kreator ostaje prikriven ili zaštićen od osude

moralista, čiji se glas ne čuje.

Tako se nesvjesno ili nesavjesno skida paučina morala s ljudskog uma i mi

po tisućiti put pokazujemo da smo većim dijelom životinje.


Dakle, ne duhovna, već tjelesna bića, koja su pokretana dvama osnovnim


nagonima i to : 1. nagonom za stvaranje

i

2. nagonom za uništavanje


sve ostalo su njihove mješavine.....


............ kokoooodaaa
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 14:40   #9
Čitam vijesti danas, hrpa terorističkih napada i ispod piše 2 djevojčice se raznijele bombama i onda malo niže gluposti tipa što je u modi ove zime, o nogometašima bogatim, papa neke naočale iz hrv. dobio, neki lik zaprosio žensku u Zgu... Kako ih nije sram takve glupe, nebitne, površne vijesti stavljati kraj onakve prve tragične vijesti. Pa dajte malo razuma i poštovanja.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 16:19   #10
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Čitam vijesti danas, hrpa terorističkih napada i ispod piše 2 djevojčice se raznijele bombama i onda malo niže gluposti tipa što je u modi ove zime, o nogometašima bogatim, papa neke naočale iz hrv. dobio, neki lik zaprosio žensku u Zgu... Kako ih nije sram takve glupe, nebitne, površne vijesti stavljati kraj onakve prve tragične vijesti. Pa dajte malo razuma i poštovanja.
Od poštovanja se ne živi (po/misli na medije kao model koji hrani, oblači, školuje.. (usmjerava u "ne-raznesenost") koliko djece..).. Upirati prstom u dilera ili u đanera, pitanje je. Da nema đanera, ne bi bilo dilera.. i/ili vice versa. U nekoga ili nešto treće, možda? Da danas nisi "čitala vijesti".. trag (na kojem se temelji (knjiži, financira, usmjerava..) potražnja) određene zainteresiranosti bio bi nepostojan. Gnušanje, averzija, nerazumijevanje.. povodom određenih sadržaja, također je interes. Manipulacija emocijama, moguće daleko šireg spektra od bazične, praktične, jasno primjetljive razine.
__________________
No one gives up on something until it turns on them, whether or not that thingy is real or unreal.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 16:20   #11
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Od poštovanja se ne živi (po/misli na medije kao model koji hrani, oblači, školuje.. (usmjerava u "ne-raznesenost") koliko djece..).. Upirati prstom u dilera ili u đanera, pitanje je. Da nema đanera, ne bi bilo dilera.. i vice versa. U nekoga ili nešto treće, možda? Da danas nisi "čitala vijesti".. trag (na kojem se temelji (knjiži, financira, usmjerava..) potražnja) određene zainteresiranosti bio bi nepostojan. Gnušanje, averzija, nerazumijevanje.. povodom određenih sadržaja, također je interes. Manipulacija emocijama, daleko šireg spektra od primarne, jasno primjetljive razine.
Ma shvaćam ja da mediji moraju prodati priče i čim više hoće privući publiku, pa i po cijenu izvrtanja činjenica ponekad, ali čini mi se kao da se ponekad neke granice prijeđu bez razmišljanja o posljedicama. Možda kad bi novinari malo pisali članke u stilu da potaknu ljude na neka propitkivanja, a ne samo za punjenje njihove znatiželje i sl. Ali da, moraju i oni zaraditi novce, a šefovi im kažu kako i što pisati, jer eto, to privlači publiku. A šefovi pak moraju tako jer se sve vrti oko love, trebaju i oni prehraniti sebe i obitelj. I ja sam govno, svi smo govna, neki smrde manje, neki više.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 16:46   #12
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Ma shvaćam ja da mediji moraju prodati priče i čim više hoće privući publiku, pa i po cijenu izvrtanja činjenica ponekad, ali čini mi se kao da se ponekad neke granice prijeđu bez razmišljanja o posljedicama. Možda kad bi novinari malo pisali članke u stilu da potaknu ljude na neka propitkivanja, a ne samo za punjenje njihove znatiželje i sl. Ali da, moraju i oni zaraditi novce, a šefovi im kažu kako i što pisati, jer eto, to privlači publiku. A šefovi pak moraju tako jer se sve vrti oko love, trebaju i oni prehraniti sebe i obitelj. I ja sam govno, svi smo govna, neki smrde manje, neki više.
Na kraju dana, ovako ili onako, svi samo radimo (ne iz sebe već za sebe) svoj posao.. ne? Pritom ne mislim isključivo na zanimanje. Očinstvo, majčinstvo, briga za "nesposobne" roditelje, za bolesnog "brata, sestru, partnera..", briga za svojeg, od svega i svakoga, ugnjetavanog malog (ili velikog, isto je) ja.... Pogubi se čovjek unutar kovitlaca.
Problematika sa svih strana, svih vrsta i oblika, izdvaja ga u potpunosti, čak i do razine odvojenosti (vremenski, ako "nikako" drugačije) od samoga sebe.. a on, zapravo jedino što čini.. je to da radi.. na samoodržanju se unutar nekakve stabilnosti sebstva.. po pitanju sposobnosti za.. brigu o sebi, o.......
Repeticijski ciklusi koji se hrane vremenom. Biomasa kao čahura utjelovljenja prolaznosti.
Unutar istih, ideali tipa "trebalo bi misliti na.., trebali bi više/manje, ovoga/onoga/ovako/onako.. u svrhu.." - u svrhu; koja se malo, možda pogubila - tupim nožem sastrugani su sa sebe poradi sposobnosti samoočuvanja.... Onaj koji se još uvijek drži ideala.. dok istom snagom volje, jedva suspreže drugu ruku od struganja se tupim nožem.. ili žlicom.. možda može primijetiti kako je još uvijek "blagoslovljen" nekom pogodnošću za biti barem parcijalno čovjek.. ili manje govno.. ako veličina igra neku ulogu.
Idealno bi bilo kada bi bilo idealno, no "realno"(?), možda je zapravo idealnije, da ništa, nikada nije idealno....
Deal (or don't.. slobodna (individualna) volja..) with *it*, who cares (about *it*).. model bivanja.
__________________
No one gives up on something until it turns on them, whether or not that thingy is real or unreal.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 17:09   #13
Quote:
descender kaže: Pogledaj post
Na kraju dana, ovako ili onako, svi samo radimo (ne iz sebe već za sebe) svoj posao.. ne? Pritom ne mislim isključivo na zanimanje. Očinstvo, majčinstvo, briga za "nesposobne" roditelje, za bolesnog "brata, sestru, partnera..", briga za svojeg, od svega i svakoga, ugnjetavanog malog (ili velikog, isto je) ja.... Pogubi se čovjek unutar kovitlaca.
Problematika sa svih strana, svih vrsta i oblika, izdvaja ga u potpunosti, čak i do razine odvojenosti (vremenski, ako "nikako" drugačije) od samoga sebe.. a on, zapravo jedino što čini.. je to da radi.. na samoodržanju se unutar nekakve stabilnosti sebstva.. po pitanju sposobnosti za.. brigu o sebi, o.......
Repeticijski ciklusi koji se hrane vremenom. Biomasa kao čahura utjelovljenja prolaznosti.
Unutar istih, ideali tipa "trebalo bi misliti na.., trebali bi više/manje, ovoga/onoga/ovako/onako.. u svrhu.." - u svrhu; koja se malo, možda pogubila - tupim nožem sastrugani su sa sebe poradi sposobnosti samoočuvanja.... Onaj koji se još uvijek drži ideala.. dok istom snagom volje, jedva suspreže drugu ruku od struganja se tupim nožem.. ili žlicom.. možda može primijetiti kako je još uvijek "blagoslovljen" nekom pogodnošću za biti barem parcijalno čovjek.. ili manje govno.. ako veličina igra neku ulogu.
Idealno bi bilo kada bi bilo idealno, no "realno"(?), možda je zapravo idealnije, da ništa, nikada nije idealno....
Deal (or don't.. slobodna (individualna) volja..) with *it*, who cares (about *it*).. model bivanja.
Slažem se. No, ima ljudi koji se odupiru takvom sustavu kakav je, zar ne bi oni trebali biti uzor nama ostalima? u nečemu što mi ostali možda vidimo kao kruti realizam, oni vide niz mogućnosti, volja i ideje ih tjeraju naprijed. Ljudi oko nas svaki dan čine dobra djela, no to se ne vidi, ne pokazuje u medijima, to ne može onda ni inspirirati nikoga, niti pružiti nadu ljudima. Sigurna sam da bi više ljudi bili optimističniji i aktivno se uključili u mijenjanje nečega da im se pokaže kako i usmjeri.
Dajte ljudima opciju da biraju, hoće li: 1. povedite dragog/dragu na ručak za 80 kn (koliko već) u restoranu (s spešl ponudom 3% popusta lol) ili 2. ostanite s dragom/dragim doma, skuhajte si ručak za 40 kn i ostalo donirajte.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 17:12   #14
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Slažem se. No, ima ljudi koji se odupiru takvom sustavu kakav je, zar ne bi oni trebali biti uzor nama ostalima? u nečemu što mi ostali možda vidimo kao kruti realizam, oni vide niz mogućnosti, volja i ideje ih tjeraju naprijed. Ljudi oko nas svaki dan čine dobra djela, no to se ne vidi, ne pokazuje u medijima, to ne može onda ni inspirirati nikoga, niti pružiti nadu ljudima. Sigurna sam da bi više ljudi bili optimističniji i aktivno se uključili u mijenjanje nečega da im se pokaže kako i usmjeri.
Dajte ljudima opciju da biraju, hoće li: 1. povedite dragog/dragu na ručak za 80 kn (koliko već) u restoranu (s spešl ponudom 3% popusta lol) ili 2. ostanite s dragom/dragim doma, skuhajte si ručak za 40 kn i ostalo donirajte.
Takvi ljudi ne žele biti u medijima i nema potrebe da ih guramo tamo.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 17:18   #15
Pa, evo Pernar se srcem bori, i subotnje večeri provede u Saboru.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 17:22   #16
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Takvi ljudi ne žele biti u medijima i nema potrebe da ih guramo tamo.
Naravno da ne žele jer to ne rade iz egoističnih razloga. Stvar nije u tome da ih se gura gdje oni neće, nego da se svijetu prikaže što se može (kad se male ruke slože lol). A sigurna sam da bi, pravi dobročinitelji, rado svoje znanje i iskustvo podijelili s drugima.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 18:17   #17
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Naravno da ne žele jer to ne rade iz egoističnih razloga. Stvar nije u tome da ih se gura gdje oni neće, nego da se svijetu prikaže što se može (kad se male ruke slože lol). A sigurna sam da bi, pravi dobročinitelji, rado svoje znanje i iskustvo podijelili s drugima.
Svijet to jako dobro zna ali ga ne zanima niti ga je ikada zanimalo.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 18:27   #18
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Svijet to jako dobro zna ali ga ne zanima niti ga je ikada zanimalo.
Nije istina, ima ljudi. Ja ih vidim svuda oko sebe. Treba usmjeriti pažnju. Svijet bi zanimalo više, kad bi takvi bili više viđeni. Onda bi i drugi stekli hrabrosti i optimizma dobili. Revolucija bi se povela.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 18:31   #19
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Slažem se. No, ima ljudi koji se odupiru takvom sustavu kakav je, zar ne bi oni trebali biti uzor nama ostalima?
Volio sam prije vjerovati.. ili se uvjeravati barem.. kako je određenim modelom moguće ukazati na određene mogućnosti.. različite od statike sustavne istosti. I je, moguće, je.. no takva manipulacija (odabirom, ne forsiranjem) prije ili kasnije, svaki - statistika nepoznata, no u veliiiikom broju ili postotku - se "preobraćenik", malo po malo, ili više po malo, malo po više.. vrati u odaje sebstva, u kojima mehanika sustavnosti pomaže da se ne prepoznaje kao don quixote.. da živi usmjereno, praktično.. manje izdvojeno, "kao svaki drugi normalan čoek".
Znam npr, par vegana koji su nakon više-manje, desetljeća +- odustali od ideologije. Razina "srama" i mehanika misli, prilikom "opravdanja" (čemu ta potreba za pravilnošću/opravdanjem/odobravanjem..?) metamorfoze.. može se doslovno namirisati, primijetiti unutar krajnje vidljivog neverbalnog..... Svaka šala u obliku podbadanja, umjesto smijeha ("sve je "kretenizam", zar ne?"), u obliku automatske obrane (potrebe za pravilnošću, odobravanjem....) od "napada".
Ako ljudi, "koji se odupiru sustavnosti" imaju potrebe biti primjer, svakako bi trebali pokušati biti uzor. Ako ljudi.. koji se možda i apsolutno slažu s njihovim svjetonazorima povodom "odupiranja sustavnosti".. imaju potrebe ukazati kako je isto, moguće, samo jedan sloj, oblik ili način kreiranja osobne "ispravnosti", te kroz nametanje drugima iste; sebi potvrda ispravnosti, osobne bitnosti unutar promjene bivanja.... također, trebali bi. Ili ne bi. Kako kome/što/kada dođe. Zajednički kreiramo stvarnost i živote provodimo u baš onome u čemu želimo biti; htjeli si to priznati ili ne.
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
u nečemu što mi ostali možda vidimo kao kruti realizam, oni vide niz mogućnosti, volja i ideje ih tjeraju naprijed. Ljudi oko nas svaki dan čine dobra djela, no to se ne vidi, ne pokazuje u medijima, to ne može onda ni inspirirati nikoga, niti pružiti nadu ljudima. Sigurna sam da bi više ljudi bili optimističniji i aktivno se uključili u mijenjanje nečega da im se pokaže kako i usmjeri.
Nije li pomalo.. fali riječ.. "ironično".. da se u informacijsko vrijeme (o osobnim ne/prilikama osjetljivim na vlastitoj "koži".. kao motivator skidanja krmelja.. uopće glupo govoriti..) i dalje održava teza kako je ljudima potrebno otvarati oči, ne bi li vidjeli? Sve je dostupno, a odbijanje dostupnosti pokazuje što i kakvi smo, generalno, statistički. Priznati to tako, možda teško za progutati. Neželjenost takvog pogleda ili priznanja.. uopće mogućnosti da je tako.. također pojedincu; na dlanu, uvid, koliko mu kroz sirom otvorene oči, krmelje smetaju za fokusiranost.. potrebnu za.....................
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Dajte ljudima opciju da biraju, hoće li: 1. povedite dragog/dragu na ručak za 80 kn (koliko već) u restoranu (s spešl ponudom 3% popusta lol) ili 2. ostanite s dragom/dragim doma, skuhajte si ručak za 40 kn i ostalo donirajte.
3 puta će ostati doma.. iz izrabljivanja "osjetilnosti humanosti". 4ti put će jedan.. ili po neiskoristivosti (brze zasićenosti) modela, moguće oboje.. shvatiti model blindiranja se u uski (nas dvoje, solo doma, nedovoljno, meni-tebi, obrazac), repeticijski, moguće brzo monoton ciklus.. te napadom, kao taktikom izvlačenja se iz.. ili uvijek prisutne borbenosti uzrokovane potrebom dominacije ("osjetilnost sebstva").. napasti ovo drugo u stilu : "želiš me porobiti u svoju individualnost, koja kao takva (ili kao bilo kakva) nije moja, izolirati me društveno povodom....."....
__________________
No one gives up on something until it turns on them, whether or not that thingy is real or unreal.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 18:38   #20
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Nije istina, ima ljudi. Ja ih vidim svuda oko sebe. Treba usmjeriti pažnju. Svijet bi zanimalo više, kad bi takvi bili više viđeni. Onda bi i drugi stekli hrabrosti i optimizma dobili. Revolucija bi se povela.
Meh. Nikada nisam bio ljubitelj revolucionara. Budi ono kaj jesi. Pomogni prvom do sebe. Nemoj tražit druge ljude da budu kao ti i sve 5.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.