Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2007., 10:51   #1
Herbarij

Da li netko poznaje dobro biljke, imam herbarij sa biljkama, ali ne znam nazive, necu moci sama naci nazive biljaka, pa ako se netko kuzi u to neka mi se javi na pm i ja poslikam biljke, nema ih jako puno, i posaljem. Hvala.
fa1th is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 10:57   #2
A da odeš u knjižnicu i posudiš knjigu za raspoznavanje bilja (bilo ljekovitog, bilo livadnog ili šumskog). To ti postoji...znaš.

I ja sam nekad morala raditi herbarij i sve sam biljke odredila iz knjiga. Ništa lakše!
lanci is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 11:18   #3
Eto hvala na savjetu, ja sam davno radila herbarij i nisam ni znala da mogu lijepo otici u knjiznicu i tamo sve srediti. Put pod noge i u knjiznicu znaci
fa1th is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 14:53   #4
Sretno! Ako gdje zapne onda se javi tu pa ti dobri ljudi pomognu.
lanci is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 19:05   #5
Fa1th, samo ti nama okači slike pošto ih nema puno. Možda ti netko ovdje pomogne. Pa tu smo iz razloga da si i pomažemo oko informacija o biljkama.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 14:58   #6
Ovo je album sa slikama iz herbarija, ako se sto ne vidi dobro samo recite pa mogu ponovno uslikati. Imam za nekih 10, 15 biljaka imena za sada, ove ostale nisam jos trazila. Pa ako netko zna, dovoljan mi je samo hrvatski naziv, ostalo cu sama naci. Eto hvala svima

http://s234.photobucket.com/albums/e...lbum/Herbarij/
fa1th is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 01:09   #7
Bilo bi bolje da staviš slike samo onog bilja koje te zanima, da ne dupliraš slike jer npr. tratinčica se pojavljuje 3 puta i da nam bar napišeš ako znaš da li se na dotičnoj slici radi o drveću ili niskoj biljci. Vjeruj, ovo bi nam olakšalo identifikaciju.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 13:37   #8
Evo sredila sam album sa slikama, dodala sam malo detalja, nisam ni skuzila da imam po 2, 3 puta iste slike stavljene
fa1th is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 17:52   #9
Nisam baš neki poznavatelj drveća, ali ću ti pokušati pomoći pa ti malo i progooglaj.
Strana 1:
1. i meni liči na brezu
8-9. tisa-?
10-11. šimšir ili jedan grm tamno plavih bobica kojem ne znam ime
15-16 platana-?
Strana 2:
6-7. bagrem-?-ne vidim bodlje pa sam zato stavila?
8. ukrasni kesten (pitomi kesten, nejestivi kesten)
12. lipa
17. topola-?
18. javor-?
19. bazga
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 01:46   #10
Evo vako sta se meni cini...
1. Breza - betula pendula
8 i 9 mi takoder mi se cini tisa - taxus baccata
Djetelinu ne vidim najbolje ali ako je bijela a cini mi se da je onda je to trifolium repens.
Ovo drvo s kuglicama platana - platanus acerifolia
E sada druga strana...
8 i 9 ukrasni kesten - aesculus hippocastanum (nisam sigurna jeli bas tocno napisano)
11. Cini mi se kao viburnum ali nisam sigurna, provjeri
13, 16 i 18 su ti sve javori. 13 ja acer campestre, 16 mi izgleda kao acer saccharinum (provjeri) ovog zadnjeg ne znam.
Bazga je bazga; sambucus nigra
Zadnje drvo na str je moza parottia persica (fakat neznam hrv. naziv).

http://www.forestryimages.org/ Ovo ti je zgodna stranica upises lat. ime biljke i onda ti izbaci porodicu i red biljke. Inace u knjiznici trazi Klein-ove ako ima to su ti male knjizice s slikama a ispod toga su ti lat nazivi biljaka. Super su imas za drva, livadne biljke ma sve... Ako ih drze u knjiznicama ne znam ja sam ih kupila. Eto nadam se da sam malo pomogla, predpostavljam da ti trebaju sve ove stvari (latinski nazivi and stuff) ako slazes herbar.
__________________
Dok jedem, ne cujem...
Knedla_od_sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 12:35   #11
Zahvaljujem svima na pomoci, herbarij je dovrsen.
fa1th is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 22:33   #12
ajooooj...ova tema je prastara ali meni treba ista pomoć...naime moram napraviti herbarij i sve je to dobro imam biljke i sprešane su ali neke biljke nemaju ime =/ jel mi moze netko prepoznati cetiri biljke =/////
tajchy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 18:09   #13
akk vi tako radite herbaaij.nama su bile zadane biljke(njih dvadeset)odes u knjiznicu i uz pomoc knjige po livadi i sumici trazis

a ako ih na ovakav nacin tarzite.....onda je bolje uzeti tj rapsitati se koje su sve biljke karakteristicne za podrucje i pogledati ih na slici te ih otici ubrati

navaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 19:11   #14
biljke se ne determiniraju pomocu nekog slikovnog prirucnika iz knjiznice, to je vise za hobiste koji se povremeno secu prirodom ili ljude koji zele upoznati najcesce svojte odredjenog podrucja. koristeci takve prirucnike za ozbiljne poslove, previdjet cete mnoge vrste jer u takvim knjigama mnoge vrste nisu obradjene, iz jednostavnog razloga - kad bi se sve biljke obrađivale slikovno kolike bi to knjige bile. biljke se determiniraju prema spec. morfoloskim elementima, koje slikovni prirucnici gotovo nikad ne nude.
za nasa podrucja savjetujem (ako nista drugo) floru hrvaske od Domca, ne vise od 100kn u skolskoj knjizi. isto tako mozete na google books dobiti vecinu djela Flora Europaea (na engleskom naravno).

tko treba pomoc pri determinaciji, nek stavi slike ovdje - pokusat cu pomoc koliko se da prema fotografijama
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 11:38   #15
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
biljke se ne determiniraju pomocu nekog slikovnog prirucnika iz knjiznice, to je vise za hobiste koji se povremeno secu prirodom ili ljude koji zele upoznati najcesce svojte odredjenog podrucja. koristeci takve prirucnike za ozbiljne poslove, previdjet cete mnoge vrste jer u takvim knjigama mnoge vrste nisu obradjene, iz jednostavnog razloga - kad bi se sve biljke obrađivale slikovno kolike bi to knjige bile. biljke se determiniraju prema spec. morfoloskim elementima, koje slikovni prirucnici gotovo nikad ne nude.
za nasa podrucja savjetujem (ako nista drugo) floru hrvaske od Domca, ne vise od 100kn u skolskoj knjizi. isto tako mozete na google books dobiti vecinu djela Flora Europaea (na engleskom naravno).

tko treba pomoc pri determinaciji, nek stavi slike ovdje - pokusat cu pomoc koliko se da prema fotografijama
za jedan herbarij u osnovnoj il srednjoj skoli ne treba skoro ni malo strucnosti.
pa svi smo radili taj herbarij.ispresas polijepis...napises hrv naziv,latinski,staniste i to je to...naucis i pita te par biljcica.

onaj ko ce se time baviti strucnije valjd je toliko pametan da se zna raspitati kod razlicitih strucnjaka....knjiga...internet...itd
navaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 16:54   #16
interesantno, pitam se zasto onda strucnjaci ne rade tako? koliko je samo lakse uzet knjizicu sa slikama, otici na livadu i imas sve nazive biljaka koje susretnes... mjesto da proucavas tamo neke detalje...

kako ne treba nimalo strucnosti? jel znas kako se ispravno pisu lat.nazivi? staniste? svakako treba barem malo strucnosti.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 11:55   #17
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
interesantno, pitam se zasto onda strucnjaci ne rade tako? koliko je samo lakse uzet knjizicu sa slikama, otici na livadu i imas sve nazive biljaka koje susretnes... mjesto da proucavas tamo neke detalje...

kako ne treba nimalo strucnosti? jel znas kako se ispravno pisu lat.nazivi? staniste? svakako treba barem malo strucnosti.
za herbarij za skolu ne treba nista posebno
zasto nekome reci to sve sto ti kazes ako mu je ovako lakse i brze?!?!

i ja sam imala herbarij i latinske nazive i sve sam to nasla u jednoj knjizi.
prvo sam prosetala uokolo svog naselja...vidjela sta ima(neke stbari vecina i zna...npr vocke,djetelina,vodopija,stolisnik,trputac,paprat. ...i slicno)i ona posudila knjigu u knjiznici...zapisala si i osla to ubrati.
nesto sto smo bas morali...to smo dobili nazive...i takodjer se u sadrzaju knjige nadje...pogleda slika i to je to.

i ne izvrci moje rijeci ne podcjenjujem niciju strucnost...botanika i slicna zanimanja su jako lijepi poslovi i zanimljivi i treba puno znanja.
isla sam na drzavno natjecanje s jednim znanstvenim radom i znam koliko puno treba da se nesto detaljnije obradi.
al sve to to druga prica....
samo sam htjela onima koji rade herbarij reci kako sam ja jer sam poprilcno brzo herbarij napravila i nisam imala problem ni s jednom biljkom
navaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 18:52   #18
Preporucam stavljanje fotki na neki posluzitelj koji se koristi za fotografije.

Zadnje uređivanje fonemf : 26.05.2009. at 16:01.
fonemf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 20:04   #19
evo vidim da ste bili poprilicno korisni pa bih vas sve i ja zamolio za uslugu...takoder radim herbarij i imam 4 biljke za koje ne znam nazive i usprkos trazenju po netu i googlanju nisam uspio naci a trebaju mi nazivi hitno pa ako bi mi mogli pomoci,ako netko zna molim ga nek odgovori tu ili na PM....slikao sam biljke i uploadao a ovo su linkvi :

unaprijed se zahvaljujem





Zadnje uređivanje fonemf : 26.05.2009. at 15:59. Reason: spajanje postova
 
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 11:08   #20
1. Stellaria holostea (Caryophyllaceae)
2. ? (Brassicaceae)
3. Glechoma hederacea (Lamiaceae)
4. ?

fotografije su dosta lose
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:17.