Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2011., 22:23   #261
Quote:
bulj kaže: Pogledaj post
Radim ja i jedno i drugo u expresu i odlicno ispadne! Cufte su mi se jednom raspale,jer sam zaboravila jaje stavit,a dragi je reko da mi je to bio najbolji bolonjez u zivotu!


ja nikada ne stavljam jaje ni u ćufte ni u papriku niti u sarmu.
kod mene samo meso(barem dvije vrste), luk, češnjak, riža, začini, i to je to.
budem probala pa javim rezultate, ako ne sutra ali ovaj tjedan obavezno.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 17:34   #262
U našoj obitelji čak je i nona koristila ekspres lonac

Svi su radili, pa ne bi nitko u tjednu pojeo niš sa žlicom da nije bilo male pomoći tehnike. Vjerovatno će oni zadrti sladokusci tvrditi kako to nije isti okus/kvaliteta hrane kao kad se kuha u klasičnim loncima, ali počev od namirnica ništa više nije isto, tako da me to zaista ne brine.

@ Elich, paprike kuhaj 15 minuta pod pritiskom, a onda otvori i završi klasično, da se ne prekuhaju. Možeš ih i izvaditi iz lonca, pa kuhati sami umak dok ne zgusne pa onda vratiti pred kraj unutra.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 17:36   #263
Meni je novo otkriće kuhanje prave palente u ekspres loncu bez miješanja. Recept sam našla na kutiji neke tal. palente, isprobala i stvarno funkcionira.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 18:38   #264
kako kuhaš palentu u express loncu?
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 18:51   #265
Zavrijem vode tri puta veću količinu nego palente (mjerim jednom velikom šalicom), dodam soli i malo masl. ulja, te umiješam onom pjenjačom za jaja palentu koju sipam polako u vodu. Zatvorim lonac, kad čujem ventil, kuham 20 minuta. Otvorim (uvijek otvaram pod hladnom vodom), dodam po potrebi soli ( ili sir ili začinsko bilje ili suhe gljive ili ništa ) i na otvorenom dokuham miješajući par minuta do željene gustoće, ovisno za što mi treba.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 23:53   #266
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Meni je novo otkriće kuhanje prave palente u ekspres loncu bez miješanja. Recept sam našla na kutiji neke tal. palente, isprobala i stvarno funkcionira.

Vidiš ti ovo Sve žitarice kuham u ekspres loncu, kao i neko povrće i meso, ali palentu nisam nikada. Inače, kada palentu kuham u običnom loncu, također je nikada ne miješam, nego je umiješam u vrelu vodu, posolim, poklopim, podmetnem prigušivač plamena (kuham na plinu) i ostavim pola sata da se kuha.

Mislim da bi palenta u ekspres loncu bila kuhana i za 15 minuta, uz eventualno malo manje vode. U svakom slučaju, hvala na ideji
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 23:56   #267
molim te, gdje si kupila prigušivač plamena??

Ja s palentom dalje nisam eksperimentirala, bila sam zadovoljna postignutim.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 13:28   #268
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
molim te, gdje si kupila prigušivač plamena??
Svojevremeno sam ih kupovala u Pevecu na Žitnjaku, na odjelu sa suđem. Također sam ih jednom prilikom našla i na Trešnjevačkom placu, među onim štandovima gdje prodaju sve i svašta. A prije toga u željezarama.

Samo nemoj uzimati onaj jednoslojni, jer slabo prigušuje plamen, već dvoslojni (ili troslojni ). Uglavnom, mora biti teži u ruci, a ne lagan kao pleh.

Te sam prigušivače plamena i počela koristiti kada sam počela koristiti i ekspres lonac, jer sam, primjerice, trebala kuhati dvije šalice riže s tri šalice vode 45 minuta i sve bi sigurno zagorilo da nije bilo tog podmetača. Danas ga redovno koristim i pri kuhanju u običnim loncima, jer je manja opasnost da jelo zagori ako se mora duže kuhati, a s manje vode (saft i slično).
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 13:40   #269
Hvala ti, baš ću pogledati u velikim centrima (nisam u Zg). Prešla sam na plin pa vidim da mi za neka pripremanja smeta što se ne može skroz stišati, odnosno koncentriran je na određenom mjestu. A sjetila sam se da je i mama imala te prigušivače.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 13:45   #270
Pomoć expresolonci! Doma već 30 let koristimo EMO expres lonac. Došlo je vrijeme zamjene. Što preporučate, gdje u ZG pogledati za novu kupnju!
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 15:13   #271
meni isto treba pomoć - imam lonac iz prethistorije ali radi kao da je nov. radi se o silit sicommatic ekspres loncu.
otišla mu guma, majčicu mu i pokušavam skužiti di se to može nabaviti, 22 cm promjera mi treba.

ima ko ideju?

našla sam na amazonu za nekih 14-15 eura. nisam član tamo ali ću vjerovatno morati postati ako mi baš nitko ne može pomoć gdje to u hrv mogu kupiti.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 15:48   #272
Quote:
chiquita kaže: Pogledaj post
našla sam na amazonu za nekih 14-15 eura. nisam član tamo ali ću vjerovatno morati postati ako mi baš nitko ne može pomoć gdje to u hrv mogu kupiti.
Probaj najprije kontaktirati njihove predstavnike za HR
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 23:28   #273
evo da i ja ispunim obečanje
dakle skuhala sam punjene paprike u expres loncu.
ništa se nije raspalo, sve se dobro skuhalo ,ali je trajalo malo duže nego ste mi preporučili, ali tome sam ja kriva.

dakle prvo sam prirpemila umak a kada je uzavrio dodala sam paprike i ćufte unutra ,poklopila lonac i kada je dobro zapištao smanjila vatru i zatvorila ventil.
nakon 20 minuta sam ga otvorila da pogledam da li je kuhano i riža je bila još uvijek malo tvrđa pa sam ga ponovno vratila na vatru i zatvorila na još 15 minuta.
zatim sam ga ponovno otvorila i budući da je umak bio malo rijeđi stavila sam laganu zapršku unutra(mi tako volimo ), no u tom loncu mi zaprška baš i ne uspjeva zgusnuti niti grah niti paprike
sve u svemu bilo je ukusno i lijepo na izgled, dakle nisam dobila bolonjez umak
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 23:43   #274
Nema baš veze s kuhanjem ali je preduvjet za to. Naime, „otišao je dihtung na poklopcu expres lonca EMO Celje. Zna li tko gdje se u Zg može kupiti rezervni?
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 22:41   #275
sutra kuham sarmu mojima i to ćemo prvi puta u expres loncu, držite fige, a svaki avjet dobrodošao
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 06:21   #276
Moja mama zna kuhat sarmu u ekspresu
To kad se zuri i rijetko jer nema tak veliki lonac a i meni osobno je ljepsa kad joj se krcka dugo na laganoj vatrici....
Al nije za bacit ni u ekspresu
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 10:29   #277
evo ja ju ipak nisam u expresu kuhala, budući da sam napravila 16 šakačkih sarmi, ne bi mi stalo u lonac od 7 l
tako da se sarmica polagano krčka u običnom loncu ,a za ovu iz expresa moram muža užicat veći lonac
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 18:01   #278
Nedavno sam dobila na poklon Fisslerov expres lonac.
I sad (veselu) muku mučim s kuhanjem u njemu.

Em' što mi je trebalo vremena da shvatim kad je lonac stvarno pod tlakom (kad se digne neki semafor gumb--na fissleru), em' što ima mogućnost kuhanja na 2 tlaka (45 kPa i 75 kPA). Em što još onda ima opcija u receptima sa brzim ili sporim spuštanjem tlaka
Fakat me zbunjuju!


Dajte podijelite neke recepte ili detalje dužine kuhanja!

Meni je trebalo za:
grah na 75 kPa 20 min
Butternut tikva i batat: 45 kPa 4 min
Brokula-- samo parenje (s poklopljenim poklopcem) 45 kPa 3 min (ali od početka kuhanja--a ne postizanja tlaka)
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 20:46   #279
Pa to je jako bitno da shvatiš kad se razvio tlak, jer u tom trenutku moras smanjit vatru na minimum

A ne ko mojoj staroj kad joj se lonac rasprsnuo i razletio po kuhinji (riža i azuki grah)

odi pitat na neki fizika-podforum
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 16:29   #280
Quote:
Nessadha kaže: Pogledaj post
Pa to je jako bitno da shvatiš kad se razvio tlak, jer u tom trenutku moras smanjit vatru na minimum
Ja sam isprva stavljala od početka na malu vatricu. Pa mi nikako nije dolazilo do tlaka. Nisam skužila da treba raspaliti vatru na max
Treba samo malo prakse. To je isto jedan poseban način kuhanja za koji treba imati grif.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:40.