Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2008., 17:54   #1
Današnja RH

Jel može malo da se rsačiste dileme, koja od donjih tvrdnji je ispravna, pošto se u zavisnosti od situacije koriste jedna ili druga. Dakle:
1. Današnja samostalna Republika Hrvatska je odraz vjekovnih težnji hrvatskog naroda za svojom državom i samostalnošču, isto kao i Banovina H., NDH.
2. Današnja samostalna Republika Hrvatska je odgovor hrvatskog naroda na srpski nacionalizam u bivšoj SFRJ, na memorandum SANU, promjene ustava, Gazimestan i slično.
Odgovor "obadvije" je u najmanju ruku neuvjerljiv i pokazatelj nepoznavanja činjenica.
Zgembo Admislic is offline  
Old 26.11.2008., 18:21   #2
Mogao si ond astaviti anketu...

Ni jedna od ovih opcija nije točna...

Hrvatska želja za samostalnošću je starija od 1941. ili 1991.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 26.11.2008., 18:26   #3
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Jel može malo da se rsačiste dileme, koja od donjih tvrdnji je ispravna, pošto se u zavisnosti od situacije koriste jedna ili druga. Dakle:
1. Današnja samostalna Republika Hrvatska je odraz vjekovnih težnji hrvatskog naroda za svojom državom i samostalnošču, isto kao i Banovina H., NDH.
2. Današnja samostalna Republika Hrvatska je odgovor hrvatskog naroda na srpski nacionalizam u bivšoj SFRJ, na memorandum SANU, promjene ustava, Gazimestan i slično.
Odgovor "obadvije" je u najmanju ruku neuvjerljiv i pokazatelj nepoznavanja činjenica.
Hrvatska nikada nije trebala ulaziti u nikakvu zajednicu sa Srbijom pa bi sve bilo OK.
josnik12 is offline  
Old 26.11.2008., 18:48   #4
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Jel može malo da se rsačiste dileme, koja od donjih tvrdnji je ispravna, pošto se u zavisnosti od situacije koriste jedna ili druga. Dakle:
1. Današnja samostalna Republika Hrvatska je odraz vjekovnih težnji hrvatskog naroda za svojom državom i samostalnošču, isto kao i Banovina H., NDH.
2. Današnja samostalna Republika Hrvatska je odgovor hrvatskog naroda na srpski nacionalizam u bivšoj SFRJ, na memorandum SANU, promjene ustava, Gazimestan i slično.
Odgovor "obadvije" je u najmanju ruku neuvjerljiv i pokazatelj nepoznavanja činjenica.
Osobno bih rekao pod 2., samo što nije odgovor na srpski nacionalizam u bivšoj SFRJ, počelo je to ranije, recimo da je to odgovor na srpski nacionalizam od 1918.
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 26.11.2008., 18:53   #5
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Jel može malo da se rsačiste dileme, koja od donjih tvrdnji je ispravna, pošto se u zavisnosti od situacije koriste jedna ili druga. Dakle:
1. Današnja samostalna Republika Hrvatska je odraz vjekovnih težnji hrvatskog naroda za svojom državom i samostalnošču, isto kao i Banovina H., NDH.
2. Današnja samostalna Republika Hrvatska je odgovor hrvatskog naroda na srpski nacionalizam u bivšoj SFRJ, na memorandum SANU, promjene ustava, Gazimestan i slično.
Odgovor "obadvije" je u najmanju ruku neuvjerljiv i pokazatelj nepoznavanja činjenica.
Pogresno si shvatio Tudjmana. Iz njegove izjave je vidljivo da je on rekao da je nastanak NDH bio odraz vjekovnih teznji, a ne da je NDH bio odraz tih teznji.
tomi7 is offline  
Old 26.11.2008., 19:31   #6
Danasnja samostalna Republika Hrvatska je jedna sasvim normalna stvar, teznja jednog naroda da ne bude porobljen
od strane srpske hegemonije, ona nije nikakav "odgovor" na nesto tamo trece, nego je od pamtivjeka tu bila i bit
ce tu za vijek vjekovi, bez obzira kako je Srbi definisali. Isto to vazi i za Bosnu i Hercegovinu.

Amin.
lafo is offline  
Old 26.11.2008., 20:30   #7
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Rekao sam stavljanje želja u realnim okvirima.

Već oko 700 godina se stalno povlačite sa juga i istoka i idete prema sjeveru i zapadu.
Čuvajte i ostanite na južnim i istočnim srpskim zemljama.
Ne mozemo severnije od Subotice vise nikako...
Mozda bi mogli sad malo zapadno...
Zezam se, znam sta si hteo reci. Potpuno je tacna tvrdnja "Vojvodina za Kosovo"...
babin kuk is offline  
Old 26.11.2008., 20:39   #8
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Jel može malo da se rsačiste dileme, koja od donjih tvrdnji je ispravna, pošto se u zavisnosti od situacije koriste jedna ili druga. Dakle:
1. Današnja samostalna Republika Hrvatska je odraz vjekovnih težnji hrvatskog naroda za svojom državom i samostalnošču, isto kao i Banovina H., NDH.
2. Današnja samostalna Republika Hrvatska je odgovor hrvatskog naroda na srpski nacionalizam u bivšoj SFRJ, na memorandum SANU, promjene ustava, Gazimestan i slično.
Odgovor "obadvije" je u najmanju ruku neuvjerljiv i pokazatelj nepoznavanja činjenica.
3.hrvatska je država nastala zato što su Hrvati koji su ionako većinom pokatoličeni Srbi oduvijek bili očarani i zavidni nad veličanstvenošću junačkih Srba i onda se ta opsjednutnost rodila u patološku mržnju i željom za klanjem svega što je srpsko. Vremenski se to slučajno poklopilo sa srpskim sukobom sa ostalim komšijama i velikom zaverom zavidnog zapadnog sveta protiv veličanstvenih Srba pod motom "Slaba Srbija - jak NATO" i tako je nastala hrvatska država.
bonislav is offline  
Old 26.11.2008., 21:30   #9
Quote:
josnik12 kaže: Pogledaj post
Hrvatska nikada nije trebala ulaziti u nikakvu zajednicu sa Srbijom pa bi sve bilo OK.
da je sve bilo ok-ne bi ušla.dakle-obrnuto.al nažalost je ušla.
a sad će u eu uskoro. mi bi se jebali ali da nam ne uđe.to je naš problem.
cchater is offline  
Old 26.11.2008., 21:32   #10
Quote:
bonislav kaže: Pogledaj post
3.hrvatska je država nastala zato što su Hrvati koji su ionako većinom pokatoličeni Srbi oduvijek bili očarani i zavidni nad veličanstvenošću junačkih Srba i onda se ta opsjednutnost rodila u patološku mržnju i željom za klanjem svega što je srpsko. Vremenski se to slučajno poklopilo sa srpskim sukobom sa ostalim komšijama i velikom zaverom zavidnog zapadnog sveta protiv veličanstvenih Srba pod motom "Slaba Srbija - jak NATO" i tako je nastala hrvatska država.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Old 26.11.2008., 22:20   #11
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
da je sve bilo ok-ne bi ušla.dakle-obrnuto.al nažalost je ušla.
a sad će u eu uskoro. mi bi se jebali ali da nam ne uđe.to je naš problem.
Kada uđemo u EU tek ćemo se tada usrećiti.Moš misliti.
josnik12 is offline  
Old 27.11.2008., 12:25   #12
Meni je skroz OK da Hrvati stoljecima zele samostalnu nacionalnu drzavu na prostorima na kojima zive. To sto se u pojedinim krajevima ta zelja kosila sa zeljama Srba koji su isto tu zivjeli je pitanje za neku drugu temu. Ono sto Tomi rece da je nastanak NDH bio odraz teznji hrvatskog naroda mi je isto prihvatljivo.
Uglavnom, ono sto mi je nejasno je da sam dugo vremena mislio da su Hrvati (kao i Slovenci) zeljeli krenuti svojim putem i da je rezultat toga danasnje RH.
Prvi pomen (koji je dosao do mene) da su Hrvati napustili YU zbog SANU, Gazimestana i "jogurt revolucije" je bilo Mesicevo svjedocenje na procesu protiv Milosevica. Po meni nije bilo bas preporucljivo u Hagu izlaziti sa teorijom da su Hrvati na putu ka svojoj samostalnosti rusili Jugoslaviju (uprkos naslovu Mesiceve knjige), a nije se bas ni uklapalo u koncepciju optuznice. I odjednom to postaje neka dogma, kao Hrvati su bili srcem i dusom za SFRJ ali nisu mogli podnjeti srbijansko "ugnjetavanje" jadnih kosovara pa su odlucili napustiti takvu drzavu.
Znaci li to da su Hrvati ustvari najveci jugosloveni ali posto su Srbi dijametralno suprotni po tom pitanju, moralo je doci do razlaza.
I da, kod Slovenaca mi je prilicno jasno a mislim i da je danas opsteprihvaceno misljenje da su bili razvijeniji od ostalih i nisu htjeli "slepati" one manje razvijene, i da su skontali da ce im biti bolje samim, sto se i pokazalo kao istina.
Zgembo Admislic is offline  
Old 27.11.2008., 12:49   #13
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Znaci li to da su Hrvati ustvari najveci jugosloveni ali posto su Srbi dijametralno suprotni po tom pitanju, moralo je doci do razlaza.


Da, Hrvati su najveci "Jugoslaveni" prema nacinu na koji Hrvati percipiraju jednu slozenu drzavu.

To je zajednica neovisnih i ravnopravnih clanica, a ne "ajmo svi u kolo od Vardara pa do Triglava pa cu te ja izjebati u kolu".


Bas kao bi trebala biti EU.
pjosip is offline  
Old 27.11.2008., 14:46   #14
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Meni je skroz OK da Hrvati stoljecima zele samostalnu nacionalnu drzavu na prostorima na kojima zive. To sto se u pojedinim krajevima ta zelja kosila sa zeljama Srba koji su isto tu zivjeli je pitanje za neku drugu temu. Ono sto Tomi rece da je nastanak NDH bio odraz teznji hrvatskog naroda mi je isto prihvatljivo.
Uglavnom, ono sto mi je nejasno je da sam dugo vremena mislio da su Hrvati (kao i Slovenci) zeljeli krenuti svojim putem i da je rezultat toga danasnje RH.
Prvi pomen (koji je dosao do mene) da su Hrvati napustili YU zbog SANU, Gazimestana i "jogurt revolucije" je bilo Mesicevo svjedocenje na procesu protiv Milosevica. Po meni nije bilo bas preporucljivo u Hagu izlaziti sa teorijom da su Hrvati na putu ka svojoj samostalnosti rusili Jugoslaviju (uprkos naslovu Mesiceve knjige), a nije se bas ni uklapalo u koncepciju optuznice. I odjednom to postaje neka dogma, kao Hrvati su bili srcem i dusom za SFRJ ali nisu mogli podnjeti srbijansko "ugnjetavanje" jadnih kosovara pa su odlucili napustiti takvu drzavu.
Znaci li to da su Hrvati ustvari najveci jugosloveni ali posto su Srbi dijametralno suprotni po tom pitanju, moralo je doci do razlaza.
I da, kod Slovenaca mi je prilicno jasno a mislim i da je danas opsteprihvaceno misljenje da su bili razvijeniji od ostalih i nisu htjeli "slepati" one manje razvijene, i da su skontali da ce im biti bolje samim, sto se i pokazalo kao istina.
Jugoslavija bi opstala i Hrvati bi ju prihvaćali da Milošević nije pokrenuo cirkus '86. Nije nacionalna država ali nije bila ni užasno loše rješenje. Možda bi se razišli kasnije na istim rezonima i istim modelom kao ČSSR. Ali kad su Srbi podilkanili totalno, postavili tezu da Hrvati mogu ići ali bez teritorija (poželjno rješenje!) Hrvati su htjeli van pod hitno i bez diskusije.
ZloPrase is offline  
Old 27.11.2008., 15:09   #15
Velika je greska sto su hrvati usli u zajednicu sa srbima u prvoj polovini dvadesetog.Trebali su srbi ucu u Zagreb,ali tenkovima.
conjbi is offline  
Old 27.11.2008., 15:11   #16
Quote:
conjbi kaže: Pogledaj post
Trebali su srbi ucu u Zagreb,ali tenkovima.

U to doba Srbi nisu imali tenkova.


A ni traktora...
pjosip is offline  
Old 27.11.2008., 15:13   #17
Quote:
josnik12 kaže: Pogledaj post
Hrvatska nikada nije trebala ulaziti u nikakvu zajednicu sa Srbijom pa bi sve bilo OK.
Slazem se.
__________________
Mjesto za potpis.
balkanac is offline  
Old 27.11.2008., 15:55   #18
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
Da, Hrvati su najveci "Jugoslaveni" prema nacinu na koji Hrvati percipiraju jednu slozenu drzavu.

To je zajednica neovisnih i ravnopravnih clanica, a ne "ajmo svi u kolo od Vardara pa do Triglava pa cu te ja izjebati u kolu".


Bas kao bi trebala biti EU.
O seksu u EU "otom/potom".
Al' da izhebu prije prikljucenja, to je fakt. Zerp za pocetak, trgovinski sporazumi, a posle savudrijska vala, svi granicni sporovi rjeseni u korist sjeverozapadnog susjeda, vrhunac ce biti obestecenje i isprika Josku Jorasu za nanesene dusevne boli. Posle svog tog seksa, covjek se sa sjetom sjeca penetracija sa jugoistoka.
Zgembo Admislic is offline  
Old 27.11.2008., 15:58   #19
Nisi daleko od istine.
pjosip is offline  
Old 27.11.2008., 15:59   #20
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Meni je skroz OK da Hrvati stoljecima zele samostalnu nacionalnu drzavu na prostorima na kojima zive. To sto se u pojedinim krajevima ta zelja kosila sa zeljama Srba koji su isto tu zivjeli je pitanje za neku drugu temu. Ono sto Tomi rece da je nastanak NDH bio odraz teznji hrvatskog naroda mi je isto prihvatljivo.
Uglavnom, ono sto mi je nejasno je da sam dugo vremena mislio da su Hrvati (kao i Slovenci) zeljeli krenuti svojim putem i da je rezultat toga danasnje RH.
Prvi pomen (koji je dosao do mene) da su Hrvati napustili YU zbog SANU, Gazimestana i "jogurt revolucije" je bilo Mesicevo svjedocenje na procesu protiv Milosevica. Po meni nije bilo bas preporucljivo u Hagu izlaziti sa teorijom da su Hrvati na putu ka svojoj samostalnosti rusili Jugoslaviju (uprkos naslovu Mesiceve knjige), a nije se bas ni uklapalo u koncepciju optuznice. I odjednom to postaje neka dogma, kao Hrvati su bili srcem i dusom za SFRJ ali nisu mogli podnjeti srbijansko "ugnjetavanje" jadnih kosovara pa su odlucili napustiti takvu drzavu.
Zavisi na kakavu Jugoslaviju mislis. Ako mislis na onu kakvu su zeleli Stambolic, Latinka i Nikezic, onda sumnjam da bi ikome bilo lose. Naprotiv.
Ali u Jugoslaviji po meri Milosevica, Kadijevica, Adzica, Matije B. I Dobrice, nikome nije bilo dobro, a najmanje Srbima. Samo dok smo to shvatili trebali smo nekoliko puta da dobro popusimo q.rcinu zavrsno sa bombardovanjem NATO-a. Nekima na zalost jos uvek to nije jasno. Sreca da su danas ipak u manjini.
dr Mebius is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.