Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2012., 14:28   #81
Quote:
tipkaz kaže: Pogledaj post
Super! Hvala ti!
Jedino mi nije jasno, kako nagraditi dijete od 8-9,mjeseci? Čime i na koji način?
nagradit u smislu pohvale,reći braaaavooooo,zapljeskati...
Poopsie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 14:43   #82
Baby signs i razvoj govora

Da li je netko ovdje učio svoje dijete baby signs?
I ako je kako se to odrazilo na razvoj govora - da li je istina da se kod baby signs djece govor brže razvija?

Mi smo dosta rano (već s nekih 6-7 mjeseci) krenuli podučavati našeg sina baby znakovima. No nije ih baš previše prihvaćao do 10-11 mjeseci.
Sada smisleno koristi 10-15 znakova i usvaja 1 novi svakih 10-tak dana (ovisno o tome koliko se mi potrudimo kod uvođenja novog znaka).

Što se tiće govora trenutno osim mama, tata, papa(kad je gladan), i pa-pa kad odlazi ne govori ništa više. Ima on svoje skraćenice za još neke pojmove (kao banana) ali to ne računam.
Sad ima 12 mjeseci pa trenutno niti ne očekujem nešto previše u razvoju govora ali me zanima da li netko ovdje ima iskustva s baby znakovima i kako je to utjecalo na razvoj govora do 2. godine.
shlede is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 12:11   #83
Moje iskustvo sa znakovima je odlično. Moj sin ima višestruke teškoće i bio je neverbalno dijete do znakova. Znakovi su nam pomogli da dobijemo prvo intonaciju, pa onda riječi. Možda ovom postu nije mjesto ovdje, ali želim da roditelji znaju da taj zakovni za bebe može pomoći i starijoj djeci s poteškoćama.
Kao što sam već napisala na ovom forumu,mi smo već imali mimohode logopedima, radnim terapeutima, defektolozima i sl. od Zagreba do Čakovca.
Osoba koja nam je uvelike promjenila života nabolje je profesorica Katarina Matijević u Lječilištu Topusko(toplo preporučam). Ostvarila je takav topao odnos s djetetom koje zazire od bijelih kuta. Tamo smo dospjeli po preporuci rođakinje koja je svoju predškolku vodila k njoj i pričala mi kako sva djeca iz vrtića žele ići logopedu, i ljubomorni su na one koji ne idu.
Tako smo mi spakirali kovčege i išli u Topusko, svaki mjesec po tjedan dana, i u tih tjedan dana imali bismo tri puta terapiju. U pola godine postigli smo koliko nismo nikad, godinama.
Sad je profesorica odutna dulje vrijeme, a mi bez nje postajemo očajni.
Ipak, svaki dan vidimo rezultate njenog truda i znanja i na tome smo joj zauvijek zahvalni.
mamaMarija3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 14:32   #84
Meni je znakovni jezik beba od početka bio zanimljiv, ali razumijem zašto dosta roditelja odustane od pokazivanja znakova nakon nekog vremena ako ne dobije nikakav povrat od djeteta.

Ni nama nije sve išlo lako. Npr. znak koji djeca navodno brzo pokupe, znak za "još", naš sin nije uopće pokazivao do prije nekih dva tjedna.
I onda je, dok sam jednom sebi čistio kiwi pa dao njemu da proba, pokazao taj znak. pa sam mu dao još, pa je opet pokazao, i opet, i opet. Sve dok mu nije bilo dosta. Možda ne zvuči kao neko veliko dostignuće ali ta mala komunikacija je učinila sav taj trud oko učenja tog jednog znaka više nego vrijednim.

Ključ je u tome da roditelji trebaju prepoznati znak koji dijete pokaže. Jer taj znak je rijetko isti kao što ga roditelji prikazuju, najčešće se radi o pojednostavljenoj varijanti. Jer ako uspijete vidjeti znak koji dijete pokazuje u pravom trenutku, i ohrabriti ga, onda je taj znak naučen. Sigurno sam do sada pogubio hrpu znakova koje mi je sin pokazivao ali trudim se koliko mogu. Baš prije nekih tjedan dana kad sam mu čitao slikovnicu s riječima u trenutku kad smo bili kod slike kade pokazao je znak za kupanje. Još mi je sjedio u krilu pa je to bilo i teže za uočiti ali sam ga vidio i pohvalio ga. Od tada kad god se idemo kupati, ili kad se želi kupati pokaže taj znak.
shlede is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 15:25   #85
Moj je spontano počeo pokazivati znakove, nisam ga učila. Uz to je i puno stvari pokazivao zvukovima.
Sad ima skoro 20,5mj, "priča" milion "riječi", uglavnom po dva slova, tata i ja ga razumijemo sve, ostali ovisno o vremenu koje provode skupa. I dalje puno koristi zvukove i znakove, iako u zadnje vrijeme puno više priča.

Djeca oko nas koja nisu nikakve znakove ili zvukove koristila pričaju puno bolje od njega.

Tako da na pitanje da li se govor na taj način brže razvija...
boo-boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 16:01   #86
Quote:
boo-boo kaže: Pogledaj post
Moj je spontano počeo pokazivati znakove, nisam ga učila. Uz to je i puno stvari pokazivao zvukovima.
Sad ima skoro 20,5mj, "priča" milion "riječi", uglavnom po dva slova, tata i ja ga razumijemo sve, ostali ovisno o vremenu koje provode skupa. I dalje puno koristi zvukove i znakove, iako u zadnje vrijeme puno više priča.

Djeca oko nas koja nisu nikakve znakove ili zvukove koristila pričaju puno bolje od njega.

Tako da na pitanje da li se govor na taj način brže razvija...
Ne razumijem kako je on to sam počeo pokazivati znakove.
Kako onda ti znaš na što se odnosi određeni znak?
jasno mi je da je većina znakova oponaša radnju ili pojam koji opisuje ali meni bi bilo nemoguće prepoznati znak za "još" ili "kupati se" bez da znam o čemu se radi.

Ključni dio je to razumijevanje, odnosno osječaj djeteta da ga roditelji razumiju i da je uspostavio komunikaciju. To je ono što ga motivira da uči nove znakove i da počne govoriti uostalom.
shlede is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 13:41   #87
Quote:
shlede kaže: Pogledaj post
Ne razumijem kako je on to sam počeo pokazivati znakove.
Kako onda ti znaš na što se odnosi određeni znak?
jasno mi je da je većina znakova oponaša radnju ili pojam koji opisuje ali meni bi bilo nemoguće prepoznati znak za "još" ili "kupati se" bez da znam o čemu se radi.

Ključni dio je to razumijevanje, odnosno osječaj djeteta da ga roditelji razumiju i da je uspostavio komunikaciju. To je ono što ga motivira da uči nove znakove i da počne govoriti uostalom.
Pa počeo je sam pokazivati baš tako kako kažeš, oponašao bi određenu radnju ili nešto što sam ja spontano koristila uz određenu riječ (ne uz namjeru da ga naučim nego onako instinktivno). Ako ne bi prepoznala o čemu se radi pitala bi ga i on bi ponavljao znak dok ja ne pogodila o čemu se radi, onda bi zašutio i nasmijao se . S tim da je on puno puno više koristio zvukove nego znakove pa eto ne znam doprinosim li temi .

Što se tiče razumijevanja, upravo je tako kako kažeš i to nam je oduvijek perfektno, zapravo sam se i ja sama sebi čudila kako ga razumijem (gotovo) sve što mi pokaže/kaže. Ustvari sada kada priča ga ponekad manje razumijem jer koristi iste slogove za različite riječi pa ako nema meni razumljivog konteksta ne kužim ga, onda on ponavlja i ponavlja i na kraju odustane kad vidi da ne kapiram .
Ali da razumijevanje doprinosi (boljem) razvoju govora nisam sigurna...jer kažem, ja ga oduvijek razumijem (gotovo) sve a on priča manje od nama okolnih vršnjaka. Ne ide to baš tako linearno. On npr ima puno jače razvijeniju motoriku od ovih koji pričaju (penje se sam na tobogane, jede sam žlicom i vilicom od prije 14mj, olovku traži od godine dana i zna nacrtati puža, točku, crtu i krug...). Tek mu se unatrag 10 dana govor počeo intenzivnije razvijati, sad baš svašta ponavlja i izgovara puno više riječi (ima 20,5mj.). Tako da sam prilično sigurna da motorika i razvoj govora ne mogu ići paralelno, ili piči naprijed jedno ili drugo.
boo-boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 23:14   #88
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
mislim da je veika greška tvrditi da nije prerano sa 6-7 mj početi. je, prerano je. (osim ako stvaaaaarno imaš strpljenja) može se i sa 9-10 mjeseci početi. i 11 i 12.
6-7 mjeseci je uistinu prerano za očekivati povratnu informaciju u smislu znakovanja
__________________
Čekam ljeto i Lavića....dočekala Račića!
think.pink34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 23:30   #89
jedna sam od onih koja je pohađala radionice. predobro iskustvo i za mene i za maloga.
što reći? uz igru, smijeh, pjesmu i krasnu tetu koja ih je učila klinci su stvarno neki brže neki sporije usvojili znakove. prva dva-tri puta nikakve povratne informacije ni mu ni bu od njega, a poslije predobro. cijelu priču bi znao ispričati kroz znakove.

i da def koriste znakovi u komunikaciji jako puno, od toga što nam tako pokaže što želi jesti do toga da je npr danas kad sam ga vodila na bazen nabrojao kroz znakove sve igračke koje ima u bazenu još dok smo se vozili u autu prema odredištu.

netko je pitao da li oni u napadu plača/bijesa mogu pokazati znak za ono što ih tišti. bila je nedavno epizoda kad smo otišli na put bez njegovog omiljenog mede kojeg stalno vuče za sobom. nakon sat vremena vožnje krene urlati i ja ga pitam što je da li ga nešto boli i on pokaže znak za medvjeda.

znak za mačku npr nikada nije usvojio, mačka mu je oduvijek mja mja.


meni je ovako lakše. imamo milion situacija dnevno gdje bi bilo plača i vriske da se brzinski ne sporazumijemo znakovima.

inače, malac je bio prematurus, neurorizičan. ima 20 mj i koristi cca 10 riječi točnih plus je neke počeo govoriti samo prve slogove. ne mislim da je to ništa osobito super za njegovu dob ali mislim da je fantastično s obzirom na to što smo sve prošli.
__________________
Čekam ljeto i Lavića....dočekala Račića!

Zadnje uređivanje think.pink34 : 05.04.2014. at 23:42.
think.pink34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2020., 21:26   #90
Znakovni jezik za bebe?

Pozdrav, je li itko čuo za znakovni jezik za bebe, prošao edukacije ili radionice s bebama? Što mislite o tome?
Monikag5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2020., 18:33   #91
Vidim sve do sada, ima li novijih iskustava?
Monikag5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:39.