Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li TE na Peruči
Da 20 41.67%
Ne 28 58.33%
Glasovatelji: 48. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 14:36   #61
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Stanko Uršić? Kemičar koji je srao protiv plastičnih pakunga vode i zagovarao staklene a nije uzeo u obzir kod računa isplativosti daleko veću težinu staklenih boca kod transporta. punjenja i manipulacije. Godinama je kenjao o vjetroelektranama i eto ti ih sad....... Ostavi viškove topline stručnjacima....
Kojim strucnjacima. Mozda onaj Zoran Buric. On zna sto ce sa toplinom.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:38   #62
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Koliko sinju uopće treba gradsko gijanje? Ne znam.... daleko bilo da li bi se tom toplinom recimo mogli staklenici grijati....
Sto ti mislis trebali Sinji grijanje? Sto se staklenika tice oni moraju biti malo jace gradjeni jer tamo puse neugodan vjetar kojeg zovu "Bura".
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:42   #63
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Sto ti mislis trebali Sinji grijanje? Sto se staklenika tice oni moraju biti malo jace gradjeni jer tamo puse neugodan vjetar kojeg zovu "Bura".
Ne znam koliko bi ljudi bili zainteresirani, to je veliko ulaganje u infrastrukturu a grad je relativno malen. Sinjsko polje ima dosta ljudi ali su razvedeni po mjestima. Gledaj moji su porijeklom od tamo i imam dosta rodbine.....nema šansi da uzmu gradsku toplanu. Tamo su more or less uglavnom kuće. Osim toga, tamo je i toplije nego u sjevernom dijelu rh. Bura jest jaka ali i termoelektrana ima dobre viškove.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:43   #64
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Kojim strucnjacima. Mozda onaj Zoran Buric. On zna sto ce sa toplinom.
Možda..ne znam. Nisam ga slušao. Slušao sam uršića pa sam poslije odustao.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:45   #65
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Čemu uopće argumentirati ovo ili ono, ako lokalci, bez obzira na argumente, ne žele fucking elektranu? Ili ponudi više para ili nađi drugu lokaciju. Ljudi koji žive na nekom području imaju prioritet u odlučivanju, posebno kada su uz to i vlasnici zemljišta. I ako ne žele da se nešto gradi, ne žele, i nema im nitko pravo nasilno nametati nešto. Jedni bi da se otrovna i radioaktivna šljaka baca , drugi bi nuklearni otpad, treći bi zatvor, četvrti bi elektranu, peti bi na svaku čuku vjetroelektrane, šesti bi spalionicu. Ono wtf? Ljude koji tamo žive bi valjda trebalo ko tuljane, čekićem u potiljak da ne prave probleme.
Treba vidjeti argumente ono što su bulj i uršić pričali to nisu.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:53   #66
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko bi ljudi bili zainteresirani, to je veliko ulaganje u infrastrukturu a grad je relativno malen. Sinjsko polje ima dosta ljudi ali su razvedeni po mjestima. Gledaj moji su porijeklom od tamo i imam dosta rodbine.....nema šansi da uzmu gradsku toplanu. Tamo su more or less uglavnom kuće. Osim toga, tamo je i toplije nego u sjevernom dijelu rh. Bura jest jaka ali i termoelektrana ima dobre viškove.....
Temperature u Sinju nisu kao u sjevernom ili istocnom dijelu RH, ali snazni vjetrovi intenzivnije odvode toplinu sa objekata, tako da treba uloziti vise energije za grijanje. Nadmorska visina Sinja je oko 300 m sto je par stupnjeva niza temperatura nego na 0 m. Termoelektrane treba graditi blizu gradova i industrijskih sredista.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 15:11   #67
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Temperature u Sinju nisu kao u sjevernom ili istocnom dijelu RH, ali snazni vjetrovi intenzivnije odvode toplinu sa objekata, tako da treba uloziti vise energije za grijanje. Nadmorska visina Sinja je oko 300 m sto je par stupnjeva niza temperatura nego na 0 m. Termoelektrane treba graditi blizu gradova i industrijskih sredista.
Sinj je premali grad a uz to bojim se nezainteresiran za toplanu. Tamo gdje imaš većinu kuća a ne zgrada bojim se da nije isplativo.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 15:21   #68
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Sinj je premali grad a uz to bojim se nezainteresiran za toplanu. Tamo gdje imaš većinu kuća a ne zgrada bojim se da nije isplativo.
Što će im toplana sad kad se uzduž i poprijeko Dalmacije razvodi plin?
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 16:02   #69
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Čemu uopće argumentirati ovo ili ono, ako lokalci, bez obzira na argumente, ne žele fucking elektranu? Ili ponudi više para ili nađi drugu lokaciju. Ljudi koji žive na nekom području imaju prioritet u odlučivanju, posebno kada su uz to i vlasnici zemljišta. I ako ne žele da se nešto gradi, ne žele, i nema im nitko pravo nasilno nametati nešto. Jedni bi da se otrovna i radioaktivna šljaka baca , drugi bi nuklearni otpad, treći bi zatvor, četvrti bi elektranu, peti bi na svaku čuku vjetroelektrane, šesti bi spalionicu. Ono wtf? Ljude koji tamo žive bi valjda trebalo ko tuljane, čekićem u potiljak da ne prave probleme.
Ne dovoljno je da precvikaju elektro vodove koji idu prema njihovom kraju i kažu nama to ne treba. time sve riješavaju
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 17:57   #70
E plin ne može,to je "prefino",kako ide popularni mit o plinu u Hrvatskoj.
Mora ugljen,inače bi bili nedaj bože napredniji od Poljske,a možda i Njemačke,bože sačuvaj.
Pa bi se morali pothitno samosankcionirati da ne nastane megagalaktički rat.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 18:00   #71
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Što će im toplana sad kad se uzduž i poprijeko Dalmacije razvodi plin?
Istina, pogotovo ako je većina kuća. Osim toga to je ipak topliji kraj pa ljudima više paše da si sami odaberu kad grijati i kako.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 18:33   #72
Područja netaknute prirode ( dimnjaci i dim termoelektrana se u to sigurno ne uklapaju) i čista pitka voda će u budućnosti van diskusije dobivat na vrijednosti globalno. U području sredozemnog bazena toliko više, jer se tu prognoziraju akcentuirani efekti klimatskih promjena, koji će uvelike povečati suše, nestašice vode u toplo doba godine ( proljeće, ljeto).

Hrvatska je podpisala svoj udio obaveza oko ograničavanja ispusta toplogrednih plinova u Parizu. Pridržavanje tih obaveza i planiranje novih energetskih objekata na fosilnoj bazi jednostavno ne idu skupa.

Ako su Sinjska krajina ili Ploče dosada mogle energetsko dobro gurati bez fosilnih termoelektrana, sigurno bi mogle i ubuduće. Ne mogu vjerovat, da netko drugi osim lobija i onih, koji očekuju provizije, najmanje ljudi lokalnog okoliša, za svoj dom i okolicu traže termoelektranu na fosilnoj bazi.

Ako je slučajno Dalmaciji potreban jedan veći novi energetski objekat, u što sumnjam, onda nek se radije razmišlja o nuklearnoj elektrani. Cost/benefit je kod nuklearke puno bolji nego kod ugljena ili plina, da ne govorimo o ekološkim poslijedicama.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 18:44   #73
Nuklearke nemaju nikakve šanse i to svi već dobro znaju.
Prije će Hep prestat izvozit u Sloveniju nego će nuklearka proći u Dalmaciji.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 20:01   #74
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Područja netaknute prirode ( dimnjaci i dim termoelektrana se u to sigurno ne uklapaju) i čista pitka voda će u budućnosti van diskusije dobivat na vrijednosti globalno. U području sredozemnog bazena toliko više, jer se tu prognoziraju akcentuirani efekti klimatskih promjena, koji će uvelike povečati suše, nestašice vode u toplo doba godine ( proljeće, ljeto).

Hrvatska je podpisala svoj udio obaveza oko ograničavanja ispusta toplogrednih plinova u Parizu. Pridržavanje tih obaveza i planiranje novih energetskih objekata na fosilnoj bazi jednostavno ne idu skupa.

Ako su Sinjska krajina ili Ploče dosada mogle energetsko dobro gurati bez fosilnih termoelektrana, sigurno bi mogle i ubuduće. Ne mogu vjerovat, da netko drugi osim lobija i onih, koji očekuju provizije, najmanje ljudi lokalnog okoliša, za svoj dom i okolicu traže termoelektranu na fosilnoj bazi.

Ako je slučajno Dalmaciji potreban jedan veći novi energetski objekat, u što sumnjam, onda nek se radije razmišlja o nuklearnoj elektrani. Cost/benefit je kod nuklearke puno bolji nego kod ugljena ili plina, da ne govorimo o ekološkim poslijedicama.
Dalmacija stoji lose energetski, ovisi o transferu energije iz drugih krajeva Hrvatske. Meni je jasno da je Dalmatincima ugudno da TE Sisak zagadjuje Baniju, a struja odlazi u Dalmaciju. Ali onima koji zive oko Siska nije.

Hrvatska nema vise potencijala u hidroenergiji (znacajnog), a ovi alternativni izvori su toliko skupi i nepouzdani da nisu opcija. Uz sve te alternativne izvore ionako moras duplirati kapacitete. Plinske termocentrale zagadjuju osjetno manje od uglenara ili mazutara, uglavnom CO2, metan i NOx (nema cadzi, teskih metala i radioaktivnih cestica). Emisije NOx se mogu osjetno smanjiti danasjnom tehnologijom (taj je plin jedini od nabrojanih stetan za ljude). Povecano zagadjenje je samo u uskom krugu elektrane, jer plinove brzo odnese vjetar (nema npr. prasine koja pada). Naravno globalni dio zagadjenja ostaje.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 20:13   #75
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Nuklearke nemaju nikakve šanse i to svi već dobro znaju.
Prije će Hep prestat izvozit u Sloveniju nego će nuklearka proći u Dalmaciji.
Nek naprave jednu u Dalju ili Erdutu gdje je uostalom i bila predviđena jedna nuklearka.

I nek odmah naprave plan da s vremenom dograde još jedan blok.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 20:22   #76
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Nek naprave jednu u Dalju ili Erdutu gdje je uostalom i bila predviđena jedna nuklearka.

I nek odmah naprave plan da s vremenom dograde još jedan blok.
Čuj ovog bisera, graditi elektranu u slavoniji a dalmacija treba struju brzo su se zaboravile devedesete i redukcije struje..
nedate u Dubrovniku radi čega ono nekog raka ili šta več, nedate u Pločama radi šišmiša ili nećeg trečeg, nedate na cetini radi ptica...
Kažem ja precvikajte žice i vratite se u 15 stolječe turisti bu oduševljeni....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 20:33   #77
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Da pa mi koji smo navikli na život u prirodi pijemo bez problema na izvorima i starim bunarima, štoviše to i je poanta priče.
Međutim nemožemo se mi razumijeti ili ako me i shvaćate protiv ste te priče iz puno samo vama znanih motiva ili predrasuda.

Uostalom iznio sam svoje stavove i nemam više što reći oko vode. Možemo oko zraka, dakle dimnjak je visok stotinjak metara, pali se 50 tona goriva u sat vremena.
To znači 150 tona ispušnih plinova na sat. A što se tiče priče o vodi iz izvora i bunara... mi smo duuuugo vremena pili vodu iz bunara, odnosno kupali se u njoj jer nam je hidrofor upumpavao vodu izh bunara u kuću.

I ne mogu prežaliti ta vremena. Jednostavno frižider može ohladiti vodu u ljetnim mjesecima, ali onu svježinu, onu pitkost koju daje bunar nikakav vodovod niti voda iz frižidera ne mogu dati.

Treba napravit nuklearku i bok.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 21:19   #78
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Sinj je premali grad a uz to bojim se nezainteresiran za toplanu. Tamo gdje imaš većinu kuća a ne zgrada bojim se da nije isplativo.
U tom slucaj Split je najbolje rjesenje. Tamo imas zgrade i nesto industrije. Blizu su potrosaci topline i elektricne struje.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 21:32   #79
Na Cetini se nalaze 5 hidro centrala. Na Kamesnici i Dinari izgradjeno je dosta vjetro elektrana i netko kaze kako treba graditi termo centralu. Treba je graditi, ali ne tamo. Prije rata je u Vukovaru pocela gradnja toplane - termoelektrane. Izgradjena je konstrukcija i onda je dosla kriza i rat. Nakon rata konstrukcija je izrezana i prodana na kilograme. To su ucinili jer nisu planirali razvijati gospodarstvo istocne Slavonije. Tamo gdje je trebalo graditi oni su rusili, a gdje ne treba oni zele graditi. ("oni" su politicari koji vode i koji su vodili RH).
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 21:37   #80
kogeneracija je efikasan način proizvodnje energija koje su potrebne u modernom društvu. naročito ako je i reverzibilna hidro uključena, to zvuči fleksibilan i jak pogon blizu centra potrošnje. blizu je i Cetina sa svojim pogonima, najjačim hidro u Hr. zakon je odredio tko ima pravo što i kako reći u vezi tog posla.

Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Područja netaknute prirode:
ovo nije netaknuta priroda. a i s tim se pretjeruje. pola države nam je u eko zonama. po čemu. za koga. otežano građenje, a na kraju još i ulica sudi. da li je prihvatljivo da hr ne gradi više ni jedan pogon s dimnjakom jer eto, pauk, leptir, bunar bašča didovina fukodrom ne dozvoljavaju


Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post

Ako su Sinjska krajina ili Ploče dosada mogle energetsko dobro gurati bez fosilnih termoelektrana, sigurno bi mogle i ubuduće.

s takvom vizijom dobro je - ne diraj ne bi imali ni hidroelektranu ni Buljevih "šesto milijardi litara pitke vode"
zmay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.