Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2011., 02:28   #281
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
Krkimire, volim te čitati na gastronomiji.
Tu provjeri koliko si uplatio za DZO (klikni na karticu dopunskog o.)

http://www.hzzo-net.hr/

Taj podatak ima i Porezna uprava.
oh, neko me čita...
nego, onda je dovoljno da samo upišem iznos,
priznat će mi olakšicu i bez potvrde?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 08:32   #282
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
oh, neko me čita...
nego, onda je dovoljno da samo upišem iznos,
priznat će mi olakšicu i bez potvrde?
Tako je. Ovo se prakticira od prošle godine, samo upiši iznos, bez potvrde će ti PU priznati olakšicu
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 08:43   #283
Quote:
duspi kaže: Pogledaj post
Molio bih za savjet.
Radi se o tome da sam rezident u dvije države: RH i BiH (znam da nisam jedini). U RH imam prijavljeno prebivalište već 3 godine zajedno sa svojom obitelji, suprugom i djecom, ali ujedno imam i prebivalište u BiH gdje radim i gdje mi se od plaće redovito odbija porez na dohodak prema poreznom zakonu BiH. Supruga i djeca od rujna prošle godine stalno borave u RH i jedno dijete ide u školu. U RH nemamo nikakvih primanja.
Prema Zakonu o porezu na dohodak u RH svaki rezident je obvezan prijaviti svaki dohodak i platiti porez na njega, ako se ne varam. E sad, mene zanima da li bih ja trebao podnijeti godišnju poreznu prijavu i prijaviti dohodak koji ostvarujem u BiH na koji već plaćam porez u BiH? Bi li u tom slučaju morao platiti porez na ovaj dohodak i u RH? To znači da bi na moj dohodak (plaću) dva puta platio porez! S druge strane ako ne napravim godišnju prijavu dohotka prijeti li mi kakva opasnost od poreznih kazni? Mislim, ako se sad sve veže na OIB mogao bih naići na probleme jer na svoje ime imam registrirano auto u RH i priključke struje, vode... Službeno u RH nemam primanja a imam rashode. U rujnu 2010. sam išao u poreznu upravu u mjestu u kojem imam prebivalište u RH i nisu mi znali ponuditi pravi odgovor. Rekli su mi da dođem početkom ove godine ponovo.
Može li mi netko dati neki savjet?
Ako si više od 183 dana u BIH onda si njihov rezident što se tiče poreza, i plaćaš porez tamo gdje ostvaruješ i dohodak pa mislim da prema našoj poreznoj nemaš nikakve obveze. Da si dio godine radio u RH i platio poreza mogao bi ga tražiti nazad sa potvrdom o plaćenom porezu u inoz., nadam se da je tako.
yesterday is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 08:53   #284
Quote:
J.Mo kaže: Pogledaj post
Znam da nije tema..ali možda netko zna...da li mi se kod predaje papira za dječji doplatak u dohodak uračunava i povrat poreza??

Jer ako da i ako ja dobijem povrat 8700 taman će mi za 3 kune premašivati tih 1860kn po članu kućanstva!

Toplo se nadam da neulazi!
Prije nije ulazilo,a sada će ulaziti onome kome se sa zadnjom isplatom plaće napravi godišnji obračun poreza, primjer: bolovanje par mjeseci, prije za to tražiš povrat poreza i to ne dođe do nadležnih za doplatak, a sada, ako si kod tog poslodavca radio cijelu godinu on ti mora uvrstiti na IP porez koji dobije godišnjim obračunom poreza na dohodak, može ti ga isplatiti odmah sa zadnjom plaćom ili kad mu porezna vrati novce, uglavnom dohodak se na IP-u povećava, a prije nije. Porezna je ovime na poslodavce prebacila dio poreznih prijava.
yesterday is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 09:01   #285
Da li mogu za osobu koja nije na području posebne skrbi, a koristi osobu sa posebne skrbi staviti tu osobu sa povećanim odbitkom?
yesterday is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 09:26   #286
Quote:
yesterday kaže: Pogledaj post
Da li mogu za osobu koja nije na području posebne skrbi, a koristi osobu sa posebne skrbi staviti tu osobu sa povećanim odbitkom?
Ima pravo na povećane osobne odbitke za djecu i uzdržavane članove obitelji, imaš u RRIF-u 02/11, str.175
__________________
...da ni za čim ne žališ kad se budeš zadnjim pogledima rastajao od zvijezda...(A.B.Šimić)
ivana.mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:11   #287
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
Ima pravo na povećane osobne odbitke za djecu i uzdržavane članove obitelji, imaš u RRIF-u 02/11, str.175
Hvala
yesterday is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:38   #288
Nije mi jasno:
- da li se osobni odbitak računa za cijelu godinu ili samo za prvih 6 mjeseci?
- u polju 4.1.1 tablice upisuje se samo sa IP obrazca prvih 6 mjeseci?
(zbunjuje me što sam od poslodavca dobio za cijelu godinu)

Hvala
zagy_2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:57   #289
Za cijelu godinu. Osobni odbitak nije ukinut
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 13:14   #290
poz
sorry ak je već pitano i odgovoreno:
Npr imam dvije olakšice recimo 4300 + 1750 kn (ZMF *+ račun za cvkse ) !
Kak da to prikažem da mi iznosi točno 6k ? (ili pišem točan iznos bez obzira kaj iznosi više od 6000 ?
tenks,pozdrav !
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 13:23   #291
Quote:
kaj_znachi kaže: Pogledaj post
poz
sorry ak je već pitano i odgovoreno:
Npr imam dvije olakšice recimo 4300 + 1750 kn (ZMF *+ račun za cvkse ) !
Kak da to prikažem da mi iznosi točno 6k ? (ili pišem točan iznos bez obzira kaj iznosi više od 6000 ?
tenks,pozdrav !
Ukupno ne smije biti više od 6000 kn. Ne znam što je ZMF? Uplate u mirovinski fond? Ako da, upiseješ 4300 u 4.1.1. i 1700 na prvoj stranici za zdrav. usluge.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 17:18   #292
da li imam pravo na povrat poreza ako sam dio godine bio zaposlen a zadnja tri mjeseca u godini sam primao naknadu za nezaposlene u iznosu nešto većem od 2000 kn... ?
pizzamajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 17:58   #293
Imaš pravo na povrat jer nisi iskoristio sve osobne odbitke na koje imaš pravo.
Podnesi poreznu prijavu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 17:59   #294
hvala
pizzamajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 16:30   #295
khm, nisam nikad podnosio poreznu prijavu.
imam dvije potvrde "o isplaćenom primitku..."
koliko bi mi iznosio povrat poreza mogu znati tako da zbrojim stavke u "iznos uplaćenog poreza i prireza"?
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 16:36   #296
Pitanje za znalce: moram li podnijeti poreznu prijavu ako mi je dijete (uzdržavani član obitelji, bio je prijavljen na moju karticu do studenog ove godine) zaradilo preko Student servisa značajno veći iznos od 9600 kn?

Imam plaću kod jednog poslodavca, nemam druge prihode, prema tome ne bih morala podnositi poreznu prijavu. Međutim, ako je ne podnesem, jesam li u poreznom prekršaju, s obzirom na prihode djeteta kao uzdržavanog člana?
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 18:27   #297
molim vas za savijet,danas mi je poštom stigao ip obrazac od poslodavca(ja sam na porodiljnom)i u koloni osobni porezi i prirezi je 0 ugl. ispada kao da mi je poslodavac u 12 mj isplatio 1400kn pretpostavljam poreza ali ja te novce nisam dobila...ja sam na porodiljni otišla sa 1.03 dakle radila samo dva mj prošle godine i te 2 plaće su jedino što mi je uplaćeno od strane poslodavca...ja sad ne mogu predati zahtjev za povrat poreza a izgleda da mi poslodavac ne misli uplatiti te novce..do sad nije pa sigurno ni neće kako da ja dođem onda do svojih novaca
__________________
4kids on the block 😂
marina.k. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 19:31   #298
Quote:
Volunteer kaže: Pogledaj post
khm, nisam nikad podnosio poreznu prijavu.
imam dvije potvrde "o isplaćenom primitku..."
koliko bi mi iznosio povrat poreza mogu znati tako da zbrojim stavke u "iznos uplaćenog poreza i prireza"?
zanemarite ovo

skinuo sam doh obrazac.

1.dopunsko zdravstveno osiguranje plaćam od 9. mjeseca, tako da, ako sam dobro razumio, što se njega tiče ne unosim ništa.

2. u 11. i 12. mjesecu sam od HZZ-a imao isplate 1600 kn "novčane pomoći za vrijeme obrazovanja" - ulazi li to u prijavu i gdje?

3. na jednoj od potvrda o isplaćenom primitku...itd., piše da je primitak po osnovi "drugi dohodak", mogu li ga ja sam svrstati u "autorsku naknadu" s obzirom da je riječ o tome?

4. popis priloženih isprava - što se treba priložiti, osim mojih dvaju potvrda o isplaćenom...itd.? i kako da nazovem te dvije potvrde, potvrda 1 i potvrda 2 ili npr. potvrda koprivnički poduzetnik i potvrda pixsell?
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 19:39   #299
Quote:
Volunteer kaže: Pogledaj post
zanemarite ovo

skinuo sam doh obrazac.

1.dopunsko zdravstveno osiguranje plaćam od 9. mjeseca, tako da, ako sam dobro razumio, što se njega tiče ne unosim ništa.

2. u 11. i 12. mjesecu sam od HZZ-a imao isplate 1600 kn "novčane pomoći za vrijeme obrazovanja" - ulazi li to u prijavu i gdje?

3. na jednoj od potvrda o isplaćenom primitku...itd., piše da je primitak po osnovi "drugi dohodak", mogu li ga ja sam svrstati u "autorsku naknadu" s obzirom da je riječ o tome?

4. popis priloženih isprava - što se treba priložiti, osim mojih dvaju potvrda o isplaćenom...itd.? i kako da nazovem te dvije potvrde, potvrda 1 i potvrda 2 ili npr. potvrda koprivnički poduzetnik i potvrda pixsell?
1. tako je, ne unosiš ništa.
2. ne ulazi u prijavu
3. možeš
4. pa prepišeš ono što je napisano podebljano u naslovu potvrde...a ako piše samo potvrda onda napiši ovaj drugi primjer koji si naveo
*ribicaivana* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 19:45   #300
hvala znači osim tih potvrda ne prilažem ništa (tipa kopija osobne)?
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:37.