Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2016., 19:26   #1
Generacije u hrvatskoj politici

Ako ste pratili USA izbore, ili iblo koje izbore na Zapadu, vidi se da da postoji jedina stvarno bitna razlika naših i USA izbora. Naime kod nas nitko ne govori o - generacijama.
Tek nedavno se stidljivo objavilo par anketa gdje se pokazalo da je u Hrvatskoj, jednako kao i u Madžarskoj i Poljskoj, više mladih sklono desnijim političkim opcijama, a više umirovljenika lijevim.

No kod nas niti postoje neke posebne analize, niti čak postoje termini kao što su "baby boomer" (rođeni 1945.-1960.), generacija X (rođeni 1965.-1980.) i milenijalci (rođeni 1980.- 1995.).

U SAD-u, kao i na Zapadu, su mladi skloniji lijevoj opciji, no imamo zanimljivi paradoks kod Amerikanaca.

Baby Boomeri, pritom uglavnom mislim na bijele Amerikance rođene 1945. do recimo 1960-tih, su izraziti ljevičari i liberali, iako su skloniji da se te politike provode dalje od njihovih predgrađa i elitnih četvrti.
Odrasli su u obilji ekonomskog booma 50-tih i 60-tih i imali su vrlo liberalne profesore na fakultetima, koje su masovno upisivali.
NA IZBORIMA PODUPIRU natprosječno HILLARY.

Generacija X je odrasla u težim uvijetima ekonomske krize 70-tih i kasnije u vrlo konzervativnim Reagonovim godinama.
Paradoksalno, konzervativniji su od predhodne generacije, i manje su optimistični.
NA IZBORIMA natprosječno PODUPIRU TRUMPA.

Mililenijalci su odrasli u ultraliberalnim ali i ultrakapitalističkim Clintonovim godinama, kada se većina manualnih poslova seli u Kinu, a sve veći broj obrazovanih ljudi se bori za sve manji broj radnih mjesta.
NA IZBORIMA natprosječno su podupirali Sandersa.

E sad, možemo li gledati na ove podijele u Hrvatskoj.?

Od 4 najbitnija položaja u državi - predsjednik, premijer, predsjednik sabora i gradonačelnik Zagreba (gdje je 1/4 stanovništva i još više ekonomske moći), prvi puta ćemo dobiti osobu rođenu 1970.

Dakle generaciju koja je 1990. imala najviše 20 i većinu obrazovanja i profesionalne karijere provela je u neovisnoj Hrvatsoj.

Koliko će to promjeniti Hrvatsku i što tek možemo očekivati za 10. godina, kada nam teoretski premijer može biti osoba rođena 1980.?

Čisto za ilustraciju, evo generacija, koje su upravljale Hrvatskom u 21. stoljeću:

Quote:
Političari po desetljećima rođenja;

1950-te
1953. Ivo Sanader, premijer
1953. Jadranska Kosor, premijerka
1953. Željko Reiner, predsjednik sabora
1955. Milan Bandić, gradonačelnik Zagreba
1957. Ivo Josipović, predsjednik

1960-te
1966. Zoran Milanović, premijer
1966. Tihomir Orešković, premijer
1968. Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednica

1970-te
1970. Andrej Plenković, mandatar nove vlade i budući premijer.
1979. Božo Petrov, vjerovatni predsjenik Sabora
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 19:43   #2
Dat ću neki moj pogled, iako sam ovo ne pišem iz iskustva i više bih volio da mi se javi netko odrstao u tim godinama, ali evo neki moj pogle (baziran iz druge i treće ruke ruke, knjigma i medijskim pisanjima);

Generacije u Hrvatskoj:

1950-te
Zemlja se doista razvijala, gradile se jesu tvornice, ljudi su se selili u gradove, i zemlja se obnavljala i rasla.
Većina ljudi je 1990. dočekala u zrelim godinama i profesionalnu karijeru i obrazovanje su ostarili u posve drukčijem društvu.

1960-te
Iako ih jest zahvatio dio tog booma i rasta, veliki dio ipak je želio više, dosta ih je radilo u Njemačkoj, i dosta ih je dočekalo drukčije okolnosti u mnogo mlađim godinama, te iako su većinu obrazovanja proveli u staroj državi, veći dio karijere i ekonomskih aktivnosti su ostvarili u tranzicijsko vrijeme.

1970-te
Najstariji su visoko obrazovanje a najmlađi i srednjoškolsko, ostvarili u novoj državi. Gotovo svu ekonomsku aktivnost i karijeru su ostvarili u novim okolnostima.
Također, ova generacija je prošla i kroz rat i ekonomsku tranziciju, ali i kroz ekonomsku krizu 2008. i mislim da su možda i najgore prošli od svih generacija.

1980-te
Većina čak i najstariji su bili premladi za sudjelovanje u ratu, i većina je obrazovanj, mnogi po prvi puta u osnovnoškolsko, su proveli u neovisnoj državi.
Također ih je pogodila ekonomska kriza, a dobrim dijelom su i prestari da iskoriste prednosti EU, koja je 2013. otvorila većinu tržišta rada nekih od najbogatijih država svijeta radnicima iz Hrvatske, u kojoj je zaposlenost i ekonomska aktivnost godinama u stagnaciji.

1990-te
Većinom nemaju sjećanja na rat, i čak i vrtić su proveli u neovisnoj državi.
Iako su u problemima traženja posla, dovoljno su mladi da budu radno aktivni u EU članicama, no ne i da iskoriste prednosti besplatnog školovanja u istome

2000-te
Većinu ekonomske krize proveli su u školi, i tek sada ulaze u tržište rada, a otvoreno im je i studiranje u EU članicama, kao i veća dostupnost interneta i komunikacija.
Za razliku od generacija 70-tih, 80-tih i 90-tih, ovo bi mogla biti generacija koja će imati prilično dobre uvijete u obrazovanju i karijeri ili barem ekonomskoj aktivnosti.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 20:24   #3
SDP je dobio izbore na šoku tranzicije i slabosti HDZa za Sanadera. Umirovljenici (koji ne propuštaju izbore a i najveća su naća populacija) odlaze prirodnim tokom sa svojom komunističkom generacijom. Rast broja umrlih u Hrvatskoj će značiti pad potpore ljevici jer ona ne razumije uopće kontekst vremena u kojem se nalazimo niti ima rješenja za njih.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 10:03   #4
Kolega, obje stranke gube generacije 90-tih i pogotovo 2000.
Ja mislim da nije slučajno što se baš sada pojavljuje Živi zid ili Most a ne prije 10 pa čak ni prije samo 5 godina.

Na izborima 2011. je pojava takvih opcija bila nezamisliva a kamoli 2003.
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 11.10.2016. at 10:16.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 14:17   #5
većina generacije koja je rođena do recimo 1975 je odgojena u socijalizmu i tako razmišljaju - vidjeti primjer seljaka koji i dalje očekuju da država riješava njihove probleme. u glavama većine naših političara je i dalje prisutan taj socijalizam jer su na njemu odrasli tako da ne možemo gledati po generacijama jer generacije (za razliku od SAD-a) nisu odrasli u istim političkim uvjetima. čitao jednom da je bila velika anketa i da su ameri odabrali da su 1950-te bilo najbolje godine za život

meni osobni najbolje godine mog djetinjstva su bile 1987 - 1991 i onda glupi rat sve sjebo
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 17:55   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dat ću neki moj pogled, iako sam ovo ne pišem iz iskustva i više bih volio da mi se javi netko odrstao u tim godinama, ali evo neki moj pogle (baziran iz druge i treće ruke ruke, knjigma i medijskim pisanjima);

Generacije u Hrvatskoj:

1950-te
Zemlja se doista razvijala, gradile se jesu tvornice, ljudi su se selili u gradove, i zemlja se obnavljala i rasla.
Većina ljudi je 1990. dočekala u zrelim godinama i profesionalnu karijeru i obrazovanje su ostarili u posve drukčijem društvu.

1960-te
Iako ih jest zahvatio dio tog booma i rasta, veliki dio ipak je želio više, dosta ih je radilo u Njemačkoj, i dosta ih je dočekalo drukčije okolnosti u mnogo mlađim godinama, te iako su većinu obrazovanja proveli u staroj državi, veći dio karijere i ekonomskih aktivnosti su ostvarili u tranzicijsko vrijeme.

1970-te
Najstariji su visoko obrazovanje a najmlađi i srednjoškolsko, ostvarili u novoj državi. Gotovo svu ekonomsku aktivnost i karijeru su ostvarili u novim okolnostima.
Također, ova generacija je prošla i kroz rat i ekonomsku tranziciju, ali i kroz ekonomsku krizu 2008. i mislim da su možda i najgore prošli od svih generacija.

1980-te
Većina čak i najstariji su bili premladi za sudjelovanje u ratu, i većina je obrazovanj, mnogi po prvi puta u osnovnoškolsko, su proveli u neovisnoj državi.
Također ih je pogodila ekonomska kriza, a dobrim dijelom su i prestari da iskoriste prednosti EU, koja je 2013. otvorila većinu tržišta rada nekih od najbogatijih država svijeta radnicima iz Hrvatske, u kojoj je zaposlenost i ekonomska aktivnost godinama u stagnaciji.

1990-te
Većinom nemaju sjećanja na rat, i čak i vrtić su proveli u neovisnoj državi.
Iako su u problemima traženja posla, dovoljno su mladi da budu radno aktivni u EU članicama, no ne i da iskoriste prednosti besplatnog školovanja u istome

2000-te
Većinu ekonomske krize proveli su u školi, i tek sada ulaze u tržište rada, a otvoreno im je i studiranje u EU članicama, kao i veća dostupnost interneta i komunikacija.
Za razliku od generacija 70-tih, 80-tih i 90-tih, ovo bi mogla biti generacija koja će imati prilično dobre uvijete u obrazovanju i karijeri ili barem ekonomskoj aktivnosti.
Majkl, generacije rodene 70-ih su prosle najgore. Ni simo ni tamo, "zeleni kadar." Ovi rodeni s kraja osamdesetih i iz devedesetih, nemam rijeci za njih. Za nove najkice air jordan bi te zadavili. to im valjda dode kao lektira.
ursusarctos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 18:23   #7
generacije 70-ih najebali ko žuti.....
premladi da iskoriste pogodnosti socijalizma, taman za pušku, premladi da iskoriste grabež divlje tranzicije, osuđeni na šugave, nesigurne poslove kod novih gazda.....

još su najbolje prošli oni koji su dobili metak
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 20:02   #8
MC, dobro si podijelio generacije. I istina je da je generacija prve polovice 70-tih najgore prosla.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 10:51   #9
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
MC, dobro si podijelio generacije. I istina je da je generacija prve polovice 70-tih najgore prosla.
Da, ovdje mislim da se i ljevica i desnica slažu, generacije rođene 1970-tih bi se slobodno mogle zvati "The Lost Generation".

Oni su iznijeli najteži teret rata, tranzicije i ekonomske krize.

Sada je pitanje kako one glasuju i kako se one ponašaju u političkom spektru.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 11:12   #10
Rekla bih vise desno nego lijevo i dosta za trece stranke, kao npr. za Most.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 22:45   #11
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Da, ovdje mislim da se i ljevica i desnica slažu, generacije rođene 1970-tih bi se slobodno mogle zvati "The Lost Generation".

Oni su iznijeli najteži teret rata, tranzicije i ekonomske krize.

Sada je pitanje kako one glasuju i kako se one ponašaju u političkom spektru.
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Rekla bih vise desno nego lijevo i dosta za trece stranke, kao npr. za Most.
Mi smo svoje vise manje vec prosli,sad je vrijeme na ove 2000-te generaciju. Nije njima tako lose,imaju dobre uvijete u zivotu velika vecina,ima i teskih slucajeva. Treba drasticno promjenit skolstvo i pripremit ih na zivot. Problem je samo ova jeb globalizacija i sta ce ona donijeti.
__________________
Ignore :ecobarbarus,koka36,Mc Ozy,McAucliffe,cave troll,guzica3,judolino,kiss me,kumek,Stipe23,swap,twistdrum,ViktorViktorija,Ša bović Adis,Xenoborg,manchild,Sforza Aspang,Darcuese,PETIT-BEURRE
marko-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 12:09   #12
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
generacije 70-ih najebali ko žuti.....
premladi da iskoriste pogodnosti socijalizma, taman za pušku, premladi da iskoriste grabež divlje tranzicije, osuđeni na šugave, nesigurne poslove kod novih gazda.....

još su najbolje prošli oni koji su dobili metak
I to sto kazes. Jos ako su prije naleta na metak skrpali kakvu penziju na konto pitiespija da im zene mogu sjediti kod kuce, kud ces bolje. No nije ni mladim generacijama idealno. Cujem da je sada hit odlazak u Afganistan. Ide se uz zdusnu podrsku ljepsih polovina koje ostaju na sigurnom, peglajuci muzeve kartice po trgovackim centrima.
ursusarctos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 13:02   #13
Znam da je offtopic, ali tim ženama je najteže, one se brinu i boje za svoje muževe u Afganistanu, one gube svoje muževe u ratu, što je u usporedbi s tim ratovanje u Afganistanu?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 13:07   #14
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dat ću neki moj pogled, iako sam ovo ne pišem iz iskustva i više bih volio da mi se javi netko odrstao u tim godinama, ali evo neki moj pogle (baziran iz druge i treće ruke ruke, knjigma i medijskim pisanjima);

Generacije u Hrvatskoj:

1950-te
Zemlja se doista razvijala, gradile se jesu tvornice, ljudi su se selili u gradove, i zemlja se obnavljala i rasla.
Većina ljudi je 1990. dočekala u zrelim godinama i profesionalnu karijeru i obrazovanje su ostarili u posve drukčijem društvu.

1960-te
Iako ih jest zahvatio dio tog booma i rasta, veliki dio ipak je želio više, dosta ih je radilo u Njemačkoj, i dosta ih je dočekalo drukčije okolnosti u mnogo mlađim godinama, te iako su većinu obrazovanja proveli u staroj državi, veći dio karijere i ekonomskih aktivnosti su ostvarili u tranzicijsko vrijeme.

1970-te
Najstariji su visoko obrazovanje a najmlađi i srednjoškolsko, ostvarili u novoj državi. Gotovo svu ekonomsku aktivnost i karijeru su ostvarili u novim okolnostima.
Također, ova generacija je prošla i kroz rat i ekonomsku tranziciju, ali i kroz ekonomsku krizu 2008. i mislim da su možda i najgore prošli od svih generacija.

1980-te
Većina čak i najstariji su bili premladi za sudjelovanje u ratu, i većina je obrazovanj, mnogi po prvi puta u osnovnoškolsko, su proveli u neovisnoj državi.
Također ih je pogodila ekonomska kriza, a dobrim dijelom su i prestari da iskoriste prednosti EU, koja je 2013. otvorila većinu tržišta rada nekih od najbogatijih država svijeta radnicima iz Hrvatske, u kojoj je zaposlenost i ekonomska aktivnost godinama u stagnaciji.

1990-te
Većinom nemaju sjećanja na rat, i čak i vrtić su proveli u neovisnoj državi.
Iako su u problemima traženja posla, dovoljno su mladi da budu radno aktivni u EU članicama, no ne i da iskoriste prednosti besplatnog školovanja u istome

2000-te
Većinu ekonomske krize proveli su u školi, i tek sada ulaze u tržište rada, a otvoreno im je i studiranje u EU članicama, kao i veća dostupnost interneta i komunikacija.
Za razliku od generacija 70-tih, 80-tih i 90-tih, ovo bi mogla biti generacija koja će imati prilično dobre uvijete u obrazovanju i karijeri ili barem ekonomskoj aktivnosti.
Ovo si izvalio radi čega?
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 13:50   #15
Mislim da kod nas ove generacije se ne mogu raspodijeliti kako tko glasa za nekog, jer kod nas su 3 temeljna faktora u vrsti glasača:

1) Stupanj obrazovanja
2) Područje (ne)obuhvaćeno ratom
3) Područje ekonomske stagnacije ili napretka.

I to je to, ovo u Americi je zanimljivo za proučiti i vjerujem da se radi o istini, ali mi je uvijek zanimljivo čuti o kojekakvim liberalima tamo.

U Americi nekakvih ljevičara zapravo uopće i nema. Odnosno ima i zovu ih hippieima i čine oko 0,0001% stanovništva. Današnja ljevica Amerike ili kako ih sad zovu liberali, masovno podržavaju ratove, ubojstva u zemljama koje nemaju veze sa Amerikom. Podržavaju na neki način i dalje ovo stanje gdje se crnca ubije jer je crnac, gdje bijelac ima daleko lakšu poziciju dobivanju posla (govorim iz prve ruke), gdje ljudi doslovno krepaju od gladi na ulici bez da itko trepne (nešto čega u Europi naprosto nema)....eto to je ta ultraliberalna Amerika. Jel treba spominjati da je prije samo 130 godina u toj liberalnoj Americi izglasano da crnac nije čovjek ? O čemu mi tu onda pričamo. Najdesnija stranka u Europi je socijalna za Hillary i njene pajdaše. Razlika je dakle u glasanju za najdesnije radikale što postoje na zemlji od kojih ponovo prije novi ratovi i razaranja ili glasanja za lažne liberale.

Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Ovo si izvalio radi čega?
Ovo prvo je definitivno fulao, ali da moja generacija gotovo ništa ne studira vani je istina i činjenica. Hrvatska je najgora u EU prema međunarodnim razmjenama, a prema samome studiranju u inozemstvu da i ne pričam.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 14:09   #16
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Mislim da kod nas ove generacije se ne mogu raspodijeliti kako tko glasa za nekog, jer kod nas su 3 temeljna faktora u vrsti glasača:

1) Stupanj obrazovanja
2) Područje (ne)obuhvaćeno ratom
3) Područje ekonomske stagnacije ili napretka.

I to je to, ovo u Americi je zanimljivo za proučiti i vjerujem da se radi o istini, ali mi je uvijek zanimljivo čuti o kojekakvim liberalima tamo.

U Americi nekakvih ljevičara zapravo uopće i nema. Odnosno ima i zovu ih hippieima i čine oko 0,0001% stanovništva. Današnja ljevica Amerike ili kako ih sad zovu liberali, masovno podržavaju ratove, ubojstva u zemljama koje nemaju veze sa Amerikom. Podržavaju na neki način i dalje ovo stanje gdje se crnca ubije jer je crnac, gdje bijelac ima daleko lakšu poziciju dobivanju posla (govorim iz prve ruke), gdje ljudi doslovno krepaju od gladi na ulici bez da itko trepne (nešto čega u Europi naprosto nema)....eto to je ta ultraliberalna Amerika. Jel treba spominjati da je prije samo 130 godina u toj liberalnoj Americi izglasano da crnac nije čovjek ? O čemu mi tu onda pričamo. Najdesnija stranka u Europi je socijalna za Hillary i njene pajdaše. Razlika je dakle u glasanju za najdesnije radikale što postoje na zemlji od kojih ponovo prije novi ratovi i razaranja ili glasanja za lažne liberale.
Amerika kakva god da jest je zemlja mogućnosti. Može se zaraditi radeći praktički što god ti padne na pamet i većina stvari nisu regulirana nekim blesavim pravilima kao u EU. To je ogromna prednost Amerike i samo zato će biti uvijek svjetski lider. Jer ne koči i ne zajebava ljude kao što to čini EU.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ovo prvo je definitivno fulao, ali da moja generacija gotovo ništa ne studira vani je istina i činjenica. Hrvatska je najgora u EU prema međunarodnim razmjenama, a prema samome studiranju u inozemstvu da i ne pričam.
Ne znam koja je tvoja generacija ali moja, a ja sam rođen ranih 80-ih itekako studira vani. Netko ispočetka, a mnogi su na doktoratima. Dapače, lakše je nego ikada prije otkako smo u EU. Naši ljudi nisu naučili izaći iz svoje comfort zone i nemaju naviku ulaganja u sebe. Oni koji su to pregrmili, shvatili su koje mogućnosti se nude izvan RH.
Imam kolege koji kao strojarski i elektro inženjeri rade u BMW-u. Bez problema su dobili posao. Krones, BMW, Mercedes, Audi, VW, Draxlmeier, Muller(ne DM tip dućana već prehrambena industrija https://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCller_(company) ) sada zapošljavaju kao blesavi. Toliko da unajmljuju headhunting agencije da vrbuju ljude gdje stignu. Tehničare i inženjere za junior pozicije dakle i bez iskustva. Nikad bolje za naći dobro besplatno školovanje i posao nije bilo otkako smo ušli u EU.

Što je i dobro jer će ove uhljebarske crkotine doći na svoje kako vrijeme bude išlo naprijed.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 21:49   #17
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Amerika kakva god da jest je zemlja mogućnosti. Može se zaraditi radeći praktički što god ti padne na pamet i većina stvari nisu regulirana nekim blesavim pravilima kao u EU. To je ogromna prednost Amerike i samo zato će biti uvijek svjetski lider. Jer ne koči i ne zajebava ljude kao što to čini EU.
Zemlja mogućnosti ako nisi crnac. Ili još gore, nedaj Bože latino. Ako si crnac ta zemlja mogućnosti ti je bar 50% teža odma u startu, ako ne i više jer crnačke familije najčešće ne dolaze baš iz wealthy sredina.
Da ne spominjem da je u Americi u nekim zemljama i dalje normalno da te upucaju usred bijela dana na cesti. To kad se dogodi u Europi budu zastave na profilnim slikama po fejsu. O tome se i premalo priča koliko je to zapravo često, imaš sad jednog košarkaša kojem su koknuli sestru (ne jer je on netko i nešto, nek jer se ko i većina nevino šetala po parku i našla se usred dvoboja bandi) i koji je pričao o raširenosti tog problema.
Najnesigurnija četvrt u Europi (teško je objektivno reći koja bi to bila) je prosječna četvrt New Yorka. To je realnost i činjenica.

Ako želiš reći da je prosječnom bijelcu lakše postati multimilijuner nego prosječnom bijelcu iz Europe, to je vrlo vjerojatno apsolutno točno.


Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Ne znam koja je tvoja generacija ali moja, a ja sam rođen ranih 80-ih itekako studira vani. Netko ispočetka, a mnogi su na doktoratima. Dapače, lakše je nego ikada prije otkako smo u EU. Naši ljudi nisu naučili izaći iz svoje comfort zone i nemaju naviku ulaganja u sebe. Oni koji su to pregrmili, shvatili su koje mogućnosti se nude izvan RH.
Imam kolege koji kao strojarski i elektro inženjeri rade u BMW-u. Bez problema su dobili posao. Krones, BMW, Mercedes, Audi, VW, Draxlmeier, Muller(ne DM tip dućana već prehrambena industrija https://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCller_(company) ) sada zapošljavaju kao blesavi. Toliko da unajmljuju headhunting agencije da vrbuju ljude gdje stignu. Tehničare i inženjere za junior pozicije dakle i bez iskustva. Nikad bolje za naći dobro besplatno školovanje i posao nije bilo otkako smo ušli u EU.

Što je i dobro jer će ove uhljebarske crkotine doći na svoje kako vrijeme bude išlo naprijed.
Hrvatska je najslabija zemlja po međunarodnim razmjenama studenata u Europi. Već ti je to dovoljno da moš zaključit da smo samo dno onda i po tome koliko studenata ide van. Okej, nemam za to dokaz, ali logika stvari tako govori, bez obzira kakve kolege imaš. Imam i ja sad brdo kolega( daleko više nego ranije ) koji idu na razmjene, pa je sve to još uvijek generalno vrlo slabo.
Ne radi se tu samo o comfort zoni, nego o jednostavnoj činjenici da su Hrvati siromašni. Pazi, stipendija u Zagrebu za 5 mjeseci vani ti iznosi UKUPNO 1440 eura za C kategoriju zemlje (Baltik, Slovačka, Poljska...), svega 250 eura dobiješ više (50 eura više mjesečno) za Njemačku....i uz sve to, pare dobiješ svega za 4 mjeseca, a 5. mjesec tek nakon završetka i to debelo poslije. I još jedan ali, stipendija ti ide u pare primljene na žiro račun i to znači da će ti država uzeti natrag pola te stipendije kroz oduzimanje pravo na olakšicu od roditelja.
Dakle da bi mogao i na međunarodnu razmjenu, moraš si sam zaraditi neke novce ako ti roditelji nemaju.

Istovremeno u madrfaking Srbiji stipendija za razmjenu sa Beogradskog univerziteta soma eura mjesečno. Plus plaćeni prijevoz. Tko ne vjeruje, slobodno me pita za link.

A kamoli tek onda studiranje fakulteta na višegodišnji studij u inozemstvu. Može jedino i samo uz rad. Sa srednjom školom moš jedino konobarit, a i za konobarenje moraš znat jezik države , a i za uglavnom većinu poslova. Ne govorim sad o inženjerima, nego o srednjoškolcima koji su tek na studiju,
A tu onda se manje više se sve svodi nastudiranje u Njemačkoj, Austriji ili Irskoj (znanje ostalih jezika je kod nas izuzetno rijetko). S tim da u Austriji student iz Hrvatske ima propisano maksimalno 10 sati rada NA TJEDAN jer smo i dalje ograničeni od strane Austrije, Irska nema besplatnih fakulteta (cijena uglavnom 10, 20 i više tisuća eura godišnje) i preostaje ti realno jedino Njemačka.
Normalno da ima iznimki i da neki završe i po drugim zemljama, ali tu govorim o prosječnom srednjoškolcu iz prosječne radničke obitelji. Finski fakulteti (na engleskom) možda i jesu besplatni, al ajde ti živi tamo a roditelji rade za 500 eura mjesečno. Ponavljam, ne velim da nema i tog da netko tamo fakat i završi na studiju, ali to su rijetkosti.
Dakle čista logika stvari, ne možeš na temelju nekolicine kolega ustvrditi da Hrvati masovno studiraju vani.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 23:18   #18
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Zemlja mogućnosti ako nisi crnac. Ili još gore, nedaj Bože latino. Ako si crnac ta zemlja mogućnosti ti je bar 50% teža odma u startu, ako ne i više jer crnačke familije najčešće ne dolaze baš iz wealthy sredina.
Da ne spominjem da je u Americi u nekim zemljama i dalje normalno da te upucaju usred bijela dana na cesti. To kad se dogodi u Europi budu zastave na profilnim slikama po fejsu. O tome se i premalo priča koliko je to zapravo često, imaš sad jednog košarkaša kojem su koknuli sestru (ne jer je on netko i nešto, nek jer se ko i većina nevino šetala po parku i našla se usred dvoboja bandi) i koji je pričao o raširenosti tog problema.
Najnesigurnija četvrt u Europi (teško je objektivno reći koja bi to bila) je prosječna četvrt New Yorka. To je realnost i činjenica.

Ako želiš reći da je prosječnom bijelcu lakše postati multimilijuner nego prosječnom bijelcu iz Europe, to je vrlo vjerojatno apsolutno točno.
Pričaš paušalne gluposte temeljene na nekim glupim predrasudama. Crnci koji su u Americi neuspješni su neuspješni zato jer su nikakvi radnici i jer ih boli kurac. I to sa rasom nema veze.
Oni koji su imali imao ambicija, prijavili su se u vojsku i tamo počeli graditi karijeru. Amerika jednostavno nudi toliko opcija da moraš biti apsolutni neradnik i probisvijet da si ne možeš osigurati kruh na stol. To sam se uvjerio više puta osobno tamo, a onima poput tebe koji nisu vjerovali, imali su prilike uvjeriti se kada je došao američki ratni brod u Viktor Lenac na remont pa su upoznali posadu na dopustu i uvjerili se kakvu stoku nosi taj brod. Jednostavno ti svaka moždana ćelija u mozgu odbija vjerovati da su to predstavnici najveće vojne sile na svijetu. I sada ako takva mrtva stoka može naći posao i to neloš posao za koji bi pola Hrvata guzicu dalo, nema šanse da se do posla u Americi teško dolazi. Teško je onomu tko je bolestan to priznajem. Ali većina koji su u kurcu su narkići, alkosi i ljenguze. Za to nema lijeka.
A to kokanje na sred ceste i gangsta sranja su priče za malu djecu. Nije da toga nema ali nije baš tako. Mani se propagande.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Hrvatska je najslabija zemlja po međunarodnim razmjenama studenata u Europi. Već ti je to dovoljno da moš zaključit da smo samo dno onda i po tome koliko studenata ide van. Okej, nemam za to dokaz, ali logika stvari tako govori, bez obzira kakve kolege imaš. Imam i ja sad brdo kolega( daleko više nego ranije ) koji idu na razmjene, pa je sve to još uvijek generalno vrlo slabo.
Ne radi se tu samo o comfort zoni, nego o jednostavnoj činjenici da su Hrvati siromašni. Pazi, stipendija u Zagrebu za 5 mjeseci vani ti iznosi UKUPNO 1440 eura za C kategoriju zemlje (Baltik, Slovačka, Poljska...), svega 250 eura dobiješ više (50 eura više mjesečno) za Njemačku....i uz sve to, pare dobiješ svega za 4 mjeseca, a 5. mjesec tek nakon završetka i to debelo poslije. I još jedan ali, stipendija ti ide u pare primljene na žiro račun i to znači da će ti država uzeti natrag pola te stipendije kroz oduzimanje pravo na olakšicu od roditelja.
Dakle da bi mogao i na međunarodnu razmjenu, moraš si sam zaraditi neke novce ako ti roditelji nemaju.

Istovremeno u madrfaking Srbiji stipendija za razmjenu sa Beogradskog univerziteta soma eura mjesečno. Plus plaćeni prijevoz. Tko ne vjeruje, slobodno me pita za link.

A kamoli tek onda studiranje fakulteta na višegodišnji studij u inozemstvu. Može jedino i samo uz rad. Sa srednjom školom moš jedino konobarit, a i za konobarenje moraš znat jezik države , a i za uglavnom većinu poslova. Ne govorim sad o inženjerima, nego o srednjoškolcima koji su tek na studiju,
A tu onda se manje više se sve svodi nastudiranje u Njemačkoj, Austriji ili Irskoj (znanje ostalih jezika je kod nas izuzetno rijetko). S tim da u Austriji student iz Hrvatske ima propisano maksimalno 10 sati rada NA TJEDAN jer smo i dalje ograničeni od strane Austrije, Irska nema besplatnih fakulteta (cijena uglavnom 10, 20 i više tisuća eura godišnje) i preostaje ti realno jedino Njemačka.
Normalno da ima iznimki i da neki završe i po drugim zemljama, ali tu govorim o prosječnom srednjoškolcu iz prosječne radničke obitelji. Finski fakulteti (na engleskom) možda i jesu besplatni, al ajde ti živi tamo a roditelji rade za 500 eura mjesečno. Ponavljam, ne velim da nema i tog da netko tamo fakat i završi na studiju, ali to su rijetkosti.
Dakle čista logika stvari, ne možeš na temelju nekolicine kolega ustvrditi da Hrvati masovno studiraju vani.
U Hrvatskoj prvenstveno nije toliko loše da bi studenti uopće razmotrili da idu studirati van, a također nije se još razvio mentalitet za takvo nešto. Mi smo još uvijek u glavi u Jugoslaviji. Za sada sa traženim zanimanjima i HR fakultetima se može naći posla u struci vani. Ja sam osobno uspio doći na poziciju gdje dolaze i Amerikanci sa diplomama. Također, prije koji tjedan vrbovan sam od Krones kompanije i platili su mi avionsku kartu do Regensburga i natrag + noćenje u hotelu s doručkom samo za intervju na poziciju inženjera elektrotehnike na koji konkuriraju i Nijemci. Tokom čekanja tog intervjua saznao sam da i BMW koji je nedaleko dalje također traži inženjera hrpu iz cijele EU pa nakon Kronesa idu do BMW-a. Sve redom balonje i šmrkljavci tek izašli sa fakulteta sa stavom "BMK" jer znaju da će početi raditi. Traži se MASU ljudi.
Evo da nisam upao ovdje gdje sam sada, išao bih odmah da si ugovorim intervju. Odjebao bih i Krones po 2. put. Ali eto ako netko pročita ovo neka pokuša šibnuti CV, BMW-u u Regensburg i možda ga budu zvali.
Dakle, sve je moguće i može se puno više nego što kojekakvi katastrofičari ovdje pišu.

Što se tiče studiranja vani. Proučio sam neke članke tipa ovih.

http://srednja.hr/Studenti/Vijesti/U...puno-besplatno

I kontaktirao Dansko tehničko sveučilište. PHD program, poslao sve diplome prevedene, ocjene i link fakulteta u HR i priznat mi je studij u cjelosti. Mogao bih gore doktorirati besplatno i još primati plaću tokom doktorata. Studij je u potpunosti besplatan i na eng. jeziku.

http://www.dtu.dk/english
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 02:59   #19
Moje paušalne gluposti su na temelju života 5 mjeseci u toj zemlji u sklopu Work and Travel, a ne na pričama medija jer sam i ja doživljavao Ameriku otprilike kao ti ranije. Zemlja budućnosti, zemlja znanja, zemlja jednakosti. Priče za malu djecu iliti na američki-bunch of bullshit. Prošao sam zemlju od zapada do istoka uzduž i poprijeko i to je moja generalna slika Amerike. Desničarsko ludilo zamaskirano u nekakvom lažnom liberalizmu.
Dok tamo nisam radio ja sam isto mislio da recimo crnci imaju čak manje probleme nego u Europi. Imaju vraga. Poslodavci ti otvoreno znaju reć da ti je prednost što si bijelac, što na to uopće reć ? Eto to ti je taj lažni liberalizam.

U vezi studiranja vani. Ponavljam, ma mogu doktorati i ne znam što biti besplatni, ali život tamo nije. I bez obzira na neke iznimke, naprosto nema šanse da početna tvrdnja uvaženog kolega Collinsa da Hrvati ne koriste prilike studiranja vani nije točna.

Teško da postoji neka relevantna stranica koja analizira broj studenata koji idu vani studirat, ali za međunarodne razmjene (točnije Erasmus) ta analiza postoji i Hrvatska je u tome NAJGORA. Ne jedna od najgorih, nego najgora.
Ako je u ovome najgora, naprosto logika stvari govori da je na dnu(neću reći najgora, ali sigurno među 5 najgorih) onda i po studiranju vani. To je poanta svega. To ne znači da nema Hrvata koji vani studiraju, doktoriraju i ne znam šta, nego da su izuzetno rijetki.

Inače se slažem da se ne isplati studirati vani, osim mastera. I to za vrijeme mastera jedino uz rad, jer u svakom drugom slučaju slijedi financijski bankrot, makar i uz školarine od 0 eura.

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 17.10.2016. at 03:10.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 13:38   #20
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Moje paušalne gluposti su na temelju života 5 mjeseci u toj zemlji u sklopu Work and Travel, a ne na pričama medija jer sam i ja doživljavao Ameriku otprilike kao ti ranije. Zemlja budućnosti, zemlja znanja, zemlja jednakosti. Priče za malu djecu iliti na američki-bunch of bullshit. Prošao sam zemlju od zapada do istoka uzduž i poprijeko i to je moja generalna slika Amerike. Desničarsko ludilo zamaskirano u nekakvom lažnom liberalizmu.
Dok tamo nisam radio ja sam isto mislio da recimo crnci imaju čak manje probleme nego u Europi. Imaju vraga. Poslodavci ti otvoreno znaju reć da ti je prednost što si bijelac, što na to uopće reć ? Eto to ti je taj lažni liberalizam.

U vezi studiranja vani. Ponavljam, ma mogu doktorati i ne znam što biti besplatni, ali život tamo nije. I bez obzira na neke iznimke, naprosto nema šanse da početna tvrdnja uvaženog kolega Collinsa da Hrvati ne koriste prilike studiranja vani nije točna.

Teško da postoji neka relevantna stranica koja analizira broj studenata koji idu vani studirat, ali za međunarodne razmjene (točnije Erasmus) ta analiza postoji i Hrvatska je u tome NAJGORA. Ne jedna od najgorih, nego najgora.
Ako je u ovome najgora, naprosto logika stvari govori da je na dnu(neću reći najgora, ali sigurno među 5 najgorih) onda i po studiranju vani. To je poanta svega. To ne znači da nema Hrvata koji vani studiraju, doktoriraju i ne znam šta, nego da su izuzetno rijetki.

Inače se slažem da se ne isplati studirati vani, osim mastera. I to za vrijeme mastera jedino uz rad, jer u svakom drugom slučaju slijedi financijski bankrot, makar i uz školarine od 0 eura.
Moje paušalne gluposti su na temelju 1 god. provedene u Memphisu Tennesseeju na terenu. I to državi koja je defaultno ajmo tako reći "anti crnačka". Sami crnci zaposleni u Nucor steelu gdje sam radio commissioning o svojima govore ovo što sam rekao. Da su ljenguze i neradnici. Skloni hustlingu(muljavine) i kriminalu. Vole jedino social checks. I zato ih ne vole. A ne zato što su crnci per se. Takve ne vole niti drugi crnci koji žele normalno raditi i živjeti jer im ruše reputaciju i zbog takvih trpe predrasude.
Jasno mi je da rasizma ima, ne govorim da ga nema ali daleko je to od ovoga što ti želiš reći. Prosječan crnac ima više mogućnosti nego prosječan Hrvat. Fakat nije teško pronaći posao i započeti neku karijeru. Doslovce možeš uspjeti što god radio i u kojem god smjeru želio ići.

Hrvatska je tek ušla u EU, zadnja članica. Ne očekujem neke drastične promjene preko noći ali i ovi Erasmusi koji su bili praktički nepoznanica kad sam ja studirao su velika stvar.

Ja nisam rekao da se vani ne isplati studirati. Dapače, isplati se. I može se preživjeti. Da nije tako, ne bi dolazili ne samo iz EU studirati u Njemačku nego i iz svakakvih drugih pripizdina još jadnijih od HR iz raznih kuteva Zemlje i ne nisu bogataši, bogataši idu na privatne fakultete. Fuck friendica iz Sudana je jedna od 7 djece u svojoj obitelji i daleko su oni od bogate obitelji, dapače jadniji su od hrvatskog prosjeka i ako je ona mogla magistrirati medicinu u Parmi i sada je na doktoratu u Berlinu onda može i prosječan Hrvat. Stoga priča ti ne drži vodu. Hrvati nemaju naviku studirati vani. Hrvati nemaju naviku niti putovati jer su prije svega ognjištarski ograničeni što je naslijeđe iz Jugoslavije, a kamoli studirati vani. No to će se s vremenom promijeniti, vrlo vjerojatno.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.